voor hot aiTondis- sciiiciit Zierikzee. 4V 4 1878. No. 6. Woensdag 23 Januari. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. s fll 'i - -• •A ziiMkznsuii; courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DEK AD VERTE NT I EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAN. Zierikzee, 22 Januari. Terwijl we de aandacht vestigen op de hierachter voorkomende aankondiging van het bestuur der Vereeniging //Volksbelang/', wekken vVe alle belangstellenden in de zaak, die deze vereeni ging voorstaat, op tot deelneming. Zoo men weet is //Volksbelang" verleden jaar opgericht; het winter seizoen was toen te ver verloopen, zoodat, de vereeniging toen geen gelegenheid meer heeft gehad iets van zich te laten liooren. De reden van haar ontstaan is echter nu nog evenzeer een reden voor haar bestaan, en zij die destijds haar succes wenschten, zullen gewis zeker nog wel haar werkzaamheid verlangen te zien. Begrijpen we 't wel, dan zal de bijeenkomst van a.s. Vrijdag gewijd zijn aan aangenaam en nuttig samenzijn. Zonder de pretensie te hebben van al het goede te kunnen doen wat de Multapatiors-bond beoogt, is dit het volk op onkostbare wijze een aangenamen, beschavenden en opwekkenden avond te bezorgen niet gering te achten. Wij wenschen de zaak veel succes toe. Vrijdag avond had de tweede uitvoering plaats dooi de Rederijkerskamer //Ruysch", met medewerking van het muziekgezelschap //Kunst en Eer". De heide stukken, zijnde het tooneelspel //Jarvis, de eerlijke man" en het blijspel //Eens gekocht, blijft gekocht", liepen vlug af. W-ij kunnen niet nalaten een woord van lof te zeggen voor de beide heerfin, die ditmaal voor 't eerst als werkende leden optraden en een we zenlijk goed début hadden, alsmede voor den welbe kenden veteraan van //Ruysch", wien 't komische zoo uitnemend goed afgaat, dat zijn medewerking het succes van een koddig stukje verzekert. Na deu afloop der voorstelling bleven nog zeer velen om zich met- den dans te vermaken en zoo uit voering te geven aan het laatste punt van het program, hetwelk ook naar wensch slaagde. In de jongstl. Vrijdag gehouden vergadering van het Dept. van Nijverheid alhier, heeft dr. P. Schuringa een zeer belangrijke voordracht gehouden over den telephon, toegelicht door onderscheidene proeven met electrische en magnetische toestellen, alsmede met den verrespreker zelf. In dezelfde vergadering is de vraag besproken in hoever bedekking met portland-cement als middel tot verbetering van natte muren kan dienen. Zierikzee, 22 Januari. In antwoord op een uit- noodiging van den Burgemeester van Amsterdam aan den heer J. A. Alberdingh Thijra om lid te willen wezen van de plaatselijke commissie te Amsterdam voor de viering van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht, heeft deze laatste te kennen gegeven dat hij die uitnoodiging niet kan aannemen, en daarbij tevens medegedeeld dat hij ook had bedankt voor de uitnoodiging der hoofdcommissie te Utrecht. //Historische wetenschap en politieke overtuiging", zegt de heer Thijm, //die de zaak van het recht wenschen te dienen, maken het hem onmogelijk". Hij meent ook dat //Een aandachtige herlezing van de Unie van Utrecht het voor ieder duidelijk zal maken, waarom het hem bedenkelijk voorkomt dat eenig Nederlaudsch Katholiek, die prijs stelt op zijn waardigheid, aan de viering van het eeuwfeest zou deelnemen". Hij eindigt met de hoop uit te spreken z/dat allengs de gelegenheden tot viering van //nati onale feesten", die de bevolking niet verdeelen maar hoe langer hoe inniger vereenigen, zich mogen ver menigvuldigen". Dat is weder de oude geschiedeniswel Ultraraon- taan maar geen Nederlaudsch patriotvolger en aanhanger van den Syllabus maar geen Nederlandsch burger, zooals die het derde eeuwgetijde der Unie van Utrecht kunnen gedenken. Toch gaat de heer Thijm wat te ver als hij zoo maar 't vonnis strijkt over alle Nederlandsche Katho lieken en hen die wel aan het Uiiiefeest willen deel nemen verdenkt van //geen prijs te stellen op hun waardigheid". Ten opzichte der Ultrnmontanen gaat hetgeen hij zegt op, niet van alle Katholieken zonder uitzondering. Hij als Ultramontaan kan zich geen Nederlander gevoelen, ten minste niet zooals het ware Nederlandsche hart dat wil. Het Nederlanderschap dat de heer Thijra bij zijn Ultramontaansche sym pathieën en zijn Syllabus-liefde nog weet te plaatsen, kunnen we best missen. De heer Thijm kan inwoner zijn en om zijn talenten geëerd wezen, voor zulke lieden is plaats in ons landmaar als Nederlander hem te beschouwen gaat moeielijktrouwens hij zelf bedankt zeer beleefd voor de eer voor zoodanig een gehouden te worden. Wat nu die hoop betreft door den heer Thijm aan 't slot van zijn brief uitgedrukt; we vatten dat niet. Gaarne zouden we van hem of vau een ander Ultramontaan en Syllabus-man eens een //nationaal" Nederlandsch feest genoemd zien, dat hem naar den zin was en waaraan hij van harte kon deelnemen. Gelukkig dat nog niet alle Nederlandsche Katholieken zoo Ullramontaausch en van den Nederlaudschen zin ontaard zijn als de heer Thijra. Althans de heer mr. B. H. M. Driessen, wethouder van Amsterdam, ook Katholiekheeft het lidmaatschap der sub-com missie voor het feest der Unie wel aangenomen. Deze is nu door den heer Thijm veroordeeld als z/niet prijs stellende op zijn waardigheid", maar 't is te hopen dat hij zich dat niet aantrekt, en te ver trouwen dat er nog wel hier en daar enkele Katho lieken meer zijn, die nog gevoelen en weten willen dat zij ook Nederlanders zijn. Het Dagblad roert de groote trom weder over 't geen het noemt //de onderdrukking der minder heden". 't Ware te wenschen dat het blad en andere ontevredenen, die van tijd tot tijd ook de trom roeren om dezelfde of dergelijke reden, telkens vooraf duidelijk fofrauleerden welke dan toch die onderdrukkingen zijn en welke doodonschuldige wenschen of verlangens der minderheden die booze meerderheid dau toch wel zou kunnen en moeten inwilligen. Dan kon veel tromgebom achterwege blijvenwant dan zou 't blijken hoe de eene minderheid b.v. zou eischen: laat de school los en geef ons geld voor de secten-school; de anderericht uwe strafwetten in naar de negatieve voorschriften van den Syllabuseen derdegij meer derheid onderwerp u aan ons conservatief minderheidje enz. enz., en zoo zou men dan zien dat al dat geroep over onderdrukking der minderheden niets dan een zeer bedriegelijke, doch niet minder ijdele, holle phrase is. In tijden van wrijving en meer dan gewone leven digheid der partijen zou 't zelfs van elke meerderheid, welke ook, zedeloos zijn te gaan speculeeren op 't bevredigen van allerlei zich noemende minderheden dat zou tot feitelijke anarchie voeren, en toch de minderheden niet tevreden stellen. Laat de. meerder heid die regeert het recht en de wet handhaven, waarop ieder burger van den Staat aanspraak heeft; maar voor 't overige regeere zij getrouw volgens haar beginselen, zonder zich te storen aan het gebons op de groote trom. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 28 Jan. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Ter benoeming van een griflier der Staten van Zeeland zijn door Gedeputeerden aan de Provinciale Staten voorgedragen het volgende drietal: 1. mr. Felix Henri Joseph Tavenraat, adjunct-commies der le klasse ter provinciale griffie van Zuid-Holland; 2. rar. Eduard Fokker, advocaat, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken en leeraar aan de Burgeravondschool te Middelburg, en 3. jhr. mr. Cornelis Hendrik Beelaerts van Blokland, commies- redacteur bij het gemeentebestuur van 's Gravenhage. Wij vestigen de aandacht op de belangrijke uitgave, dezer dagen door den heer J. L. Beijers te Utrecht begonnen, en wel van //De Beginselen van het Orna ment, Elementair klassikaal teekeuonderwijs in 100 voorbeelden, door Antli. Grolman". De heer Grolman, leeraar in het handteekenen aan de Burgeravondschool te Utrecht, heeft op de ver leden jaar te Amsterdam gehouden tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid ingezonden een verza meling van teekenvoorbeelden voor de beoefening van het ornament. Deze verzameling heeft toen van de internationale jury een eervolle vermelding verworven en van de nationale jury de zilveren medaille. Het zijn deze teekenvoorbeelden, waarvan thans de heer Beijers de kostbare uitgave heeft ondernomen. Professor E. Gugel van de Polytechnische school te Delft beveelt het werk van den heer Grolman aan als volkomen beantwoordende aan de eischen van het teekenonderwijs, waarom wij dan ook niet aarzelen de uitgave van den heer Beijers aan te bevelen, en een goede ontvangst bij de studeerende jongelingschap toe te wenschen. In het buitenland loopen weer praatjes over een aanstaand huwelijk van den Prins van Oranje, 't Be treft andermaal een dochter van Koningin Victoria; deze heeft nog een dochter beschikbaar, n.l. Prinses Beatrix, geboren 14 April 1857. Volgens de Arnh. Court, zou Z. M. de Koning voornemens zijn zich tegen het voorjaar weder op het Loo te vestigen. De man te Wildervank, die zich in het hoofd gezet had veertig dagen lang te moeten vasten om het koninkrijk der hemelen te verwerven, heeft de proef opgegeven door een aardige list van zijn vrouw. In overleg met deze heeft een buurman, die wat buik spreken kan, den dweeper een stem uit den schoorsteen laten liooren, roepende: //Jan, de dagen des vastens zijn voorbij; eet weder, gij zijt een goed Christen". Waarschijnlijk gevleid door dit compliment, want die vrome monomanieën ontstaan vaak uit zoogenoemden geestelijken hoogmoed in slecht gemeubelde breinkas9en, heeft de man de gevaarlijke beproeving en verzoeking des hemels gestaakt en nu is hij weder etende en drinkende als andere Jannen. In het Duitsche Ultramontaansche blad de Germania kwam onlangs een uitvoerige historie voor, en nog wel als hoofdartikel, van.een wonderdadige uitdrijving van den Duivel uit een yrjoiuy.yau dertig jaar, welke operatie door een priester was verricht. De Tijd heeft dat verhaal overgenomen om er zijn lezers mede te stichten. Thans verklaart dat blad dat die historie bij vergissing was geplaatst. Dit kan wel zijn, daar toch de geheele Duivel zelf een schromelijke vergissing is. Ergens in Groningen of Friesland is een vette koe verkocht, die 1400 kilo's weegt. Zondag zijn hier de spreeuwen weder teruggekomen met hun gewone grimassen zaten ze op de daken te spotten met de voorspellers van een bijzonder strengen winter. l fff ri w

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1