niet onverschillig in kan zijn den lieer Heemskerk, al is 't dan als kamerlid, te hooren over een zaak blijkbaar zoo zwaarwichtig dat hij er als Minister maar niet mede is kannen klaar komen. Uit sommige nu en dan voorkomende verschijn selen zou men haast geneigd zijn te denken dat de nu al zoovele jaren gangbare meening dat wij niet, maar de Engelschen wel in staat zijn de groote scheeps bouwkundige werken uit te voeren die de eischen van den dag noodig maken, zoo tamelijk ongegrond is, en dat althans bij wijlen blijkt dat ook de Engelsche machine- en scheepsbouwers niet onfeilbaar zijn. Zoo zegt men b.v. dat van ons nieuwste ramtorenschip de //Koning der Nederlanden" eerst het roer met zijn aanhooren niet deugde, en nu wordt weder bericht, dat in een der stoomcilinders een scheur van ruim een voet lang is opgemerkt, waarom thans een ingenieur van de firma John Penn en Co. te Greenwich naar Nieuwediep moet gekomen zijn om een onderzoek in te stellen. Ook aan het prachtige nieuwe stoomschip //Prinses Maria", dat in Engeland gebouwd is voor de Maat schappij //Zeeland", schijnen vrij ernstige gebreken te zijn waargenomen, zoodat dit schip dan ook nog niet door de genoemde Maatschappij aanvaard is. In het Venl. Weekblzoo men weet het blad van den heer Half mans, wordt met warmte de aaneen sluiting der R. Katholieke kamerleden gepredikt. Het blad spaart dien heeren en de Katholieken in het algemeen de roede niet, en het verwijt hun dat zij te slap zijn, dat ze als klissen aan elkander moesten hangen, doch dit doen als droog zand, enz. 't Is inderdaad erg genoeg. Er moet dan toch nog wat gehamerd en gezweept worden voor de Katholieken openlijk de horens opsteken als Katho lieke Staatspartij en aan elkander hangende als klissen Het zou echter kunnen zijn, dat vele Katholieken nog niet inzien dat het verstandig zou wezen een partij te gaan vormen die niets anders als leuze kon bijbrengen danwe zijn de Katholieken, 't Zou kunnen zijn dat ze inzagen dat daarmede aan al de niet-Katkolieken een briefje in handen gegeven zou worden, waarop stondwe zijn de niet-Katholieken en dus bestrijden we u. Wat zou 't Venl. Weekbl. wel zeggen als er eens Staatspartijen zicli opwierpen met de leuze: Wij zijn de Protestanten, de Gereformeerden, de Lutheranen, de Mennisten, de Afgescheidenen, de Joden, de enz. P Zou het blad dat mooi vinden Mogelijk wel. Maar de ware Vaderlanders vinden dat zeker niet in den haak. Volgens de G. Ct. heeft Zaterdag 1.1. in den voor oever van den Anna-polder (Noord-Beveland) over eene lengte van 75 a 80 meters een val plaats gehad, waardoor de slikken p.'m. 70 meter zeewaarts in zijn weggevallen, zoodat die ongeveer nog 20 meters van den dijk verwijderd zijn. In den gekomen val staat van 8 tot II meters water. Gisteren is te 's Gravenhage plotseling overleden Mr. J. D. W. Pape, President van den Hoogen Raad. De werkzaamheden aan de spoorwegbrug te Nij megen worden met kracht voortgezet. De houten stelling van de derde groote overspanning is, wat het bovengedeelte betreft, weggenomen, zoodat het ijzeren gevaarte geheel is afgewerkt. Voor de zevende of laatste overspanning is de houten onderstelling reeds geplaatst en zijn de ijzeren onderliggers reeds aangebracht. De studenten van Kopenhagen hebben met 280 tegen 220 stemmen het hoffelijk besluit genomen, hunne vrouwelijke medestudenten geen toegang tot hun sociteit te verleenen. Mejuffrouw Pustowoitow, die tijdens de Poolsche revolutie als adjudant van den aanvoerder der opstan delingen Langiewicz fungeerde, is te Rothenburg gearresteerd en tot gevangenisstraf veroordeeld wegens landlooperij. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van St. Anna ter Muiden den heer J. H. Hennequin, om die be trekking te vervullen te gelijk met die van burge meester van Sluis; tot burgemeester van Heille den heer J. Sanders. Landbouw. Uit Duiveland wordt gemeld dat daar nog niet veel lust bestaat om suikerpeen te contracteeren. De firma's van //Loon en de Ram" te Zevenbergen en Wittouck te Bergen op Zoom loven f 10 per 1000 kilo met voorschot van f 100 per Hectare; doch daar men verleden jaar ƒ11 heeft gemaakt, willen de landbouwers er nog niet aan. Kunst en Wetenschap. Door E'ujen Haard is medegedeeld dat de voor de Soematra-expeditie bijeengebrachte som thans nagenoeg f 40,000 bedraagt. Aan het schoenersoheepje voor de voorgenomen proef-noordpool-expeditie wordt met kracht gewerkt; het moet tegen Mei gereed zijn. De //Willem Barendsz." is reeds voor gereed. Het geld voor 't schip en de sloepen is er; doch om de verzameling instru menten, die men noodig heeft, te betalen, ontbreekt nog een som van f 9000. Het comité tracht nu nog dit geld te vinden en hoopt daartoe op bijdragen. Uit New-York zijn andermaal per telegraaf storm- voorspellingen aangekomen en wel dat de stormen zouden komen tegen den löen, om een geheele week te duren. De nauwkeurigheid en uitvoerigheid dei- voorspellingen doen onwillekeurig aan hun waarde wel eenigszins twijfelen. Blijkens brieven uit Batavia, te Amsterdam ont vangen, is de heer Schouw Santvoort in den nacht van den 22 November onverwachts overleden, zonder vooraf ongesteld te zijn geweest, 's Avonds te lU/g ure was hij nog opgeruimd en wel. Men heeft te Djambi veel deelneming betoond. Alle voorname Djambineesche hoofden waren bij de begrafenis tegen woordig. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Eergisteren is te Brouwershaven weder een schuur afgebrand; naar men verzekert was het pand geassureerd. Te Odiliënberg bij Roermond is een pachterswoning afgebrand, met al wat er in was; ook eenige runderen en een paard zijn omgekomen. Te de Wilp is een dubbele arbeidershuiziuge afge brand. Een lijk dat, nog ongekist, in het vertrek lag, waar de brand ontstaan is, werd later verkoold onder het puin gevonden. Te Westdorpe is een schuur en wagenhuis van den landbouwer L. de Block afgebrand. Ook 3 paarden, 3 runderen, oogst en gereedschappen werden vernield alles was verzekerd. Te Haarlem is een werkman van de gemeente reiniging ouder zijn kar geraakt en aan dc gevolgen overleden. Bijdrage tot kennis van de kwestie der Sint-Agatha-goederen. Reeds vóór eenige maanden is er in sommige bladen druk geschreven over de St.-Agatha-zaak. Van ultramontaanschen kant om te betoogen, althans te beweren, dat de Staat der Nederlanden ten aanzien der kloosterheeren van St.-Agatha onrecht pleegt; van andere zijde om den staat van zaken toe te lichten en het bewijs te leveren dat de Staat der Nederlanden niet enkel volkomen in zijn recht is met de bedoelde kloostergoederen eindelijk eens voor goed als zijn eigendom te behandelen maar dat alleen zekere mis plaatste toegevendheid en sloffigheid de aanleidingen zijn geweest dat er ten aanzien van het bezit en gebruik dier goederen zooveel verwarring kon beslaan. De N. Rolt. Courant heeft onlangs een paar stukken geleverd, waarin de geheele zaak nog eens weder a fond werd behandeld. Daarna is een begin van uitvoering gegeven aan de maatregelen van de Regee ring om de St.-Agatha-gesehiedenis voor goed uit de wereld te doen. Vernieuwd groot alarm in het ultramontaansche kamp, zoo groot dat zelfs de advo- kaat der kloosterluï, Mr. Eaber te Amsterdam, ook al stukken in de kranten is gaan schrijven, vooral met het doel om het getwist en geschrijf er over zoolang te willen uitstellen tot het proces, dat er over han gende is, al die heele of half juiste publiciteit meer zou gedoogen dan thans het geval zou zijn. De, om 't zoo eens te noemen, Staatsgezinde partij heeft toen ook gezegdlaat ons dan de zaak laten rusten. Maar 't schijnt dat de geestverwanten der cliënten van Mr. Faber er anders over denkenzij gaan voort met in hun bladen uit te varen tegen hetgeen zij zulk een schreeuwend onrecht, geweld, roof en wat niet al noemen; en het is naar aanleiding van een nieuw opgeschroefd artikel in het Vetilo's Weekbl. dat thans de N. Rott. Ct. andermaal een uitgewerkt stuk geeft om de zaak in het licht dei- feiten te stellen. Wij zullen dit stuk niet volgen noch er iets uit trekken. Alleen willen we hier bij wijze van bijdrage doen opmerken dat de St.-Agatha-kwestie geenszins nieuw is, maar dat zij reeds voor lang blijkbaar de openbare aandacht getrokken heeft en die waardig gekeurd is. We vinden n.l. in het XII deel der//Hedendaagsche Historie, of Tegenwoordige slaat van alle Volkeren" bevattende de //Generaliteitslanden" en te Amsterdam bij Isaak .Tirion in 1751 uitgegeven, op pag 313 (n.l. van den 2e drukvan den le druk is het pag. 285,) het volgende: z/S. Aagten of S. Agatha is een tamelijk groot gehucht en vermaard van wege het S. Aagten-Klooster, dat men er heeft. Het ligt aan de Maas, een groot half uur bezuiden Knik. De geestelijken van dit Klooster ziju reguliere kanonniken van het H. Kruis. Hun getal bestaat gewoonlijk uit twaalf priesters en zes leekebroers, die, onder 't opzicht van een prior, een onder-prior en een procureur staan. Het Klooster komt den Baron van Kuik toe;1) docli de geestelijken genieten de inkomsten van hetzelvemits daarvan jaar lijks twee duizend guldens aan den Raad des Prinsen van Oranje in den Haag betalende. 2) 't Is hun uitdrukkelijk verboden, eenige nieuwe geestelijken in het Klooster te nemen, in de plaats der afgestorvenendoch zij hebben dit verbod nimmer nagekomen. (Volgens een Resolutie van hunne Hoog- mogenden van den 12 Maart 1731, moet het Klooster van S. Agatha en nog een ander Begijnen-Klooster in de stad Grave uitsterven. Zie Kerkelijk Plakaat- boek, II deel, pag. 575). Zij koopen zelfs, op andere nemen gedurig vaste goederen en vorderen den pries- leren en leekebroeders, welke zij aannemen, een zekere som bij derzelver intrede af. Alleenlijk staat het hun niét vrij, in ordensgewaad uit te gaan. Ook mogen ze geen klok aan hun kapel hebben. Hun Klooster is ruim en wordt wel onderhouden. De cellen zijn echter niet zeer net. De prior heeft een goed vertrek tot zijn gebruik. Daar is een fraai kerkje bij dit Klooster, in het welk dagelijks dienst gedaan wordt. De landluiden hieromtrent gaan er ter kerke; doch op Paschen communiceeren zij bij den priester van Kuik. In één dei- vertrekken van het S. Aagten-Klooster hangt een schilderij met een Latijnsch onderschrift, waaruit men den tijd der stichting en eenige lotgevallen van het zelve vernemen kan. De zin van het onderschrift komt hierop uit: //In 't jaar 1571 is dit Klooster uit de goederen der geestelijken gesticht en begiftigd. In 'tjaar 1582, in den aanvang der Nederlandsche beroerten, is het t'eenetnale verwoest. Ten tijde van het Bestand in 1609, heeft men het wederom be gonnen te hermaken, en onder de gunstige bescherming van Maurits en Frederik Hendrik, Prinsen van Oranje, tot volkomenheid gebracht. In 't jaar 1644 werd het Klooster en al deszelfs inkomsten verbeurd ver klaard. In 't jaar 1648 werden de monniken gebannen, en in 't zefde jaar, op den 14 Augustus, werden er met geweld achttien priesters, twee klerken en twee leekebroers verkoren." Het slot van dit opschrift vatten we niet. Wil het zeggen dat het geweld kwam van de kruisheeren Of wordt er mede bedoeld dat van wege de Slaten de Kloosterlingen een soort van reconstitueering moesten ondergaan, of zich een of andere plechtigheid op hun ondergeschiktheid aan de Staten doelende, moesten laten welgevallen? Of, eindelijk, meent men dat er staatsolie Kloosterlingen geïnstalleerd werden Trouwens dit raakt ons voor 't oogenblik niet; we meenden slechts onzen lezers deze bijdrage tot deze eigen aardige Villefort—historie te moeten mededeelen. In alle geval blijkt er uit dat reeds bijna anderhalve eeuw geleden deze zaak vrij onklaar moet geweest zijn. In verband met de St.-Agatha-historie laten we hier nog volgen een correspondentie uit V e n 1 o aan de N. Rott. Ct. //Het vroegere kruisheeren-Klooster alhier, in het laatst der vorige eeuw door Napoleon in bezit genomen en later met de aanhoorige eigen dommen aan de kerkfabriek vervallen, is, na bijna eon eeuw als bergplaats gediend te hebben, nu aller prachtigst gerestaureerd en tot kerk ingericht. Tegen Paschen a. s. zal het ziju bestemming als zoodanig bereikt hebben. Men zegt dat er onderhandelingen aangeknoopt zijn tusschen het parochiaal bestuur en de kruisheeren van St.-Agatha en dat deze laatsten hun vroegeren eigeudom wenschen terug te koopen." J) Dat was n.l. de Prins van Oranje, zie pag. 289 van 't zelfde werk. 2) Wij onderstrepen. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. Niet dan in verband met de onbesliste vraag of er al dan niet een wapenstilstand of een begin van vredes-onderhandeling zal vastgesteld worden, dan wel of Rusland voornemens is zoo na mogelijk bij Konslantinopel te 'komen, is hetgeen er nu nog op 't krijgstooneel voorvalt van belang. Alles schijnt echter aan te duiden, dat Rusland nog geen einde aan de zaak wil maken. Dat het Engeland en alle andere Mogendheden de beide keizers uitgezon derd buiten de kwestie wil houden, is duidelijk genoeg. En wie zal dit Rusland met grond euvel duiden We hebben 't reeds gezegd, 't is in Ruslands belang, ja de Czaar is zelfs zedelijk verplicht nu nog geen halt te bevelen. Heeft hij tot heden toe Enge land en de congressleep er buiten gehouden, waarom

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2