ZIERIKZEESCIIE COÜRAlVT voor het arrondis- sesneat Zieiïtee. 1878. No. 3. Zaterdag 12 Januari. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1 ,<-r Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PKIJS DEE A.D VEETENTIEN-. Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contautbetaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKUVIIAY Zieiiikzee, 11 Januari. De groote grieve die wij altoos tegen de anti-revolutionaire parlij hebben gehad en nog altoos hebben, is, dat hel die partij onmo gelijk blijkt te zijn, in klare, duidelijke woorden te zeggen wat zij is en wat zij wil. Het geheele begrip der anti-evolutie is een ontkenning en deze hoek steen der partij is tevens haar struikelblok. Daarover is Stahl gestruikeld en na hem zijn leerling Groen; daarover struikelen fallen die zich bij die partij aan sluiten, inzonderheid zij die dit met oordeel des onderscheids en tevens als eerlijke mannen doen; maar bovenal zij die zich tot leiders der anderen op werpen. Het leveren van een program de partij voelt wel dat di.t tioodig is het is voor haar een Sisyphus-arbeidpas nadert de steen den top van den berg, of zie, daar rolt hij onverwachts weer naar beneden, en men is even wijs als van te voren. Geen vlag beeft de anti-revolutionaire partij nog uitgestoken die zij niet ook weer heeft opgerold geen leuze heeft zij aangeheven, die zij niet onmiddellijk door voorbe houdens heeft verzwakt om haar aldra geheel in te trekkengeen program heeft zij ooit ontworpen dat verder gekomen is dan in den vorm van onbestaan baarheid. I)e partij is een inconsequentie op zichzelf; hoe zou haar program ooit iets anders kunnen zijn! Men moet eerbied hebben voor de eerlijkheid van zoo menig hoofd dier partij; men onderschrijft gaarne sommige punten van een of ander program dat zij al gegeven heeft, maar met den be.9ten wil kan men haar geen bepaald, afgerond karakter toekennenzij heeft dit niet. In haar vindt men de zonderlingste tegenstrijdigheden: Historisch zich noemende verzet zij zich tegen de wet der ontwikkeling, die op elke bladzijde der historie uit duizenden feiten spreekt. Eu toch, al wil ze in 't eene opzicht teruggang tot zekere historische standpunten, in andere opzichten aanvaardt zij den feitelijken toestand van het heden. Bood als de ondubbelzinnige democratie, is zij tevens theocratisch, zonder op te merken dat zulke uitersten zich zoo maar niet laten tct elkander brengen. Zij vindiceert een goddelijk recht voor de regeering en zij dicteert de regeering niet Gods maar li a r e wetten. Doch ter zake. Met den 1 Januari is het zoo- veelste program verschenen van de anti-revolutionaire partij. Het gaat uit van het /Centraal Comité/' dat de partij bij de verkiezingen pleegt te vertegenwoor digen, en is geteekend door dr. A. Knvper als voorz., J. A. Wormser als secret, en E. W. Heyblom als thesaurier. Het bestaat uit 18 artikelen. Ziedaar dan een nieuwe poging om den steen op den berg te krijgen. Dat hij er niet op zal komen, maar als 't ware gepredestineerd moet zijn om binnen korten of langen tijd weder naar omlaag te rollen, schijnt alreeds te blijken uit de kleine memorie van toelichting die de Statidaard er aan toevoegt, n.l. dat de redactie van dat blad bereid is zich bij dat program aan te sluiten altijd behoudens het recht van zelf standige uitlegging'*Ziedaar alweder diezelfde incon sequentie, voortspruitende uit zekere eerlijkheid en oprechtheid. Men voelt dat het recht van zelfstandige uitlegging" een wezenlijk recht is cn de partij laat geen zelfstandige uitlegging toe op het stuk van een harer hoeksteenen, dien zij zelfs wel menigmaal haar eenigen hoeksteen noemt//Gods woord". We komen op dit zooveelste program nader terug. Reeds nu verklaren we echter dat het ons evenmin voldoet, even zwak, even onhoudbaar toeschijnt als al zijn voorgangers. Bij de op 10 Januari 1878 gehouden aanbesteding door het Dagejijksch Bestuur van het Waterschap Schouw,eu van het leveren en verwerken van 1800 scheepston gewone en 2200 scheepston afval van Doornikschen steen, volgens bestek No. 53, bij in schrijving en opbod, is de laagste inschrijver Leopold Francis Willems te Selzaete (üoat-Vlaanderen) voor f 13148,aannemer geworden. De gezamenlijke armen van de naburige gemeente Noordwelle hebben per advertentie in de Nieimsbode hun dank betuigd voor de door hen genoten bedee ling van kleeding. Dankbaarheid is een deugd en ieder zal het goed vinden dat de arme bedeelden ook dankbaar zijn. Maar het staat toch wel wat gek als de //gezamenlijke" armen in de krant bedankjes gaan zetten aan hun weldoeners. Het is ook vrij //raar" dat zij zich tot een corporatie gevormd hebbendat is zoo iets middeleeuwsch. Het is niet bekend of de corporatie der Noordwellescfie armen bij de bedee ling ook liet geld heeft ontvangen om de advertentie te betalen; denkelijk zal dit wel zoo niet zijn. Aan gratis-plaatsing valt ook niet te denkenwant dan zou er druk werk komen voor de bladen. Die lieden veroorlooven zich dus de weelde van zich in de krant gedrukt te zien en betalen die met hun eigen geld. Zouden ze dat niet beter kunnen gebruiken? Er ontbrak uu maar aan dat de liefdadige gevers de heeren en dames //gezamenlijke bedeelden" in de krant gingen bedanken voor hun nette en kiesche uiting van dankbaarheid. Waar drommel sluipt de ijdelheid toch al niet in! Aan den heer Maters, timmerman te Vlissingen, is vanwege de Nederlandsche commissie voor de wereld tentoonstelling te Parijs opgedragen het maken van een omrastering roet hoofd- en zijgangen, ten behoeve der afdeeling //Nederlandsche Industrie" op die ten toonstelling. Het te Glasgow nieuw gebouwde stoomschip "Prinses Marie", bestemd voor den geregelden dienst op de lijn VlissingenQueensboro, is reeds te Vlis singen aangekomen. Zoowel uit het oogpunt van bouw als wat de geheele inrichting betreft, wordt het geroemd als een prachtig vaartuig. Plet heeft een lengte van even 82 meter, dat is op ongeveer 5 meter na zoo lang als de Abdijtoren hoog is. Niet minder dan 250 slaapplaatsen voor passagiers zijn er aangebracht, ofschoon er, zoo noodig, een grooter aantal op voldoende wijze geplaatst kunnen worden. De stoom wordt ook benuttigd tot het in beweging brengen van het roer, de los- en laadtoestellen, enz. De vereischte snelheid (13 mijl per uur) zal gemakkelijk verkregen worden, aangezien bij aanwending der volle stoomkracht een vaart van 15 tot 16 Eng. mijlen per uur geioopen kan worden. Z. 1). De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroepen tegen Maandag 21 Jauuari. Mr. P. C. Baron Nabuijs zal, volgens het Hand.bl eerlang zijn ambt. als Commissaris des Konings in Overijsel neerleggen. Het' Bestuur van het Vondelspark te Amsterdam heeft tegen den aanstaanden zomer een wedstrijd uit geschreven' van bloem- en mozaïekperken, en wel tweeledig, n.l. lo. voor veranderlijke of bloemperken en 2o. voor blijvende of mozaïekperken. De eerste moeten van 1 Juni tot 30 Sept., de laatste van 15 Juni tot 15 Oct. in goeden staat onderhouden worden. Voor lo. zijn prijzen van f 300, f 100 en ƒ50, voor 2o. van 200, f 100, en f 50 uitgeloofd. De aan vragen tot mededinging moeten voor 1 April bij den heer C. A. A. Dudok de Wit te Amsterdam worden ingezonden. Met liet oog op de te verwachten schoolwetsherziening heeft het hoofdbestuur van de Vereetiiging //Volks onderwijs" zich bij adres tot Z. M. den Koning gewend, om de wenschelijkhéid te betoogeu, dat hel beginsel van leerplicht in het te wachten ontwerp worde op genomen, met bijvoeging van een termijn voor zijn feitelijke invoering. Aan den landbouwer J. Ebels te Stadspolder is door den Commissaris de9 Konings in Groningen een prachtige photographie uitgereikt, als bewijs van hulde voor zijn mensch lie vend heid bij den storm in het begin van liet vorige jaar. De photographie stelt voor de Nieuwe Statenzijl voor en na den storm. In een particulieren brief uit Indië wordt medege deeld, dat de begaafde schrijfster Annie Foore de echtgenoote is van een Indisch officier der genie, den heer Gijzelman. Het huwelijks-geschenk van de Fransche Regeering aan den Koning van Spanje bestaat uit twee Sêvres- vazen, L.20 meter hoog, een pièce de milieu, insgelijks van Sêvres-porselein eu Gobeliustapijten voor het bidvertrek der Koningin. Van de Kaapstad schrijft men d.d. 4 Dec. aan de Zutph. Ct. Paul Kruger en dr. Jorissen zijn gepasseerde week per mail-steamer gearriveerd van hun uitstapje naar Europa en zijn eenige dagen later naar Natal vertrokken, om daar per ossenwagen hunne reis venier voort te zetten. Eerstgenoemde lieer ziet er prefect uit en zijn reisje naar Europa schijnt hem goed gedaan te hebben, althans hij schijnt zijn stijve manieren gedeeltelijk te hebben afgelegd: als de Trans vaal nog eenmaal geannexeerd werd, zou hij volkomen opgeknapt zijn. Uit het Transvaalsche weinig nieuws. De onwil der boeren tegenover het nieuwe bestuur begint zich meer dan vroeger lucht te geven, deels omdat men zich begint te schamen, dat de republiek zonder eenigen strijd te gronde is gegaan, deels tengevolge van de handelingen der reg. in de zaak van den spoorweg Delagoabaai als anderszins. Intusschen is de heer Sargeaunt, agent voor de Koloniën, daar aangekomen om de financiëele zaken en den civielen dienst te regelen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den polder Nieuw Westenrijk, prov. Zeeland C. van Haelst; tot voorz. van het bestuur van de waterkeering van den calam. Willem Annapolder, A. Meijaard; tot voorz. van het bestuur der waterkeering van het calam. Waterschap Tienhonderd en Zwarte, J. de Bruijne; in het bestuur der waterkeering van den calam. Adornis-polder, tot voorz. J. de Bruijne en tot lid J. Du Bois; tot voorz. van het bestuur van den calamit. Vlietepolder, A. van Leeuwen. Geplaatst aan boord van Z. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis de luit. ter zee ?e kl. L. G. Kakebeeke. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Zutfen is een brugwachter, die reeds 30 jaar zijn post waarnam, bij hul vervullen van zijn plicht van de klep der brug in den IJsel gevallen en ver dronken. Te Kuilenburg is Maandagmorgen uit een der stadsgrachten het lijk opgehaald van een jong meisje, oud 20 jaar, dat door verdrinking een einde aan lmar leven had gemaakt. De aanleiding tot deze nood lottige daad is tot dusver onbekend.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1