Onder het étafc-major van het eskader dat in j Februari naar zee zal vertrekken, komen o. a. voor: j aan boord van de «Leeuwarden77 de luit. ter zee 2e kl. W. J. de Bruijne en op de //Van Galen" de adelborst le kl. L. N. de Bruijne. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 44. Verslag van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de proefnemingen op door zeewater overstroomde landen, (slot). Een brief over den brief in ons vorig nommor. Een viertal nuttige planten, die te veel worden voorbijgezien, enz. Voorloopig is het programma vastgesteld voor den internationalen wedstrijd van graamnaaiwerktuigen met prijzen van 690 en f 360, uitgeschreven door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland, te houden in de nabijheid van Mid delburg, ouder de gemeente Giijpskerke, op nader te bepalen dagen, in den oogsttijd van dit jaar, op de daartoe welwillend beschikbaar gestelde gronden van den heer Mr. Ph. Vis. Tevens wordt een tentoon stelling gehouden van vee, granen en zuivelproducten, en wel te Middelburg, door de afdeeling Walcheren van bovengenoemde Maatschappij. Voor liet werktuig, boven genoemd, dat tevens als grasmaaier dienst kan doen, wordt f 300 meer uit geloofd. Kunst en Wetenschap. Wat de natuurkundige wetenschap betreft, is het jaar 1877 op uitstekende wijze geëindigd en heeft de wetenschap dit weder aan een Fran schuin n te danken. Onlangs werd medegedeeld, dat zuurstof en kooloxyde vloeibaar waren gemaakt en dat nog slechts twee gassenwaterstofgas en stikstof, niet in vloeibaren slaat gebracht werden. Ook dat is nu geschied. Aan den heer Cailletet is ook de eer van deze ontdek king te danken. Den 31 Dec. gaf hij aan de //Académie des Sciences" te Parijs bericht, dat zijn proeven in deze gelukt waren, en die proeven den dag te voren in tegenwoordigheid van geleerden van uaain waren genomen Maandag werden zij herhaald. Slikslof werd in den vorm van druppeltjes gezien en waterstofgas in den vorm van een nevel. Om stikstof vloeibaar te maken, had men een drukking van 200 atmosferen noodigvoor waterstofgas een drukking van 230 atmosferen. De gassen worden vloeibaar gemaakt door de buitengewone koude, die ontslaat, wanneer het gas ontsnapt uit de retort, waarin liet zoo krachtig werd saamgedrukt. Die koude wordt op meer dan 500 graad beneden nul (Fahrenheit) geschat. Door koude en drukking komen de gasmoleculeii dichter bij elkander, zoodat zij ineensmelten en vloeibaar worden. Lucht bestaat uit een mengsel van zuurstof en stikstof. Nu men deze beide vloeibaar maken kan, kan men het ook de Lucht zelve. De heer Cailletet heeft dit terstond door een proef bewezen. Hij nam goed droge en van koolzuur vrije lucht en hij maakte haar vloeibaar. Men zag de vloeibare lucht druppelsgewijs uit den mond der buis te voorschijn komen. Het zal niet lang duren of de vloeibare gassen worden in vasten staat overgebracht. Dan zal men een blok lucht, een stukje zuurstof, een klompje waterstofgas voor zich hebben. Dat zullen overwinningen der nieuwere natuur wetenschap zijn. De 31 Dec. 1877 zal een opmerkelijke dag blijven in de geschiedenis dier wetenschap. Iemand, die de jongste vergadering van de Akademie van Wetenschappen bijwoonde, deelt aan het Hbl. eenige bijzonderheden mede betreffende de mededeelingen van prof. Bosscha over de mogelijkheid om eens anders telegrafische berichten af te luisteren. Een gewone batterij, bij onze telegrafisten in gebruik, bestaat uit 60 a 80 elementen Daniell. Een enkel van die elementen brengt een electrischen stroom voort, die nog een hoorbaar resultaat in de telephone levert, nadat hij in den geleiddraad een weerstand heeft over wonnen, gelijk aan dien in een gewonen telegraafdraad van 4 m.M. dikte en 5000 kilometer lengte. Niets is eenvoudiger dan de draden van een gewone telephone aan een passeerenden telegraafdraad te brengen dan wordt een zeer klein beekje van den electrischen stroom langs een omweg geleid, en wie de telephone aan het oor houdt, verneemt duidelijk het getik, waaruit een geoefend telegrafist (le depêche opmaakt, zonder dat de wettige ontvanger er iets van bespeurt. Dat is niet enkel theoretisch voorgesteld, maar door prof. B, met proeven bevestigd. Nog meer: waar de telephone- leiding dicht bij een telegrnaf-leiding komt, kunnen er iuductie-stroouiingen ontstaan met hetzelfde effect. De chef van het technisch beheer van den Bij ks-Leleg raaf in den Haag heeft een telephone-leidiug liggen van de Parkstraat naar het Binnen hof. Uit de Parkstraat sprekende :net zeker onder-beambte op het Binnenhof, hoort hij tusschen het gesprek door het bekende getik en verstaat daaruit eene depêche, die bij navraag zoo even door den telegraaf op het Binnenhof langs den gewonen weg ontvangen blijkt te zijn. En toen men eens telephone-proeven nam met een leiding tot Botterdam, had deze den invloed van zooveel telegraaf draden te ondervinden, dat er een geknetter ontstond als van een pan met vet, die te braden staat. Volgens een Duitsch blad is door Prof. Sacher te Salzburg gelijksoortige opmerking gemaakt. Bij de proefneming aan het bureau der M. I. E. v. Staats spoorwegen merkte men hetzelfde op. Voor de medische wetenschap belooft de telephone groote diensten, met betrekking tot de leer der men- sclielijke stem. Het is een verblijdend verschijnsel van onze dagen, dat men nu en.dan ook op wetenschappelijk gebied geschriften van vrouwen ziet verschijnen. Mevrouw Ciccoliui, een gunstig bekende onderwijzeres in de zangkunst te Amsterdam, gaf dezer dagen onder den titel: «De diepe ademhaling, haar verhouding tot de gezondheid en de zangkunst", een brochure in het licht bij de firma B. C. Meyer, waarop wij gaarne de aan dacht onzer lezers vestigen. Men hoort in onze dagen vaak klagen over liet steeds afnemend aantal van goede zangers en zangeressen. Mevr. Ciccoliui schrijft dit terecht toe aan de gebrekkige kennis van zöovelen, die met het onderwijs in den zang belast zijn, met het orgaan, welks ontwikkeling zij zich ten doel stellen: de menschelijke stem. Dat zoovelen na betrek kelijk korten tijd niet meer kunnen zingen, andereu in het geheel niet kunnen zingen, schrijft mevrouw Ciccoliui toe aan de gebrekkige wijze waarop de leer lingen worden onderricht in het ademhalen. Het moge vreemd klinken, maar ademhalen is een knust, die men leereu. moet evenals lezen en schrijven. Van de drie verschillende wijzen van ademhalen, de sleutelbeen-, de ribben- en de abdominale ademhaling, is volgens haar de laatste de eenige goede. Zij steunt dat beweren met citaten liit de werken van tal van beroemde physiologen, en door te wijzen op de corypheeön, van de zangkunst, die bewust of onbewust abdominaal ademhalen. Wij wenschen liet van veel kennis getui gend werkje van Mevrouw Ciccoliui in veler handen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Uit liet dok te Vlissingen is opgehaald het lijk van den heer J. N., klerk bij den gemeente-ontvanger. Men gist dat de ongelukkige bij ongeluk in hel water is geloopenhij laat een vrouw en vier kinderen na. Te Vlissingen heeft de politie een met een paard bespannen wagen, geladen met hout in beslaggenomen, zijnde het hout door eenige .werklieden gestolen, naar men zegt. Te Yerseke is de schuur van den landbouwer D. Poelman afgebrand. Te Baamsdonkveer is een schipper in beschonken staat in 't water gevallen en verdronken. Op Nieuwjaarsdag is te Maastricht een klein meisje bij ongeluk met een revolver in liet hoofd gescholen eu drie dagen daarna aan de gevolgen overleden. Te Geerlmidenberg is een sergeant, die een patrouille aanvoerde bij liet arresteeren van een militair, door een burger zoodanig in het aangezicht en vooral aan een oog verwond, dat men aanvankelijk vreesde voor verlies van dat lichaamsdeel. Onder Grijpskerk is op Oudejaarsavond een militair door een trein overredenmen vond den volgenden morgen het lijk zonder hoofd bij de rails liggen. Te Papendreclit is een hofstede afgebrand, waarbij zes of zeven runderen zijn omgekomen. Aan den Helder is een marinier in het kanaal geloopen eu verdroukeu. Onder Vtight is een milicien van het garnizoen van 's Hertogenbosch in het water geloopen en verdronken hij had na een bezoek bij zijn ouders te Liempde te veel sterken drank gebruikt. Onder Tongerle tusschen Eindhoven en Geldrop is een 70jarig grijsaard, door de duisternis misleid, in liet water geraakt en verdronken. Hetzelfde ongeluk is een gepensioneerd soldaat te Maastricht overkomen. Te Dalen is een man gestorven door bet innemen op ééns van de geheele hoeveelheid geneesmiddelen hem door den geneesheer voorgeschreven om bij. kleine dosis te gelijk in te nemen. Te Goes heeft op Nieuwjaarsdag een jongeling uit brooddronkenheid een Eijks'danlder ingeslikt en deze halsverwringende toer bijna met den dood moeien bekoopen. Het was een weddingschap om twee Rijks daalders. Den 1 Jan. had te 's Heerenhoek een droevig ongeval plaats. Bij het huiswaarts gaan na het vieren van den Nieuwjaarsdag beeft de landbouwerszoon W. A. E. den arbeiderszoon P. E. op de hand een wonde met een mes toegebracht van ongeveer een decimeter lengte, zoodat de pezen buven op de hand door midden zijn gesneden. Onmiddellijk is er geneeskundige hulp in geroepen en is de hand van hechtpleisters voorzien; men vreest echter, dat de gewonde haar niet meer zal kunnen gebruiken. Naar men verneemt, is er van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Iemand te Wildervank heeft al sinds vier weken niets anders genuttigd dan koffie. De man heeft zich in het hoofd gezet dat hij door 40 dagen te vasten het eeuwige leven kan verwerven. Elk zijn smaak Te Middelburg is een jongeling vermist, over wiens verdwijnen men zich ernstig verontrust. ENCYiaiiKlTsYLLABUS. ii. Stelling II luidt aldus: «Alle werking van God op de menschen en op de wereld moet ontkend worden". Aangewezen als dwaalleer iu de allokutie Maxima Quidem van 9 Juni 1862. Wat we reeds bij de behandeling der eer9te stelling (zie ons No. 95 van I Dec. 1877) opmerkten, n.l. dat de stellingen van den Syllabus er op gemaakt zijn om verwerpelijk te schijnen, valt bij deze tweede stelling al zeer in het oog. De opstellers van den Syllabus hebben of geen begrip gehad van eerlijke logica en oprechte pliilosopliie, óf bij hen heeft de arglist om de kudde toch maar uiterst bang te maken voor alle philosophen en logische denkers zoo zeer de overhand gehad, dat zij in het opschrijven der stellingen telkens tot het fictieve vervallen zijn. Werd er maar eeus iemand genoemd, die b.v. een stelling als de boven aangehaalde voor waar hield Doch dit geschiedt niet; zoo is de veroordeeling al heel gemakkelijk. Zooals de stelling daar ligt neemt de verklaarde atheïst haar zelfs niet over. Wij zouden wel eens iemai.d willen zieu die dit wel wilde doen. Gaan we dan met dat veroordeelend vonnis uit de Maxima Quidem mede? Dit behoeft nog niet. We houden (Je stelling zelf voor fictief en dus de veroordeeling er van voor niet ernstig, slechts voor een list. Litat ons eens van nabij zien. In de stelling komen deze zaakbegrippen voorGod, menschen, wereld, en deze handelings- of werkingp.-begrippenwerking ontkenning en verplichting uitgedrukt door moet. Eilieve, wie is God, gij opstellers van den Syllabus? Zijt gij 't daarover eens met hen tegen wie gij 't hebt als gij deze stelling neerschrijft om haar te veroordeelen Zoo niet, dan beteekeut èn de stelling èn uw veroordeeling niet veel. Immers de eerste de beste heeft het recht af te wijzen wat gij hem wilt opdringen als het godsbegrip? Gij hebt het gods begrip ook niet, en dit is u niet kwalijk te nemen, want niemand heeft dat als een zuiver objectief. Maar dan heeft ook wel degelijk ieder het recht geenerlei gezag, kracht of invloed toe te kennen aan hetgeen gij de vrijheid neemt uit te geven voor God. Al wat in de goede wereld wordt uitgevent voor kennis van God, al de omschrijvingen, ontledingen enz. enz. van zijn wezen, 't zijn niets anders dan subjectieve ideeën; bij den eenen zoo, bij den anderen zus, bij gene weder anders gewijzigd. De onderscheiding van de menschen en de wereld in de stelling is ai heef naïef. Immers in 't geen waarop 't hier aankomt zijn de menschen en de wereld één, de wereld bevat de menschen en zou de wereld niet zijn zonder hen. De formule der stelling is almede vreemd en ver dacht: alle werking moet ontkend worden. Hier komt geen moeten te pas. Geen wijsgeer of logiker zal zoo iets zeggen. Stond er nog, in plaats van den onzin die nu in stelling II is uitgedrukt, b.v. iets als dit: «Er heeft geen bovennatuurlijke, liever nog geen onnatuurlijke of buitennatuurlijke werking op de wereld plaats", we zonden ons kunnen begrijpen dat er iemand kwam die deze stelling wilde verdedigen. Of wel stond er dit: «God werkt' niet door mi rakelen, maar volgens vaste natuurwetten", ook hier voor zou de handschoen wel door iemand opgenomen worden; maar de stelling II zooals die daar ligt zal deze eer niet genieten. Haar te verdoemen is der halve een overbodig, ijdel werk. In verband met stelling I is zij nog onzinniger. We moeten in het oog houden dat in de memorie van toelichting door den opsteller van den Syllabus gezegd is dat Pius IX ni^t wil geacht, worden het omgekeerde van de stellingen die veroordeeld worden voor waar te houden. Dit is trouwens niet te vergen D Wij spreken hier in 't meervoud; de man die den Syllabus gesteld heeft is kardinaal Bilio.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2