ZIERIKZËESCIIE (HU RAM'. 1878. No. 2. Woensdag 9 Januari, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- Jdkjï, sement Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever IS. LAKEVftlAN. Zierikzee, 8 Jan. Naar we vernemen zal de leesavond voor deze maand in het Nut vervuld worden door den heer C. Hofman alhier, en zal in Febr. a.s. Mej. Betsy Perk optreden. De bevolking dezer gemeente bedroeg op den 31 December j.l. 7395 personen, tegenover 7617 op 31 December 1876. Naar de godsdienstige gezindheden was de bevolking verdeeld als volgt 5527 Ned. Herv., 3 Waalsch Herv., 1 Eng. of Presbyt., 1 Anglik. of Episcop., 118 Ev. Luih., 7 Doopsgez., 2 Rempnstr., 204 Chr. Geref., 1492 Roomsch-Kath. en 40 Ned. Israël. Bij den Burgerl. Stand te Ouwerkerk werden in 1877 aangegeven 29 gevallen van geboorte, 13 van overlijden, 9 huwelijken werden gesloten. Op 31 Dec. 1877 bedroeg de bevolking 377 M. en 384 Vr. Totaal 761 inwoners. De sterfte bedroeg in 't afge- loopen jaar 16,6 °/00 van de bevolking'. De gemid delde levensduur was 233/4 jaar. De bouw van een woning voor den machinist van het op te richten stoomgemaal in den polder de //Vier bannen van Duiveland" bij Stevensluis is aan genomen door Jan Elenbaas te Bruiuisse voor f 2210. Te Vlissingen is een dienstmeid gevangen genomen en naar Middelburg opgebracht, nis hebbende bij een winkelier in eerstgenoemde stad sjaals op beziens gehaald onder valsche vporgevens, welke sjaals zij gedeeltelijk heeft beleend. Het is reeds de tweede maal dat zij met (|e justitie kennis maakt. In den Haag loopt het gerucht dat Z. K. H, Prins Alexander zich weder voor eenigen tijd naar Algiers zal begeven. De Directie der Nederlandsche Uitkeering-Sociteit //Securitas", gevestigd te Rotterdam (Afdeeling //Hu. ivelijkskassen/y) zond ons haar reglement. Op haar verzoek wijzen wij onze lezers gaarne op doel en streven van genoemde Maatschappij. De Huwelijkskasseti (drie in getalA, B, C), stellen meisjes in de gelegenheid zich, bij hun huwelijk, zekere geldelijke uitkeeriug te verzekeren. Zijn zij meerderjarig, dan nemen zij zelf deelzijn zij dit nog niet, dan doet een ander het, ten hunnen bate. Elke deelhebster betaalt vier en twintig centen per week. Desverkiezende kan men ook in grooter termijnen betalen. De leeftijd der deelhebsters bepaalt of zij aan kas A, B of O contribueeren. Stelt dat iemand, van haar eerste jaar af, deel hebster is, clan ontvangt zij, treedt zij op zeventien- jarigen leeftijd in het huwelijk, een bruidschat van f 218,24. Men ziet hieruit, dat het de Maatschappij niet te doen is om door uitzicht op groote winst te verlokken, maar wel om een gelegenheid tot sparen te openen. Sterft de deelhebster voor dat een huwelijk is aan gegaan, dan vervalt het gecontribueerde aan de Kas. Wil men echter dit liever niet, door betaling eener grootere contributie kan men zijn erven de uitkeeriug der betaalde bijdragen, onder korting van 15 °/0, verzekeren. Zijn de deelhebsters in Kas A (van de geboorte af tot liet elfde jaar) 18 jaar lid, dan kunnen zij de helft der sotn, welke haar bij een huwelijk zou uit gekeerd worden, tegen 5 °/0 beleenen, welke som of bij termijnen moet uitbetaald worden, of iu mindering komt van het uit te kieren bedrag. Zijn zij dertig jaar oud, nog niet gehuwd, dau kuupeu zy aan deel aan de Sociteit verkoopen voor 2/3 der uit te keereu som. Houden zij tot hun veertigste jaar hel contribueeren vol, dau ontvangen zij levenslang een pensioen van pl. m. 50. De deelhebsters in Kas B. (van het elfde tot het een en twintigste jaar) kunnen, na zes jaar gecontri bueerd te hebben, cle helft van hun aandeel beleenen. Op dertigjarigen leeftijd kunnen zij het op bovenge noemde vootwaarden verkoopen. En contribueeren zij tot het veertigste jaar, dau erlangen zij een pen sioen van ongeveer f 80. Ook de deelhebsters in Kas C (van het een en twintigste tot het dertigste jaar) kunnen, na een zes jarige contributie hun half aandeel beleenen. Zijn zij veerlig jaar, dan kunnen zij het verkoopen. Tellen zij er vijftig, dan ontvangen zij ook een jaargeld. Voorts ontvangen de deelhebsters antideel in de winst, door afsterven van leden verkregen. Genoemde Sociteit wordt bestuurd dooreen Directeur (thans de heer van Dieren), onder toezicht van vijf comissarissen. De Directeur doet jaarlijks rekening en verantwoording, waarbij alle deelhebbers kunnen tegenwoordig zijn. Nadere inlichtingen kan men kosteloos erlangen bij de Directie te Rotterdam, Jufferstraat, 54. In de tweede helftdezer maand zal, nanr men verneemt, de Eerste Kamer bijeengeroepen worden tot het behandelen der Kiestabel. Door de jongste stormen hebben de hoofden van het kanaal van IJinuideu niets geleden; er heeft ook geen verzanding plaats gehad. Er zijn thans 62 huizen te IJmuiden bewoond en vele in aanbouw. De beetwortelsuiker-fabrieken te Zevenbergen hebben den arbeid geslaakt; vele gezinnen zijn daardoor zon der inkomsten. In de Janunri-nflevering van De Tijdspiegel komt een belangrijk artikel voor van dén lieer Maurils IT. van Lee, over een onderwerp, waaraan men iu Nederland tot heden niet genoeg de aandacht heeft geschonken, namelijk het //Protestantisme in België." Men weet, dat van zeer goede zijde in België reeds geruimen tijd geleden als tegenwicht tegen het overmoedig geworden Ultramomanistrie, de overgang tot het Protestantisme, als meer dau liet Katholicisme strookend met den vrijen geest, is aanbevolen; dat advies heeft bestrijding ge vonden, maar is ook opgevolgd, en het is merkwaardig aan de hand van een zoo nauwkeurig kenner van de Belgische toestanden als de heer Van Lee na te gaan, welke vorderingen het Protestantisme iu België heeft gemaakt, welke felle bestrijding liet ondervindt en welke uitzichten het heeft in de toekomst. Wij hopen, dat de bekwame publicist niet tevergeefs de belangstelling van de Noord-Nederlanders in deze levenskwestie van Zuid-Nederland zal hebben ingeroepen. Mr. J. E. baron van Pnnhuijs, Commissaris des Kouings iti Friesland, is voornemens, om eerlang zijne betrekking, die hij thans ruim 29 jaren heeft bekleed, neder te leggen. Door de firma Ziegelaar Co. te Amsterdam) thans Ned. fabriek van lederartikelen) zijn gedurende haar 55-jarig bestaan 5,650.000 paar laarzen en schoenen afgeleverd, waarvoor ruim f 6,000.000 loon is uitbetaald. Wieniawski treedt eerlang in gezelschap van Frl. Asmann en den heer Völlmar, iu verschillende plaatsen vau ons Vaderland op. Van den Helder meldt men, dat op de spoorlijn van Amsterdam naar Helder, dezer dagen door een der conducteurs van de posterijen hij het stempelen der brieven er een ontdekt werd dien men vergeten had te sluiten en waarin zich bevond aan verschillende bankbiljetten de som van ruim duizend gulden. De conducteur achtte zich niet gerechtigd den brief te sluiten, maar heeft hem aan den directeur te Helder ter hand gesteld, die de noodige voorzorgsmaatregelen heeft genomen tot eeue richtige bezorging. Mevrouw N. van Anrooy te Kampen, spoort vrouwen en meisjes aan, tien cent af te zonderen voor een zijden vlag niet het geliefd rood, wit, blauw, welke vlag medegegeven za! worden aan het Nederlandsch vaartuig, dat den tocht naar liet Noorden zal onder nemen. Mocht er le veel geld bijeengebracht worden, dan zal het overschietende bestemd worden tot aan koop van instrumenten voor de wetenschappelijke onderzoekingen. Er wordt hier te lande geklaagd over misbruik van sterken drank, niet het minst op Christelijke feestdagen, bij gelegenheid van de Kerstdagen, Oude jaarsavond en Nieuwjaarsdag, een klacht waarvan niemand de ongegrondheid zal beweren. Zoo erg als in Engeland is liet echter hier te lande nog niet. Te Dundee, in Schotland, werden onlangs door de stede lijke politie vijf kruiwagens aangekocht, opzettelijk ingericht en bestemd, oin tijdens de feestelijkheden van liet seizoen (Kers:mis en Nieuwjaar) beschonken personen van de straat naar de gevangenis te vervoeren Volgens mededeelingen uit Bern was de lengte van de richttunnel door den St. Got hard aan de zijde van Göschenin op 16 Dec. jl. 5008 meter, aan den kant van Airoio 4592 M. De gansche tunnel gereed zijnde, zal een lengte hebben van 14,900 M., zoodat thans ongeveer twee derden van het werk voltooid is. I» den jongst verloopen tijd heeft men steeds met dezelfde bezwaren te kampen gehadaan de noordzijde moet men zich een weg banen door buitengewoon harde serpen lijn lagen en aan de zuidzijde is het ver weerde gesteente zoo onsamenhangend, dat de gansche mijngang moet onderschraagd worden. Aan de mail-berichten uit Indië, loopende tot 23 Nov., ontleenen we het volgende: In het Soerab. Hbl. komt een klacht voor over de fatale plaatselijke gesteldheid van Bandjermasin, op modder gebouwd, zonder steenen huizen en genoodzaakt drinkwater per praam aan te voeren. De' schr. geeft in overweging het bestuur en de militaire etablissementen te verplaatsen naar Martapoera, de Residentie der voormalige Sullans, gelegen op een vasten bodem met goed drinkwater. Wel is waar ligt deze plaats iets dieper landwaarts in, doch zij is door een kort eind weg gemakkelijk met een bevaarbaar puul der rivier te verbinden. Het Indisch Mail-Overzicht van het B. Hbl. bevat o. a. het volgende: De verzameling der voor de Parijsclie tentoonstelling bestemde Indische producten en voorwerpen overtreft in omvang en rijkdom, de indertijd te Weeuen geëx poseerde. Algemeen is de wenscli, dat de regeering bev-ordere het vertrek naar Parijs van jhr. von Schmidt auf Allenstadt, referendaris ter algemeens secretarie, en secretaris der commissie. Hij is de aangewezen persoon, om voor de behoorlijke étalage en de noodige verklaring ter tentoonstelling te zorgen. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot referendaris aan het departement van Biunenl. Zaken Mr. A. Arutzenius, griffier der Prov. Staten van Zeeland.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1