ZIERIKZEESCHE COIRAM. voor het arrondis- senten! Zierikee. 1878. No. 1. Zaterdag 5 Januari, 81ste jaargang, NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Aan de Lezers! Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 51. l.AKEAÜ!AiV. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Met dit nonimer vangt de 81e jaargang der Zierikzeesche Courant aan. Drukten we bij den aanvang van het jaar 1877 de hoop uit dat het blad zijn kring van in- teekenaars en lezers en daarbij ook de advertentiën mocht zien toenemen, die hoop is niet beschaamd. De van vele zijden ondervonden blijken van waardeering op hoogen prijs stellende, vinden we daarin tevens aanmoediging om ijverig voort te gaan op den tot dusver gevolgden weg. De toenemende belangstelling, die wij on dervinden, en die zoowel blijkt uit het klimmend getal inteekenaars als uit de vermeerdering der advertenties, levert het bewijs dat de Zierikzeesche Courant recht van bestaan heeft en niet geheel zonder nut te stichten werkzaam is aan de ver spreiding van al 't geen de zaak van vrijheid eh verlichting kan dienen en vooruit brengen. Het spreekt van zelf dat een klein blad, dat slechts tweemaal per week verschijnt, niet in vergelijking kan komen met de dagelijks uitkomende groote bladen; maar het nut dat de kleine pers kan stichten is toch geenszins te versmaden en het is niet minder waar dat kleine bladen als het onze in beperkten kring voor hen die adverteeren willen van meer practisch nut zijn dan de groote, die toch altoos maar betrekkelijk weinig lezers tellen in de streken buiten hun hoofdkwartier gelegen. Het ligt slechts aan het adverteerend publiek zich hiervan te overtuigen door van de kolommen der Courant gebruik te makenterwij] door die toenemende blijken van belangstelling de Uitgever te eeniger tijd zal in staat gesteld worden of tot vergrooting van het blad of tot een uitgave van drie bladen per week, een verbetering waardoor zoowel het publiek en de publieke zaak als hij zelf zal gebaat zijn. gehouden te ZIERIKZEE den 28 December 1877. Afwezig de lieeren Mr. Moolenburgh, Jhr. Mr. Boeije en van Nes van Meerkerk. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Worden medegedeeld a. twee brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluiten tot beschikking over den post van O. U. en tot af- en overschrijving; b. een brief van den heer J. H. C. Heijse, hou dende kennisgeving dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het M. O. aanneemt; c. een brief van den hoofdonderwijzer L. Karreman, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde d. dat de nieuwe straatweg bij de Zuidzelke in on derhoud is overgenomen door het Provinciaal Bestuur; edat bij de aanbesteding van de uitgave van het gemeenteblad daarvan aannemer is geworden de firma de Loozé en Waale voor 8,25 per vel druks; eu dat het maken eener kade op den Oost ba vend ijk is aangenomen door J. Roedoe te Zierikzee voor f 275. Allen voor kennisgeving aangenomen. O.vereenkomstig nader voorstel van Burgem. en Wetli. worden benoemd tot keurmeester van het vee en vleesch de heer C, Mazure op eene jaarwedde van 125 en tot assistent-keurmeester de inspecteur van politie J. A. Le Kluse op eene jaarwedde van f 125, zijnde de betrekking van adviseur-keurmeester opge heven. Ten gevolge dier benoeming stelt Mr. Fokker voor den assistent-keurmeester te doen bijdragen in het pen sioen-fonds van gemeente-ambtenaren. Aldus besloten. Wordt overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Wetli. besloten tot wijziging der instructie van den keurmeester en opheffing der instructie van den adviseur-keurmeester. Het voorstel van Burgera. eu Weth. tot wijziging der verordening op het verkoopen van vleesch wordt gesteld in handen der Commissie voor de strafveror deningen tot advies. Een voorstel der Commissie van de gasfabriek om eenige wijzigingen in de instructie van den Directeur, en in de verordening, regelende den werkkring dier Commissie, te brengen, wordt ter visie van de leden gelegd om in eene volgende vergadering te behandelen. Wordt op voorstel van Burgem. eu Weth. besloten tot opheffing van de betrekking van den ontvanger dar bagrafonisrechten, welke betrekking door liet over lijden van den lieer P. Kijn is opengevallen en de inning dier belasting opgedragen aan den gemeente ontvanger. Idem tot beschikking over den post van O. U. ad f 171,32, wegens kosten van inrichting van een lokaal tot bureau van den ambtenaar van liet O. M. bij het kantongerecht. Idem tot het doen van eenige af- en overschrijving, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten. Wordt vastgesteld het suppletoir kohier der belas ting op de honden ad f 18,50, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten. Tot leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere Burgerschool alhier wordt benoemd de heer W. O. Swaving te Oegstgeest voor één jaar, met algemeeue stemmen. Op voorstel van Burgem. en Wetli. wordt besloten de belooning van den heer P. O. Olivier, aan wien zij de waarneming der lessen in de staatswetenschappen hebben opgedragen voor 6 maanden, te bepalen op f 4-00 'sjaars. Wordt medegedeeld dat de heer Dr. Mertens de benoeming tot leeraar in de scheikunde aan de Hoo gere Burgerschool alhier niet heeft aangenomen. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten tot eene nieuwe benoeming over te gaan, terwijl op de aanbevelingslijst zijn geplaatst de lieeren: 1. Dr. W. D. Gratama te Groningen, 2. H. A. J. Meijer te Assen, 3. Dr. J. D. B. Scheller te Sappemeer, en wordt benoemd de lieer Dr. Gratama met 6 stem men; de heer Meijer verkreeg 4 stemmen. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden van vaste Cointnissiën, die allen worden herkozen. Bij de keuze van Commissarissen voor de visch- markt zegt de hper Schneiders dat hij ongaarne zou herbenoemd worden en gaarne die betrekking in betere handen zou zien. Uit de stemming bleek dat de heer Mulock Houwer is herbenoemd en de heer Zuurdeeg is gekozen. De heer Zuurdeeg heeft bezwaren om die benoeming aan te nemen, doch laat zich na discussie de keuze welgevallen, omdat als beginsel is aangenomen dat men verplicht is die benoeming aan te nemen, waarvan hij melding in de notulen verzoekt. Tot lid der Commissie voor de Schutterij, ter vervanging van Jhr. Mr. Macaré, wordt gekozen Jhr. Mr. Schuiirbeque Boeije, thans plaatsverv. lid, en tot plaatsverv. lid de heer Schneiders van Greijf- fenswerth. Tot Regent van het Burgerlijk Armbestuur wordt herkozen de heer C. J. van Zand ijk. Met den be noemde was cioor Burgem. en Weth. aanbevolen de heer F. J. V. Labrand. Tot Boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer F. W. Loewer. Met den benoemde was door Burgem. en Weth. aanbevolen de heer C. J. Kijn. Tot Regent van het Burger-Weeshuis wordt her benoemd de heer Mr. C. J. Fokker, üp de aanbe velingslijst van Regenten was met den benoemde geplaatst de lieer H. G. Mulock Houwer. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie wordt herbenoemd de heer Dr. J. K. de Bruijne. Door de Commissie was met den benoemde aanbevolen de heer P. van der Veen. Voor de benoeming van lid der Plaatselijke School commissie, ter vervulling der buitengewone vacature door het bedanken van den heer Mr. li. van Manen, zijn door die Commissie aanbevolen de lieeren P. van der Veen en Mr. A. Heemskerk, en wordt als zoodanig gekozen de lieer P. van der Veen met 7 stèmmen de heer Mr. Heemskerk verkreeg 2 stemmen. Op liet verzoek van den Gemeenteraad van Nieuw- Leusen, om adhaesie aan zijn adres aan den Koning om wijziging te verkrijgen van Art. 242 der Gemeente wet, wordt overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth. afwijzend beschikt. Hierna wordt de zitting gesloten. Zierikzee. In 1877 zijn alhier geboren 136 m. en 120 vr., te zamen 256. Overleden 57 m. en 77 vr., te zamen 134. Levenloos aangegeven 10. Gehuwd 57 paren. Echtscheiding 3. Ouder de geborenen waren 10 onecht en 4 tweeling-geboorten. In vergelijking met 1876 zijn in 1877 minder geboren 16, minder overleden 66 en meer gehuwd 6 pareu. Het getal als levenloos aangegeven was in 1876 gelijk aan dat van 1877. De tooneelvoorstelling, gegeven door de Rederijkers- Vereeniging //Talma" ten voordeele der armen van alle gezindten, op Vrijdag 28 December j.l., met medewerking van //Kunst en Eer", heeft zuiver op gebracht de som van f 41,22. Zoowel de niet onver dienstelijke jeugdige beoefenaars der tooneelspeelkunst, als de musici die hun voorstelling opluisterden, verdienen lof voor hun welgeslaagde uitvoering, inzonderheid om het daaraan verbonden doel. Men kan thans wel als algemeen erkend aannemen dat de illusie van iugenomenheid met het kabinet Kappeyne bij de drie fractjes der oppositie geweken is, aangenomen dat zulk e,en illusie inderdaad heeft bestaan, 't welk wij voor ons niet aannemen. Bij het optreden van dit kabinet was 't voor de Ministers haast om verlegen te worden zoo schmeichelnd kwam men uit alle hoeken van de overzijde hen te geraoet. Enfin, thans is de positie weder natuurlijk geworden. Bij monde van DagbladTijd en Standaard heeft elk der fra.ctiëu zijn kompliraenien ingetrokken en is meti begonnen te zeggen wat men meent, of althans wat meer gelijkt naar iets van de overzijde, dan zooals egrst naar wierookwalm van den bevrienden kant den Ministers toegewuifd. Dat is nog steeds alles naar aanleiding van de kiestabel. Als 't gerucht waarheid behelst dat de Kamer bij haar terugkomst de onder-

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1