gaven 34 vau de 86 Tweede Kamer-leden te benoemen. Want hierop zöu dat rekensommetje uitloopen. Leerzaam was de discussie in liooge mate. Men dorst in*de Ultramontaansche partij zich beklagen dat in het Noorden geen enkel Ultramontaan gekozen werd. Men oordeelde het vast de moeite niet waard aan de andere zijde daartegenover de vraag te stellen waarom aan gene zijde van den Moerdijk geen enkele on-Roomsche gekozen werd, daar toch meer dan l/8 der bevolking van N. Brabant niet tot de Roomsche kerk behoort? Wat zou 't zijn als de getals-verhoudingen in Nederland een9 omgekeerd waren 1 Zeer terecht merkte de heer Kappeyne op dat in het Noorden vroeger ook wel Katholieken werden gekozen, o. a. generaal van Muiken te Haarlemdoch sinds de Ultra montaansche partij zich heeft aangematigd geheel de Katholieke bevolking te beheerschen, wil men in het Noorden van de Ultramontanen niet meer weten; dat het ostracismus op hen wordt toegepast is dus hun eigen werk. De heer Kappeyne vond ook gelegenheid op te merken dat hij liever het recht der zelfstandige kiezers vergrootte dan dat van da lui die als een kudde schapen zich ter stembus lieten drijven. Dat was juist de vinger op het zeer; doch de heer van der Hoeven gedroeg zich als Ultramontaan pur sang en verdedigde ronduit het recht der geestelijken om invloed op de verkiezingen uit te oefenen. Hij voegde daar nog iets bij, dat wellicht later nog wel eens op de proppen zal komen, misschien bij de eventueele Mei-wetten. Ook beweerde hij in zijn verdediging der priesters dat het dezen nooit om geldelijk voordeel te doen is. Hoe nu? Men kan 't hem wel vergeven dat hij de spreuk//Wiens brood men eet, diens woord men spreekt'/ in toepassing bracht; maar hoe iemand in ernst kan beweren wat hij beweerde, dat verklaren we niet te vatten. Heerschen door middel van gewetens- beheersching en niet minder door middel van het geld dat de goê-gemeente wordt afgehaald onder alle mogelijke voorwendsels, is dat niet juist schering en inslag bij al wat de priesters doen? Maar ieder Katholiek zal 't u zelf zeggen als 't in de rede te pas komt, dat zijn geloof //het duurste geloof" is. DE EERSTE KAMER heeft de begrooting afgedaan en zal in 't begin van 't volgend jaar een aanvang maken met het onderzoek der kies-tabel. Wordt deze dan goedgekeurd dan zal de behandeling der onderwas-wet, die tegen 't voorjaar verwacht wordt, door de volle Kamer van 86 leden kunnen plaats hebben. Binnenland. Ziertkzee, 27 Dec. Zaterdag j.l. werd in de zaal van Bellevue bij den heer W. Kanaar de drieraaan- delijksche vergadering gehouden van onderwijzers in het tweede schooldistrict. Onder voorzitterschap van den dislricts-schoolopziener, mr. J. W. A. Schneijders van Greijffenswerih werd de vergadering bijgewoond door nagenoeg een dertigtal hoofd- en hulponder wijzers, twee onderwijzers uit Ned.-Indië, een lid der plaatselijke schoolcommissie en twee leeraren der hoogere burgerschool. In de openingstoespraak bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den heer W. Top Wz., die de vorige vergadering nog had bijgewoond en steeds zooveel belang in de vereeniging gesteld heeft. Ook herinnerde Z.Ed. aan de feestviering der 25jarige ambtsvervulling van den heerL. Karreman op 8 Dec. j.l. De vraagpunten voor deze vergadering gesteld bleven onafgedaan, doch de behandeling daarvan maakte plaats voor twee belangrijke voordrachten, n.l. een van dr. P. Schuringa, leeraar aan de hoogere burger school, tot grondige en bevattelijke verklaring van den telephon en een van den heer J. Kastelijn, hoofd onderwijzer te Koedoes in Ned.-Indië, met verlof alhier, over den toestand van het lager schoolwezen in Ned.-Indië. Beide voordrachten werden met groote belangstelling aangehoord. Het gewone examen der kweekelingen van de oefen school alhier werd bepaald op 5 Januari a.s.de volgende vergadering op 23 Maart. Zierikzee, 27 Dec. Woensdag raiddag zijn door dr. P. Schuringa in de lokalen der hoogere burger school proeven genomen met den telephon van Bell, die zeer goed slaagden. De draadgeleiding verbond twee tamelijk ver van elkander gelegen vertrekken en bestond in de open lucht uit gewonen telegraafdraad. Een aantal heeren en dames woonden de proef bij, terwijl dr. Schuringa na den afloop nog een duide lijke en met teekeuingen opgehelderde verklaring van het merkwaardige werktuig gaf. Bij deze proefneming bleek ook dat een vrouwestem duidelijker door den telephon wordt overgebracht dan een zware mannenstem. Woensdag avond was 't kinderfeest op de Bewaar school aan het Kerkhof. Door een commissie van dames was een fraai verlichte en versierde kerstboom in de ruime speelkamer der school opgericht. Onder de leiding van de hoofdonderwijzeres mej. H. A. Jansen vermaakten de kinderen zich rondom den boom met zang en aardig spel. Ds. Snellen hield een voor die jonge kindertjes zooveel mogelijk bevat telijke toespraak, waarna de kleinen onthaald werden op krentekoeken en aan de meest behoeftigen ook nog een of ander kleedingsstuk werd geschonken. Wij kunnen niet nalaten hier een woord van lof bij te voegen voor de ijverige, liefdevolle bemoeiingen der dames-commissie die ook dit jaar de arme kleinen zoo goed heeft bedacht. Zierikzee, 28 Dec. Gisteren avond is brand uit gebroken in een loods behoorende tot de onlangs aan den Oosthavendijk, aan de overzijde der Nieuwe haven, gestichte steenbakkerij der firma Moolenburgh Comp. De genoemde loods is geheel afgebrand, doch de ijverige en vlugge brandweer slaagde er in het belen dende steenen gebouw te behouden, ofschoon ook dit groot gevaar liep. De Burgemeester, de Komraandant der Schutterij, die der Brandweer en verdere autori* teiten waren spoedig op het terrein aanwezig. De spuit No. 1 heeft, naar wij vernemen, het eerste water gegeven. Door de afgezonderde ligging der beide perceelen en de gunstige windrichting was het gevaar voor de stad niet groot, terwijl er geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Naar we vernemen is de schade aan gebouwen en goederen aanzienlijk. De eerste zijn verzekerd bij de Zeeuwsche Brandwaarborg-Maatschappij alhier, de laatste bij de Belgische Maatschappij van Algemeene Verzekeringen te Brussel, agent de heer C. van der Vliet Dz. alhier. Zierikzee, 28 Dec. De Gemeenteraad alhier heeft heden benoemd aan de Hoogere Burgerschool a. tot leeraar in de scheikunde de heer Dr. W. D. Gratama te Groningen, in plaats van den heer Dr. Mertens, die de benoeming niet had aangenomen b. tot leeraar in de geschiedenis de heer W. O. Swaving te Oegstgeest, voor één jaar en de belooniug van den heer P. O. Olivier voor de waarneming der lessen in de staatswetenschappen bepaald op f 400 'sjaars, en dit voor den tijd van een half jaar. Voorts is benoemd tol keurmeester van vee en vleesch de heer C. Mazure op een jaarwedde van f 125, en tot assistent-keurmeester de Inspecteur van politie J. A. Lekluse, mede op een jaarwedde van f 125, terwijl de betrekking van adviseur-keur meester is opgeheven. Brouwershaven. Ten voordeele der Armen werd 1.1. Vrijdag in het logement der Wed. E. van 't Hof alhier eene Soirée Declamatoire gegeven door de Re derijkerskamer //Jacob Cats". Zij gaf ten beste het drama //Onschuld en Misdaad", in 9 tafereelen, door J. Hubertus Jansen, gevolgd door: //Het Boerinnetje van Woubrugge", blijspel in 2 bedrijven, door J. K. de Regt. In aanmerking genomen de uitgebreidheid van het eerste stuk en het groot aantal handelende personen, zoo voldeed het toch bij uitnemendheid aan het, moet men erkennen, helaas! zeer schraal opgekomen publiek. Enkele, ja de meesten der karakters werden zeer getrouw wedergegeven, en getuigden over het algemeen van ijverige studie, te meer dewijl dit tooneel- stuk nog slechts kort in behandeling was. Jammer, dat de belanglooze bemoeiingen dezer kamer, het doel beoogende ondersteuning aan de armen, en hunne pogingen onder het motto: uZucht naar Beschaving"zoo flink ondernomen en uitgevoerd, slechts eene luttele belooning ten deel viel. Wel worden er voor andere doeleinden vele offers aan het publiek gevraagd en der armen ook geene ondersteuning geweigerd, ja, wordt ook hier ter plaatse op andere wijze tegemoet gekomen maar ook de behoeften zijn groot dit laatste op den voorgrond stellende, mag men toch ook nog aannemen, dat het voor de leden van //Jacob Gats" streelender en meer aanmoedigend geweest ware, wanneer hun spel ware toegejuicht door een grooter publiek en een flink bezette zaal, waarmede het bedrag der entrées hand aan hand gaat. Na afloop van het blijspel dat de lachspieren onaf gebroken in werking bracht, nam de heer Adriani het woord op, en dankte met eenige toepasselijke en kernachtige woorden de Rederijkerskamer, voor haar nuttig streven. Nog dient vermelding dat door de ijverige be moeiingen van den president, de heer C. Kappers, de kamer //Jacob Cats" thans in het bezit is van een keurig net decoratief, zeer geschikt om luister aan hunne voorstellingen bij te zetten. Met 1 Januari wordt te Ovezande een hondenbe lasting ingevoerd. Blijkens achterstaande advertentie is te Rotterdam gevestigd de //Nederlandsche Uitkcerings-Sociteit Se- curitas", die ook een afdeeling //Huwelijks-kassen" heeft. We komen hierop nader terug. Onder de jongste jachtavonturen wordt verhaald dat hetwelk bij Eindhoven dezer dagen plaats had. Twee hazen liepen van tegengestelde richting op elkander inde jager die op beide loerde wachtte tot ze juist elkaar zouden passeeren en schoot ze alle twee met één schot. Dit herinnert ons een ander geval van dien aard dat nog curieuser was. Er liepen toen ook twee hazen op elkander in, doch van twee andere kanten kwamen er nog twee en deze vier ontmoetten elkander juist op hetzelfde punt. De be hendige jager schoot er twee, terwijl de beide anderen zich de koppen te pletter liepen tegen elkander. Dat was een mooie coup. Wij kunnen belangstellenden mededeeleu dat, met ingang van 1 Januari a.s., het in den loop van dit jaar tusschen Nederland en Duitschland gesloten telegraaf-ver drag, waarbij prijsberekening per woord tot grondslag van het tarief is aangenomen, in wer king komt. De Minister van Oorlog, de heer de Roo van Alderwerelt, heeft aan de //Koninklijke Vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger", als blijk van ingenomenheid met haar wezen en haar nuttige werking toegezegd een jaarlijksche bijdrage, uit zijn eigen middelen, van f 2000. De gevolgen van het bijgeloof en van het door kaartlegsters gestichte onheil zijn weder met een geval vermeerderd, dat wij ter waarschuwing hier mededeelen. De jeugdige vrouw van een zeer welvarend ingezetene van S. was in de lente dezes jaars zoo nieuwsgierig in de toekomst te willen zien, dat ze te dien einde eene zich in de courant als kaartlegster aanbevelende vrouw R. opzoekt, die haar voorspelde dat haar echtgenoot nog vóór Kerstmis zou veronge lukken en haar als lijk te huis gebracht zou worden. De jeugdige, tot dusver zeer levenslustige vrouw werd sind9 dien tijd stil en in zich zelve gekeerd. Haar toestand ontaardde weldra in een mijmerende en haar bovendien zeer zwak zenuwgestel werd hoe lang zoo meer geschokt. Eindelijk kreeg zij aanvallen van woede, die nu zoo aanhoudend zijn, dat de beklagens waardige echtgenoot zich genoodzaakt heeft gezien de ongelukkige in een krankzinnigen-gesticht te doen plaatsen. N. K. Ct. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend o. a. aan deu len luit. der rustende schutterij in Zeeland J. L. Voorbeyfcel. Z. M. heeft de bij besluit van 6 Oct. 1874 gedane benoeming van den kwartiermeester bij de marine N. II. De la Bie tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde ingetrokken en de decoratie teruggenomen. Landbouw. Zaterdag j.l. heeft de heer A. F. Marlet zijn eerste voordracht over landbouw voor dit seizoen gehouden. Ofschoon bijzondere omstandigheden vele heeren land bouwers verhinderden de voordracht in haar geheel bij te wonen, was er toch een talrijk gehoor opge komen. De heer Marlet kondigde aan dat hij dezen winter zou spreken over de beginselen der bedrijfs- leer, en ving daarmede dan ook in deze voor dracht aan. De volgende zal plaats hebben op 12 Jan. 1878. Ondertusschen zal op a.s. Zaterdag, 29 December, de heer G. A. Vosterman van Oijen van Aardenburg hier ook een landbouwlezing houden. Inhoud van Ceres No. 42. Mangels in den winter moet de grondslag der stalvoedering zijn, door Reitiders. Over de verbreiding van het warkruid door de dieren, door E. van den Bosch. Theorie en practijk. Verslag van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken betreffende de proefnemingen op door zeewater overstroomde landen, door prof. Adolf Mayer, directeur van het Proefstation der Rijks-land bouwschool, (vervolg). Onder Ilurwenen is een uiterwaard, groot 36 Heet., van welke 6 Heet. zandplaat, verkocht voor f 150,000. Te Meppel werd voor B1/^ Heet. hooiland f 12,000 betaald. Kunst en Wetenschap. Een moeielijk vraagstuk uit de natuur en schei kunde, n. 1. het vloeibaar maken van zuurstof, schijnt dezer dagen zijn oplossing gevonden te hebben. De natuurkundige Pictet te Genève is er in geslaagd zuur stof vloeibaar te maken, zoo men zegt bij een drukking van 340 atmosfeeren en 140 graden onder 't vriespunt. Het feit is per telegraaf aan den scheikundige Dumas te Parijs medegedeeld.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2