ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1877. No. 100. Woensdag 19 December, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEE AD VEETENTIEN: Pei' gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboofte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 16 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een day voor de uityave in te zenden aan den uityever II. LAKEMIAW ZIERIKZEE, 18 December 187 7. Te Brouwershaven heeft zich een Commissie van dames gevormd, het, doel beöogende, de kinderen der Bewaarschool aldaar op 2en Kerstdag een aangenamen avond te bezorgen met de oprichting van een Kerst boom, en men schijnt «alreeds .van vele zijden de loffelijkste medewerking te ondervinden. Die medewerking is zeer te waardeeren, willen zij zich in staat gesteld zien, om het talrijk jeugdig personeel, dat naar men verneemt omstreeks 150 kinderen uitmaakt, zoowel die der armen, als wel die der meergegoeden, zooveel mogelijk elk naar be hoefte, met eenig kleedingstuk of klein geschenk bljjde te maken. Mogen hunne belangelooze bemoeiingen, gesteund door vrijwillige bijdragen van ouders of kindervrienden, met goeden uitslag bekroond worden, opdat den kleinen een paar uren vreugd en een kleine verrassing bereid worden. Elke bijdrage, hoe gering ook, zal voorzeker gaarne in dank ontvangen en doelmatig aangewend worden. Nieuwerkerk. Dezer dagen werd door liet Bestuur van den polder de //Vier Bannen" in Duivelaud aan besteed, de levering en inwerkingstelling eener stoom machine met centrifugaal-pomp. Het werk is gegund aan de Maatschappij ijzer gieterij //De Prins van Oranje" te 's Gravenhage voor de som van f 46796. Met 1 Januari 1878 wordt te Veere een plaatselijke inkomsten-belasting ingevoerd. De langste trap der betalenden is die van f 200.inkomen. De onlangs voorloopig tot stand gekomen districts- afdeeling van de Vereeniging //Eigen Hulp" te Ter Neuzen is wegens gemis aan belangstelling weder te niet gegaan, nog vóór het definitief bestuur was gekozen. De bronzen munt, hoewel reeds bij raillioentallen .gereed, zal niet in omloop gebracht worden, zegt men, voor uit0. Maart 1878. Nu de Belgische stukkeu zoo goed zijn uitgeworpen, zou men ze misschien wel geheel kunnen missen. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 31 Dec. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Dr. Kuyper werd onlangs beroepen te Oosthem, een negerijtje in Groningerland, waar echter het tractement f 6000 bedraagt behalve het prestige. Naar men verneemt zou dr. K. dit beroep wel als een heusch beroep //van.den Heere" willen beschouwen, als Oosthem een post- en telegraafkantoor kreeg en door een zijtak met den spoorweg werd verbonden. De mannen van Oo9them moeten zich deswegen tot den Minister hebben gewend, doch er is aan hun verlangen nog niet voldaan, zoodat zij gevaar loopen de verklaring te krygen van dr. K. dat ook in deze beroeping nog niet ten volle de hand des Heeren te zien is. De afdeelingMaastricht en omstreken van de ver eeniging //Volksonderwijs/' heefc besloten om, in aansluiting van de door de afdeeling Bergen op Zoom rondgezonden circulaire, zich tot het hoofdbestuur der Vereeniging te richten met het verzoek dat dit. bjjj de Hooge Regeering stappen doe ter opneming van den leerplicht in de aanstaande wet op betoger onderwijs. Van de IJpolders zijn thans in het geheel reeds verkocht 4045 H.A. voor ƒ9,286,653, of gemiddeld ƒ2380 per H.A. Door den gemeente-architect, den heer C. J. de Bruyn Kops, te Delft, is aan den gemeenteraad verslag uit gebracht omtrent de voltooiing van de afgebrande spits van den nieuwekerkstoren door burg. en weth. is voorgesteld den heeren C. J. de Bruyn Kops en J. den Braanker een blijvend aandenken aan te bieden in een geschenk in zilver, welk voorstel met toejuichiug werd aangenomen. In de zaak van het klooster der Kruisheeren te St. Agatha, welke Woensdag (12 Dec.) bij de recht bank te 's Hertogenbosch op nieuw heeft gediend, is door den Staat geconcludeerd tot niet-onvankelijk- verklaring immers en in alle gevalle, dat de vordering aan den eiscber zal worden ontzegd, met zijne veroor deeling in de kosten, op grond dat het klooster der Kruisheeren te St. Agatha als bestaand rechtspersoon niet kan erkend worden en dus dé bevoegdheid mist om in rechten op te treden, dat de eischer vel quasi dan ook wel zegt, maar volstrekt niet bewijst, noch bewijzen kan, dat hij de bij dagvaarding bedoelde perceelen bezit, en dat wel bezit pro domino. De eischer verzocht een naderen termijn tot concludeeven. Dezer dagen meldde zich op het postkantoor eener kleine gemeente iemand aan om een brief te frankeeren, waartoe hij vijf centen gaf, doch naar den brief zoe kende, bespeurde hij dat hij er geen had. Hij zegt daarop aan den postbeambte: o das niks, ik kan 't wel me een kaartje doen zoo as me den Heer gezegd het, maar wat kost zoö'n. kaartje?// Do beambte antwoordt hem een briefkaart kost 3 centen. //Dat helpt,// zegt de andere, //want da's nog 2 centen goedkooper.// De man verwijdert zich met de briefkaart en steekt deze dadelijk buiten in de bus. De postbeambte die op den man gelet had zag de spoedige bezorging, opende de bus en bemerkte, dat de briefkaart onbeschreven daarin geworpen wa9, zelfs zonder adres, zoodat hij den man terug riep en hem vroeg, waar die briefkaart heen moest, want dat er niets op te lezen stond. De man, met het geval verlegen, nam zonder iets te zeggen de briefkaart mee. Eraile de Girardin, dezer dagen, vóór het aankomen van het kabinet Dufaure, over de crisis sprekende, zeide o. a. dat de President der Republiek om aan het dilemna door Gambetta gesteldse soumettre ou se démettre te ontkomeu op de gedachte gekomen was de se compromettre. Er zijn te Parijs 110 hotels van den eersten, 510 van den tweeden en 7900 van den derden rang. Volgens berichten uit Zuid-Afrika d.d. 20 November, is het Galekaland thans vermeesterd; grensboeren en onlangs aangekomen Duitsche landverhuizers zullen er worden gevestigd. De inlanders zullen meer landbouwers dan veeboeren moeten worden. De Galekas hebben zich wel dapper gedragen, doch konden met geweren niet overweg; hun hoofden zijn over de Bashee naar Pondoland behendig ontvlucht; de vrijwilligers zullen nog waakzaam moeten blijven. Men ducht, dat Kreli de Pondo9, een der strijdbaarste Kaffer-stammen zal aanhitsen ten krijg. Uit de Transvaal verneemt men, dat de heer Shepslone een onderhoud met afgevaaadigden van Cetywayo gehad heeften heeft geweigerd de eischeii van dat Zoeloehoofd te bewilligen; men ziet niet zonder bezorgdheid het antwoord van Cetywayo te gemoet. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot lid in de commissie voor de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen van Goeree en Overflakkee den heer J. Eland Aneraaet, burgemeester van Oude- en Nieuwe Tonge; tot ontvanger der registratie te Groenlo G. D. L. Graafland, thans te Kortgene; te Kortgene J. Ter Pelkwijk, thans surnumerair bij de registratie. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Universiteit te Utrecht dr. W. Kapteijn, leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht. Landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 41. Landbouwzaden vau den heer E. van den Bosch te Goes. Het bewaren van geperste spoeling. Zaad-lucerne. Kapuinen en poularden, door Gatow. Verslag van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken betreflende de proef nemingen op door zeewater overstroomde landen, door prof. Adolf Mayer, directeur van het proefstation der Rijks-landbouwschool, (vervolg). Een pleidooi voor het Durham-vee, (vervolg). Kunst en Wetenschap. Blijkens een dezer dagen in het Handelsbl. opge nomen opmerking bestaat er ook een Fransche ver taling van den //Gijsbrecht van Arastel// van Joost van Vondel. Men vindt die in de Chefs d'Oeuvre des Thèdtres Mrangers. (Bruxelles, J. Coché-Mommens, 1824). In het deeltje dier editie, waarin de vertaling voorkomt, zijn ook opgenomen stukken vau Hooft en Lnngendijk. De inleiding is een essai sur la jpoésie hollandaise en een aanteekening betreffende de drie dichters. Te Titusville in de Vereenigde Staten maakt sinds een jaar een gasbron veel opgang. Zij is gelegen in den tuin van den senator Anderson en voorziet sinds een jaar in alle behoeften van het huis, zoo tot ver warming als verlichting, 's Avonds geeft de heer Anderson in zijn t.uin een gratis-illuminatie. Men zal nu een leiding aanleggen van de bron door de stad. Het ga9 moet .echter eerst gezuiverd worden vóór het al de deugden van het gewone gas bezit. Men herinnert zich dat toen voor anderhalf jaar in de rivier bij Cliattam, bij liet uitvoeren van haven werken, een groot oorlogsschip in den modder bedolven was gevonden en de Engelschen daarvan een Hol- landsch schip maakten, dat door ons in Juni 1667 bij onzen tocht op de Theems zou verloren zijn, wij de opmerking gemaakt hebben dat dit niet waar kan zijn, daar wij toen geen enkel schip verloren hebben. Thans is door de Engelschen zelf, bij monde van den directeur-ingenieur vau Cliattam, erkend dat genoemd schip geen ander is dan de //Matthias//, een Engelsch linieschip. De kanonnen, die allen van Engelsch maaksel zijn en zelfs het devies der Tudors dragen, laten daaromtrent geen twijfel over. De Soematra-expeditie zal waarschijnlijk niet door gaan, gelijk we reeds hadden gevreesd. Zoowel het afsterven van den chef, den lieer Schouw Santvoort, als de begane fout dat de geheele expeditie zich eigenlijk heeft opgelost in een aantal kleine afzonder lijke expeditiefjes van de onderscheiden leden, waar door liet wantrouwen der inlanders gaande gemaakt is en de otficiëele ondersteuning zeer bemoeilijkt w^rd, moeten hiervan de oorzaak zijn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zaterdag nacht is te Zierikzee een dronken man in de Oude Ha ven gevallen en door de nacht wachts gered.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1