ZIERIKZEESCHE COURANT. 1877. No. 98. Woensdag 12 December, 80ste jaargang. BRIEVEN UIT HOLLAND. XI. Sprak men onder 't vorig Kabinet telkens en telkens weer van de administratieve bekwaam heden des heeren Heemskerk Az., 't schijnt thans 't redenaarstalent, de alom bekende „knap heid" des premiers te zijn, die gevaar loopt van opgehemeld te worden, 't Is Kapeynes schuld. Door zijn eigendunkelijke handeling ten opzichte de verdeeling van 't departement van Biunenlaudsche Zaken heeft hij te eeneu- male de kans verspeeld ooit een administratief wonder te worden. Hij zal 't dan voortaan stellen moeten met z'n groote verdiensten, z'u vlugheid van geest, z'n uitgebreide kennis, z'n zich nooit verloochenende welwillendheid, van al 't welk hem eergisteren acte verleend is door de anti-revolutionaire partij bij monde van den Zeewsehen afgevaardigde Saaymans Vader, voor wien 't wezenlijk tijd wordt zijn nog overige levensdagen in kalme rust te gaan doorbrengen en 't parlementaire werk over te dragen op jongere schouders. En toch toch is Vader, zij het dan ook dat hij volstrekt niet wist wat er aan de orde was, toen hij zijn speech begon en door de „zich nooit verloo chenende welwillendheid" niet yan den lieer Kappeyne nu, maar van den Voorzitter ten einde mocht brengen, took is Vader nog heel wat slimmer dan zijn medelid van 'Wassenaer, die trots des premiers welwillendheid erg in 't nauw zat voor de nog. altijd verdrukte en bedrukte minderheden en in zeer onvoorzichtige bewoordingen den miuisterbedreigde. Waarmee? Met een algemeen petitionnement zal de heer van Wassenaer zeggen, ofschoon men zonder kwaadwilligheid even goed aan een zeker ge kleurd spook denken kan, dat in de verbeelding van den hr. van W. de dammen doorbreekt, den Koning in zijn schoot sleurt en dan op brutaleu toon eiseht, wat het nu zelfs door vleien en dreigen niet verkrijgen kan. Als men die heeren zoo boort zon men denken dat de parlementaire noodzakelijkheidde meerderheid beslist, moet plaats .maken voor: de meerderheid is ondergeschikt aan de rest. Ze willen precies behandeld worden als 't zieke broertje, dat bij de komst van St. N. het meeste en beste krijgt omdat bet 't kleinste is en ziek daarenboven. Kappeyne echter laat zich niet verschalken, geeft geen enkele kleine concessie en zal zijn onderwijswet, bouwen op de begin selen die hij jaren lang beleden beeft, die de meer derheid van 't land deelt en die zeker in de eerste plaats ten voordeele van 't openbaar on derwijs spreken. De linkerzij doorwandelende komen we in 't centrum. Het veelbesproken centrum. Hoe deftig klinkt dat vergeleken bij ultramontaansche factie! „Ze hebben vele vonden gezocht". En de clericale leiders meenen met dezen titel er een opgeraapt te hebben, die wonderen werken zal in 't belang der jezuïten-leer. De anti-rev., altijd nog afkeerig zich met huid en haar door Romes afgevaardigden te lateu verslinden, zullen zonder bezwaar zich plaatsen in ,'t centrum van den politieken draaimolen en 't draaien gunnen aan de radicalen, liberalen en conservatieven. Misschien brengen ze daii de laatsten wel mee en 't lieve leventje kan beginnen. Och, centrum of niet, ik geloof dat bij de eerste, de beste voordracht, waarbij de beginselen van Kappeyne en zijn ambtgenooten sterk uitkomen, toch wel het edele driemanschap zieh aansluiten zal tot den heiligen kamp, de een ter wille van pater Beks, die ten dienste van de zuchtende calvi nistische minderheid en de andere om de aloude traditiëu. Hoe men 't kind noeint is al zoo wat 't zelfde, als 't slechts vereenigt op zekere oogen- blikken, wat toch. in den grond der zaak nooit te- vereeuigen is. Wensehelyk voor der cleriealen invloed zal het zijn, zoo ze bij een volgenden aanval een meer conseqnenteu leider zoeken, want Van Baar, die hevig opponeert, maar ten slotte stillekens berust en 't tegenstemmen overlaat aan zijn vriend Van Nispen, is ook a' de held niet, om wien zieh de oppositie als een eenig man scharen kan. De gewezen leider der anti-revolutionairen doet de reis om de. wereld. Plaatsen van den zóóveelsten rang het nummer is hoog beijveren zich hem tot predikant te beroepen of stellen zieh aan alsof die begeerte wezenlijke ernst is. Er wordt 11.1. in dezen duren tijd dikwijls voor de lens beroepen en in dat geval pikt men een predikant uit, van wien men vooraf weet dat hij 't beroep niet zal aannemen. Als zoodanig kan Dr. K. uitmuntend diensten doen. Men behoeft niet te zeggen dat Z.Eerw. 't beroep zal aannemen, wanneer althans niet de baten bovenmate groot zijn. Te Ridderkerk 0. a. heeft men hem beroepen en naar me van goed onderrichte zijde is meegedeeld, zijn daar door hem de voorwaarden gesteld: Vergrooting van 't kerkgebouw, bewooubaarmaken, d. w. z. verfraaiing der pastorie, aanbouw van een koets huis, verhooging van 't traktement en aanstelling van een hulpprediker op een salaris, waarvan menig dorpspred. jaloersch zou worden. Deze eischen zijn door de gemeente alle ingewilligd en t.oeh bedankte Dr. Knyper! Dat zal hem echter wel voorzichtiger maken in 't opgeven van veranderingen om zijn komst van de in williging daarvan afhankelijk te maken. Nu ik toch aan 't reizen ben en over koop manschap spreek, wil ik u en passant mededeelen, dat sedert eenigen tijd te Rotterdam en pas ook te 's Graveuhage winkels geopend zijn, waar alles, groot en klein, verkocht wordt a 30 ct. het stuk. Meu vindt er thermometers, Duitsche pijpen, portemonnaies, theebusjes, trompetjes, armbanden euz. enz. alles tegqn ge- melden prijs. Ik behoef u niet te zeggen dat 't daar druk toegaat en dat deze winkels met een schuin oog worden aangezien door hun collega's in 't vak. 8 Dee. '7,7. V.— Binnenland. Zierikzee, 11 l)ec. Zaterdag j.l. vierde de heer L. Karreman, hoofdonderwijzer der openbare school voor minvermogenden, zijn 25jarige ambtsvervulling. Des morgens te 9 ure werd de jubilaris in de fees telijk versierde school door de leerlingen met zangen en jubeltonen verwelkomd en boden de kleinen hera tot aandenken aan dezen dag een fraaie 11 armstoel aan. Later kwamen de Burgemeester en een deputatie uit de Plaatselijke Schoolcommissie den heer Karreman gelukwcnsclien en werd hem namens de leden der Schoolcommissie een kostbare klok vereerd. Door de zorg van den heer J. II. C. Heijse, specialen commis saris der school, werd de jeugd onthaald op;.St. Ni- colaasgebak. Ook van andere zijden ontving de heer Karreman blijken van waa.rdeering en genegenheid: o. a. een fraai portret-album van den Districts-Schoolopzieuer, een vereerend schrijven, jamden lusppcteur, een cadeau van zijn ambtgenooten, hoofd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen, en geiukwenschingen van velen. Moge het den j heer Karreman nog lang vergund zijn tot ..nut der jeugd van Zierikzee te arbeiden met die lust en ijver, die ieder die Uem kent zoo zeer in hera waardeert. Zierikzee, 11 Dec. Gisteren is op liet. gevangen huis in, bewaring gebracht de persoon van P. O., veld- arbeider, verdacht van hoogst onzedelijke handelingen ten aanzien van een meisje van vijf a zes jaar. Van hier zijn een dertigtal werklieden, vertrokken om behulpzaam te zijn bij den arbeid aan den dijk van den Slormpolder, die in den jongsten tijd zulk een ernstig gevaar heeftjgeloopen en dringend voor ziening vereischt. Uit St. Laurens wordt na'n liet Z. Dagbl. gemeld dat aldaar bij het omwerken van grond levende mei kevers gevonden zijn. Het is bekend dat zulks in zachte winters wel meer gebeurt, b.v. bij het roeien van hoornen. Verleden week zijn ook hier bij het omwoelen van grond een zeslal levende meikevers voor den dag gekomen. Of deze meikevers der toe komst op een zachteti winter wijzen, durven we niet beslissen tot nu toe (11 December) gaat het echter op. Het Dagbl. trekt partij voor de Gelderlanderdie vervolgd wordt wegens belemmering der handelingen van de regeering ten aanzien der St. Agatha-goederon. Terecht merkt het JJ.tr. Dagbl. op dat het hier niet geldt de vrijheid van critlek over regeeringsdaden, maar het belemmeren van regeeringsdaden door be dreiging van personen. Het Dagbl. echter tracht uit deze zaak lof te spinnen voor het vorige kabinet dat tegenover de Uitramontanen zacht was en geen dwang noodig had. Nu dat is bekend genoeg Het Dagbl. insinueert ook de liberalen dat zij, aan 't bewind zijnde, veel geweld gebruiken en dat om de vrijheid te belemmeren. Het blat^ is nog altoos hetzelfde als in de dagen van ouds. Eenige dagen geleden is de lijst openbaar gemaakt van de hoofd-comtnissie voor de voorbereiding eener nationale feestviering in Januari 1879 ter herinnering aan de Unie van Utrecht, die in 1579 tot stand kwam en als de eerste officiëele daad wordt beschouwd waarmede de Republiek der Vereenigde Nederlanden haar zoo veelszins roemruchtig leven begon. Het hindert menigeen dat het hoog-adellijk en aristocra tisch exclusivisme bij de samenstelling dezer commissie zoo in het oog loopend is toegepast. Quder Voor zitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik een Voor zitter dien ieder onvoorwaardelijk zal toejuichen om zijn persoonlijke hoedanigheden en zijn afkomst uit denzelfden Oranjestam waaruit ook de Zwijger is voort gesproten bestaat de eerste kern der commissie uit 16 //waardigheidsbekleedersf' zoo liet ,heet in he;t geschrijf er over. Aan deze kern is als vruchtvleesch toegevoegd een omgeving van 10 vertegenwoordigers van den Utrechtschen adel, zoo uit het sticht als uit de stad. Ziedaar de commissie Daarin is niets |biir- gerlijks opgenomen, niets dat als vertegenwoordiging van handel, nijverheid, landbouw, middelbaar en lager onderwijs kan aangemerkt worden. Wel telt de com missie 17 //meesters" ,in de rechten en 10 adellijke personen. Zooals gezegd is hpeft deze commissie al dra kritiek uitgelokt door haar verwonderlijk //voorname" samen stelling. Iemand die haar in het JJ.trechtsph Dagbl. verdedigt, zegt op den koop toe nog (|it_flat in de commissie //thans alle burgers.door,,ljun nytuurjijfcp vertegenwoordigers" begrepen zijn. 't Is waarlijk haast of we weer in 1579 teruggekomen zijn. dezelfde persoon en dat schijnt iemand te zijn die Jt goed weet vertelt nog dat dtjze waardige en adellijke hoofd-commissie alles niet alleen zal doen. Zelfs te Utrecht zal een sub-commissie gevormd worden en die sub-commiss.ies zullen natuurlijk niet zoo exclusief worden gemaakt. Natuurlijk, de hoofd-commissie die zoo hoogaanzienlijk is en de natuurlijke voorstelling van alle burgers, die in haar als 't ware opgaan, wil wel de eer van de pret hebben, maar zal gaarne de misère van geld opscharrelen aan de burgermenschjes der sub-commissies overlaten. Het doet er eigenlijk niet zooveel toe wie nu juist zoo al in de hoorn-com missie gezeten zijn maar door de onhandigheid van haar verdediger, die 't weet, want hij heeft een werk zaam deel genomen in den opstoot van de zaak, door die onhandigheid krijgt het allen schijn, alsof die commissie zichzelf bij uitnemendheid tot de uitver korene der natie heeft verklaard en nu daar eens de aan dacht op gevallen is, maar dat maakt een onaangenamen indruk. In een zaak als deze waar 't op wat vader- Iandschen zin en wat geld aankomt, mocht geen sprake zijn van natuurlijke vertegenwoordigers. De Neder- landsche natie heeft geen naluurlijke vertegenwoordigers. De dagen van 1579, toen eenige collegies vap Provin ciale Staten zich dat mandaat aanmatigden, zijn toch waarlijk al lang voorbij. Mogelijk echter neemt de commissie de miskende elementen nog wel in zich op en dan zal zij van zelf haar toon ook wel wat lager stemmen, wat minder aristocratischde democratische dubbeltjes zullen dan des te overvloediger toestroomen. Het eerste noramer is verschenen van de Heraut

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1