ZIERIkZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seucit Zierikzrf. 1877. No. 97. Zaterdag 8 December, 80ste jaargang, NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodbericliten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Zïerikzee, 7 Dec. Toen onlangs de bladen mede deelden dat de ultramontanen zich zouden neerleggen bij den loop van zaken betrekkelijk de St. Agatha- goederen, waren zij zèer verkeerd onderricht. Niet enkel toch bleek, dat de partij nog in lange het spél niet gewonnen had gegeven en om te beginnen zou procedeeren over de boomen op den grond staande en door den Staat ten verkoop aangekondigd, maar in een orgaan der partij, de Gelderlanderwerd op clericale manier uitgevaren tegen die burgers van Ravesteijn, die bij dezen aarigekoiidigden verkoop be trokken waren, 't zij door hun ambt, zooals notaris, rentmeester enz. 't zij door hun beroep, zooals b.v. de waard uit de herberg waar de verkooping zou ge houden worden. Tegen deze personen werden de welbekende bedreigingen te Werk gesteld, bedreigingen die in de ultraraontaansche strekéii allédaagsche wapeuén zijn en, 't moet gezegd worden, in den regel maar al te wel doel treffen. Toevallig evenwel vallen dergelijke dreigementen zoodra zij niet in kerk of biechtstoel maar in een publiek blad worden uitge sproken ónder het bereik del' strafwet en dit is goed ook en nu deelt de Gelderlander zelf mede dat haar een actie is aangedaan van wege den Staat der Nederlanden, haar aanleiding van het bewuste artikel over de St. Agatha-historie. Het spreekt van zelf dat zoo iets in de eerste plaats voor het blad een reclame is, die waarlijk niet is te versmaden in ons prozaïsch landje, tér\Vijl wé nog niet eens onze Mèi-wetteU bezitteu. Voor 't overige zal de zaak haar loop wel hebben; op 't gebied van rechten kunnen niet véél handjes gégeven worden. Opmerkelijk is het dat de Tijd voor haar collega de Geldèrlander opkomt, maar vooral de manier waarop zij dat blad verdedigt. Zoo ér te vervolgen is, zegt de Tijd, moeten de vaderen van het concilie van Trente vervolgd wordeu, die elk die kerkgoederen rooft in den ban hebben gedaan, en - dit schijnt de Tijd te willen zeggen de Staat pleegt roof met den St. Agatha-boedel aan te slaan. Of dit de Gelderlander veel helpen zal valt te betwijfelendoch uit dit geval blijkt alweder dat tegenover de met den dag toene mende driestheid en wets-ohtduiking of wel bepaalde wets-overtreding door de ultramontauen, ten laatste ook bij ons een flink stel Mei-wetten zullen noodig wordeu. Zierikzee, 7 Dec. Gisteren morgen is Auguste Perrenaud, uurwerkmaker, 73 jaar oud, alleenwonende, in zijn woning dood gevonden. Brouwershaven, 6 Dec. Bleef deze gemeente gedurende geruimen tijd verschoond van brand, heden nacht werd de burgerij plotseling gewekt door den alarmkreet van brand. Weldra bleek, dat niet in de kom der gemeente maar evén buiten deze plaats op het hoefje van den landbouwer J. Pannékoek de brand uitgebarsten was. Blijkens ingewonnen berichten, brak die uit omstreeks 2 uur in den nacht, toen al de bewoners te bed lagen. Zij werden gewekt door een huishond en de eigenaar, buiten komende, bevond reeds dat de aan zijne woning belendende schuur ge heel in vlam stond. Door krachtigè medewerking der brandspuit van Brouwershaven en vrijwillig hulp betoon van anderen, was men den brand des morgens 8 uur geheel meester. De schuur met al het daarin aanwezige, graan, hooi, stroo en landbouwwerktuigen, is tot den grond afgebrand. Behalve het vee, kon niets meer gered worden. Naar mén verneemt is alles tegen brandschade verzekerd. Brouwershaven, 7 Dec. Van de lading van het onlangs gestraude schip //Empress of India", heeft men getracht door uitpomping mét behulp der sleepboot //Zeeland", daartoe speciaal ingericht, een gedeelte Guano te bergen. Men is er in geslaagd 2 a 3 hoog- aartsen te beladen en hoopt men meer hier aan te kunnen brengen, ofschoon zulks voor een groot deel afhankelijk zal zijn van den al of niet gunstigen toestand des weders. Het gemeentebestuur te Goes is voornemens de kazerneering der maréchaussee aldaar te verbeteren, aRmede de stalling der paarden. Tengevolge der nieuwe rechterlijke indéeling gaat het wapen der maréchaussee een geheele reorganisatie tegemoet. Omtrent den toestand van den dijk van den Thoorn- polder wordt uit Cortgene aan de Goesche Ct. geschreven, dat de polder door de bewoners geheel ontruimd is en dat de afschuiving van den dijk door den N. O. wind verergerd is. Onmiddellijk zijn vanwege het Rijk de werken ter voorziening aanbesteedde uitvoering is aangenomen door den aannemer D. Bolier te Scherpe- nisse voor f 44,800. Ofschoon de aanbesteding eerst Vrijdag plaats had waren Zondag de werkzaamheden reeds druk aan den gang. De Koninklijke Maatschappij //de Schelde" te Vlis- singen is op zoodanigen voet in betrekking getreden met de firma John Elder en Co. te Glasgow, dat nu voortaan op de werf te Vlissingen ook de grootste werken van scheepsbouw zullen kunnen gemaakt worden. Voor de bediening der buffetten van het station te Vlissingen, waarvan de inschrijving Maandag plaats had, heeft zich geen enkele inschrijver aangemeld. De Staats-Ct. bevat het verslag betrekkèlijk hét toelatings-examen tot kadet in het Iste studiejaar aan de Koninklijke Militaire Akademie, in het jaar 1877. Daarin wordt omtrent het aantal adspiranten en den uitslag van het examen o. a. medegedeeld Voor het examen hadden zich aaugemeld 1. 44 jongelieden, die in de eerste plaats bij het lilde of Ilde studiejaar en, alleen in geval van niet slagen daarvoor, bij het Iste wenschten in aanmerking te komen. Van dezen zijn er 2 door de geneeskundige commissie ongeschikt verklaard voor den krijgsdienst, 3 geplaatst in het lilde en 12 in het Ilde studiejaar, zoodat er ten slotte 27 overbleven voor het Iste stu diejaar, van welke 14 aan de vereischten hebben voldaan, 2. 236 jongelieden, die alleen toelating tot het Iste studiejaar verlangden. Van deze kategorie zijn er 15 door de geneeskundige commissie ongeschikt verklaard voor den krijgsdienst, en hebben achtereen volgens 31 bericht gezonden, dat zij voor 't examen bedankten, enkelen omdat zij inmiddels benoemd waren tot adelborst 3e klasse bij de Koninklijke Nederlandsche Marine, de moesten zonder opgave van redenen. Van de overblijvende 190 hebben slechts 49 aan de vereischten voldaan eene verhouding, die in hooge mate ongunstig moet worden genoemd. In het geheel zijn dus 217 jongelieden geëxamineerd, van welke er 63 zijn geslaagd; van dezen zijn er echter 3 niet kunnen geplaatst worden, omdat de vacatures bij liet wapen hunner uitsluitende keuzé reeds waren vervuld door anderen, die een hooger nommer op de ranglijst hadden bekomen. Men leest in de Nijm. Nieuwsb.//Bij de laatste éxamens in Limburg zijn al de geslaagde candidaten voor hoofdonderwijzer, en die voor hulponderwijzer op één na, leerlingen der examinatoren. Al de overige candidaten zijn gewogen en te licht bevonden Hoe toevallig!" Uit een der //Belgische Brieven" in loet Vaderland schrijven we dit af: De Ned. Staats-Cour ant heeft, inzonderheid onder het Kabibet-Heemskerk, een aantal besluiten openbaar gemaakt, waarbij vreemdelingen, en inzonderheid Duit- schers van beiderlei kunne, worden gemachtigd lager onderwijs te geven. Ik vermoed, dat de bedoelde personen verdreven monniken en nonnen zijn. Om nu een denkbeeld te geven van het gehalte van het onderwijs dier lieden, schrijf ik den volgenden brief, die kortelings door de overste van een kloosterschool werd geschreven, uit een onzer Vlaarasehe nieuws bladen af: //Leve Jesus en Maria //Mijnheer //Uwen brief die wij voor eenige dagen ontvangen hebben is eenigszins in vergetenheid gekomen maar wij haasten ons nu u te laaten weten wat u verlangt. De jaarlijke betaaling betreft 120 franken, daaren boven 25 franken voor het intredengelddeze 25 fr. worden niet terug gegeven indien het kind ook naar zeer korten tijd het gesticht verlaat. Zij moet een klein trousseau hebben, bestaande uit eene halve dozein van alle slacht en lijnen tuig zooals hemden, hals- en neusdoeken, servieten, voorschoeten met mouwen, enz., 3 paar lakens, eenige goede kleederen en rokken, 3 paar goede schoenen en 6 paar gekleurde kousen. Van papieren heeft zij niets noodig dan haaren chan gement de domicile. //Aanvaart, mijnheer, den uitdruk onzer achting. //Leuven, 3 October 1877. z/St.-Marie Ignace de Jesus. spre du convent du Bon Pasteur." Ik voeg er geen woord bij; het MoffrikaanSch ju weeltje blijve geheel onbesmet. Naar men verneemt, heeft de Koning een Staats commissie benoemd, om den'toestand van den Waterweg door den Hoek van Holland te onderzoeken en verslag te geven omtrent de beste middelen die tot spoedige voltooiing kunnen worden aangewend. Tot voorzitter is benoemd de heer I. D. Fransen van de Putte, tot léden de heeren van Tets en Blussé, Gedeputeerden in Noord- en Zuidholland, de waterbouwkundigen Rose, Conrad, Waldorp en van Dissel, benevens de h.h. W. van der Hoeven en Roodzant. De Stuivers-booten, die men te Rotterdam wil aanschaffen om van 't eene eind der stad naar 't andere te varen, zijn ook daar niét nieuw meer. De directie der Kralingsche stoomboot-vereeniging maakt heden bij advertentie in de N. Rott. Ct. bekend dat zij vijf booten voor dit doel bezit of weldra gereed zal hebben om met 1 Maart 1878 den dienst, dienureéds tusschen de Oosterkade te Fijenoord bestaat en met 1 Jan. uitgebreid wordt, op volkomen voldoende schaal in ie richten. Onlangs werd in een Ned. dagblad bewéerd, dat de persoon, die onlangs het museum te Leiden heeft bestolen, niet verder zou worden vervolgd, nadat was gebleken, dat hij verwant was aan een zeer aanzienlijke Duitsche familie. Dat bericht is echter volkomen on juist. De dief is genaamd baron Clamor von Freytag en is in Hanover aangehouden en ter beschikking gesteld van de rechterlijke overheid van Brunswijk om daar terecht te staan voor oplichting eh diefstal. Door orize Regeering is ook reeds uitlevering gevröógd. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat jhr. van Westerveld Sandberg 11. Maandag in het Spulderbosch onder Ermeloo, drie zware herten geschoten heeft. Verleden week is onder Driebergen een geheel witté houtsnip geschoten.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1