\T. 1877. No. 95. Zaterdag 1 December. 80ste jaargang. van Woensdag 28 November 1877. Buitenlandsch Overzicht. Eenige verandering is er in den toestand gekomen, al is 't dan ook nog volstrekt geen verbetering, üe crisis die, met 16 Mei begonnen, zich langzamer hand gezet heeft, evenals een ijsdam in een rivier, is zoo ingewikkeld en ernstig, dat'feiten, die onder andere omstandigheden van het hoogste belang zouden geacht worden, bij deze crisis voorbijgaan zonder eigenlijk merkbare werking te doen, of 't moest-zijn, dat zij den ijsdara nog sterker, nog dreigender en de te verwachten losbarsting des te .geduchfcer maken. Reeds in ons vorig overzicht merkten we op dat wij in de aftreding van het ministerie Broglie-BufFet niet 't geringste teeken van toenadering of toegeven aan de grondwettige en feitelijke noodzakelijkheid door Mac-Mahon en die hem drijven, konden zien. Het is reeds gebleken dat wij goed gezien hadden. Het nieuwe kabinet is er, en bestaat uiteen generaal, de Rochebouet, Minister van Oorlog, tot voorzitter en verder de heerende Banneville, Buitenl. Zaken Welche Binnenl.; Lepelletier, Just.; Dutilleux, Fin.; Graffe,Openb. Werken; Faye, Onderw.; Ozenne,Kooph., waarbij nog een voor de Marine moet komen. Het zijn altemaal lieden, die gelijk de Rép. Rranqaise op merkt, in het woordenboek der tijdgenooten niet of althans niet als politieke mannen van eenige de minste beteekenis staan opgeteekend. Dit moet heeten een verzoenings-ministerieEn daartoe kiest Mac-Mahon onbekende grootheden en laat een generaal met zijn sabel vooropgaan! Wij zien er een zeer bedenkelijk teeken des tijds in. Wat het ministerie Broglier-Fortou gedaan heeft, kan in een paar woorden uitgedrukt wordenhet heeft het land in de grootste agitatie gebracht, het heeft de republiek getracht gehaat en stinkende le maken als waren alle republikeinen communards, het heeft het ambtenaren-heir omgezet tot een slaafschen troep gedienstige werktuigen; alleen de oud-Minister van Oorlog, Berthaut, wilde, voor zoover zijn departement betrof, daaraan niet meedoenwelnu thans staat er een generaal aan 't hoofd van Oorlog, die misschien zal voltooien wat er nog aan het werk van 16 Mei ontbrak. De 16 Mei-mannen hebben zich, met Mac-Mahon aan 't lioofd, beroepen op 't algemeen stemrecht. Het algemeen stemrecht heeft gesproken en de mannen van T6 Mei veroordeeld, Mac-Mahon incluis. Maar Mac-Mahon slaat de door hem zelf geprovoceerde uitspraak in den wind, bezorgt de Ministers van 16 Mei een wel roemloozen maar toch, ondanks al 't ge beurde, zeker al te gemakkelijken en schadeloozen aftocht, kiest andere mannen, en zie daar staat hij weder als een met het panser aan 't goddelijk gezag bekleed souverein tegenover de natie, als riep hij haar toe: ik ben gereed voor den nieuwen aanval 1 Zoo is o. i. de toestand van !t oogenblik. Het zegt niets dat Mac-Mahon nog voor het optreden van het nieuwe ministerie in de serviele bladen het spreukje heeft doen opnemen, dat het een kabinet van ver zoening zou wezen. Zulk een verzoening kan de natie niet willen en zij wil die ook niet. Na de uitspraak der kiezers was er maar één middel om tot uitkomst te leiden en dat dan ook dringend door den nood van't oogen blik en de.natuur der zaken geëischt werd, méégaan of heengaanM.ac-Mahon wil noch 't een noch 'tiander; wat spreekt hij dan van verzoening 1 Hij bedoelt erblijkbaar mede dat de Kamer zich nu, na •overwonnen te hebben, zal onderwerpen aan zijn be lachelijk aangematigd persoonlijk regimeDat zal de Kamer niet doen zoolang zij nog gevoel van eer heeft, en dat heeft ,ze. Doch geven we eenvoudig terug wat de telegraaf ons heeft bericht over hetgeen Zaterdag heeft plaats gehad. Het ministerie heeft zich het eerst aangemeld bij den Senaat. Rochebouet legde de vólgende verkla ring af: Tengevolge van de jongste debatten in de beide Kamers heeft de President der republiek de ministerieele portefeuillès toevertrouwd aan mannen, die voor programma hebben, te blijven buiten den politieken strijd '(N/B. het is een generaal met sabel op zij die die vertelt!) Wij zullen getrouw de wetten van het land in acht nemen (als sinds 16 Mei) en den Maarschalk den bijstand verleenen, dien hij van ons vraagt, ('t Is altoos de generaal met sabel op zij die spreekt.) Frankrijk 'heeft behoefte aan kalmte en rust na een lange periode van agitatie. (Geen wonder!) Het is van het hoogste belang om in dit gedeelte van het jaar het afdoen der handelszaken zooveel mogelijk te bevorderen. (Het gaat tegen 2 December.) Ook heeft de tentoonstelling van 1878 voorbereiding noodig. Wij zullen alle pogingen aan wenden om de administratie op een goeden voet te brengen en de bestuurstaak behoorlijk te vervullen. Dit is voor ons de meest dringende plicht en het krachtigste middel om de overeenstemming te her stellen tussclien de onderscheidene openbare machten. Wij zullen zélf de republikeinsche constitutie, wier heerschappij wij erkennen, eerbiedigen en die doen eerbiedigen; (Se soumettre ou se démettre!) zij zal ongeschonden uit onze handen overgaan in die van onze opvolgers, wanneer de President het oogenblik gekomen acht om het bewind toe te vertrouwen aan Ministers uit het parlement gekozen. In afwachting daarvan zullen wij alle pogingen aanwenden om de orde en den vrede te bewaren. De President van de republiek vraagt u ons daarin te helpen, hij rekent daarbij op uwe vaderlandsliefde. De rechterzijde van den Senaat juichte deze ver klaring toe, de linkerzijde zweeg. Na het afloopen der parade in den Senaat had dezelde vertooning nog eens plaats in de Kamer. Maar de Kamer gaf al aanstonds te kennen dat zij zich niet verkoos neder te leggen onder het persoonlijk gouvernement; en geen ander dan het parlementair gezag erkende. Nadat de Minister Welche, na de voorlezing van de boodschap van de Rochebouet, had verklaard dat de regeering ter beschikking der Kamer was. (N.l. om nu maar zoetjes de begrooting af te laten hameren,) stond de heer Marcère op en inter pelleerde de regeering. Hij beweerde, dat, aangezien liet ministerie geen partij in het parlement vertegen woordigde, het slechts de vertegenwoordiger was van het persoonlijk gezag. Het verzet tegen den wil des lands duurt reeds zeven maanden, 't Eenige middel om aan het land de rust weder te geven, is terug te keeren binnen de perken van het parlementaire recht. De spreker bezwoer hqt ministerie den Maarschalk de waarheid te'doen hooren en alzoo het land nieuwe crisissen te besparen. Welche verdedigde daarop het constitutioneele recht van den President om een ministerie te kiezen buiten het parlement. Hij is niet gekomen om het vorige ministerie te verdedigen. De nieuwe regeering. ('t Is geen nieuwe regeering) wil bevrediging der gemoe deren en verzoening. Tot deze taak is zij vast besloten. Die taak te vervallen brengt niet mede tegen iemand, wie ook, oorlog te voeren. (Een goedraakertje voor de sabel van den President-Minister.) Het gouver nement is de dienaar van de wet en zal haar doen eerbiedigen. (Phrase Nadat nog de heer Floquet het ministerie incom petent verklaard had, trad de heer Jules Ferry pp en ontwikkelde, uit naam van de gezamenlijke linkerzijde, dezeor.de van den dag. //De Kamer, van oordeel dat het ministerie van enschap. ae", zich ten doel stellende ïsten, zal op een nader te md eene verloting houden, reids aangekocht Schilde- lïaria Vos, Marg. Roosen van Bijlandt, Th. Mesker, an Wijngaerdt, Joan Berg, Witkamp Jr., Ferd. Li.ntz, Steelink, Joh. Ililverdink, Schmidt Crans, S. Alt- Cunaeus, L. Lingeman, an van Essen en Theod. lingen van de HH. J. W. Hend. Veder, J. H. Wijs- 's jaars wordt men lid r een lot in de jaarlijksche Staalgravure als Premie gravure vervaardigd door r J. II. ^ari ten Kate's •werkt op dezelfde grootte le Kerstliedje" van den- J. Sluyter. verloting doen inschrijven e Amsterdam of bij HH. ir. W. M. H. DE JONGE, len deze aankoopen nog geraamde kosten voor ir de IJszee nog niet ngeveer f 12000 ont- dat de tocht voortgang het schip reeds besteld worden ondernomen, ertje van 80 ton, aan n bekleeding voorzien De bouw is opgedragen Vleursing en IJuijgens. arendsz.'/ heeten. sr de vraag of men de moest uitstellen, nu le brengen is om een imigen meenen dat er i wachten is. Anderen raschip wel zijn voor- meller en willekeuriger het ook zijn nadeelen verlokken om een of g in te varen of zich zeilschip en dat het verloren te gaan dan dat men bij deze, in buiten twijfel ietwat al te veel schijnt te el van Tollens' bekend telt het doel alleen", lrie eeuwen dieude ons sbracht te hebben dat avontuur gaan doen, lijken uitslag moeten vicht van ontdekkings- te ontkennen. Daar zooveel te onderzoeken ia deze nu beraamde doende is opgehelderd. Ierland ook zijn deel daarvoor noodig zijn. a op de eer vau mede- reiking van het sinds ,ikt dat juist de oude zestiende eeuw onder le poolstreken hebben anders of Nederland lien in het ophouden t de nog ontbrekende ui. Het comité heeft terdammers en meent serezaak moet zijn de n. ter zee A. de Bruijne krijgen. Er zal slechts jke leden der expeditie doch er bieden zich men kan aannemen, medewerking tot de hoefr, ook den Engel- Young geraadpleegd men goedgekeurd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 5