mest slechts de voor den groei en de ontwikkeling der planten noodige stoffen in den grond bracht. '.'Evenmin als het lichaam er mede gebaat zoude zijn, indien de stoffen, voor de voeding van ons lichaam vereischt, ieder afzonderlijk aan de maag werden toe vertrouwd, maar dit veeleer storing in de werking onzer voedingsorganen zou te weeg brengen, even min is het voldoende de aarde alleen van de plan- tenvoedende stoffen te voorzien. Dit was dan ook vooral zijn bezwaar tegen het overmatig of uitslui tend gebruik van kunstmest, die, als het goed is, wel de vier hoofdbestanddeelen (stikstof, phosphor- zuur, potasch en kalk) bevat, maar aan de andere eischeu van den bodera niet voldoet. Goed behandeld is de grond niet alleen een reservoir van voedings stoffen, maar wordt hij voedselfabriek. Op de verte ringskracht van den bodem moet meer acht geslagen worden. Hierop ging Spreker de middelen na, waardoor deze bevorderd wordt. In de eerste plaats is daarvoor de aanwezigheid noodig van eene voldoende hoeveelheid humus (rot tende plantaardige bestanddeelen), waaraan stalmest vrij rijk is. De humus geeft aan den grond een don kerder kleur, waardoor hij in het voorjaar spoediger de warmte opslorpt en zoo het ontkiemen der jeugdige planten of der zaden bevordert. Hij maakt den bodem los, waardoor de lucht vrijen toegang verkrijgt, een noodzakelijke vereischte voor verrotting. Bij deze ver rotting ontstaan gassen, van welke het koolzuur het allereerst in aanmerking komt, naardien het met water verbonden, hieraan een grooter oplossend vermogen schenkt en dit komt ten slotte weer ten bate van het plantenleven. Immers worden nu de bovengenoemde vier hoofdvoedingsstoffen opgelost en beter geschikt gemaakt tot opneming door de wortels. Ook ontstaan er door de verrotting van den humus noodige stik stofverbindingen, die anders moeielijk en slechts voor veel geld verkregen worden. Bij dit alles bedenke men evenwel, dat al onze pogingen zonder vrucht zullen blijven, indien we niet zorgen, dat één vijand onschadelijk gemaakt worde: liet water. Alle aange prezen middelen zullen ook dan alleen met succes kunnen aangewend worden, indien de landen vooraf behoorlijk droog gelegd worden. Vervolgens ging Spreker over tot de groene be mesting, waarvan hij zich een sterk voorstander be toonde. De voorbeelden, die hij van de goede werking er van bijbracht, waren dan ook sterk sprekend. On vruchtbare, woeste, zandige gronden waren door groene bemesting in reutegevende landerijen- herschapen. Het groote voordeel der groene bemesting is eerstens ge-» legen in de rijke hoeveelheid humus, die zij aan den grond schenkt en in de tweede plaats daarin, dat daardoor de voedingsstoffen, die de lucht bevat, in den grond worden overgebracht. Waar de bodem gebrek heeft aan humus is groene bemesting dan ook boven het gebruik van stalmest aan te bevelen. De reden ligt voor de hand. Immers in de groene planten, die onder geploegd, als mest gebezigd worden, is een voldoende hoeveelheid vocht, dat de verrotting be vordert, terwijl het stroo van de stalmest uit zijn aard droog is. Wel tracht men dit gebrek weg te neraeu door liet te vermengen met dierlijke uitwerp selen, maar het is te begrijpen, dat dit vocht liet natuurlijke der groene planten niet kan vervangen. Yoor de groene bemesting moeten in 't algemeen bladrijke planten in aanmerking komen, dewijl deze veel voedsel uit de lucht opnemen en zoodoende veel stikstof in den bodem overbrengen. Vooral verdient aan beveling de groep peuldragende gewassen en daar onder weer de lupinen. Diep ploegen blijft den landbouwer ook meestal aanbevolen, waardoor den plantenwortels het dieper doordringen gemakkelijk ge maakt en alzoo doorgezakt voedsel gered wordt. In het laatste deel zijner rede vestigde Spreker de aandacht op compost-bemesting. Niets mag ver loren gaan. Vele dierlijke en plantaardige stoffen gaan verloren, die verteerbaar gemaakt en dit is een vereischte een uitstekende mest zouden opleveren. Geen landbouwer verzuime dan ook een composthoop (een allegaartje) aan te leggen, dat hem zoo weinig kost en zoo rijk beloont. Op de samenstelling behoeft niet gelet te worden: alle afval is er op zijne plaats. Ook steenkolenasch is er zeer geschikt voor: zij maakt den grond open. Maar wil men den compost goed maken, dan voege men er wat kalk bij, die de ontbinding van dierlijke en plantaardige bestanddeelen bevordert. Ook brenge men er wat vloeibaren afval gier of aalt bij, doch niet gelijk met de kalk. Eindelijk moet de compost dikwijls eu goed omgezet worden, opdat de lucht met ieder deeltje als liet ware in aanraking komt. Dit is geen bezwaar tegen den aanleg: bij den landbouw komen genoeg snipperuurtjes voor, die tot dat doel kunnen gebruikt worden en de omzetting behoeft ook volstrekt niet op bepaalde tijden plaats te hebben. Goede compost moet ongeveer een jaar oud zijn, fijn verdeeld en eenigszius vochtig, maar volstrekt niet nat. Compost is uitnemend geschikt voor over bemesting in weerwil van de vooroordeelen, die men tegen die wijze van bemesting heeft. Men heeft er ïi.l. tegen aangevoerd, dat er dan te veel van de mest vervliegt en een gelijke verdeeling moeielijk te be reiken valt. Het eerste bezwaar bestaat in het voor- en najaar in het geheel niet, wanneer de veelvuldige neerslag der waterdampen, -de goede bestanddeelen van de mest juist in den grond voert. En wat het tweede bezwaar betreft, het is waar, dat gelijke verdeeling door onzen gewonen sleep bezwaarlijk te verkrijgen valt, men neme dan eens de proeve met de kettingegge, die Spreker zeer aanprees. Ook voor weide en boombemesting is compost zeer aan te bevelen. Een treurige dwaling is de nog door velen gedeelde meening, dat weiden geen be mesting behoeven of de runderen, die er op loopen, hierin van zelf voorzien. Het onhoudbare dezer mee ning wordt voor ieder duidelijk, die bedenkt dat de mest der beesten toch niet alles aan de weiden teruggeeft, wat de koeien er afhalen dat zijn de be standdeelen van hun geheel lichaam. Bij de bemesting der booraeu (mede een noodza kelijk vereischte: hoe zouden toch de boomen jaren achtereen hun voedsel uit den grond ophalen, zonder dien te verarmen P) Lette men er op, dat de compost verder van den stam worde gelegd, naarmate de boom ouder wordt. De reden ligt voor de hand, immers het zijn de fijne wortelpuiitjes, die, tengevolge van een zuur, dat zij afscheiden, de bodem-bestanddeelen ontbinden, om hetgeen voor liet onderhoud der boomen noodig is op te slurpen. En met den ouder dom van den boom verwijderen deze wortelpuiitjes zich van de stam. De Spreker eindigde met eene beschouwing over de verhouding tusschen de pachters en grondeigenaren en stelde in 't licht, hoe het in beider belang zoude zijn, dat de korte pachttijden vervielen, die den land bouwer, en met reden, weerhouden het noodige en nuttige raestkapitaal in den bodem te ste.ken, waar door hij er geen voldoende vruchten van plukt eu de grondeigenaar zijn landen verarmd terugkrijgt. De landbouwwetenschap zij den landbouwer ten sterkste aanbevolen. Zij alleen zal heiu de juiste en doeltref fende middelen aan de hand doen. De tegenstanders er van schermen met hunne ondervinding, alsof de wetenschappelijk ontwikkelde aan de ervaring ook geen rijker lessen zóu ontleenen dan de onkundige. Zal de candidaat smid-veearts zoo spoedig achter het geheim der ziekteverschijnselen ziju, als de man, die eerst het dierlijk lichaam en de -^geschiedenissen van menig ziekteverloop vooraf grondig bestudeerde? En hiermee eindigen we ons verslag, waarvan de onbeduidendheid wedijvert met de belangrijkheid der voordracht van den heer Marlet. Mocht dit verslag onder de oogen des begaafden Sprekers komen, dan houde hij ons ééne raadgeving ten goede. Wij gelooven, dat zijne voordrachten in belangrijkheid zouden winnen, en dat hij zeker ge- gemakkelijker zou gevolgd kunnen worden, indien hij wat langzamer wist te spreken en niet zoo vlug waardoor bij zijne hoorders geen tijd overblijft tot verwerking van het eene hoofdpunt tot het andere overging. Mej. Mina Krusemati is, blijkens de jongste mail berichten, te Batavia aangekomen. Zij heeft aldaar, zooals een blad uit Iudië 't zegt, //zicli zelve inge klaard aan den Boom", doch was nog niet in het publiek verschenen. Thans is van Rotterdam per stoomer //Conrad" naar New-York vertrokken mej. Helcne Gerritzen, zoodat op dit oogenblik het indertijd nog al geruchtmakende geëmancipeerde drietal schier naar alle windstreken verstrooid is. Landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 38. Een pleidooi voor het Durham-vee. (Vervolg). Een teleurstelling. Verslag der najaarsvergadering van de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier. Feuilleton: Een landbouwreis in Engeland. (Vervolg). De vervaardiging, samen stelling en het gebruik; vaii kunstmeststoffen. (Ver volg), enz. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a.s. een pen sioen van f 800 's jaars verleend aan den heer J. li. S. van Lamzweerde Schüller, predikant bij de Herv. Gein. te Noordgouwe. Rechtszaken. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft W. B. de G. te Sluis veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens gewelddadige aantasting der eerbaarheid gepleegd op een meisje beneden de 15 jaren oud. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De storm die hier dageu achtereen met korte tussclien- poozen heeft gewoed, heeft zich over nagenoeg het geheele land doen gevoelen en hier en daar vrij wat schade aangericht. Te Zwolle heeft het water zeer hoog gestaan en was de vaart deswegen gestremd onder Giethoorn zijn twee open schuiten, waarin negen personen, door den wind omgeslagen en gezonken, de opvarenden werden gelukkig allen gered. Tal van zeerampen zijn te betreuren. Het op Texel reeds vroeger gestrande kofschip //Wddaad" is geheel verbrijzeldbij Huisduinen strandde Zaterdag het Engel- sclie stoomschip //Niger", van^Kroonstad met granen en lijnzaad naar Londenhet volk werd door de reddings boot van Huisduinen geredVrijdag avond strandde onder Zand voort de Duitsche schoener //Paul Ernst", met graan van Hamburg naar Landerneau besterad. Drie man werden gered, de stuurman werd door de roerpen doodgeslagen. Onder Noord wijk is Zaterdag gestrand liet Ned. schip //Rival", van Groningen met haver naar Londenliet volk is gered. Langs het strand is een menigte wrakhout en lading, meest planken, aangespoeld. Op Terschelling is het onlangs aldaar gestrande schip //Deodata" geheel verbrijzeld, de lading was grooteudeels geborgen. Donderdag is op de Suikerplaat tusschen Neuzen en Ellewoutsdijk aan den grond gevaren een N. Duitscli fregatschip, het is later met hulp van sleepbooten los gekomen en naar Antwerpen teruggekeerd. Ter reede van Vlis9ingen hebben liet Engelsche driemastschip //Florence" en de Zweedsche brik //Margaretha" stormschade gekregen, zoodat zij Zaterdag in het dok zijn gekomen om te repareeren. Het stoomschip //Niger", dat bij Huisduinen gestrand was, is Zaterdag liooger op strand geslagen en zal vermoedelijk gebroken zijn. Tusschen Zandvoort en IJmuiden is Zaterdagnacht een onbekende N. Duitsche bark met man en muis vergaan. Onder Goedereede is veel wrakhout aangespoeld, alsmede een reddingsboei gemerkt //Vier Gebroeders, Dordrecht". Toonkunst. Met ingenomenheid vermelden wij dat de heer D. II. Ezerman, onze talentvolle en ijverige muziekdirec teur, voornemens is dezen winter weder drie concerten te geven met medewerking van heer-en dilettanten. Zij die de winter-concerten van verleden jaar hebben bij gewoond en zich het degelijk kunstgenot nog herinneren, dat die soirees te smaken gaven, zullen met ons het plan van den heer Ezerman toejuichen en het gaarne ondersteunen. Naar wij vernemen dan bestaat bij den heer Ezerman het voornemen om, als voldoende deelneming hem daarin te gemoet komt,elk concert op te luisteren door de introductie van een degelijk solist, gelijk dit bij één der concerten van verleden jaar ook heeft plaats gehad. Wijverwachten daarom dit seizoen dat de ijverige directeur ruime ondersteu ning tot verwezenlijking zijner denkbeélden zal vinden. Het eerste concert zal plaatshebben op Dinsdag 18 December e.k. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 27 Nov. »IIelena", kapt. K. P. Vos, van Windau naar Antwerpen. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 23 Nov. «Henriëtte", kapt. Holbij, van Philadelphia naar Rotterdam. 23 »China", kapt. C. Hanneman, van Riga naar Havre, als bijlegger. 24 «Bengalen", kapt. B. B. Hoster, van Dord recht naar Livorno, als bijlegger. 24 »Franziska", kapt. O. Olsen, van New-York naar Rotterdam. 24 s.s. «Schiedam", kapt. E. M. Chevalier, van New-York naar Rotterdam. 26 s.s. «Magdeburg", kapt. W. Holman, van Huelva naar Rotterdam. 26 s.s. «Atlantic", kapt. B. Svenssen, van Croon- stadt naar Rotterdam. 26 s.s. «Norden", kapt. T. Boyson, van Riga naar Rotterdam. 26 «Aurora' kapt. John S. Churchill, van Bal- timore naar Rotterdam. 26 «Henriëtte Suzanne", kapt. I. A. van den Heuvel, van Sundsvall naar Dordrecht. In den nacht van 24 op 25 dezer gestrand op de Westpunt van Nieuwe Zand (Banjaard) het Nova Scotian 3/m. schip «Empress of India", kapt. Farns- worth, met guano naar Rotterdam. De equipage is gered en met behulp der alhier gestationeerde red dingsboot «Willem III" alhier aangebracht. Het schip is totaal wrak. Bijzonderheden in een volgend nommer. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeer deren, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2