ZIERIKZEUSCQE COURANT. 1877. No. 94. Woensdag 28 November, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het irrondis- sement Zierihee. Binnenland. Feuilleton. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VBIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENJIAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Zierikzee, 27 Nov. Vrijdag avond is een verga dering gehouden van voorloopig toegetredenen tot de onlangs opgerichte kiesvereeniging en werd deze in zoover geconstitueerd, dat een bestuur van vier leden gekozen werd, hetwelk later kan uitgebreid worden met nog drie leden, te kiezen uit de toegetredenen vari de kiezers der buitengemeenten. De vereeniging zal n.l. gevestigd zijn te Zierikzee, doch kiezers uit al de gemeenten van Schouwen en Duiveland als leden opnemen. Het gekozen bestuur bestaat uit de heeren D. B. P. Zuurdeeg, J. Franse, J. H. C. Iieijse en mr. C. J. Fokker. De beide eersten ter vergadering aanwezig zij waren zoo men zich herinnert ook de leiders der onlangs gehouden voorloopige vergadering hebben tie benoeming aangenomen; van de beide andere heeren is dit nog niet bekend. In de vol gende vergadering zal een ontwerp-reglement door het bestuur worden ingediend en als dat zal vastge steld zijn, zal Zierikzee en Schouwen en Duiveland door het stichten eener kiesvereeniging in een lang gevoelde, vaak uitgesprokeiie, doch tot dusver nog onvervulde behoefte hebben voorzien. In de afgeloopen week is door de alhier gevestigde afdeeling //Schouwen—Duivejand" van de vereeniging z/Eigeu Hulp'' een vergadering gehouden. Daarin is o. a. een commissie benoemd om het vraagstuk der //'spaar- en yoorschotkassen" in verband met het doel der vereeniging te onderzoeken eii daaromtrent advies uit te brengen. Ofschoon de afdeeling al een vrij groot aantal leden telt, zoo is het toch wenschelijk dat de toetreding van personen, die. in de termen van het lidmaatschap vallen, haar nog meer versterken. Het is vooral voor //Eigen Hulp" een waarheid dat vele afzonderlijke krachten, te zamengebracht, zeer veel vermogen. Het is een aardig idee van de heeren S. Ochtman en Zoon om met het oog op het aanstaand St. Nico- laas het kinderfeest bij 'uitnemendheid iets ■prettigs in gereedheid tie bfengen voor kinderen. De door die firma geannonceerde Pakketten voor Jongens en Meisjes durven wij aan alle ouders gerust aanbe velen wat ze bevatten vindt men op strooibiljetten vermeld, en deze verwachting wordt eer overtroffen dan beschaamd. Van vele kleinen hoorden wij er met ingenomenheid over sprekende voorwerpen zijn goed gekozen, allen nieuw en fiisch, en de daaraan verbonden gratis-loterij bestaat uit aantrekkelijke nieuwigheden. Ook de boekhandelaar A. C. de Mooij heeft op St. Nicolaas gerekend en daarbij teven9 op het geachte publiek dat het St. Nicolaas-feest niet laat voorbij gaan zonder voor familie en vrienden de noodige cadeaux op te doeu. Wie bij den heer de Mooij veel geld komt besteder is natuurlijk zeker dat hij allervriendelijkst zal bediend worden. Maar wie slechts weinig besteedt kan op dezelfde civiele behandeling rekenenja wat meer is, voor eiken gulden dien men bij hem uitgeeft, ontvangt men nog één uit 500 enveloppen, van welke 25 een aanwijzing voor een of ander fraai boekwerk zie strooibiljetten in houden. Men kan 't dus treffen dat men slechts een ledige enveloppe treft, maar ook dat men b.v. een raooien roman van Dickens op zijn koop toekrijgt. Zierikzee, 27 Nov. Zeer juist wordt door de N. Rott. Courant opgemerkt dat, al heeft de Standaard onlangs aan ieder die het hooren en gelooven wilde verteld, dat het uit was met het monsterverbond tusschen de anti-revolutionairen, ultramontaneu en conservatieven, met het //allegaartje", zöoals 't blad zeide, thans toch al weer blijkt dat de anti-liberale partijen elkander wonderwel verstaan en begrijpen. Het betreft n.l. de verkiezing te Assen. Daar alleen schijnt de anti-liberale coalitie op eenig succes in den strijd te hopenmaar daar is dan ook de broe derlijke verstandhouding om den gemeenschappelijken kandidaac Scbimmelpenninck van der Oye er door te sleepen, een niet te loochenen feit. Dit komt ons zoo natuurlijk voor dat we er ons hoegenaamd uiet over verwonderen. Clericalisme tegen over liberalisme, dit is thans de stand der partijen. Nu er niet slechts een liberale kamer-meerderheid, maar ook een liberaal kabinet is, valt aan de clericale coalitie niet meer te twijfelen. Bij elke verkiezing, waar maar eenige kans is, en bij elke belangrijke stemming in de Kamer zal de aap telkens uit de mouw komen. Men mag nog aannemen dat de anti revolutionaire organen iu oprechtheid een samendoen met Home verfoeien uit een staatkundig oogpunt; maar als 't er op aankomt drijven de kerkelijke driften dit beter besef ter deure uit en wil mén //t geloof" dan toch nog liever zien te redden met behulp vaii Rome, dan aan de liberalen, die //ougeloovigen", vrij spel te laten. Het erg9te is bij dezen staat van zaken dat de ultramontaneu van de fractiën der oppositie de grootste uitmaken, en dal, dus de clericale oppositie feitelijk onder ulframontaansche leiding dreigt te komen. De conservatieven toch zijn reeds nu tusschen dc beide andere fracties voor goed plat gedrukt. Merkwaardig is het weder hoe vlug van aannemen sommigen onzer anti-liberale kranten zijnze zijn al nagenoeg eveu geverseerd in de móreele orde als Mac-Mahon en zijn medestanders. Wie niet cleri- caal is, en dus allen die zich liberaal noemen, dat zijn //radicalen", dat zijn lieden die sympathiseeren met de commune. De N. Zutfensche Courant weet o. a. geen beter verf om den heer Sickesz zwart te maken bij de kiezers dan hem te schelden voor republikein. Al deze verschijnselen zijn trouwens heel natuurlijk. Het is het liberalisme dat de wereld moet vooruit brengen, de weêrstand van al wat niet vooruit wil is zoo natuurlijk als 't maar kan, en dat men bij lieden als een Mac-Mahon in de leer gaat, verwondert ons niet. Als eens onze Cullurkampf begonnen is, en daar gaat het toch naar toe zal dat nog wel erger worden. Scherpenisse, 19 Nov. In een zeer vlug uitge sproken improvisatie behandelde de heer A. F. Marlet van Hontenisse heden avond alhier voor de landbouw- afdeeling Tholen het onderwerp //bemesting". De mest vergeleek hij bij een kapitaal, dat met verstand en inzicht aan den grond toevertrouwd rijke rente afwerpt. Dat verstand en dat inzicht worden volgens spreker, helaas menigmaal gemist, waarom hij het niet ondien stig geoordeeld had, aan de hand der wetenschap, te trachten eenige nuttige wenken voor dit belangrijke onderwerp te geven. Hij wraakte in de eerste plaats de verkeerde meening, die nog maar al te veel aan hangers telt, dat de grond gevoed icas, indien de SCHETSEN 0P EEIS, van oyer zee en van over land. XL VI. Ondertusschen zagen we niet veel volk binnen de gebouwen; èen gedeelte was reeds naar huis en het meeste werk in de fabriek wordt ook verricht door den g'rooten stommen knecht-, den stoom Ik zal echter de geheele 'brouwerij niet verder be schrijven. Alleen vermeld ik nog de bijzonder goéde inrichting tot verkoeling. 'Deze is geplaatst hoog boven in het hoofdgebouw in een van alle kanten opene en doorluchtige ruimte. Daar ziet men een waar net van buizen die onophoudelijk door fijne stralen koud water worden verkoeld en dus niet als in onze bran derijen in een vat met water liggen. Ook kwamen we ter loops door een zaal vol toestellen, waarvan het publiek de eigenlijke werking en bestemming niet wordt medegedeeld. Daar schijnt het eigenlijke ge heim van ale, porter en stout opgelost te worden. De bovengenoemde groote vaten konden we van alle kanten bekijken, waartoe galerijen die er langs getimmerd zijn gelegenheid geven. Over de bovenste galerij, langs den rand der vaten gaande, werden we door onzen gids op de alhier ge bruikelijke wijze beetgenomep Put your nose there close to the bord of the tub, gentlemen zeide hij heel leukjes. Maar wie had ooit kunnen denken dat de opstijgende geesten des biers zoo vreeselijk sterk konden zijn! 't Was of men met priemen in de her senen gestoken werd en met een schok sprongen we achteruit. Gewis éen paar minuten blootgesteld aan dien damp, en men zou nooit meer bier kunnen drinken. Alvorens ons op het platte looden dak, het belvedere I van de heeren Barclay en Perkins, te brengen geleidde de spraakzame gids ons al babbelende, snuivende en hij gende, over een licht bewerkte ijzeren loopbrug die op 50 a 60 voet boven den grond van het eene hoofd- gebouw naar het andere loopt. Hier zagen we de mout- en graanzolders en den stapel volle balen die gereed lagen voor den volgenden dag. Na ten slotte het belangwekkend uitzicht te hebben genoten dat men heeft van het -90 voet hooge plat van het hoofdgebouw, waar de gids ons de wijcluit- gestrekte grenzen der geheele fabriek aanwees, daalden we weder af om nog een kijkje te nemen in de ruime, luchtige en lichte stallen der werkpaarden. Ei' waren op dat oogenblik maar twee paarden thuis, die zooals J) Ruik eens even aan den rand van het vat, heeren de stalknecht ons vertelde, een weinig ziek waren en daarom dien dag geen dienst deden, 't Waren toch prachtige dieren, even kolossaal en glimmend in hun soort als de brouwknechts die wij in de ketels hadden zien werken. In den stal heeft elk paard om zoo te zeggen zijn eigen kamer, door schotten van de buren gescheiden, en daarin staat het los en vrij zonder halster of iets aan. Het was ook wel te merken dat de dieren aan een zorgvuldige en zachte behandeling gewoon waren. Een der beide kwartierzieken kwam op een paar vriendelijke woorden van den stalknecht uit zijn afdeeling, die aan de achterzijde, d. i. de middendoorgang van den stal, open is, voor den dag- om zich door ons te laten bewonderen, gelijk hij ook na den afloop dier receptie even gewillig naar zijn compartiment terug ging. Hiermede was ons bezoek in de groote bierbrouwerij afgeloopen en na onzen gids zijn loon te hebben uit gereikt, verlieten we 't gebouw, en keerden langs Park street, Guildfordstreet en Hollandstreet naar ons hotel terug, waar ons de keurige maaltijd zeer te pas kwam na een langen dag van aangename maar toch vermoeiende ontdekkingstochten. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1