r INT. 1877. No. 94. Woensdag 28 November, 80ste jaargang, van Zaterdag 24 November 1877. Buitenlandsch, Overzicht. ee< Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. beeft benoemd tot commies der posterijen Be klasse den commies der 4e klasse, den lieer P. C. N. Eichholtz, dezer dagen geplaatst aan het postkantoor te Goes. Prof. F. C. Donders te Utrecht is door Z. M. den Koning van Italië vereerd met het kommandeurskruis der orde van de kroon van Italië. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het Open baar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement Amsterdam, voor de kantons Arasterdam (eerste kanton) en Amsterdam (tweede kanton), ter standplaats Amsterdam, rar. P. Ort, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, Kunst en Wetenschap. Van Molières //George Dandin" is een opcra-comique gemaakt door den componist Mathieu; het nieuwe werk zal te Brussel worden opgevoerd. Karl Von Littrow, de bekende astronoom-anatoom van Weenen, is dezer dagen overleden. Volgens statistieke opgaven heeft het National- Theater te Pesth van 18171877 aan den Keizer en aan het land ongeveer 1,070,000 gulden gekost. Deze schouwburg geniet een subsidie van 200,000 gulden, de Parijsche opera een van 800,000 frs., die van Weenen 280,000 gulden, die van Berlijn 180,000 gulden. Niet weinig opschudding was er verleden Zaterdag en Zondag te Berlijn op het gerucht, dat er een persoon gevat was, die een aanslag had willen plegen op het leven van Keizer Wilhelm en dat van prins von Bismark. Het rechte van die historie is nog niet bekendmaar er is toch een verdacht persoon gearresteerd en er moet wel iets hebben gebroeid, al is het Berlijnsche publiek ook door officieuse mede- deelingen gerust gesteld. Volgens het gerucht zou de vermeende moordenaar een heethoofdig ultramon- taan zijn uit Posen afkomstig; volgens een andere lezing is hij uit de Rijnstreek en reeds vroeger wegens andere zaken vervolgd. Een moordaanslag op den Keizer en den Rijkskanselier zou gewis in de tegen woordige omstandigheden de ultramontaansche zaak verbazend veel kwaad doen. Uit Rome wordt bericht dat het Conclave nu voor goed heeft aangenomen bij een eventueele pauskeuze geen recht van veto van welke mogendheid ook le zullen erkennen. Zoo iets mag geen verwondering wekken. In de ontwikkelings-periode of wil men in de phase van verval waarin het Roomsche clericalisme zich thans bevindt, kan het geen inmen ging van eenige macht op aarde dulden. Het pausschap, zooals 't door de Jesuïten nu geëxploiteerd wordt, heeft zichzelf tot God gemaakt, en 't is genoeg be kend, de Godheid marchandeert en parlementeert niet zij gebiedt en 't is er. Natuurlijk gaat dit spel slechts zoolang goed tot de reactie loskomt en dan zal de val des te dieper zijn. In Frankrijks toestand willen sommigen meer en meer licht zien doorbreken, wij niet. Wel heeft het Journal officiel van gisteren (20) officieel de aftreding van het Kabinet verkondigd, doch daar, gelijk we reeds in een vorig nommer vermeldden, de Ministers toch niet heengaan, maar voorloopig blijven, zoo liet heet om de loopende zaken af te doen, is men nog weinig gevorderd. 't Is waar, men kan zich nu illnzies maken van een cabinet d'affairesof zelfs van een kabinet uit de meerderheid en dergelijke fraaie zaken meer; maar wie verzekert ons en de Fransche natie en het buitenland, dat niet na nog eenig aarzelen op een goeden morgen een kabinet voor den dag komt dat zich laat inwijden met ka nonnen en mitrailleuses? Men noemt nu al namen, doch daarop valt weinig staat te maken. Als het Mac-Mahon en zijn principalen gelukt een Minister van Oorlog en een bevelhebber van Parijs te vinden, die //durft", dan vreezen we nog evenzeer het ergste als verleden week. Ook de meerderheid der Kamer, zegt men, houdt zich op dat ergste voorbereid. Ook zij moet, zegt men, haar stekken gestoken hebben, en daaruit zou gebleken zijn dat de samenspanning van 16 Mei nog geenszins over alle geweer- of sabeldragende Fran- schen kan beschikken. Aan 't vertrouwen hierop schrijven sommigen de jongste rijzing der Fransche rente toe. Als 't waar is, dan vinden wij het eervol voor de republikeinen en schijnt de zegepraal der Jesuïten bij een eventueelen burger-oorlog nog zoo zeker niet. Ondertusschen nadert de 2e December, funeste mémoire Wat wij ook een veeg teelten vinden is dit: dat de regeering met de afkondiging der aftreding van het kabinet heeft gewacht tot Dinsdag, dat is tot dat de Seuaat een soort van votum van vertrouwen had uitgesproken ten gunste der Ministers door de toelating der interpellatie van de Kerdrel. Dit is weder een steun in den rug geweest voor Mac-Mahon en de zijnen. Uit de stemmingen toch is gebleken dat een nieuwe ontbinding er zonder twijfel in den Senaat door zou gaan. Die nieuwe ontbinding echter zou den Senaat, gelijk Gambetta terecht reeds heeft geconstateerd, tot een witte conventie makendie witte conventie, dat zou het oproer, de burger-oorlog zijn. Ongetwijfeld; doch wat anders hebben de zwarte eu de witte lui sinds lang gezocht, dan den burgerkrijg? Het is vrij klaar te zien dat men zoowel te Rome in het Vatikaan als te Parijs op het Elysée niet zoo erg tegen dien burger-oorlog opziet. Trouwens die oorlog schijnt onvermijdelijk om weder zoo wat in schoon vaarwater te komen. Feitelijk heerscht thans de clerico-bonapartistisehe revolutie; zonder een geweldige tegen-omwenteling zal zij haar prooi Frankrijk niet loslaten. Op wetgevend gebied staat ondertusschen in Frankrijk alles nog even pal stil als den 16 Mei. Alle krachten lossen zich op in den harduekkigen strijd der staats partijen. De Kamer heeft zich nog met niets anders bezig gehouden dan met het onderzoek van twijfelachtige geloofsbrieven. Zij betoont echter reeds wat meer kracht en gerustheid dan de eerste paar dagen. Om te beginnen is de beslissing over de geldigheid der verkiezing van Reille, den voornaamsten handlanger van de Ministers, uitgesteld. Daarentegen heeft de Kamer in de zitting van Maandag een der zooge noemde //opgeplakte" kandidaten toegelaten, n.l. den republikein Descamps uit het arrondissement Lec- toure en het dept. Gers. Het stembureau had de biljetten waar de naam van den heer Descamps op geplakt op voorkwam, ongeldig verklaard en zoo een meerderheid weten uit te tellen voor den //witpapier kandidaat". De Kamer dacht er anders over en liet den heer Descamps toe. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 23 Nov. Het moet dan toch wel waar zijn dat Kars door de Russen stormenderhand genomen is, al blijkt ook wellicht spoedig dat vau de grootte der feiten nog HEN: Geboorte- 60 cent. ut betaald, 25 ct. I. LAKEN1UAN. aap telkens 'uit de memen dat de anti- beid èen samendoen aatkuiidig oogpunt; ,i de kerkelijke driften wil men //'t geloof" jen met behulp vaii z/ongeloov-igen", vrij .t van zaken dat de oppositie de grootste je oppositie feitelijk reigt te komen. De \i tussehen dc beide Irukl. vlug van aannemen anten zijnze zijn de moreele orde als i's. Wie niet eleri- beraal noemen, dat die sympathiseeren wische Courant weet ser Sickesz zwart te t te schelden voor wens heel natuurlijk, rareld moet vooruit- vat niet vooruit wil an, en dat men bij leer gaat, verwondert kampf begonnen is, toe zal dat nog 3en zeer vlug uitge- *e heer A. F. Marlet r voor de landbouw- lemesting". De mest iat met verstand en d rijke rente afwerpt, ten volgens spreker, hij het niet ondien- der wetenschap, te voor dit belangrijke in de eerste plaats mar al te veel aan- oed was, indien de einig ziek "waren en ien. 't Waren tooh in glimmend in hun in de ketels hadden lk paard om zoo te lotten van de buren los en vrij zonder wel te merken dat zachte behandeling wartierzieken kwam van den stalknecht ichterzijde, d. i. de m is, voor den dag leren, gelijk hij ook 1 gewillig naar zijn groote bierbrouwerij loon te hebben uit en keerden langs Üandstreet naar ons maaltijd zeer te pas igename maar toch Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 5