Binnenland. zoon gaarne zou laten stiuleeren, ziet geen leans het daarvoor vereischte geld bijeen te brengen. Wat doet hijHij sluit een verzekering, waarbij wordt bepaald, dat over zooveel tijds (bijv. als zijn kind aebttien jaren zal tellen) aan ben of (in geval bij mocht overleden zijn) aan zijn zoon het benoodigd kapitaal zül uitgekeerd worden, eu, tegen een betrekkelijk geringe jaar- lijkscbe opoffering' heeft hij zijn wenscli vervuld. Een bijzonder soort van verzekeringen nog zijn de gemengde, zoo genaamd, omdat zij of den verzekerde, öf zijn erven ten bate komen. Men kan u.l. een verzekering sluiten, welke na zeker tijdsverloop of aan ons, of terstond na onzen dood, aan onze nablijvenden wordt uit betaald. Zietdaar eenige wijzen, waarop de levensver zekering-maatschappijen werken, meegedeeld! „Ieder moet weten, welke vorm van levensver zekering hem, in zijn bijzondere omstandigheden, het beste voegt. Het is inzonderheid bet ver zekeren of scheppen van nieuwe kapitalen, waarom wij de levensverzekering een instelling' van onschatbare waarde achten en haar met nadruk een plicht noemen voor eiken oube- middelden echtgenoot of huisvader". Niemand late zich terughouden door de ge dachte, dat zijn betaalde premiën, indien hij eens, door onvoorziene omstandigheden, buiten staat mocht raken ze verder te betalen, ver loren zijn. De meest soliede maatschappijen toch hebben, ook in dit geval, op de meest humane wijze voorzien, en keeren op den be paalden tijd een kapitaal uit, geëvenredigd aan de gestorte premiën. Niemand ook make zich wijs, dat hij volstrekt niets voor een levensverzekering kan afzonderen De volstrekt arme, de bepaald behoeftige moge het niet kunnen, doch de burgerstand kan het wel. Men beginne slechts met te zeggen: het moet. Men plaatse de premie voor de levens verzekering onder de vaste uitgaven, en, onge merkt komt de zaak in orde. „Maar ik kan zelf wel sparen", zal iemand zeggen, Terecht: dit kunnen wij ook, maar wij doen het gewoonlijk niet. Bovendien dreigt het gevaar, dat wij, in nood, onze spaarpenningen zullen aanspreken, Dan nog: zal ons sparen iets beteekenen, dan zullen wij toch ous geld op de eene of andere wijze uitzetten, en het niet maar in een wollen kous of in een steenen varken oppotten, doch welk uitzetten is meer vertrouwd en voordeeliger dan bij een goede levensverzekering-maatschappij Dan wordt onze bijdrage terstond deel van een groot fonds, dat er op uit en in staat is het zoo voordeelig mogelijk te plaatsen. Er zijn, en dit is jammer genoeg, ook levens verzekering-maatschappijen geweest, welke hunne verplichtingen niet zijn nagekomen, doch daarom blijft de zaak zelve toch goed. Naast niet-te- vertrouwen zijn er toch ook zeer vertrouwbare verzekering-maatschappijen. Als zoodanig noem ik bovenvermelde, in 1819 opgerichte Fransche over den omvang dezer inrichting. De fabriek heeft een stoommachine van '120 paardekracht, en verbruikt jaarlijks 4000 a 5000 ton kolen, terwijl bovendien tusschen de 160 en 200 paarden worden gebruikt voor de bestellingen in de staddit getal toen wij er waren bedroeg '170, die alleen dienen om het bier over te brengen naar vier slijterijen in de stad, van waar het vervolgens meer gedetailleerd wordt. Dagelijks moet een hoeveelheid van '150,000 gallons water uit een enkelen 367 voet diepen put worden opgevoerd grootendeels tot 90 voet boven den grond. Aan vaat werk wordt jaarlijks ruim een millioen gulden uitge geven. Het personeel bestaat uit 400 a 500 man, waarvan er 40 op het kantoor en 50 in de brouwerij zijn. Jaarlijks wordt meer dan '100.000 quarters graan verbruikt en een geëvenredigde hoeveelheid hop. Wie tl kan het dan verwonderen dat deze zaak met een bedrijfskapitaal van 18 a 20.000.000 werkt? Doch volgen we den gids het gebouw in. Hij brengt ons 't eerst in de onderste ruimten van het hoofd gebouw, kelders zouden.we zeggen, doch het zijn geen kelders, al is 't ook eenigszins beneden den beganen grond. Tusschen eenige lange cyclopische muren ziet men lange rijen zware ijzeren kolommen, waarop een indrukwekkend zwaar roosterwerk van binten rust die met de daarop bevestigde houten zolder de eigenlijke heneden-verdieping vormen. In de wijde ruimten tusschen de kolommen liggen duizende vaten gereed maatschappij, welke in Moetenden welstand verkeert. "Wie dien aangaande nog iets naders wil weten, vervoege zieh bij den hoofdagent voor Zeeland alhier. Hebben wij alzoo ééne wijze van sparen be schouwd, er zijn nog andere. "Voor het oogen- blik genoeg. Later komen wij nogmaals op deze zaak terug. f Zierikzee, 23 Nov. Dezen morgen werd door den hevigen storm een roede afgeworpen van den zaagmolen van den heer Boeije aan liet Dijkwater. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Den 18 November was het vijftig jaar geleden dat het scheepvaartkanaal van Ter Neuzen "over Sas van Gent naar Gent voor de vaart werd geopend. Genoemd kanaal, evenals zoo menig belangrijk werk van dien aard een vrucht van het initiatief van Koning Willem I, werd den 11 April 1825 begonnen; den 6 Juni 1826 werd de eerste steen gelegd voor de groote of West- sluis te Ter Neuzen, welke plechtige handeling geschiedde door Mr. H. J. van Doorn, destijds Gouverneur van Zeeland. Den 18 November 1827 werd het kanaal geopend. De heer Mr. J. S. Duijvis, vroeger lid van de redactie der N. Rott. Courant en vóór pas twee maanden naar Indië vertrokken om daar op te treden als redacteur van het Bataviaasch Handelsblad, is volgens dezer dagen aangekomen tijding, kort na zijn aankomst in Indië plotseling overleden. De journalistiek lijdt door zijn dood een gevoelig verlies. Wij, die hem ook gekend hebben, onderschrijven gaarne de woorden die de N. Rott. Ct. aan zijn nagedachtenis wijdt: //In hem ging een man met een helder verstand, met een ruimen practischen blik, met een open karakter en met een warm hart verloren. Deze man met zijn jeugdig frissehen en opgevvekten geest, met zijn open oog voor de eischen van staat en maatschappij, met warme belangstelling voor de wedvaart van het volk, hoeveel nut had hij nog niet kunnen stichten Onder de ondeugende zetten van Uilenspiegel vonden we deze week ook de volgende//Naar men verneemt heeft de heer de Roo verklaard, in geval hem het mandaat als volksvertegenwoordiger op nieuw wordt opgedragen, den tegenwoordigen Minister van Oorlog niet te zullen bestrijden Naar men verneemt zullen binnen kort de nieuwe pasmunten in omloop komen. Bij den betaalmeester te Utrecht moet reeds een groote voorraad nieuwe 2V2 centstukken door de munt zijn afgeleverd. Te Boston is een tentoonstelling van //babies" geopend. Het aantal concurrenten bedraagt 240, de prijzen bestaan in ringen, kettingen, medaljons, horloges. De kinderen zijn toevertrouwd aan de zorg hunner' moeders, die al het noodige in het lokaal der tentoon stelling kannen vinden. Het grootste kind is dit jaar een jongen van 2 jaar, die 58 pond weegt; het kleinste een meisje van 3 maanden, dat 6 pond weegt. Onder de tentoongestelde kinderen merkt men er een van 18 maanden op, dat vlot spreekt en de liederen van Moody en San key zingt. om vervoerd te worden per scheepsgelegenheid, smalle spoorwegen met daarop passende wagens maken het vervoer naar de ladingsplaats gemakkelijk. Er was hier eigenlijk niets bijzonders te zien; de gids maakte ons echter opmerkzaam op iets dat wel zeer bijzonder was. Om de noodige ruimte te vinden om nog een laag vaten te kunnen bergen in dit dépot, was men bezig den grond drie a vier voet diep uit te graven en te verwijderen, en werden de genoemde ijzeren kolommen achter volgens ondergraven, losgemaakt en met een daarop bevestigd kopstuk verlengd. Men ijst schier bij de gedachte aan het gewaagde dezer operatieonze gids lachte daar hartelijk om en ver zekerde dat er niet het minste gevaar bij was, ondanks den ontzettenden last die op deze kolommen drukte. Het zijn namel. niet de eigenlijke zolders van het ge bouw die daarop steunen maar voornamelijk de 99 reusachtige vaten die dienen om het bier te bewaren. Laat mij alleen zeggen dat één dezer vaten 40 voet in doorsnede en 60 voet hoogte heeft, zoodat er zonder bezwaar een tamelijk ruim huis van drie verdiepingen hoog uit kan gemaakt worden, door er een deur en ramen in te zagen en zolders in te timmeren, en dat er nog een twintigtal vaten onder zijn die niet veel kleiner zijn dan dit reuzenvat, dat wel een waardige tempel van Gambrinus kon wezen. Na het onderaardsche gezien te hebben, kwamen we bij de ketels en toen bij die groote vaten. De De Huisvrouw spreekt het bericht omtrent het lesnemen van mej. Beersman in de uitspraak onzer taal door 't blad zelf meegedeeld weder tegen. Zaterdag werd te 's Hage een vereenigde verga dering gehouden van de Commissie voor de expeditie naar Nova Zembla. De bekende en bekwame noord poolreiziger sir Allen Young nam aan de beraadsla gingen deel. Ofschoon meerdere gelden voor een goede expeditie nog zeer wenschelijk zouden zijn, werd eenparig besloten dal de expeditie zal plaats hebben en er met den bouw van een schip onmiddellijk begonnen zal worden, opdat de tocht in Mei 1878 zal kunnen geschieden. Reeds hebben eenige officieren zich vrijwillig tot deelneming aan den tocht aangeboden en zoo mogelijk zal deze door een natuurkundige en een geneesheer medegemaakt worden. Landbouw en Handel. Er wordt in de wereld veel kool verkocht, dat is bekend genoeg; doch den landman gaat het naar den zin als hij om dezen tijd des jnars tegen goed geld van zijn kooien kan afkomen. Te Assen waren in de vorige week 200,000 stuks kooien uit het Groningsche aan de markt. Herinneren we ous wel dan is ver leden jaar door sommige landbouwers in Schouwen ook nog al wat kool geplant, doch zijn de resultaten onbevredigend geweest. De kool was wel, uitstekend goed, doch het van de hand zetten ging moeielijk. Ware er hier een groentemarkt, dan zou dat wel beter gegaan zijn; dan was er wel een middel ge vonden om den overvloed van kooien aan de Engelsche markt te krijgen waar zij goed geld had opgebracht. Den 16 dezer heeft de heer A. F. Marlet te Oude- lande een landbouw-voordracht gehouden, die vrij goed bezocht was en dit vast nog wel meer zou geweest zijn, als men algemeen geweten had dat de toegang vrij was. De spreker heeft ook te Oudelande een zeer goeden indruk gemaakt en men meent dat de belang stelling in de stem van de mannen der wetenschap op landbouw-gebied ook in die streken nu wel meer zal toenemen. Velen althans die nimmer een landbouw- lezing hadden bijgewoond verlangen, na den heer Marlet gehoord te hebben, naar meer. Men schrijft uit Hilversum aan de Haarlemsche Courant Door den heer J. E. C. Schook, burgemeester dezer gemeente, is een plan ontworpen om de Hilversumsche Meent meer productief te maken. Het bestaat hoofd zakelijk uit het volgende: Om ongeveer 100 H.A. grond te bemesten met l/- deel koemest en 4/5 deelen zand, de afwatering te verbeteren, ongeveer 24 H.A. af te zanden en een gedeelte te bezaaien met haver en klaver ter proefneming. De gronden, aldus bewerkt zijnde, worden publiek verpacht. Dit plan is aan een commissie ter beoordeeling opgezonden. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Omtrent het treurig drama op de Brouwersgracht te Amsterdam meldt men, dat er aan den zelfmoord niet te twijfelen valt. Er is een pakket gevonden, houdende twee gouden ringen en de brieven van zijn meisje, mej. T., onderwijzeres. Men vermoedt, dat bij zich gebonden had om zijn polis, van levensver zekering te redden. De geheimzinnige zakdoek, dien meu vond, is herkend als de zijne. ketels zijn prachtige stukken ijzer- en koperwerk. Kolossale helmen door kolossale deksels gesloten die er met monsterachtige schroeven opgeklemcl zitten, vangen de overgaande dampen op, die vervolgens naar de verkoelings-toestellen geleid worden. Eenige werk lieden waren juist bezig een afgekookten ketel leeg te scheppen. Een van die prachtige reuzen met breede schoften, massieve armen en een waren stieren-nek, stond nagenoeg naakt in het heete kooksel. Het was blijkbaar nog vrij warm 'want de blanke rug van den herkules glom van den damp. Op 't zien van zulke kerels kan men zich best voorstellen hoe Haynau in 't nauw moet gezeten hebben toen zij hem dreigden in den ziedenden ketel te werpen. De gids maakte ons ter loops nog op deze historische bijzonderheid opmerkzaam, die ous trouwens bekend was. Het schijnt dat men voor het zwaarste, werk in de brouwerij niet anders dan zulke reusachtige werklieden bezigtwant 't geval met Haynau had plaats in 1851 en ook toen sprak ieder van die reuzen. Evenals de groote Keur vorst zijn grenadiers had, zoo hebben Barclay en Perkins hun kolossen van werklieden, bij de ketels en in enkele andere afdeelingen cler brouwerij. Maar zij betalen hen goeddeze soort van werklieden toch zijn in twee klassen verdeeld die 11,en f 13,per dagver dienen. De overige arbeiders en sjouwers ontvangen naar evenredigheid ook hooge loonen. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2