B u i t o n 1 a n d. TB§" EN MARKTBERICHTfir ADVERTENTIE N. VRIJHEID "EN GEWETEN. KIES Y I;RI:I:\I(;I\(«. oefend. Al de acteurs der hoofdrollen krijgen voor en na gelegenheid zicli achter de schermen terug te trekken, hij alleen, de groote figurant, moet op de planken blijven, de eer van den troep ophouden, tot het publiek spreken en wat niet al meer. Dit gaat natuurlijk zoo lang 't duren wil en dat zal niet eeuwig zijn. Men zou op dit oogenbük wel met grond deze stelling kunnen uitzettenals Mac-Malion den geest van hel leger vertrouwde, dan was er de straat-revolutie d la 2 Hécembre reeds; maar gelukkig blijkt de cor ruptie van het leger thans minder algemeen te wezen dan tijdens Napoleon III. Er zijn naar 't schijnt wel officieren die als bnrgermoordenaars zouden willen dienst doen, op hoop van bevordering evenals onder het keizerrijk, maar er zijn er ook die gevoel van eer genoeg hebben om deze rol te verafschuwen. De Minister van Oorlog, generaal Berthaut, heeft zich tot dusver nog niet anders doen kennen dan als een eerlijk man. In de zitting der Kamer toen de enquête werd aangenomen en de ministers stuk voor stuk inzonderheid de Broglie en Eourtou hun deel van den toorn der republikeinen hadden wegge dragen, werd er nog gelegenheid gevonden om een daverende ovatie te brengen aan den Minister van Oorlog. Dit neemt ondertusschen niet weg dat de Jesuïten Mac-Mahon zeer waarschijnlijk wel tot het uiterste zullen drijven. Het gelukkigst ware het, zoo 't leger hem dan met zijn zwarte bent alleen liet staan. Wat zou de uilen troep dan in een oogwenk in holen en gaten verdwijnen 1 Doch zulk een schoone uitkomst is wel niet te wachten. Daarvoor zijn er nog te veel werk tuigen van het clericalisme en het cesarisme te vinden. Alvorens van Frankijk af te stappen, geven we hier nog de namen der leden van de commissie van en quête: Albert Grévy, de voorsteller, is president dei- commissie, de leden zijn Goblet, Mercier, Le Cher- bonnier, Savary, AllainTargé, BernardLavergne, Lisbonne, Laisant, Eloquet, Léon Renault, Joson, Lelièvre, Fréminet, CrozetFourneyron, Ménard - Dorian, Brisson, Casimir Périer, Varambon, De Luc Saluces, gener. de Chanal, Villain, Louis Blanc, Jules Ferry, Faye, Girerd, Spuller, Robert de Massy, Mil- laud, Furquet, Albert Christophle, Albert Joly en Georges Périn. Zeer natuurlijk is het dat Frankrijks kritieke toestand voortdurend ook in het buitenland de aandacht bezig houdt, vooral daar Europa toch reeds met zulke ernstige pakken op den hals zit. Duitschland laat het minst van zich hooren. Men kan evenwel gerust aannemen dat prins von Bismarck met veel belangstelling uitziet naar de donderbuien die boven Parijs zweven en zich meer en meer sa menpakken. De openbare meening in Engeland wordt nu en dan vrij duidelijk uitgesproken. Zoo b.v. door de Timesen dat wel te eeneraale in het nadeel van Mac-Mahon en zijn staatkunde". Zeer terecht, met zekere meewarigheid, niet vrij van spot, doet de Times opmerken- hoe Mac-Mahon door de daad van 14 Mei Fraukrijk heeft klein gemaakt en als 't ware onbevoegd doen verklaren om deel te nemen aan het Europeesch concert. Thans is het geval te voorzien, dat zeer groote Europeesche be langen zullen worden afgehandeld buiten Frankrijk om, zoodat dit anders zoó belangrijke land als 't ware voor niets meer telt. Zoo lang toch Mac-Mahon alles op losse schroeven gezet houdt, heeft Frankrijk te veel met zich zelf te doen om aan vreemde zaken te kunnen denken; zelfs zou het buitenland Frankrijk eventueel liefst buiten alles laten, omdat het niet te vertrouwen is zoolang de hangende crisis niet is opgelost. Als Mac-Mahon, meent de Timeser toe mocht komen Frankrijk met een tweede ontbinding te be zoeken, dan zou het buitenland, voor de eerste maal sedert Waterloo, verplicht zijn te handelen buiten en over Frankrijk, zonder Frankrijk zelf te laten mee spreken. Dit is duidelijk gezegd en er ligt veel waars in. De Oorlog in het Oosten. 18 Nov. Er is niet veel van belang te melden, of liever niets van belang. Erzeroein is nog niet door de Russen genomen en zal dit waarschijnlijk ook wel niet spoedig gedaan worden; Kars houdt zich nog staandePlevna is nog niet gevallen groote feiten hebben hoegenaamd geen plaats gehad, dus de staat van zaken is dezelfde als voor vele dagen. Van de onwaarschijnlijke berichten, die althans nog bevestiging behoeven, vallen er twee te vermelden dat Mehemed-Ali-pacha ten noorden van Sofia zou staan om een leger te organiseeren tot ontzet van Osman-pacha, en dat de Russen op de Servische grenzen de hand reiken aan de troepen van vorst Milan, die gereed zou zijn zich bij hen te voegen. Ofschoon niet onmogelijk, achten we beide gebeurtenissen zeer onwaarschijnlijk. Wel schijnt het waar te zijn dat de Russen voor goed meester zijn van de Balkan-passen die naar Sofia voeren, zoodat, als Plevna zal gevallen zijn, niets hen meer zou kunnen beletten op Sofia te trekken. Ook is het wel mogelijk dat de ruiters van Gourkha op hun zwerftochten naar liet westen, alreeds op de grenzen van Servië kunnen geweest zijnmaar hieruit volgt nog niet dat de Serviërs hierdoor moeds genoeg zouden krijgen, om met de Russen te gaan samendoen. In den Schipka-pas wordt door de beide partijen duchtig gearbeid aan nog meer versterkingen. Antivari is nu geheel en al door de Montenegrijnen genomen, ten minste zoo luidt het jongste bericht. Deerniswekkend is het tafereel dat men nu reeds kan ophangen van de vreeselijke verliezen aan mensclien- levens die deze woedende oorlog veroorzaakt. Men meent dat de Russen al meer dan 90,000 dooden en bij de 150,000 zieken te betreuren hebben. Voeg hierbij de verliezen der Turken; tel dan de duizenden en tienduizenden bewoners der gewesten waar de krijg woedt en die veel, alles, zelfs het leven verloren hebben, en de honderdduizenden betrekkingen dei- soldaten van de beide legers die thuis hun leed over de afwezigen moeten verkroppen en ge kunt u eenigs- zins den omvang voorstellen van de vreeselijke ramp van dezen krijg. Zoo verloopt echter het ontwikkelings-proces der menschheidzoo verloopt ook het ontbindings-proces der volken, die aan de beurt komen om af te treden van 't tooneel en hun plaats in te ruimen aan nieuwe geslachten. Nog steeds blijft de wereldgeschiedenis zich voor doen als een zwart tafereel vol roode vlekken, 't Geloof is noodig om door dat zwart en rood heen nog sche meringen van licht te zien. 20 Nov. Een officieel telegram uit St. Petersburg meldt dat Kars stormenderhand genomen is. Bijzonderheden ontbreken nog. Alleen wordt nog gezegd dat de strijd 's nachts gevoerd werd. Of 't bericht waar is zal nader moeten blijken. Westelijk van PJevna zouden daarentegen de Russen weder eenige nadeelen geleden hebben en o. a. uit Berkowatz verdreven zijn. ,Ook werd een aanval op Orchanië door de Turken afgeslagen. KLei'te- en JSclioolnieuws. Beroepen te Bruinisse dr. A. Kuyper, die bedankt heeft voor Kampen. Toegelaten voor het middelbaar onderwijs, afd. land bouw, de heer I. Lako van Middelburg. ZEETjjxVlNGJKN. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 13 Nov. //Hebe", kapt. I. M. Gram, van New-York naar Rotterdam. 14 s.s. //Deulscher Kaiser", kapt. A. Bugs, van Croonstadt naar Rotterdam. 15 ii s.s. //Quinta", kapt. Ths. Wrang, van Croon stadt naar Rotterdam. 15 s.s. //Danaë",kapt. Ths. H. Smith, van G'roonstadt naar Rotterdam. 15 //Felton Bent", kapt. J. Brown, van New- York naar Rotterdam. 16 //Maria Riebech", kapt. A. Garke, van Iquique naar Rotterdam. 16 //Havelock", kapt. O. Jones, van Chincha Islands naar Rotterdam. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 19 Nov. 1 8 7 7. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/a dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2'/, Spanje", Obligatien, 1867/75 1 dito Binnenl. 6250 3 dito ƒ1250 en 2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1815 5 Bevv. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4«/a Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening '1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. '1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 pCt. 643/8 771/b 1003/ls 1013/8 13 VlB 50 96 93 75 85 V, 77>/4 697/ie 563/8 428V* 53 523/4 55i/a Sb3//, U6*/8 69 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. 1000, 5 x dito Jelez-Orel 1000 L 1868 5 x Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. x Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel si St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek 20,02i/a Dito Nationale 22,25 Div.Eng. p£ 11,871/, ROTTERDAM Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 19 Nov. 1877. 105i/a 44 82 40 y8 715/8 627/8 ƒ1,163/,. 2,47 i/a 2,39 Jarige Zeeuwsche Tarwe 1876 14.25 a Nieuwe '1877 - 10.75 a - Rogge 1877 - 8— a - Win tergerst 1877 - 7.50 a - Zomergerst - 6— a - Inl. lange Haver - 3.50 a - korte - 4— a - Kleine Blauwe Erwten 1877 - 9— a - Groote - 12.25 •a - Bruine Boonen - 12— a - Witte - 11— a - Zeeuwsche Paardenboonen - 7.25 a - Tarwe en Erwten 25 a 30 ct., Rogge en Paardenboonen 20 a 30 ct., Bruine en Witte Boonen 50 ct. lager. Rest onveranderd. 15.— 13.— 8.25 8.50 7.— 4.— 5— 10.— 13.25 13.— 12.— Op ^en 8" dezer overleed alhier in den ouderdom van ruim 71 jaren onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader de WelEerw. Heer H. M. C. VAN ÜOSTERZEE, rustend predikant. Haarlem, 16 November 1877. Wed. H. M. C. VAN OOSTERZEE— uljttenhooven. Mede uit naam der kinderen en behuwdkinderen. Wegens buitenlandsche betrekkingen thans eerst geplaatst. Uithoofde der zoo uitgebreide relatiën van den overledene, gelieve men deze mede als bijzondere kennisgeving te beschouwen. Voor de vele bewijzen van belangstelling, betoond bij de geboorte van onzen zoon, betuigen wij onzen cLa/nk. J. A. MOOLENBURGH. Zierikzee, M. T. MOOLENBURGH- 19 November 1877. Bolle. De familie van wijlen den heer WIJNAND TOP WzOud-Instituteur te Zierikzeebrengt haren dank aan allen, die van hunne deel neming hebben doen blijken bij het overlijden van genoemden heer. A. J. RIBBENS en echtgenoote, benevens de overige kinderen en behuwdkinderen, brengen bij deze hunnen clank voor de blijken van deelneming, door hen ondervonden bij het over lijden van hunnen vader en behuwdvader kapitein J. C. VIERSMA. Zierikzee, 20 November 1877. De ICIES-VEREENIGINGVRIJHEID EN GE WETEN, heeft in hare Vergadering van 19 Oetober 11., de navolgende Heeren tot Kandidaten gesteld voor het Collegie van Notabelen J. J. BLANKERT. Mr. C. J. EOKKER. H. G. MÜLOCK HOUWER. J. VAN DER LINDEN. Het Bestuur der Vereeniging Je. OCHTMAN Johz. B. C. CAU. E. SNELLEN. JB. BETHE. II. J. BASTMEIJER. YERGABERINU, op Vrijdag 23 November 1877, 's avonds acht ure, bij den Heer W. Kanaar, op de Bovenzaal van Bellevuete Zierikzeeten einde de onlangs opge richte //Voorloopige Kiesvereeniging" in eeue blijvende te veranderen en daarvoor een bestuur te kiezen. Zij, die reeds Leden zijn en zij, die als Leden wenschen toe te treden, zoo uit Zierikzee als uit ge heel Schouwen en Huiveland, worden tot het bijwonen dezer vergadering opgeroepen. Het voorloopig Bestuur, D. B. P. ZUURDEEG, Voorzitter. J. FRANSE, Secretaris.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3