Commandiet Kas, Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. "ADVERT EN TIEN. R V MRKO LEN. Als van ouds lste kwaliteit, geen INFÉRIEURE soort. J. C. Bal Co. /T Grévy, de broeder van Jules, de groote vraag van den dag gesteld met een nadruk en een kalmte dat de mannen van 16 Mei, zoo zij gewone mensclien waren, daarvoor het hoofd in den schoot zouden ge legd hebben. Albert Grévy heeft gevraagd een onder zoek naar de handelingen bij de verkiezingen, dat is, niets anders dan een onderzoek naar al wat de man nen van 16 Mei zich hebben veroorloofd te doen en waarvoor zij aan de natie verantwoording schuldig zijn. Het is te zien geweest dat de overgroote meer derheid der Kamer met het denkbeeld van Albert Grévy instemt. Met de grootst mogelijke stoutheid echter verzetten de vrienden van het onconstitutioneele gouvememen? en natuurlijk dit gouvernement zelf zich tegen het voorstel Grévy. Aangenomen kan en zal het wel worden. Doch daarmede zal de zaak niet uit zijn. Wij v-oorzien of een geforceerde tweede ontbinding, of een uiteendrijven der Kamer met de bajonetten van dronkengemaakte soldaten, óf een brutaal straat gevecht, waaruit een Napoleon IV zal opduiken. Wij vreezen dat de goede zaak van vrijheid en orde in Frankrijk weder voor een lal van jaren verloren zal zijn. Mocht het anders zijn; maar wij vreezen! Als het jongste gerucht valt te vermelden dat onder de Kamermeerderheid zou besloten zijn, om wanneer Mac-Mahon het andermaal wagen mocht de Kamer te ontbinden, of maatregelen van geweld tegen haar te ondernemen, alsdan een beroep op hel leger te doen en naar 't paleis Bourbon te Parijs te trekken. Wij zouden 't toejuichen als 't geschiedde. De Oorlog in het Oosten. 14 Nov. Uit de nader ingekomen berichten betreffende den slag bij Deveboyoen voor Erzeroem blijkt dat de Bussen daar 40 kanonnen en veel geweren en mu nitie hebben veroverd; ook namen zij 8 officieren en meer dan 300 soldaten der Turken gevangen. Er moeten echter veel meer Turken gesneuveld zijn, daar de aanval door de Bussen geschiedde met een groote overmacht en nadat zij Moukhtar-pacha door een krijgslist hadden verlokt om zijn centrum-stelling te verlaten, zoodat hij in een hinderlaag viel, waar 45 bataljons plotseling op de Turken aanvielen. Het schijnt meer en meer zeker dat Erzeroem toch door generaal Heiraann genomen is en dat het over schot der troepen van Moukhtar op Trebisonde is geretireerd. Men meent dat de bevolking van de stad zelf niet gezind was zich met de bezetting aan de gruwelen eener belegering te wagen, te meer daar de verdediging toch hopeloos werd geacht. Uit den Schipka-pas is gemeld dat men daar weder gevochten heeft. Ook ten zuiden van Plevna heeft strijd plaats ge had. Generaal Skobeleff heeft zekere positie, die tot de verdedigingswerken van Plevna behoorde en aan geduid wordt als een ruige heuvel, veroverd. Osraan- paeha heeft hem echter deze vordering weder hardnekkig betwist. De Montenegrijnen hebben Antivari, de zeehaven van Skoetari en westwaarts van deze plaats gelegen, veroverd. Zij maakten bij die gelegenheid 2 kanonnen en veel munitie buit. Voor Plevna hebben nu ook de Boemeniërs weder eenig voordeel behaaldzij hebben zich van een hoogte, nader bij de stad gelegen, meester gemaakt en hun aan vals werken eenigszins vooruit gebracht. Nadere tijdingen uit Azië bevestigen thans dat Erzeroem nog niet in handen der Bussen is. Den 9 heeft generaal Heijmann wel een der forten in bezit gehad en bij die gelegenheid een aantal gevan genen gemaakt, doch hij heeft zijti verovering weder moeten opgeven. In zoover hebben dus de Turksche berichten gelijk gehad. Nu geven de Bussen wel op dat zij 19 officieren en 540 man hebben krijgsge vangen gemaakt, maar de nederlaag moet met dat al aan hun kant zijn geweest. Frankrij k. De 18 Eransche afgevaardigden, die onder de Be- geering van 16 Mei vervolgd of veroordeeld werden, zijn Gambetta, Armand Duportal, Mestreau, Marcellin Pellet, Labadié, Durand (du Bhóne), Authoard, Galpiu, Bernhard-Lavergn, Yeiette, Hémon, Arnoult, Durieu, Blnndin, Sallard, Lesguillon, Paul de Oassaguac eu Bonnet-Duverdier. Van allen is alleen de laatstge noemde nog in de gevangenis. In de algemeene Baden hebben de republikeinen thans de meerderheid in 49, de reactionairen in 38 departementenin 3 is de stand der partijen twijfelachtig. Toonkunst. Het Stollbergs Concert. Over het algemeen heeft dit eerste concert der kunstenaars, die met den heer Stollberg een kunstreis door Nederland doen, zeer goed voldaan aan de ver wachting, die men er van had op grond van hetgeen van elders was gemeld. No. 1 van het programma muntte uit door een heid van voordracht en nuanceering, ofschoon de viool ons wat zwak voorkwam. No. 2, het meest klassieke nummer van den avond, ervoer een juiste opvatting en exacte voordracht, echter hadden wij tusschenbeiden wat meer kracht gewenscht, 't geen we aan het instrument toeschrijven. Bij No. 3, voor piano, bewonderden wij den flinken aanslag en de vivaciteit. De duidelijkheid had zoo nu en dan wel iets beter kunnen zijn, en o. i. was de pianino niet berekend voor deze effectvolle com positie vau Liszt. Een concertvleugel is daarvoor een vereischte. No. 4 bracht ons nader in kennis met de viool alt; een instrument, dat naar 't ons voorkomt, iets grooter is dan een gewone alt, en waarvan de hals langer dan die van de gewone alt en even rank is als die van de viool; de besnaring is gelijk aan de gewone alt. Als solo-instrument bewonderden wij dit stuk en meenden soms de tonen der cello te hooren, vooral op de c-snaar. De voordracht van No. 4 en 6 was uitstekend. No. 5 bracht ons in kennis met de chanteuse, donna Fiaiulo, die aan een belangrijken omvang van stem een goede routine paart. Het lied Fragen voldeed ons liet best, omdat daarin de meeste gloed lag; daarna Mutterseele?i allein. In de Tarantella uit de Muette ontdekten wij buitengewone vaardigheid. Voor No. 7 hadden wij liever een ander opéra-aria gewenscht, daar het air de grace uit de Bobert wel wat afgezaagd is. De uitvoering was echter voor treffelijk. No. 8 liep goed van stapel en voldeed ons zeer goed, de flageolettonen niet te vergeten. In No. 9 trad het viertal le zamen op en gaf ons daarmede den laalsten aangenamen indruk, een aller- lieflijkst //Adio" In 't kort, niemand kan zijn geld beklaagd hebben, als wellicht drie heereu commis-voyageurs, die in het midden der zaal aan de zijde van den tuin hadden plaats genomen en ons den geheelen avond geërgerd hebben, door hun druk onderhouden discours. Een van hen was onbeschaamd genoeg tusschenbeide met den hoed op, eeu potje beiersch op de knie en een sigaar in den mond te zitten. Zulke luï zijn beter in een café-chantant. Over het algemeen liet de orde en netheid wel iets te wenschen over en kon er in dit opzicht aan de concerten, gegeven door de afdeeling Zierikzee der Maatschappij van Toonkunst, een lesje genomenwordeti. Naar wij vernemen bestaat er hoop dat het edele vierspan dezen winter nog eens terugkomt, als door deelname op een inteekenlijst blijkt dat het kunst minnend publiek van Zierikzee en omstreken daar prijs op stelt. Hieraan niet twijfelende, roepen wij het viertal artisten //tot wederziens" toe. K erknieuws, Bedankt voor Vlissingen, Tholen, Hooge-Zwaluwe en Nisse door ds. J. Kuijlman te Prinsenhage; voor Oost- en West-Souburg door ds. F. N. Crousas te Noordwijk a/Zee. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is tot de Evangelie-bediening toegelaten de heer W. Maan. De deken van Boermond, pastoor E. Moonen, is in 80jarigen ouderdom overleden. Hij was een voor beeldeloos rechtschapen man en door ieder geacht, ook om zijn verdraagzaamheidsteeds hield hij zich buiten den strijd van 't clericalisme op staatkundig gebied. ZEETIJDINeEN. UITGEZEILD. ZIEBIKZEE. 13 Nov. //Alfred, kapt. J. Jones, van Zierikzee naar Shields. BINNENGEKOMEN 15 Nov. //Star of Peaces, kapt. W. Cusick, van Londen naar Bemagen. Van 9—16 Nov," 1877. Geboren: Een zoon van H. Koevoets en A. Plaum. J. Schults en L. Kandel. F. L. Geerards en A. M. Oort. J. de Vlieger en M. Legemate. Gehuwd: F. F. Leupen, jm. en E. Steenmeijer, jd. J. Hogerheide, jm. en H. van der Jagt, jd. Overleden: C. van den Houten, oud bijna 26 j., jm. P. Kijn, oud 81 j., wednr. I. Hage, oud 2 m.f z. "5/ie 1003/8 101 603/8 1215/ie PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 15 Nov. 187 7. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2% Spanje, Obligatien, 1867/75 '1 dito Binnenl. 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 dito 1876 6 Rusland, Obl. Hope Co. 17981815 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S.1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4% Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld Mei. Nov. 1865 5 1885 6 1865 5 1851 3 N.-Amenka, dito Brazilië, dito Mexico, dito Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito tllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 20,97% Dito Nationale 22,15 Div. Eng. p 11,87*/, Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 50Vs 96 933/, 743/3 84 76V, 599/18 69i 571/, '124% 523/, 52 5/w 551/, 56 115% 67% _8% 95% 613/is 105% 40% 71% 34 621/, ƒ1,163/, 2,47 2,391/, Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 15 Nov. 1877. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Nieuwe dito - 10, Zomertarwe Rogge 1877 - 8,25 Maartsche Gerst 1877 - 6,75 Winter-Gerst 1877 - 7,75 Zomer dito - 6,50 De Ned. Mudde. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito 1877 f 3,75 - 13,- - 10/50 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den ib Nov. 1877. Boter laagste koers f 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,67% 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,50 per 25 stuks. hoogste - 1,75 25 In lossing* s Het Aakschip //Zierikzee", kapt. W. G. HUVEBMANN, voor rekening van Bij den Boekhandelaar H. LAKENMAN te Zierikzee wordt met succes gedebiteerd P. BEGLAND, Uit Let Leven. Dramatische Schets voor Bederijkers, in twee Bedrijven. Prijsf 0,40 P. BEGLAND, Lazaro de Veehouder of Mis daad en Wraak. Tooneelspcl in drie Bedrijven en een Voorspel. (Tweede Druk) f 0,65 De eerste druk van dit werkje was binnen 5 maanden uitverkocht. P. BEGLAND, De Gebochelde of de Moord in de Slotgracht van Caylus. Tooneelspel in drie Bedrijven en een Voorspel. Prijs f 0,75 J. V., De Geheimzinnige. Drama in vijf Bedrijven, voor Bederijkers bewerkt naar een Bomantisch Verhaal. Prijs0,65 J JJ JL>e Zierilszeesclie Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden a deposito. 1 maand dato 31/3 °/0 3 4 6 n n 41/2 n KOOPT en VEBKOOPT Effecten, Coupons, bui- tenlandsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 101 uur. 8 dagen zicht 4 °/0 1 maand 4%

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3