ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- smient Zierikzee. 1877. No. 91. Zaterdag 17 November, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers B cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1—5 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENIUAN. Zierikzee, 16 Nov. Bij het optreden van het Ministerie Kappeijne is weder een punt ter sprake gekomen- dat reeds meermalen onder redekaveling werd gebracht en wel der overweging, waard is. Er is n.l. een- gerucht verspreid dat de nieuwe ministers, voor zoover zij leden der Kamer zijn en dus volgens de wet als zoodanig moeten aftreden, niet ongeneigd zijn zich een vernieuwing van hun mandaat als afge vaardigden te laten welgevallen. Later is in eenige bladen van naain medegedeeld dat dit gerucht onge grond is geweest en dat de betrokken personen geen •herkiezing begeeren. We meenen het er nu wel voor te kunnen houden dat dit werkelijk zoo is en dat we dus .ook thans hier nog niet zullen krijgen wat in sommige andere landen niet vreemd is, n.l. dat mi nisters ook tevens volksvertegenwoordigers zijn. Wij voor ons achten dit ook niet wenschelijk. Het is waar, door het optreden van dit kabinet verliest de liberale partij in de Kaïner eenigen harer eminente ledeii en al worden deze door de kiezers vervangen door andere raatuien van dezelfde partij, zoo is 't nog niet zeker dat deze nieuwe leden de ontstane leemten goed zullen aanvullenmaar 't is aan den anderen kant niet minder waar dat een minister-kamerlid toch onvermijdelijk een tweeslachtig wezen wordt, in 't welk of de minister in het kamerlid of dit in den minister opgaat. De minister, die niets is dan dit, is daardoor vrijer, ook tegenover het district dat hem eerst afgevaardigde, al denken we ook het imperatief mandaat als on grondwettig geheel weg. Wat de minister persoonlijk ter ondersteuning van zijn wetsontwerpen of van die zijner ambtgenooten te zeggen heeft, kan hij als minister toch iu 't midden brengen, daar hij aan de discussie even goed kan deelnemen als de leden der Kamer. Blijft het Ministerie wat zijn personen betreft afge scheiden van de Kamer, dan is de toestand veel zuiverder. We meenen dat in vele voorkomende gevallen, hetzij zekere bescheidenheid, 't zij zelfs verstandige staatkunde de ministers-kamerleden zou terughouden van die warme deelneming aan discussie eu stemming, die van kamerleden gewacht, ja gevorderd kan worden, en iti zulke gevallen zou de liberale partij dan feitelijk kracht- en stemroen-verlies lijden. Dit nu kan er, ronduit gezegd, niet op overschieten. Bij het betrek kelijk kleine getal leden waaruit de Kamer bij ons bestaat, en het daaruit noodwendig volgend niét zeer groote overwicht der ministeriëele helft over de op positie, zegt een vier- of vijftal stemmen, die als 't ware geneutraliseerd worden, heel wat. Zóóveel zelfs dat wij in de laatste perioden van het kabinet Heems kerk 't meermalen als voor de liberale partij be denkelijk hebben voorgesteld, de partij in de Kamer te verzwakken door er een geheel of gedeeltelijk stel ministers uit te nemen. Thans wordt in de betrokken districten gearbeid aan de vervulling der ontstane vacaturen. Het schijnt dat te Leeuwarden Mr. Kerdijk veel kans heeft. Al ware 't alleen met het oog op de schoolwet, mag men de wenschelijkheid der verkiezing van èen rcan als Kerdijk als buiten allen twijfel stellen. Een ander warm schoolman, Mr. Goeman Borgesius, is reeds in de Kamer gebracht, ook Mr. Kerdijk moet er in. Mr. Kerdijk is ook genoemd iu 't dis trict Haarlem, waar de premier móet vervangen worden, die, dit is zeker, zelf bedankt heeft. Naast Kerdijk worden in dat district ook genoemd Mr. N. Greëbe, burgemeester van Zaandam. Deze zal echter waar schijnlijk een eventueele verkiezing niet aannemen, daar hij genoemd wordt als opvolger van Mr. Goe- mans Borgesius in de hoofdredactie van het Vader landwaaruit tevens valt óp te ma'ken' 'dat dé' h'è'ér Borgesius zijn Vaderland in den steek zal laten nu hij hét Vaderland als kamerlid gaat dienen. Nog wordt in het district Haarlem genoemd Mr. G. W. Smit. In het district Zuften worden, ter vervanging van den lieer Tak, genoemd jhr. G. A. van Nispen, bur gemeester van Doetinchem en Mr.- C. J. Sickesz, bur-; meester van Laren. Men noemt bovendien den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oije als kandi daat van //Nederland en Oranje". Voor de vacature te Assen, ontstaan door het optreden van den heer Smidt als Minister van Justitie, worden aanbevolen Mr. A. E. J. Neijsihg, kanton rechter te Meppel en Mr. J. W. J. baron de Vos van Sleenwijk te Zwolle. De anti-revolutionairen hebben den heer Jhr. Mr. A. F. de Savorniu Lóhmau als kandidaat gekozen. De nieuwe ministers schijuen al druk aan den arbeid te zijn. De Minister van Koloniën v. Bosse, het hardst van. allen misschien, als men dit althans wil afmeten naar de ingrijpende wijziging die hij iu de door hem geërfde begrooting wil brengen. Ook moet de Minister Kappeijne alreeds een ont werp gemaakt hebben om het getal kamerleden de door de wet gevorderde uitbreiding te geven. Hilversum en Zevenbergen zouden enkele districten worden, Winschoten en Goes van enkele tot dubbele worden vergroot en aan Amsterdam en Rotterdam ieder een lid meer worden gegeven. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de zitting van Vrijdag j.l. zijn onderscheidene zaken afgedaan. In de eerste plaats eenige voorstellen van Ged. Staten betreffende aanvragen om subsidie voor het lager onderwijs in gemeenten die zich be roepen hebben op art. 38 der Wet van 13 Augs. 1857. Het doet ons genoegen te melden dat onze afge vaardigde den heer. J. H. C. Heijse bij deze onderwerpen al terstond een werkzaam aandeel aan de zaken genomen heeft; hij was rapporteur over al de vier voorstellen van dezen aard. Aan de gemeente Koewacht werd toegestaan f 1050 zij had f 1500 gevraagd. Aan Nisse f 700, gelijk gevraagd was; aan St. Anna ter Muiden f 300, terwijl gevraagd was f 400, en aan Westkapelle overeenkomstig het verzoek dier ge meente f 325. Over hel voorstel van Ged. Staten tot het maken van een .aanlegsteiger te Stavenisse, dat door een breed uitgewerkt rapport werd toegelicht, ontstond nog al discussie. Ten slotte werd liet voorstel aangenomen en zal dus bij dijlcpaal No. 63 op ruim 100 M. ten oosten van het haventje van Stavenisse een aanleg steiger gemaakt worden. De steiger zal met den noodigeu toegangsweg, volgens raming, niet boven de f 26000 kosten. Het verzoek der gemeente 's Gravenpolder om het onderhoud van dat gedeelte van den provincialen weg van Goes naar Ellewoutsdijk, dat als traverse van 's Gravenpolder aldaar de dorpsstraat vormt, voor re kening der provincie te nemen, werd op voorstel van Ged. Staten afgewezen; Op voorstel van Ged. St. werd de in de November- vergadering van 1876 aan hen verstrekte volmacht tot aankoop der noodige gronden voor den aanleg van een veerstoep met toegangspad aan den van Haaften- polder ingetrokken, daar de gemeente St. Philipsland in gebreke was gebleven aan de voorwaarden te vol doen ouder welke die machtiging was verleend. Te Veere is j.l. Zondag door een feilen wind de bekende koperen windwijzer, het fraaie scheepje, van den stadhuistoren geslagen en erg beschadigd op een binnenplaats bij het gebouw gevonden. Naar: raeiv verneemt, heeft de gemeenternad van Hoedekenskerke een voorstel tot verhooging der jaar wedde van den hoofdonderwijzer, niettegenstaande het met warmte door den burgemeester Kakebeke werd verdedigd, verworpen met 4 tegen ééne stem, die van den heer J. van Niewenhuijzen, Zulke besluiten stemmen tot nadenken en pleiten sterk voor eeu wijziging dar schoolwet. Uit de meest vertrouwbare bron is 't ons bekend dat de heer Be- neker, de betrokken onderwijzer, in zijn gemeente gewaardeerd wordt als kindervriend, dat zijn onderwijs niets te wenschen overlaat, dat er op zijn zedelijk gedrag niets te zeggen valt, dat hij een "zeer klein inkomen 600-,en een groot gezin heeft, dat hem onlangs op zijn 25ja'rig jubilee door vijf leden van den gemeenteraad als blijk van waardeering een pendule is vereerd en tochde gemeenteraad weigert zijn jaarwedde eenigszins te verbeterenMóet zoo 'iets niet strekkeu om in den onderwijzer' alle energie, moed en lust te dooven? Moge 't den heer Kappeijne gelukken, aan den onhoiidbaren financiëelen toestand van vele onder wijzers te platten lande onder onwilligè gemeente besturen 'een einde té maken, niet enkel in 't behang der onderwijzers, maar ook vooral van 't onderwijs. In een tuin te Goes staat een pereboom die, blijk baar met zijn almanak in dé war,' weder is gaan blóèien. De meermalen besproken torenklok te Hulst is op het laatst der vorige week aldaar binnengebracht. Drie paarden waren niet bij machte de 3260'kilograth zware vracht in beweging te brengen, er kwamétV'rtóg wel een zestigtal krachtige manschappen aan te pas. Na eene kleine verwarring kwam 'de klok'gelukkig de stad binnen ter verloopig bestemder plaatse nabij de kerk, waarbij het beleid en 't overleg van den aanne mer, den heer Gustin zeer te stade kwam. Dé klok is 1,56 m. middelijn en 1,80 m. hoog. Zij heeft tot opschift Luiken beierman in dotz. 'Salvator dicor inimcos pellere nitor Convoco viventes pulsu plango morientes. Wilhelmus Wegewart-.me fudit. Anno Domini xv3 lxm f Dit opschrift wordt in het volgende vers uitgedrukt Den naam van redder geeft men mij Ik maak U van den vijand vrij, Ik roep de levenden te gaar, 'k Verspreid der dooden droeve maar, Ik ben gegoten door Wilhelm Wegewart In het jaar onzes Heeren 1563. Aan den Nieuwen Neuzen-polder is Zondag namiddag weder een dijkval voorgekomen, over een lengte van 50 a 60 meter, onmiddellijk naast den val van 17 Juli j.l. bij den Brakman. Aan de werf der Koninklijke Maatschappij de Schelde, te Vlissipgen, is de kiel gelegd van een schroef-stoora- boot voor passagiers, goederen er. vee, genaamd //Concordia", voor rekening van dc //Kralingsche Stoomboot-vereeuiging" te Kralingsche Veer, waarvan de stoommachine aan dezelfde fabriek wordt vervaardigd. Uit Swalmen komt het bijna ongelooflijke bericht, dat bij de opening der openbare school de hoofdonder wijzer met de leerlingen naar de door het gemeente bestuur bestelde mis is getrokken. Na liet eindigen van dén dienst trok de hoofdonderwijzer met de leer lingen naar de school, vergezeld van den pastoor. Dezé trok, in de school gekomen, zijn geestelijk gewaad aan, verrichtte eenige kerkelijke ceremoniën, nam een palmtak in de liund en besprenkelde de school met wijwater.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1