I 1877. No. 91. Zaterdag 17 November, 80ste jaargang. /urn mm,MK NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arromlis- sÊih. sement Zierikee van Woensdag \h November 1877. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, PRIJS DER ADERTENTIEÏ TIEN: elijks-, Geboorte- -6 regels 60 cent. aits contant betaald, 25 ct. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Ter Neuzen en Hoek J. A. van Boven; tot burgemeester van Stavenisse C. Dorst Lz. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer A. P. Eokker, als lid van den genees kundigen raad voor Zeeland. - Benoemd tot secr.-gen. bij het dep. van waterst., handel en nijverh. J. E. Bogaard, ref. bij het dep. van Binnenl. Zaken; ter beschikking gesteld van den Min. van waterst., handel en nijverh. totdat daar omtrent nader zal zijn voorzien, de navolgende ambte naren, werkzaam bij het Dep. van Binnenl. Zaken de ref. J. E. Boogaard en W. E. Kosterde hoofdcomm. W. D. van Cranenburgh, jhr. J. H. A. Röell, baron A. Calkoen, A. Borsboom, J. Margadant, mr. N. J. van IJsselsteyn en den hoofdcomm.-tit. D. de Haan de comm. J. H. van Cranenburgh, G. A. van Olden- barneveld genaamd Witte Tulingh, W. A. Peereboom, jhr. E. van Citters en den comm.-tit. D. Post; de adj.-comm. P. L. Putters, J. C. Vermeer, mr. W. E. C. van Doorn, P. A. Vernède, E. R. van Welderen baron Rengers, P. P. Saraber, J. W. van Schagen en C. C. Muller; de le klerken W. M. Plokker, D. W. Claasen, M. Lavies en J. C. Barenfangerde 2e klerken G. P. Mulder, J. P. Kalf, P. L. Otten, W. E. H. Wevers, H. P. J. Wolff en C. H. J. van Eek; de boden J. ten Voorden, W. Wolff, W. Reevers, J. J. Schamper en K. A. Schaffer. Landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 36. Het bewaren van stal mest en aalt, door J. S. Roosma. Over de bereiding van boter en kaas, vooral in de koudwatermelkerij, door E. Jensen te Kiel. Vee-inzending op de Parijsche wereld-tentoonstelling. Feuilleton. Een landbouwreisje in Engeland. Over de kweekwijze van de y>Salix Acutifolia I Deze Wilgen-soort (juister Salts pruinosa vavacuti- I folia genoemcl) groeit op droge zandgronden (dood zand, waar slechts eene grassoort, Polypogon litoralis Smith, voorkomt) en levert op deze plaatsen goede teenen voor vlechtwerk zij - maakt het den grondeige naar tevens mogelijk van den armsten grond eene tamelijk hooge opbrengst te trekken. Alvorens de beplanting geschiedt, moet de grond l/2 meter diep en wel op zulk eene wijze omgespit worden, dat, waar de eerste rij komen moet, eene vore */2 M. breed en op de boven aangegeven diepte uit gegraven wordt; nu laat men naast de eerste vore Va M. vlakte zonder greppel liggen en maakt eene tweede vore, vult met de uit deze uitgegraven aarde de eerste, met de aarde uit de derde de tweede enz., echter zoo, dat tusschen iedere 2 voren omgespitte strooken grond M. onomgespitte grond blijft; de aarde van de eerste vore gebruikt men dan om de laatste te vullen. Beter is het natuurlijk, wanneer men de vlakte, die beplant moet worden, geheel en al en wel tot 7 0 c.M. diepte of slechts alleen door middel van eene spade of met ploeg en spade omspit, het laatste in dier voege, dat achter den ploeg (in de vore) een voldoend aantal lieden met spaden de aarde, tot op de aangegevene diepte, er uit- en in de voorgaande vore werpen. Is de grond op deze wijze voorbereid; zoo steekt men laat in den herfst of vroeg in het voorjaar de 30 cM. lange Wilgen stokken midden op de omgespitte strooken, op ééne rij op y2 M. afstand eenigszins schuin met de linkerhand er zóó diep in, dat iedere stek slechts 45 cM. er uitkomt en drukt tevens met de vuist der rechterhand de aarde tamelijk vast aanmen moet er echter op letten dat de oogen der stekken naar hoven staan. Nu is er tot aan den herfst en in de volgende 45 zomers niets meer noodig dan dat het door behakken schoon gehouden wordt. In den laten herfst na de beplanting of in de daarop volgende maand Maart snijdt men de uitgeloopen looten (al naar de sterkte) op 35 c.M. af en herhaalt het afsnijden jaarlijks in November of Maart; slechts in het geval, dat de Wilgen geschild moeten worden, wacht men tot het begin van Mei. Er blijft nog te vermelden, dat het ook voor de best gewassen beplan ting voordeelig is, wanneer men de Wilgenstokken eenmaal twee of drie jaren (tot hoepelhout) laat staan, nadat zij drie jaar achter elkander afgesneden werden. Indien na 58 jaren de aanplanting te dicht wordt, zoo hakt -men om de andere eene plant en evenzoo eene rij om de andere weg. In het derde jaar na de beplanting krijgt men op deze wijze en op anders geheel onvruchtbaren zand grond, reeds meerendeels 2 a 3 M. lange gladde Wilgentakken, zonder eenig verder werk of onderhoud. Voor de beplanting van 25 are 1 morgen) gebruikt men ongeveer 5000 stekken. Kunst en Wetenschap. Het bouwen van een looneelschool met woning, op een terrein aan de Schans bij de Raampoort te Amsterdam onder beheer van den ingenieur-architect, den heer A. L. van Gendt, is Donderdag door het hoofdbestuur van het Ned. Tooneelverbond aanbesteed. Laagste in schrijvers waren de heeren P. Groenhof en A. G. Haak, voor f 18,900. Volgens de N. E. Ct. worden door den heer Pflagiug gever Jtl. LA KEN MAN. lieeft de gemeenternad van stel tot verhooging der jaar- lerwijzer, niettegenstaande het burgemeester Kakebeke werd t 4 tegen ééne stem, die van huijzen. nen tot nadenken en pleiten dar schoolwet. Uit de meest ons bekend dat de heer Be- idervvijzer, in zijn gemeente ndervriend, dat zijn onderwijs laat, dat er op zijn zedelijk valt, dat hij een'zeer klein een groot geziii hèeft, dat !5jarig jubilée door vijf leden Us blijk van waardeering een iclide gemeenteraad snigszins te verbeteren Móet om in den onderwijzer alle dooven?' lappeijne gelukken, aan den toestand van vele onder- i onder onwilligë gemeenle kken, niet enkel in 't belang ook vooral van 't onderwijs. itaat een pereboom die, blijk- in de war, weder is gaan een torenklok te Hulst is op week aldaar binnengebracht. bij machte de 3260 kilogram g te brengen, er kwamen nóg ige manschappen aan te pas. ïg kwam 'de klok'gelukkig de ,'g bestemder plaatse nabij de eu 't overleg van den aaüne- 3er te stade kwam. De klok 1,80 m. hoog. Zij heeft tot lierman in dotz. pellere nitor Convoco viventes Wilhelmus Wegewart me Domini xv3 lxm f het volgende vers uitgedrukt ■dder geeft men mij en vijartd vrij, len te gaar, too den droeve maar. oor Wilhelm Wegewart ;es Heeren 1563. zen-polder is Zondag namiddag gekomen, over een lengte van ellijk naaét dén val van 17 Juli klijke Maatschappij de Schelde, gelegd van een schroef-stoora- goederen en vee, genaamd suing- van dc //Kralingsclie te Kralingsclie Veer, waarvan ilfde fabriek wordt vervaardigd. moet er ill. Mr. Kerel ijk is ook genoeiuu ui c üis- trict Haarlem, waar de premier moet vervangen worden, die, dit ia zeker, zelf bedankt heeft. Naast Kerdijk worden in dat district ook genoemd Mr. N. Greebe, burgemeester van Zaandam. Deze zal echter waar schijnlijk een eventueele verkiezing niet aannemen, daar hij genoemd wordt als opvolger van Mr. Goe- mans Borgesius in dé hoofdredactie van het Vader- doen onder welke die machtiging was verieenu. Te Veere is j.l. Zondag door een feilen wind de bekende koperen windwijzer, het fraaie scheepje, van den Stadhuistoren geslagen en erg beschadigd op een binnenplaats hij het gebouw gevonden. iet bijna ongelooflijke bericht, openbare school de hoofdonder- 1 naar de door het gemeente getrokken. Na liet eindigen van den menst iruti ue hoofdonderwijzer met de leer lingen naar de school, vergezeld van den pastoor. Deze trok, in de school gekomen, zijn geestelijk gewaad aan, verrichtte eenige kerkelijke ceremoniën, nam een palmtak in de liuud eu besprenkelde de school met wijwater.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 5