Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIES. "Im'boërTwzXzoon, te BOSKOOP, |ggp"" presenteeren te koop SALIV ACIITIF0L1A, Keizer van de noodzakelijkheid eener vrijere constitutie voor het Russische rijk overtuigd, besloten heeft na liet roemvol einde van den veldtocht, een grondwet in te voeren, en reeds een commissie onder voorzit terschap van den Minister Walisjeff benoemd heeft, om een ontwerp uit te werken. Het is een feit, dat de liberale en radicale partijen eenparig een grondwet met een vertegenwoordiging verlangen en liet is niet onwaarschijnlijk, dat de keizer besloten zou hebben, aan dien steeds sterker wordenden aandrang toe te geven om aan de agitatie, die licht voor de dinastie gevaarlijk zou kunnen worden, te gemoet te komen. X t a 1 i e. Het bekende proces Lambertini-Antonelli kwam Donderdag weer in behandeling bij het Hof van Rome. De advocaten der gebroeders Antonelli deden hun best de zaak tot Januari te doen verdagen, maar die van de gravin de Lambertini verzetten zich krachtig daartegen. Na een warm debat, besloot het Hof den 29n uitspraak te doen. Op den 20n zal een reeks van documenten worden bekend gemaakt, die een nieuw licht over de zaak werpen en, naar men zegt, som mige personen, die nog niet genoemd waren, ernstig corapromitteeren zullen. Beieren. De nieuwe pauselijke nuntius bij het Beiersche Gouvernement monsgr. Maselli, heeft een kleine tereckt- zetting moeten verduren vati de zijde van Koning Jjodewijk. Niettegenstaande de heer Maselli nu al vijf maanden lang te Muncheu had vertoefd, altoos wach tende op een gelegenheid om den Koning zijn geloofs brieven te overhandigen, is de Koning verleden week eindelijk te Munchen gekomen om een paar zaken af te doen en dan weder naar zijn geliefd lustoord Hohenschwangau terug te ke'eren. De nuntius wilde van deze gelegenheid gebruik maken om een audiëntie te krijgen, doch zijn verzoek daartoe is afgewezen en hem is namens den Koning medegedeeld dat hij zijn stukken maar aan het Gouvernement had in te dienen. Men beschouwt dit als een terugslag op de weigering van het Vatikaan om de benoeming te doen van twee door den Koning voorgedragen bisschoppen. Ofschoon de Ultramontanen te Muncheu zoowel als te Kome zeer boos zijn over dit geval, zoo zal de nuntius zich er toch in moeten schikken en er blijkt tevens uit dat Koning Lode wijk geenszins gezind is om door de dwingelanden van het "Vatikaan zich te laten overheerschen. Ingezonden. Den negenden November was Brouwershavens Nuts- zaal in feestdos. Overal vlaggen en bloemen, hoogst smaakvol aangebracht. Niet vreemd, immers morgen zou het driehonderd jaar geleden zijn, dat Jacob Cats ter dezer stede werd geboren. Het feest begon nu reeds, en wel met een lezing van den heer Oosterman van Zierikzee. Hij treedt op als advocaat van Cats. Is hij niet blind voor Cats' vele gebreken, hij is het evenmin voor zijn ver diensten. Cats was een groot dichter, getuige wat mannen van naam (Jeremias de Dekker, Huygens, v. Effen, Bilderdijk, v. Vloten, Hofdijk) hem aan gaande hebben gezegd. Geen dichter, zoo populair, als Vader Cats. Waarom? Omdat hij een volbloed, tot zelfs in zijn gebreken echt Nederlander was. Hem begreep men. Vondel begreep men niet. Hem las men. Vondel werd op de plank gezet. Twee eeuwen lang heeft de pers niet opgehouden, Cats' geestes producten te vermenigvuldigen, ja, tot op den huidigen oogenblik gaat men daarmee voort. BesluitCats was een dichter, waardig dat hij niet worde vergeten. De daverende toejuiching der zeer talrijk aanwezigen zegt den Spreker, dat men het met hem eens is. Na hem draagt de heer Sevenhuijsen een gedicht voor: //Het pracht-exeraplaar", naar aanleiding van een ter vergadering aanwezig, door Cats zijner ge boortestad geschonken, exemplaar van de pracht-uitgave zijner werken. Ook deze Spreker oogst den bijval van zijn gehoor. Na de sluiting der officiëele vergadering, blijven de aanwezigen nog gezellig bijeen, en, wijl het druivenbloed overvloedig stroomt, wordt de nagedachtenis van Vader Cats in menige toast herdacht. Men weet niet van huiswaarts keeren, en als de rozenvingerige Aurora aireede iu het Oosten wordt gezien, besluit men in optocht naar de Markt le gaan en den ouden Vader Cats een krans van lauwers om het voorhoofd te winden. Het was een armzalige optocht, verlicht door twee rijtuiglantaarns en begeleid door een jongen met een ladder, doch wat noodhet was ons goed den ouden Jacob, na driehonderd jaren, onze hulde te brengen. Den volgenden morgen was onze krans niet meer de eenige, welke den Dichter was aangeboden. Nu was dan de eigenlijke geboortedag aangelicht. Overal vroolijk wapperende vlaggenOveral een feestelijk aanzien Des avonds geeft de Rederijkerskamer //Jacob Cats", met medewerking van eenige leden van het Oratorisch Gezelschap f/A. D. L. M.", behalve een opvoering van //De Zoon van den Watergeus", er ook eene van het tweede gedeelte van //Jacob Cats", een historische schets van J. K. de Regt. Lieve kinderstemmen zingen de koren. Het muziekgezel schap //Crescendo" schenkt zijn flinke medewerking. Het geheel laat niets te wenschen over. Na afloop bal. Dat het ook nu vroolijk toeging, kan hieruit blijken, dat men eerst te vijf uur de feestzaal verlaat. Eere aan Brouwershaven, dat haar Cats niet ver geet Hartelijk wenschen wij, dat zij nog eens om een schooner standbeeld van Cats haar kransen moge winden Kerk- en {School niexxws. Beroepen te Leersum en te Wilhelminapolder (klas- sis Goes) de kandidaat J. C. Reesse, aan wien tevens toezegging van beroep naar Voorfchuizen is verleend; te Ylissingen ds. I. Montague te Woudsend; te Breskens ds. W. van Elden te St. Kruis. Tal van belangstellenden hebben de meeting, door de heeren Iiugenholtz en anderen belegd in het hotel Wackwitz te Amsterdam, bijgewoond. De heer Ph. Hugenholtz gaf een beknopt overzicht van de redenen, die hem en zijn broeder hadden gebracht tot het voorstel om de Ned. Herv. Kerk te verlaten, en wees op de voortdurende teleurstellingen, van de zijde der Synode ondervonden, vooral ten opzichte der belijde nisvragen. Slechts omdat men van de zijde der kerk meer hindernissen dan hulpmiddelen heeft, wilde men haar verlaten. Nadat nog de heeren Hugenholtz Jr., Erowein, Petri en anderen het onderwerp hadden be sproken en het denkbeeld om een nieuwe vereeniging te stichten, maar toch lid te blijven van de kerk was afgewezen, werd bepaald, dat lijsten zullen circnleeren, waarop zij, die met het plan van de heeren Hugen holtz instemmen, kunnen teekenen; de nieuwe ver eeniging zal de godsdienstoefening en het godsdienst onderwijs handhaven, aangezien de begeerde vrijheid niet tot kleurloosheid mag leiden. Bij de acte-examens voor Middelbaar Onderwijs te Delft gehouden, is o. a. de acte M3. (lijnteekenen) toegekend aan den heer M. J. van Dijke Jz. van Zierikzee, vroeger leerling der lioogere Burgerschool alhier, thans student aan de Politechnische School te Delft. Te Geersdijk is op den jeugdigen leeftijd van 37 jaren overleden de hoofdonderwijzer der school in die buurtschap, de algemeene geachte Jolis. Marinus Clement. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft een schrijven ontvangen van den Minister van Einanciën, waarbij wordt te kennen gegeven, dat het Rijk een stuk grond der voormalige vestinggronden buiten verkoop wenscht te houden om daarop een rijks-kweekschool voor onderwijzeressen te stichten. ZEÈTijÖÏNGKN. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 5 Nov. //Mary Steward", kapt. J. A. Mc. Larren, van New-York naar Rotterdam. 7 //Gamma", kapt, D. Morgan, van Iquique naar Rotterdam. 10 //Gungner", kapt. J. C. Eltoed, van Iquique naar Rotterdam. 10 //Scotts Bay", kapt. G. W. Murray, van New-York naar Rotterdam. 11 //Transit", kapt. John Q. Pratt, van Bal- timore naar Rotterdam. 12 s.s. //Kestrel", kapt. F. Carew, van Liver pool naar Rotterdam. 12 //Fortuna", kapt. F. J. Good, van Baltimore naar Rotterdam. De twee laatste gedurende de nacht van 11 op 12 zwaar stormweder ondervonden, met zeer lage baro meterstand. Van 2—9 Nov. 1877. Geboren: Eene dochter van J. de Rooij en A. Brandenburg. C. Berrevoets en M. Legemate, C. Stamperius en N. Brandt. Een zoon van H. A. van Wijk en N. Leeuw. Eene dochter vau F. Reijnhoudt en E. de Keijzer. Een zoon van C. A. Wisse en J. P. Rombouts. Gehuwd: C. M. van der Reijsen, jm. en J. Verbeke, jd. J. J. Vingerhoed, jm. en J. van Campenhout jd. Overleden: A. M. van der Maas, oud 6 w., d. G. J. Smit, oud 45 j., vrouw van J. van Duivendijk. J. Louwerse, oud 7 j., z. N. M. Blom, oud 13 j., d. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM d e n 1 '2 Nov. 1 8 7 7. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/, Obligatien, 1867/75 1 dito Binnenl. 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito -1876 6 Obl. Ilope Co. 17981815 5 Bew.Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000— 1866 5 dito a 100,1860 41/i Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. AJg. Schuld Mei. Nov. België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. 1865 5 1885 6 1865 5 1851 3 Italië, Turkije, N.-Amenka, dito Brazilië, dito Mexico, dito Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorvv. Poti Ti/lis d°. f 10005 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 x Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. x Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 x Cliicago N. W. pref. x PRIJZEN VAN COUPONS. 64% 76 l00i/4 101% 121S/16 50 V8 96 951/a 763/16 86% 771/4 60 691/» 57I/4 125% 53i3/J6 525/IG 553/8 56 116 66% 95% G13/l6 •105% 82% 82 71% 30 621/4 Metalliek f 20,95 Dito Nationale 22,52 Div. Eng. p 11,87% Rus. Z.-R. f 1,18 Amer. Dollars 2,47% Papier 2,39% ROTTERDAM, 12 Nov. 1877. Tarwe en Rogge 25 a 30 ct., Witte en Bruine Boonen en Erwten 25 a 50 ct. lager. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1876 f 14.25 a f 15. Nieuwe 1877 - 11.a - 13. Rogge 1877 - 8.a - 8.25 Wintergerst 1877 - 7.50 a - 8.50 Zomergerst - 6.a - 7. Inl.' lange Haver - 3.50 a - 4. korte - 4.a - 5.-^ Kleine Blauwe Erwten 1877 - 9.a - 10. Groote - 12.25 a - 13.25 Bruine Boonen - 12.a - 13. Witte - 11.— a - 12.50 Zeeuwsche Paardenboonen - 7.50 a - 8. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kleine Kerk op Zondag 11 November j.l. is gecollec teerd een Gr oxide ii Tiengxxldenstxil£ ten behoeve hunner Armen. ZiEitiKZEE, 12 November 1877. Diakenen voornoemd J. W. D. SCHUURBEQUE BOEIJE, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris. Getrouwd FELIX FERDINAND LEUPEN, Leer aar ajd H. B. School te Zierikzee en ELISABETH STEENME1JER. Zierikzee, 12 November 1877. De Heer en Mevrouw LEUPEN en wederzijdsche familie betuigen hun innigen dank: voor de talrijke bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Heden morgen overleed zacht en kalm onzen innig geliefden vader PIETER KIJN, in den ouderdom van ruim 81 jaren. Zierikzee, 9 November 1877. Mede uit naam van mijne zuster en broeders C. J. KIJN. BOOMKWEEKERS-HOFLEVERANCIERS (I-Caspische Zandwilg), pei' ÏOOO stekken nd f G9SO.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3