Buitenland. Bij den uitgever P. van Ziveeden te Groningen is verschenen liet eerste nomraer van uDe Financier, wekelijksche beurscourant, onder hoofdredactie van J. Pik, schrijver van den Effen ten-Almanak en van de Russ.-Spoorwegfondsen". Dit blad, dat eiken Woensdag verschijnt, zal artikelen bevatten over de innerlijke waarde der verschillende fondsen, over het hypotheekwezen, over voogdijzaken en verder over verschillende onderwerpen van algemeen financiëelen en staathuishoudkundigen aard. Voorts zullen alle wetenswaardige bijzonderheden, de effecten en den effectenhandel betreffende, daarin vermeld en, zoo noodig, toegelicht worden. De voornaamste uitlotingeu zullen tevens in dit blad worden opgenomen, terwijl verder in ieder nummer onder de rubriek //Antwoorden en Toelichtingen" alle aanvragen om inlichtingen kosteloos zullen worden beantwoord. Voor dergelijke aanvragen beveelt de redactie zich aan. Het blad kost f 1.50 per drie maanden. Sedert het laatst der vorige maand zijn twee jongens van Zr. Ms. opleidingsschip //Admiraal van Wassenaer", liggende te Amsterdam, gedeserteerd. In een voorloopige kiesvergadering, te Eraneker gehouden, is tot kandidaat vobr het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Leeuwarden gesteld de heer Mr. A. Kerdijk, te Delft. Door het Comité van het //Roode Kruis" te Rotterdam is weder aan het Hoofd-comité gezonden: 500 voor de zieken en gekwetsten in den oorlog met Atchin en ƒ500 voor die in den Russisch-Turkschen oorlog. Het Utrechtscli Comité zal dezer dagen voor laatstbedoelde zieken en gewonden een partij boeken enz. expedieeren. Z. K. H. de Prins van Oranje zal, naar wij vernemen, in de laatste helft dezer maand in de residentie terug- keeren. Het paleis moet binnen weinige dagen geheel gereed zijn. 1). v. Z. If. Naar men verneemt zal Z. K. H. Prins Erederik der Nederlanden dezen winter op lid. verblijf het huis de Pauw doorbrengen en slechts een kort verblijf te Neuwied en te Berlijn houden. Z. M. heeft aan mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter der Commissie belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerling-consuls, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in die be trekking bewezen, en in ziju plaats benoemd mr. C. J. E. Mirandolle, lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, te Haarlem. Het plan bestaat om het Houtman-monument te Gouda in Juli 1878 te onthullen. Van de 125 gemeenten in Limburg worden 4 door gas en 25 door petroleum verlicht, terwijl 96 geheel van straatverlichting verstoken zijn. E. Bijkerk en G. v. d. Horst, in de kolonie Wil lemsoord, vierden dezer dagen hun 62-jarige huwelijks- vereeniging. De man is een der weinige overgeblevenen, die den veldtocht naar Rusland meegemaakt en den slag bij Waterloo bijgewoond hebben. Hij wordt 12 Eebr. a.s. 92 jaar. Voor den kantonrechter te Marseille verschenen de vorige week twee vrouwen als beklaagden, en twee vrouwen als getuigen in een lasterzaak. Voor de eene beklaagde kwam de man op, die uitstel vroeg omdat zijn vrouw in het kraambed lag. De rechter wilde 8 dagen uitstellen, maar daartegen kwam de tweede beklaagde op, omdat zij dan op haar beurt moest bevallen. Dan 14 dagen, zei de rechter. Maar daar tegen had de eerste getuige bezwaar, omdat zij dan de komst van een spruit verwachtte. Dan een maand. Maar daartegen kwam de vierde vrouw in verzet, want dan zou zij //uitgerekend" zijn. Wat drommel, hebt ge dit onderling afgesproken vroeg de rechter. Komaan, dan maar over een jaar en laten we er nu maar niet langer over praten. De Oorlog in het Oosten. 7 Nov. Eigenlijk nieuws, van belang genoeg om er in ons résumé melding van te maken, is er zoo weinig dat we 't desnoods wel geheel konden verzwijgen. Van vrij wat belang zou een telegram van den 9 uit Konstantinopel zijn, waarin een glorierijke over winning van Moukhtar-pacha bij Erzeroem wordt geseind, zoo niet van denzelfden dag nog een ander telegram uit Konstantinopel was gekomen, waarin de nederlaag der Turken en de onvermijdelijke over gaaf van Erzeroem werd erkend en in alle kleuren medegedeeld. Het eerste telegram is anders op zich zelf toch zoo verdacht, dat wel niemand er geloof aan zou kunnen slaan. Het tweede telegram daar entegen draagt o. a. ook daarin een stempel van echtheid, dat er onder vermelding van de geleden groote nederlaag nog wordt opgemerkt dat Moukhtar niet gekwetst is, gelijk eerst was geseind. Het eenige wat nog mogelijk zou kunnen zijn als aanleiding tot het opgeschroefde overwiunings-bericht, zou wezen dat er misschien in Erzeroem nog troepen der Turken waren achtergebleven, die zich bij de komst der Russen dapper hebben geweerd en de Russische voor wachten teruggedreven. Doch dit zou in alle geval een geheel onbeteekenend succes zijn, waaardoor de ge leden ramp in het minst niet werd vergoed. Dat ook sir Kemball, de Engelsche militaire vol geling van het Turksche. leger in Azië, en dien de Russen wel eens Hobart-pacha te velde hebben ge noemd wegens den hem toegeschreven invloed op de beraadslagingen in Moukhtar-pacha's krijgsraad, uit Erzeroem gevlucht is naar Trebisonde, is ook wel een bewijs dat de Turksche zaak daar verloren is. Van Plevna valt hoegenaamd geen nieuws te melden. Alleen wordt verzekerd dat het vrij goed weder is, soms zelfs zeer mooi en warm. Nog voortdurend wordt het gerucht van een op handen zijnde nieuwe Balkan-expeditie vernieuwd en nader bevestigd. In den Schipka-pas is 't mooi weer. Men is nu ook zeker dat de Russen den toegang door den westelijken Balkan naar Sofia meester zijn, en dat Plevna geheel ingesloten is. Dit belet de Turken niet om toch te berichten dat er een gecombineerde beweging van Osman-pacha, met Mehemed-Ali en Chefket ophanden is, ten doel hebbende de Russen te verdrijven van Plevna. Hoe? dit wordt er niet bijgezegd. Generaal Zimmerman, zegt men, maakt zich gereed om Silistria te belegerenmaar //men" zegt ook dat hij alreeds met het grootste deel van zijn corps de winterkwartieren heeft betrokken. Van Turkschen kant wordt gemeld dat de beschie ting van Roefcschoeck door de Russen in hevigheid toeneemt en dat er in de vesting veel dooden vallen. Uit Weenen wordt bericht dat een tweede brug over den Donau geslagen wordt bij Sistowa, alsmede dat de Turken hebben beproefd bij Oltenitza den Donau over te gaan en zich op den linker-oever te nestelen, doch dat zij met !groot verlies zijn afgeslagen. Te Konstantinopel zit men in groote verlegenheid. Men zegt wel dat besloten is den oorlog tot het uiterste vol te houden, dat een nieuwe lichting is opgeroepen, dat de divisie van Kreta is terug ontboden enz., doch er moet zulk een geest van ontevredenheid onder de bevolking heerschen dat men geen gevolg durft te geven aan het eerst genomen besluit om het garnizoen der hoofdstad naar het oorlogstooueel te zenden en den dienst door de burgerwacht te doen waarnemen. Er heeft ook weder een kabinefcs-verandering plaats gehad, waarbij vijf a zes Ministers werden vervangen of verplaatst aan andere departementen. Zulke dingen doet men niet als men niet danig in den brand zit. Uit Azië is ook nog naar Konstantinopel bericht dat Batoem, op de Russische grenzen aan de Zwarte Zee, in de laatste dagen weder hevig is aangevallen. Een correspondent van Daily Neios meldt omtrenfc Plevna dat Osman-pacha nu in geen maand eenigen toevoer heeft ontvangen en dat zijn voorraad van levensmiddelen niet groot moet zijn. Een uitval om zich door te slaan zou wellicht nu nog alleen mogelijk zijn met achterlating van al de artillerie en den legertrein. 4Doch ook dit acht de corr. bijna onuit voerbaar, omdat de Russische stellingen zoo goed met elkander in betrekking staan door den telegraaf en de Russen zich dus zeer snel kunnen vereenigen op een punt waar Osman den doortocht mocht willen wagen. Frankr ij li. De toestand. Met ieder uur wordt de toestand meer gespannen. Het schijnt, men kan wel zeggen het is klaarblijkelijk, dat Mac-Mahon het ontbindings-spel op nieuw zal beginnen. Hij zal dan vermoedelijk nog wel wat verder gaan en de meeste republikeinen der Kamer laten gevangen nemen. Men sprak daarvan reeds Zaterdag te Parijs. Het zich noemende Gouvernement is als 't ware woedend en daardoor tot alles in staat. Vooral is de zaak zeer kritiek geworden sedert de heethoofden van 'de rechterzijde van den Senaat zich bij 't complot van het Elysée hebben aangesloten. Daardoor is ook de Senaat bij een eventueele ont binding der Kamer feitelijk opgelost en schiet er dan niets over danMac-Mahon en zijn bende, die zich dan met der daad van Frankrijk zullen meester gemaakt hebben om het ontzield en ontzenuwd aan den vierden Napoleon, of liever aan de Jesuïten over te leveren. Tenzij er iets gebeure dat we niet anders kunnen noemen dan volkomen gerechtvaardigd gewa pend verzet tegen 't schandelijk geweld. Tot dusver houdt de Kamer zich nog verwonderlijk, ja onbegrij pelijk bedaard en waardig. Men zegt dat daarin de onverwinlijke kracht van de republikeinen ligt; we mogen 't van harte lijden, maar we zien 't niet in. Als Mac-Mahon voortgaat gelijk hij doet en de re publikeinen blijven volharden in hun bedaard en waardig afwachten, dan is de overwinnidg zij 't ook een snoode, een schandelijke aan Mac-Mahon en zijn Jesuïten verzekerd. Dat kan de bedoeling van de meerderheid der Kamer en der natie niet zijn en daarom verwachten we een gewelddadige ontknooping, zeer spoedig wellicht, misschien nog deze week. Het wordt meer dan tijd ook. Jolui Lemoinne betoogt in de Débatsdat alle mi- nistriëele combinatiën, om de hoofdkwestie tc ontduiken, niet kunnen beletten, dat men altijd terugkomt bij de tegenstelling tussehen persoonlijk gezag en souve- reiniteit der natie. Deze wordt niet beslecht door onbeduidende ministers te stellen in de plaats van andere, die te veel beduiden. De president der repu bliek is van de eene uittarting tot de andere overge gaan, als om eiken weg tot verzoening af te snijden en zich zeiven alle middelen ter bevrediging te ont nemen. Na den dood van den heer Thiers zouden vele conservatieven, slechts uit redeneering republikeinen geworden, gemakkelijk tot eene verzoening zich hebben laten vinden. In plaats daarvan heeft men hen altijd door getergd. En nu, zelfs na de verkiezingen voor de Algemeene Raden, houdt men niet op te verzekeren, dat wel de ministers kunnen veranderen, maar niet de politiek der regeering. Wat wil dat zeggen vraagt de lieer Lemoinne. Met wien drijft men eigelijk den spot? Wat raakt het ons, wat gaat het de natie aan, hoe men van personen verwisselt? Juist om eene andere politiek is het te doen. Als het stelsel blijven moet, kunnen waarlijk de personen evengoed blijven. //Men late af, ons te zeggen en te herzeggen", zoo besluit de schrijver, //dat de maarschalk aan de ver- bindtenissen, die hij op zich genomen, de eeden, die hij gezworen heeft, niet raag te kort doen. Dat gaat Frankrijk niet aan. Het hoofd van den Staat zegt ons, dat hij zijne ambtenaren beschermen zal, en wij, wij zeggen hem Bescherm de Republiek, welker eerste overheidspersoon, de constitutie, welker wachter, de wetten welker eerste onderdaan gij zijt; bescherm al de klassen van burgers, die de Eransche natie uitmakenbescherm den burgervrede, de openbare orde, al wat de noodlottige politiek in gevaar brengt, welke gij maar niet veranderen wilt Engeland. Op het in Guildhall gehouden feestmaal van den Lord-Mayor zeide graaf Beaconsfield, dat het Kabinet nooit afgeweken was van het beginsel van voorwaar delijke onzijdigheid; het gaf bij de uitbarsting van den oorlog te kennen dat het die onzijdigheid wilde blijven handhaven, maar dat deze zou ophouden, zoodra de belangen van Engeland bedreigd werden. De Minister meende dat dit de beste staatkunde voor Engeland en Turkije was; dit laatste Rijk was thans in de gelegenheid om de krachten te toonen, waardoor liet zijn aanspraken op onafhankelijkheid wilde recht vaardigen. Wanneer hij dacht aan de verzekering van den Czaar, dat hij geen uitbreiding van grondge bied wenschte, en aan de belofte van den Sultan, dat hij de noodige hervormingen wilde tot stand brengen, dan wanhoopte de Minister er niet aan dat er voor uitzichten waren op vrede; hij geloofde niet dat de vrede een onmogelijke of ver verwijderde gebeurtenis zou zijn. Het militaire prestige van Rusland was ongeschonden; de regeering hoopte dat de tijd niet meer ver zou zijn, waarop zij met de andere Mogend heden zou kunnen medewerken tot het oplossen der bestaande moeielijkheden en tot het verzekeren van den vrede en van de rust van Europa. De Minister van Oorlog, Hardy, zeide in antwoord op een toost op het leger o. a,//Bijna overal rijzen moeilijkheden, bijna overal ook zijn de belangen van Engeland in het spel. Ik geloof dus, dat ik doe wat het land van mij kan eischeu, wanneer ik het leger tot den hoogsten trap van volmaaktheid tracht te brengen door het van de beste wapenen te voorzien." Veel is hieruit al niet op te maken; alleen dit, dat de premier vertrouwt dat de tegenwoordige oorlog niet eeuwig zal duren. Dat is zulk een groote ont dekking niet. Het zou anders de eerste oorlog zijn die nooit meer eindigde. Wat de Minister van Oorlog vertelde is ook zoo dood-onschuldig als 't maar kan. 't Is alles te zamen het oude liedje van Engeland in dezen oorlog, op een nieuwe wijs //laten geworden en niets doen". Rus land. Men schrijft uit Warschau aan de Ostsee-Ztg. Met zekeren ijver wordt het gerucht verbreid, dat de

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2