ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seient Zieiikzee. 1877. No. 90. Woensdag 14 November. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. Binnenland. SCHETSEN OP REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VEETENTIEN: Pel' gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Zterikzee, 13 Nov. Vrijdag avond gaf de Rede rijkerskamer //Ruysch" een gecostumeerde voordracht van het welbekende drama van Betsy Perk, //De Sterren liegen niet", door een werkend lid van //Ruysch" voor Rederijkers bewerkt. De uitvoering van dit stuk, dat zooveel schoone dramatische momenten bezit, was zeer verdienstelijk en gaf den leden die in grooten getale waren opge komen een zeer genoegelijken avond. We onthouden ons van in bijzonderheden te komen, ofschoon we dan onderscheidenen werkenden leden grooten lof zouden kunnen toezwaaien voor hun verdienstelijk spel. Den onbekenden //bewerker" van dit stuk zij echter toch ons compliment gebracht over zijn wérk. Wij twijfelen niet of de openbare uitvoering op aanst. Vrijdag, ten voordeele van hét Iierv. Armen- gesticht zal volkomen aan het doel beantwoorden. Wij dar ven met vrijmoedigheid tot de bijwoning uitnoodigen al degenen die de 'kunst liefhebben en daaraan nu bovendien een weldadig doel kunnen verbinden. Brouwershaven, 10 Nov. 1877. Zooals bekend, is dit de dag waarop voor 300 jaren onze beroemde Jacob Cats" alhier geboren werd. Hem, wiens standbeeld in het midden van ons stedeke staat, wordt met recht door het nageslacht de eernaam van Vader Cats" gegeven althans de kin derwereld en ook rijperen van leeftijd noemen zoodanig den man, wiens 300jarig geboortefeest alhier gevierd is. Het departement Schouwen" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf 's avonds te voren blijken dat men gaarne den waardigen Cats herdacht; de heer Oosterman van Zierikzee, die als spreker optrad, gaf eene flink bewerkte levensbeschrijving van den volksdichter en staatsman, terwijl ook andere vereer ders van elders hier gekomen, door hunne voordrachten eene aangename afwisseling daarstelden, eene vroolijke stemming onder het talrijk publiek onderhielden en de juist gekozen en zeer toepasselijke dichtregen van den heer G. J. Sevenhuijsen, evenzeer levendig toege juicht werden. Den President der Vergadering, de heer J. van der Bent, werd door een der leden een hartelijk woord van dank toegebracht, evenzoo hun die door hunne bijdragen medegewerkt hadden tot dezen aangenamen avond, en scheidde men zeer laat, ieder voor zich eene aangename herinnering medenemende, nog dient vermelding dat door de ijverige bemoeiingen van het bestuur dier vergadering, de zaal van de Wed. van 'tHof keurig gedecoreerd en der leden met hunne dames, daardoor eene prettige ontvangst be reid was. De dag daaropvolgend, 10 Nov., de eigenlijke feestdag, had een groot gedeelte der ingezetenen de vader- landsche driekleur ontplooid en ook aan het beeld van Jacob Cats door vlaggenstandaards een feestelijk uiterlijk gegeven. Het publiek vereenigde zich des avonds in de feestelijk versierde zaal, in het liótel Bouwman, ter bijwoning eener gecostumeerde opvoering door de Rederijkerskamer Jacob Cats", welke opvoerde; De Historisch-Dramatisclie Schets door H. H. Hartman in 4 bedrijven: »de Zoon van den Watergeus". De heer C. Kappers, President dier lyamer en werkend lid, had de voldoening, dat zijne, vele en belanglooze bemoeiingen, met eenen goeden uitslag, bekroond wer den enkele leden hadden zeer verdienstelijke oogen- blikken en niet het minst kon men de medewerking der dames J. C. Kappers en P. Pannekoek op prijs stellen. Het 2e gedeelte der Historische Schets «Jacob Cats" door J. K. de Regt, door jubelzangen en met Ben- gaalsch vuur opgeluisterd, ondervond ook grooten bijval en was de uitvoering van het grootendeels nog zeer jeugdig personeel zeer op hare plaats, terwijl na afloop daarvan door het publiek hun een welverdiend applau- disement ten deel vielook nu gaf de heer Sevenhuijsen eenige toepasselijke dichtregelen ten beste, welke door den President, de heer C. Kappers, met eene flinke en bondige toespraak beantwoord werd. Ook hier heerschte een prettige feeststemming, terwijl de muziek van het gezelschap «Crescendo" het hare bijbracht die stemming nog te yerhoogen, zoodat ook hier tot laat in den nacht het feest voortgezet en besloten werd. Te Oostburg zal eene nieuwe pastorie gebouwd worden voor den predikant, omdat de tegenwoordige biet aan de eischen van een goed bewoonbaar huis voldoet. Dinsdag werd onder leiding van den burgemeester van Oostburg, op het raadhuis aldaar de eind-rekening overgebracht en gesloten wegens den aanleg van den steenweg van Oostburg naar St. Margriete (Belgie). Het bleek, dat deze kunstweg, daaronder begrepen de kosten van grondonteigeningen, toezicht enz. eene som van 83388,1 S1^ gevorderd heeft. SI. W. Dezer dagen is te Tholen opgericht een district van de vereeniging //Eigen Hulp". In het bestuur zijn gekozen de hh. jhr. S. O. de Casembroot, secret, penningmeester van het college van toezicht op de visscherijen, D. v. d. Graft, postdirectenr, H. H. Schippers, ontvanger van de registratie, S. C. Benteiju, notaris, en R. Broere, hoofdonderwijzer. In de zitting der Prov. Staten van Vrijdag is het voorstel tot calamiteus-verklaring van den Suzanna- polder aangenomen, benevens dat tot het aangaan van een geldleening ter verstrekking van rentelooze voor schotten tot aanleg of verbetering van wegen, ten bedrage van f 170,000. Men schrijft uit Oudvosmeer: Door den heerA.de Graafï Gzn. alhier, is op den 7 dezer geschoten eene geheel witte wilde (geen verwilderde) gans, naar alle ken teekenen te oordeeleu eene bewoonster der noorde lijk van ons gelegen landen. Het dier had eene vlucht van L,58 meter, van af de eene tot de andere uiterste punt der vleugels. In de laatste 14- dagen zijn de vleeschprijzen aan merkelijk gedaaldvoor het vette vee bedroeg de daling zelfs 10 tot 12 ets. het kilo; van de vette varkens van 10 tot 15 ets.; de opruiming van het jonge en overtollige vee door de veehouders, benevens de lusteloosheid op de Engelsche markt, schijnen hiervan de oorzaak te zijnde vleeschprijzen bij de slachters blijven echter nog dezelfde, zegt het U. D. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 26 Nov. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. van. over zee en van over land. XLIV. Het gordijn gaat weder op. We zien een waarlijk tooverachtig schoon ballet d' action «Cupidin Arcadia". Het tooneel werd van lieverlede letterlijk gevuld met gansche scharen allerbevaïligste vrouwelijke cupido's, herders en herderinnetjes, om nu nog niet te spreken van de eerste danseres Madlle. Pertoldi, die als »Roze- knop" optrad en de meest verrassende gedaante-wis selingen onderging, terwijl zij steeds door een bundel prismatisch licht werd opgeluisterd. Waarlijk, al wat prachtige lichaamsvormen kan te bewonderen geven, was hier in kwistigen overvloed ten toon gespreid. Nu moge de primitieve kleeding, of liever 't nagenoeg volstrekte gemis van kleeding der cupido's, wier voor naamste kleedij bestond in een paar kleine blauwachtige of hagelwitte vlinder-vlerkjes en boog en pijlkoker, mogelijk ietwat «gewaagd" schijnenwel beschouwd was er niets indecents op te merken, en ook op de dansen viel geen enkele gegronde opmerking in dit opzicht te maken. Het schoone van het menschenbeeld moge deze of gene voor iets zondigs houdenik denk daarover zoo niet en ben van meening dat het onreine in wat anders gelegen is dan in zulk een tooverballet op zichzelf. Wie de prachtige first cupid, Madlle. Sidonie, en de niet minder schoone second cupid, Madllc. Sismondi, daar te midden van zooveel andere schoonheden van beiderlei kunne, had zien rond zweven in waarlijk idyllische reinheid en naïveteit, die zou dit vast wel met ons eens zijn. Trouwens in de zaal ontbrak het geenszins aan belangstelling ook onder de dames, en we namen niets waar dat te kennen gaf dat iemand het ballet voor shocking hield. 1 Het decoratief was mede allerschoonst, vooral een rotspartij met een tooverachtig verlichten natuurlijken j waterval. Dat in Alhambra de tooneel-machinerie tot den hoogsten trap van volkomenheid was gebracht, kwam echter nog veel meer uit in het stuk waarmede de voorstelling besloten werd, namel. «Lauri's comic ballet d' action, diable de feu". De ruimte ontbreekt om hier een overzicht van dit aardige stuk te geven. De hoofdpersonen waren allen van een zelfde familie: miss. Lauri en de mr's. John, Harry, Charles en C. Lauri. «Diable de feu" was mr. Charles Lauri, wiens vlugheid, ongemeene geoefend heid in de gymnastiek en den dans verwonderlijk waren. Ook de figuur van C. Lauri, blijkbaar nog een jonge knaap, die als Ki-Ko, a black servant optrad, was zeer aardig; een lieusche aap zou zulke hals brekende en allerkoddigste fratsen bezwaarlijk hebben kunnen maken. In dit stuk waren de veranderingen van scènerie inderdaad verbazingwekkend 't was werkelijk tooverij. Er zijn indertijd door «de Kerk" wel arme drommels verbrand, die vrij wat minder tooverkunstenop hun geweten hebben gehad, dan deze Lauri's, bijgestaan door Miss. Lawrence, Miss. Knight en den machinist, daar in 't midden van 't Londen dezer eeuw voor geld aan een ieder te zien gaven. Tegen twaalf ure liep 't stuk af en wel daarmede, dat «Diable de feu" in een waren vulkaan van aller fraaist vuurwerk verteerd werd en de tooveressen als 't ware opgelost werden in een zee van kalklicht, onder 't God save the queen van 't volle orchest. De nationale liymme besluit in Engeland alle ver tooningen. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1