Buitenlandse^ Overzicht. Namens den Paus heeft de lieer Brasoo, patriarch van Jeruzalem en grootmeester der orde van het li. Graf,' benoemd tot grootkruis dier orde den heer P. M. Snickers, P. K. bisschop van Haarlem. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den Koning- Groothertog behaagd te benoemen tot officier in de orde der Eikekroon den kapitein G. F. van Houtum, van het le regiment vesting-artillerie, tevens kom- maudant der torpedo-compagnie. Aan mr. D. A. Berdenis van Berlekom, raajoor- kommandant der d.d. schutterij te Middelburg is de personeele rang van luit.-kolonel verleend. Landbouw en Handel. Hoever men het in het //bewerken" der boter heeft gebracht, bewijst een mededeeling in de Landb -Courant, ontleend aan het Zeitsclbrift des laruho. Vere'ms für JÜieiti-Preiissen. Een Silezische landbouwer heeft toch het middel uitgevonden om aan de boter ook den aangenamen geur te geven, welke liet kenmerk is van die verkregen van vee, dat zich voedt in weiden, waarop de wit- en geelbloeiende steenklavers en het zoogenaamde veukgras groeien. Tc dien einde doet hij genoemde planten, gedroogd, in een zak van dicht, fijn linnen en hangt die voortdurend in de ledige en toegedekte botervaten op. Bij het boteren bevestigt hij lange, smalle, eveneens met een dier planten ge vulde zakjes aan de vleugels van den karnstok. Kunst en Wetenschap. Bij gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van Felix Meritis te Amsterdam hebben de leerlingen der Tooneelschool en mvr. Kleine voordrachten gehou den. Van de laatste zegt 't Hbl.//Mevr. Kleine droeg op eenvoudige, werkelijk treffende wijze een viertal gedichten voor van Beets, waarop zij de Genestet's vers deed gevoelen en begrijpen door haar voordracht, liet een echo na, die ons nog is bijgebleven. We hooren nog steeds haar stem zooals die weerklonk, wanneer zij van het: //maar hebt ge 't ook verstaan" partij trok, om de diepe beteekenis van 't gedicht te doen uitkomen. z/Ze is een groote artiste, en de voodracht van een voudige poëzie toonde dit meer overtuigend dan een drama zou hebben kunnen doen. Nadat ze ten slotte nog een gedicht, aan Felix gewijd, had voorgedragen, werd, onder de warme toejuiching van al-de aanwezigen, aan mevrouw Kleine door den voorzitter van Feiix het diploom als eerelid aangeboden. Zij bedankte bondig en in welgekozen woorden voor deze eer, die te streelender is daar zij de eerste vrouw is, die Felix als eerelid erkend heeft". Al weder Frankrijk aan de ordeWie weet voor hoe lang nog; want in stede van helderder wordt de politieke dampkring als 't ware met den dag donkerder. Cffize lezers weten vermoedelijk wel uit andere bladen hoe, te beginnen met Zaterdag, af en aan telegrammen kwamen of heetten gekomeu te zijn vermeldende dat het ministerie BroglieFourtou zou aftreden, reeds was afgetreden, reeds was vervangen door een modder- kabinet Pouyer Quertier. We hebben met opzet in ons vorig overzicht die berichten niet vermeld, omdat we er weinig of niets van geloofden. Heden Woensdag komt de telegraaf ons in een der nabij zijnde refreshmentrooms en drink huizen. Wij hieven op onze plaatsen en onderhielden ons over de indrukken van hetgeen we dien avond hoorden en zagen. Ons gesprek in het Hollandsc.h trok de aandacht van een achter ons gezeten familie, zijnde een heer en een dame met twee kinderen, de hunne, gelijk bleek uit hetgeen zij praatten. Het geluid van onze taal was hun klaarblijkelijk volstrekt onbekend. Met een eigenaardige niewsgieriglieid beluisterde ik hen om te vernemen wat zij wel van ons maakten. De dame hield ons eerst voor Duitschersde Engelschen zien alle niet-Franschen van het vaste land doorgaans voor Duitschers aan. De heer constateerde echter na ons nog een oogenblik te hebben hooren spreken dat we geen Germen konden zijn. Het was in- tusschen duidelijk dat we met onze onverstaanbare taal hun levendig belang inboezemden. Beiden luisterden met aandacht en claar wij op onze beurt hen ook hadden uitgehoord, zonder dat zij dit merkten, praat ten we opzettelijk vrij hard over onverschillige dingen, totdat op eens cle heer, als hadde hij een gewichtige ontdekking gedaan, zijn wederhelft toefluisterde they are Spanishquite Spanish('tzijn vast Spanjaarden). Ik kon mij niet weerhouden even om te kijken en te glimlachen. De recht fashionable lui merkten dat zij wel verstaan werden al verstonden ze ons niet en ze namen verder geen notitie van ons, althans niet hoorbaar. rechtvaardigen en berichten dat liet ministerie blijft. Zulk eeu ministerie Pouyer Quertier.kon geen ander doel hebben dan om de opperste leiders der gewelde naars van 16 Mei de gelegenheid te geven zich laf hartig tc bergen voor de Kamer. Andere mannen -ook van 't zelfde allooi konden dan het spel van ontbinding en geweld op nieuw beginnen. "Voor 't oogenblik weten we nog niet of de toeleg mislukt is uit gebrek aan de noodige gewetenlooze lieden die de rol wilden spelen, of om andere redenen. Wat vast staat is dat Mac-Mahon het zal moeten blijven doen met zijn oude knechts. In dit opzicht is het o. i. van het meeste belang dat generaal Ber- thaut nog blijft met de anderen. Hij, de minister van Oorlog, schijnt vooral de man te zijn die niet mee wil doen aau het doodschieten van vrouwen en kinderen, brievenbestellers en dienstboden op de boulevards ten einde op die wijs //tweede December" te spelen en Frankrijk te redden, o, gruwel Blijft het ministerie aau, dan is er altoos nog uit zicht op, dat de samenzweerders ter verantwoording kunnen geroepen worden voor de kamer die de natie wettig vertegenwoordigt, terwijl ze anders heel gemakkelijk hun piek zouden gaan schuren. Mac-Mahon kan tocli niet eeuwig zonder Kamers blijven hcerschen. Daar moet een eind aan komen. Maar cle toestand is niettemin treurig. Wij voor ons kuunen nog maar niet van onze donkere inzichten daarin terugkomen. Wij voorzien dat burgermoord, straatgevecht, schrikbewind en het despotisme van een nog misselijker Bonaparte dan de tweede, gedreven en gedragen door nog gewetenloozer Jesuïten dan die het tweede keizerrijk geschapen en gebruikt hebbeu, het eenige middel zal wezen om Frankrijk uit de doodloopende straat terug te halen, waarin het zicli thans voor de zooveelste maal bevindt. Natuurlijk zal ook na zulk een donkeren nacht wel weder een morgen aanbrekenmaar de heillooze nacht zelf achten we onvermijdelijk. Zoo is 5t fatalisme dat op 't ten ondergang ge doemde Latijnsche ras drukt. Door zijn hels'che hemel boden zal liet ten laatste onmogelijk en onbestaanbaar worden; het zal verdwijuen en zijn plaats en erve moeten inruimen aan andere en betere elementen. Dezer dagen leverde de Engelsche Times een be schouwing, vervat in een brief van een zijner corres pondenten in Frankrijk, deuzelfilen die onlangs ook zulk een belangwekkend stuk heeft geleverd over Fraukrijks inwendige toestanden. ITet slot van dien brief drukt zoo geheel onze meening uit vóór een paar weken bewezen wij 't door een beschouwing over Mac-Maliou dat wij het hier afschrijven zooals we 't vinden in de N. Robt. Courant van heden. z/De eenige hinderpaal voor Franrijks vrede en welvaart is het bestaande Gouvernement. Zoolang dat Gouvernement blijft, kan men gerust zijn noch voor het tegenwoordige, noch voor cle toekomst. Als ik spreek van het Gouvernement, meen ik niet het ka binet de BroglieFortouik bedoel de ministers en al hun dienaren; lietgeheele heir van prefecten, onder prefecten, maires cn vrederechters, en vooral ook den Maarschalk en zijn omgeving. Het is zoover gekomen, dat of het gansche personeel van het Elysée of de Eepubliek moet heengaan. Het is niet meer de vraag of impopulaire ministers zullen verdwijnen en een koppig regent zich zal onderwerpen, naar wel of een militair pretendent die zich aan liet hoofd heeft gesteld eener wanhopige samenspanning tegen de natie, het veld zal ruimen. Mac-Malion is door eigen toedoen in de positie gekomen van een prins-preten dent in December 1851. Er is alleen dit ouderscheid, Zoo zijn de Engelschen, en daarin verschillen ze hemels breed van cle Belgen en Franschenop publieke plaatsen bemoeien zij zich met niemand, vooral niet met een vreemdeling. Laat mij er bijvoegen dat cle vreemdeling ook wel doet zich maar met niemand te bemoeien als dit niet dringend noodig is of toevallige omstandig heden er aanleiding toe geven. Dit geeft aan cle Engelschen over 't algemeen het voorkomen van stugge terughoudendheid doch men kan zich hierin niettemin zeer bedriegen, claar alle reizigers het daarover eens zijn dat, als eens 't ijs gebroken is, cle Engelsche burger even beleefd en hartelijk is als men maar kan vvenschen. 't Is waar, de Engelschman spreekt u niet aan, en een los geuit woord over 't weer of zoo iets, waar mede men zich zeer gemakkelijk bij een Belg of Franschman introduceert, daar neemt bij niet de minste notitie vanmaar soms beeft dit toch wel plaats. Zoo geraakte ik als van zelf eens in een aangenaam ge sprek, in een coupé van een spoorwagen, met een hoeden-fabrikant. Deze vriendelijke man vond in cle enkele omstandigheid dat wij vreemdelingen waren al aanleiding genoeg om ons menigerlei mededeeling en opmerking te doen die wij met belangstelling ver namen. Hij wisselde zelfs met ons van kaartje. Hij vertelde ons o. a. dat hij zijn kantoor en winkel had in het hartje van de city, doch met zijn huisgezin wel 2 uren van daar woonde, 's Morgens spoorde dat des Maarschalks pistool weigerde. Maar zijn wapen heeft hij wel degelijk gericht tegen Frankrijk, en Frankrijk weet dit. Bekend is het dat hij de hoofden van het leger heeft geraadpleegd omtrent het schenden der hoogste wet en het verstoren van den openbaren vrede. Bekend ook is het, dat de hoofden des legers geweigerd hebben hem te volgen. Bekend is het dat de ministers alles beproefd hebben, wat den naam kan dragen van een komplot, van een aan slag, om de natie onder den voet te krijgen en hare wettige vertegeuwoo rdiging af te breken. Bekend is het voorts, dat elke inbreuk op de wet, het geweldig huishouden van het onnoemelijk aantal ambtenaren plaats had uit naam van den Maarschalk, dat ieder ambtenaar persoonlijk een vrijbrief van hein had. Mac-Mahon vvas feitelijk zoowel als in naam het hoofd van die groote en goed georganiseerde sa menspanning. Wat de leiders der partijen op dit oogenblik ook mogen deuken over de mogelijkheid eener schikking, als cle Senaat en de Kamer bijeen gekomen zullen zijn, en de republikeinen het register van officiëel geweld, corruptie en den afschuwelijken oorlog tegen de natie opengelegd zullen hebben, dan zal men elke gedachte aan een schikking voor altijd laten varen. De afgevaardigden uit de departementen komen af en toe te Parijs; zij zijn beladen met een vracht bewijzen van de misdaden der regeering, en men heeft hun verzocht een spoedige veroordeeling te eischen. l)e republikeinsche senatoren brengen cle bouwstoffen bijeen voor een akte van beschuldiging, zooals misschien nog nooit in een beschaafd land het licht heeft gezien. De President der Kepubliek heeft zich verbonden zijn ministers en andere ambtenaren, zijn creaturen, tot de gendarmes toe, die op de muren zijn oorlogs verklaring aan de natie hebben aangeplakt, cle haud boven 't hoofd te houden. Hij moet nu met hen allen blijven staan of met hen vallen. Als cle vertegenwoordigers bijeenkomen, zal men zien, dat met den Maarschalk aan geen vrede kan gedacht worden. Integendeel, hij zal nog alle mogelijk vertrouwen, zij het dan ook voor een korten tijd, aan de //Conserva tieven" schenken, zelfs aan de strengsten ouder hen. De legende van den Maarschalk is, als de Napoleon tische legende, in discrediet gekomen en belachelijk gemaakt. De uitdrukking van den //modernen Bayard", van den //eerlijken degen", van //het woord eens sol- daats" is als een waanzinnig woord geworden. De //eer lijke degen" heeft rusteloos geïntrigeerdde //moderne Bayard" heeft zijn naam geleend tot alle kuiperijen en knoeierijen bij de verkiezingen; //het woord eens soldaals" is heimelijk gebruikt om generaals en kolo nels te winnen voor het vertreden der wet en voor het overrompelen harer vertegenwoordigers. De kunstmatig in het leven geroepen reputatie des Maarschalks is gewogen en te licht bevonden. De boeren bekommeren zich niet om de reputatie, de werklieden spotten er mede, de mannen van zaken wantrouwen haar, het leger schaamt er zich over. De Maarschalk is niets meer, zelfs mèt de conservatieven hij is iemand dien zij in den arm namen om hun zaak te redderen en die hen aan den rand der revolutie heeft gebracht. Ook met het leger is hij niets.- hij is een rampzalig generaal, die zich heeft geleend tot een samenspanning, welke smadelijk is geëindigd". Van harte vvenschen wij dat dit laatste waar moge gemaakt worden; doch zoover is het nog niet, vreezen wij. Volgens onze meening zal het geweld nog wel een poos den teugel voeren, en dan, na nog duurder lessen, met burgerbloed betaald, zal het voor een poos wel weder beter worden. hij naar zijn zaken, in het middaguur naar de restau ratie waar hij geabonneerd was en die ook een drie kwartier van zijn winkel af lag, en tegen vijf of zes ure spoorde hij naar huis, temvijl hij dan winkel en kantoor aan de zorg van een aldaar logeerenden be waarder overliet. Op die wijze leven tal van zaken-doencle personen. Het verkeer per spoor wordt hun uiterst gemak kelijk gemaakt door een couponboekje, waarin soms zelfs de coupons voor 't diner gevoegd zijn, gelijk dit bij onzen hoedenmaker 't geval was. Door zulk een couponboekje te koopen, dat geldig' is tot cle laatste pagina toe en voor nagenoeg alle mogelijke spoorlijnen en omnibussen, bevoordeelt men zich ook aanmerkelijk in den prijs. Doch, 't is waar ook, we waren in het royal Alhambra-theatre. Alle theaters te Londen heeten royal, ofschoon dit attribuut eigenlijk alleen aan Drury- lane in alle vormen toekomt. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2