des Konings van Zeeland, tot directeur van het Kabinet des Konings (in plaats van den als Minister van Buitenlandsche Zaken optredenden baron van Heeckeren van Keil) zal worden benoemd. Op dit oogenblik wordt de betrekking tijdelijk waargenomen door den lieer mr. J. F. Alewijn, den Secretaris van het Kabinet des Kouings. Bij het onderzoek der boeken uit de nalatenschap van mevr. Janson te Groningen vond men in een ouden //Voetius" op verschillende plaatsen twee bank biljetten van f 1000 elk en in een ouden „Coccejus" twee oude Bussen van f 1000 ieder. Het is bekend dat de beide godgeleerde kampioenen Goccejus en Yoetius tijdens hun leven veel onrust hebben teweeg gebracht. Na hun dood leveren zij nog buitenkansjes op voor de familie van mevr. Janson. Tot eere van de onderneming //Amerikaansche Jubilee-zangers" valt te melden dat zij te Botterdam de opbrengst van hun concert in de Zuiderkerk, ad 1547,75, hebben geschonken aan het Sofia-kinderhuis en de inrichting voor havelooze kinderen te Botterdam, elk voor de helft. Omtrent het pas te Amsterdam gebouwde en in dienst gestelde schip //Atjeh", dat alweder een op den tast gebouwd schip schijnt te zijn, leest men het volgende Het schip is geheel van ijzer met houten buitenhuid en zinken dubbeling. De lengte over steven is 92 m., wijdte op de lastlijn 12.5 m., waterverplaatsing 3180 ton, diepgang toegeladen 6.1. m. De stoommachines zijn door de Kon. Fabriek: te Amsterdam vervaardigd. Zij moeten een vermogen outwikkelen van 450 nominaal of 2750 indicateur- paardekracht, waarmede het schip een maximum-vaart van 14 mijlen zal loopen. De wapening bestaat uit zes stalen achterlaad-ka- nonnen van 17 cM., welke projectielen schieten van 60.7 KG., en nog vier van 12 cM. .Ben torpedo-inrichting zal worden aangebracht, terwijl een flinke stoombarkas mede als torpedo-boot zal worden ingericht. De bestemming van den bodem ishet doen van kruistochten tot onderzoeken van de eigenschappen als zeil- en stoomschip, ten einde daarvan bij den verderen bouw van dergelijke schepen gebruik te kunnen maken. In Colorado is een versteende reus gevonden. De heer Gonaut uit New-York vertrok met zijn zoon uit Puebla naar een plaats, waar hij reeds verschillende versteende voorwerpen, als visschen, slangen, vruchten enz. gevonden had. Ditmaal was de man nog ge lukkiger. Terwijl hij onder een boom zijn ontbijt gebruikte, zag hij iets boven den grond uitsteken, 't welk op een menschenvoet geleek; hij begon daarop voor zichtig te graven en van lieverlede kwam een geheel versteend lijk voor den dag. liet geheel is 7 voet 5y2 duim, de hand is 12 duim en de arm 4 voet lang. De gelaatstrekken zijn van de Indiaansche type. Men brengt dit reuzenlijk op den voortijd terug- Madame de N. heefc een zeer week gemoed. Het regende hard, en zij zag uit het venster een schoen makersjongen, die geen parapluie had, liet den door natten knaap dadelijk binnen roepen, en zich bij het vuur warmen. Ben oogenblik later komt mevrouw in de keuken, en roept verbaasd uit: uWat zie ik daar? Heb je een soldaat in de keuken"? //Ja mevrouw, ik riep hem binnen, want hij heeft ook geen parapluie" Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot plaatsv. van den dijkgraaf van den Thomaespolder, P. J. G. Córtvriendt; tot raad in het best. van het waterschap Walcheren, J. J. I. Sprengertot lid in liet bestuur der water- keering van den calamiteuseu Annapolder, P.Verburg Sr.; tot lid in het bestuur der waterk. van den cal. Vlietepolder, J. Koemantot lid in het bestuur der waterk. van het cal. waterschap Scherpenisse, M. Noordijke; tot lid in het bestuur der waterk. van het cal. waterschap Walzoorden, P. A. Adriaansen; tot voorz. van het bestuur der waterk. van het cal. waterschap Ellewoutsdijk en den cal. polder Borssele, L. Bottier, en tot lid in dat bestuur, H. A. Hagen; tot voorz. van liet bestuur der waterk. van den cal. polder Burgh en Westland, J. M. de Glopper; tot voorz. van liet bestuur der waterk. van het cal. wa terschap Nieuw-Bommenede, K. Hocke Hoogenboom tot voorzitter van het bestuur der waterk. van het cal. waterschap Brdinisse, C. Hage; tot voorz. van het bestuur der waterk. van het cal. waterschap Sta- venisse, C. Dorst Lz.tot voorz. van het bestuur der waterk. vati het cal. waterschap Waarde, M. Pieper; tot voorz. van het bestuur der waterk, van het cal. waterschap Oud en Jong Breskens, A. Luteyn; tot voorz. van het bestuur der waterk. van den cal. polder Hoofdplaat, C. F. Serrarens. Aan boord van Zr. Ms. nieuw in dienst gesteld stoomschip le klasse //Atjeh" is onder anderen geplaatst de officier van gezondheid le kl. M. C. Buijze. Z. M. heeft aan den majoor op non-activiteit J. K. de Boo van Alderwerelfc, van het wapen der infanterie, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij beschikking van 1 Nov. is de onder dagteekening van 14 Juni j.l. aan de firma v. d. Bent en Co. ver leende concessie voor een stoomsleepdienst in zes provinciën overgeschreven op de naamlooze vennoot schap //Schroefstoomboot-maatschappij Tubal Kain", mede gevestigd te Middelburg. Landbouw en Handel. Inhoud van Geres No. 35. Een pleidooi voor liet Durham-vee. Vleesclietende planten, enz. Kunst en Wetenschap. Den 3 November werd te Amsterdam feestelijk gevierd het eeuwfeest der maatschappij //Felix Meritis." De feestviering werd geopend met een Loespraak van den voorzitter den heer A. E. Braskamp en een cantate van J. B. van Bree, uitgevoerd onder de leiding van Verhuist. Daarna hield prof. Theod. Jorissen de feestrede, waarin hij de geschiedenis dezer schoone instelling voor kunst en wetenschap naging en haar inzonderheid als een echt nationale en onaf hankelijke deed kennen, die zelfs in de moeielijke tijden van 17951813 haar zelfstandigheid en Hol- landsch karakter wist te bewaren. De avond werd besloten met een cantante op woorden van J. J. L. ten Kate. Zondag avond was er bal en souper tot besluit van het eeuwfeest. z/Felix Meritis" werd den 3 November 1777 ge sticht door den heer W. Writs en een veertigtal andere aanzienlijke Amsterdammers. In April en Mei 1878 zal le Weenen een interna tionale tentoonstelling worden gehouden van Heraldiek en Genealogie. Zij gaat uit van het aldaar bestaande Iieraldisch-Geuealogisch genootschap //Adler", onder beschermheerschap van aartshertog Lodewijk Victor. Op deze tentoonstelling zullen op haar plaats zijn: oude en nieuwe adelbrieven, wapen- en geslachtkundige handschriften en boeken, alba amicorum, kwartier staten, oude en nieuwe zegels en cachetten, medailles, huwelijkspenningen, geschilderde wapens, borden, gla zen, damast, luxe-papier, broches met wapens, bor duurwerk enz. De nieuwe opera van Gounod //Polyeucte" zal uit vijf actes bestaan. De le de kamer van Paulina; 2e de intocht van Severus; 3e de doop; 4e het Heidensch feest; de 5e het worstelperk. De schoonste partijen zijn een zang van Polyeucte, de hymne der Christenen en de tooneelen van het verbrijzelen der afgodenbeelden en van den doop. De nieuwe opera van Strauss //la Tsigane" is te Parijs met grooten bijval opgevoerd in het theatre de la Benaissance. De kunst-nijverheid in ons vaderland heeft een zeer gevoelig verlies ondervonden: de heer J. M. van Kempen, oudste lid der firma J. M. van Kempen en Zonen, te Voorschoten, is in 63jarigen ouderdom bezweken aan de slepende ziekte, waaraan hij sedert eenigen tijd lijdende was. Zijn binnen- en buitenlands met grooten lof bekende zaak had in 1835 een eenvoudige zilversmederij te Utrecht, met een klein getal werk lieden tot aanvangspunt gehad; langzamerhand werd die uitgebreid en in 1858 naar Voorschoten overge bracht, waar haar meer ruimte ter beschikking stond. Van Kempen paarde aan een groote mate van kennis veel beleid en buitengewonen ijver, zoodat zijn zaak al meer-en meer in bloei toenam. Tiem werd de ver vaardiging opgedragen van het nationaal gedenkteeken te 's Hage en het kolossaal monument" van Jan Pieterszoon Koen, te Batavia, waarvan de arbeid zoo omvangrijk was en zoo gelukkig mocht slagen, dat de uitvinder der galvano-plastiek, de hoogl. Jacobi te Petersburg, opzettelijk een bezoek aan de fabriek bracht, waaruit die kunstgewrochten waren voort gekomen. Niet alleen op het gebied der kunst, ook op dat der aesthetica toonde zich van Kempens streven, getuige o. a. zijn in Gothischen stijl bewerkte en in 1845 aan Z. M. Koning Willem II aangeboden bokaal, alsmede ziju inzendingen alreeds op de eerste wereld tentoonstelling (die inY851 te Londen), en nu laatstelijk onder leiding van zijn beide zonen, op de tentoon stelling van kunst-nijverheid te Amsterdam. Als mensch was van Kempen hooggeacht, Vele onderscheidingen van Vorsten en op tentoonstellingen vielen v. Kempen ten deel; hij was officier der orde van de Eikekroon, ridder der St. Stanislaus-orde van Busland en van de Frans Jozefs-orde van Oostenrijk. De zonen des overledenen zullen, naar men verneemt, de zaak voortzetten. Heden, 6 November 1877, wordt te Munchen een gedenkteeken onthuld ter eere van Alois Senefelder, den uitvinder der sleendrukkunst, die den 6 November 1771 aldaar geboren werd. Het gedenkteeken is ge plaatst tegenover het huis waarin Senefelder het levens licht aanschouwde. Te Londerf -is overleden de beeldhouwer Durham. Hij werd geboren in 1821liet werk waarmede hij zich 't eerst naam maakte was een buste van Jenny Litidlater maakte hij de standbeelden van de Ko- Garden en Adelphi niets bijzonders aan de orde van den dag. Londen heeft het voordeel dat het al wat maar grooten naam heeft gemaakt in de kunstenaars wereld voor korten of langen tijd kan machtig worden, doch nu was Patti te St. Petersburg, Nillson was ook niet te Londenkortom een great attraction was er niet voor 't oogenblik. Toch wilden we wel eens een kijkje nemen in het Londensche schouwburgleven en we kregen den raad ons daarvoor te bepalen tot een bezoek aan een theater, dat toen zeer veel toeloop had en waar men wel geen drama's, noch treurspelen, en ook geen groote opera's gaf, maar waar men zich toch amuseeren kon, en waar het meest grootsche op het gebied van decoratief en machinerie dat de wereldstad bezat ver- eenigd wasook werden er de rijkste balletten gegeven. Zoo togen we dan naar the Royal Mham.bra Theatreop Leicester-Square. Dit theater, ofschoon nog betrekkelijk nieuw, was vroeger een circus geweest. De inrichting der zaal is daar niet minder om. Thans gaf men er operas bouffes en balletten. bijvoegen dat door het geheele groote gebouw een strenge surveillance wordt uitgeoefend, 't geen wel noodig is, daar zoovele voorwerpen van groote waarde als 't ware voor de hand liggen en staan, al is ook het meeste achter glazen wanden in veiligheid gesteld tegen de aanslagen van zekere soort van kunstlief hebbers, zooals er laatst een het Leidsche Museum bestolen heeft. In elke kamer zijn twee of meer op zichters, kenbaar aan de lange staven die zij in cle hand voeren, belast met het toezicht. Een stoel, waar van de zitting wel anderhalve meter boven den vloer verheven is, stelt hen in de gelegenheid om ook zit tende alles te kunnen overzien. Groot gemak heeft de bezoeker van de menigte vaak zeer uitvoerige geschreven en gedrukte briefjes, die overal op of bij de voorwerpen aangebracht zijn en die, al is 't dan ook uitsluitend in 't Engelsch, toch de meest noodige opheldering geven, zoodat men den catalogus bijna niet noodig heeft en ook niet behoeft te vragen. Vraagt men toch nog iets, dan zijn de beambten beleefd genoeg, terwijl fooien geven uitdrukkelijk verboden is. Men betaalt alleen een klei nigheid voor het bewaren van wandelstok, parapluie, enz., daar het medenemen van dergelijke voorwerpen in de zalen niet geoorloofd is. Ook moeten de be zoekers alle tasschen, reismandjes, pakjes en dergelijke dingen aan het daarvoor bestemde bureau in bewaring geven. Zelfs iemand met overjas of sjaal op den arm wordt met ietwat argwanend oog aangezien en daardoor als 't ware beleefdelijk uitgenoodigd ook die te depo- neeren bij de vlugge, vriendelijke juffrouwen, die zich bij bet vertrek wel haasten ze tegen inwisseling van het loodje terug te geven. Zulke maatregelen zijn waarlijk niet onnoödig als men bedenkt dat het Museum het eene jaar door het andere, tusschen de 600000 en 1 millioen bezoekers ontvangt. In de jaren '1851 en '1862 hij gelegenheid der groote tentoonstellingen hebben meer dan 2 millioen personen het Britsch Museum bezocht. Daar bet slechts gemiddeld '120 dagen per jaar open is, vindt men er, stellende-600000 bezoekers per jaar, dagelijks een publiek van 5000 menschen. In '1875 bedroeg het aantal personen die het Museum bezochten 523,317, en dat der geregelde bezoekers van de bibliotheek 103,510. XIV. Een Schouwburg te Londen. Bijzondere illuziën hadden we ons van deEngelsche schouwburgen niet gemaakt. De reputatie van het Engelsch tooneel is op het vaste land niet zoo groot dat wij voor ons zouden gevreesd hebben veel te hebben gemist als we in ons korstondig verblijf te Londen geen theaters hadden bezocht. Bovendien was op dat tijdstip in de grootste theaters: Drury-lane, Covent Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2