ZIERIKZEESCQE COURANT. voor het arrondis- .aJsa semeiii Zierikzee. 1877. No. 87. Zaterdag 3 November, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Couraiit verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, - Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een PEIJS DEE ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiEiVMAlV. naar ernstig Zierikzee, 2 Nov. Door qfiZamenliik c^t. van het Waterschap Schouwen is gisteren'aanbesteed Het met twee zinkstukken verdedigen van den oever tusschen de raaien 42 en 43 en het bijstorten van het beschadigde zinkstuk in raai 43 van het District Flauwers aan de Oostzijde van den Kruisnol, bij inschrijving en opbod, bestek 52, aangenomen door C. Eoskam Jz. te Sliedrecht. voor f 19,700. Zierikzee, 2 Nov. Eindelijk is er het nieuwe Ministerie; het is samengesteld als volgt: Mr. W. baron van Heeckeren van Keil, directeur van het Kabinet des Konings, Buitenlandsche ZakenMr. H. J. Smidt, Justitie; Mr. J. Kappeyne van de Coppello, Binnenlandsche Zaken; Jhr. H. O. Wichers, kapitein ter zee, Marine; Mr. J. G. Gleichman (secretaris der Nederlandsche IBank), Financiënmajoor J. K. H. de Eoo vau Alderwerelt, OorlogMr. P. P. van Bosse, Koloniënterwijl aan het hoofd van een nieuw in te stellenDepartement van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal worden benoemd Mr. J. P. E. Tak van Poortvliet. Verleden week maakten wij melding van het feit dat acht Urker visschuiten met de bemanning waren ingehuurd door den heer Oterendorp op Norderney om yoor diens rekening te varen. De schuiteu zijn bij hun aankomst aan het eiland door de inlanders aangevallen en de Hollandsche visschers waren tegen de overmacht niet bestand, zoodat zij in ernstig levens gevaar hebben verkeerd. Ook is het huis van den lieer Oterendorp door liet volk geheel geplunderd en verwoest. De politie heeft eenige belhamels gegrepen en er is versterking van gendarmerie naar 't eiland gezonden. De kruisheeren van St. Agatha zullen toch wel procedeeren. Zij zijn thans begonnen met den Staat der Nederlanden aan te spreken wegens den verkoop van boomen, die op den grond van St. Agatha staan. De justitie uit Almelo heeft ten gevolge van een onderzoek, te Hengelo ingesteld naar de oorzaken van den dood van den fabriekarbeider, Martinus Bezolt, de voorloopige inheehtenisstelling bevolen van zekeren D. H. A., koperslager te Almelo, die bij een vecht partij zich op B. geworpen en hem de ribben met zijn knie zoodanig ingedrukt moet hebben, dat liet hart gesprongen en de man dientengevolge overleden is. Op een diepte van zes meter ouder den grond zijn te Deventer twee goed geconserveerde kannen opge graven, waarvan een het jaartal 1572 droeg. De zuil van Ferrol blijven. Cleopatra zal gedurende den winter te Te Muuchen is overleden de uitgever van de Fliegende BlatterKaspar Brauii. De firma Jeekel, Mijnssen Cie. te Leerdam laat een witglas-fabriek bouwen, met het doel om het daarin vervaardigde witglas in hun hardglas-fabriek te kunnen harden. Overeenkomstig het dezer dagen van den Gouverneur van Curacao ontvangen verzoek heeft de Begeering, per telegram, machtiging verleend tot het doen der uitgaveu, gevorderd om, op de eilanden Groot en Klein Curagao en Bonaire, de door den storm van 23 Sep tember jl. aangerichte schade aanvankelijk eenigermate te herstellen en noodlijdenden te ondersteunen. Intusschen blijft een ruim veld geopend voor de particuliere weldadigheid, zoowel ginds als hier te lande. De Minister van Koloniën moet ten hoogste vvaar- deeren de pogingen, hier te lande reeds van particulieren, tot leniging van den nood in de thans zoo zwaar geteisterde Nederlandscli West-Indische eilanden uit gegaan en heeft met genoegen het bericht ontvangen van de vestiging hier ter stede, met hetzelfde doel, van een centraal comité, waarvan, onder de leiding van den oud-Min. van Koloniën mr. W. baron van Gollstein, o. a. onderscheiden oud-Gouverneurs en gezag hebbers of andere hoofdambtenaren van de genoemde West-Indische eilanden deel uitmaken. Yoor spoedige overmaking van de gelden welke worden ingezameld, zal het Departement van Koloniën, wanneer het verlangd wordt, gaarne zorg dragen. Van de door zijn tusscheukomst over te brengen giften zal achtervolgens in de St.-Ct. melding worden gemaakt. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan Oscar Carré, te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het Gouden Kruis van Verdiensten met de Kroon, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Landbouw en Handel. De longziekte heerscht tegenwoordig nog in de provinciën Zuid-Holland en Friesland. Nieuwe ge vallen kwamen voor: 2 te Vlaardinger-ambaclit, (Zuid- Holland) en 9 in Friesland. Ook werden te Aarlatiderveen, (Zuid-Holland) twee koeien als verdacht geslacht. Te Kampen werden twee gevallen geconstateerd van koeien die aan miltvuur gestorven zijn. De tongblaar was in Gelderland en Overijsel alge meen aan 't afnemendoch te Nijmegen heeft zij zich nu voor 't eerst vertoond. In Utrecht kwamen alleen gevallen van een niet kwaadaardig mondzeer voor. In Gaasterland (Friesland) heerscht behalve de gewone ziekte onder de varkens ook het klauwzeer in erge mate onder deze dieren. Een boer te Nijemir- duin verloor daaraan reeds zeven stuks. Op Limburgs oostelijke grens zal weder een cordon tegen de veeziekte worden getrokken. Rechtszaken. Het Gerechtshof te 's Gravenhage, le kamer, deed Dinsdag uitspraak in de zaak van C. van den Brink ca. diakenen der Kerv. Gem. te Krabbendijke. Het Hof beschouwde het rapport der deskundigen als voldoende met redenen omkleed en nam het als juist aan. Het Hof besliste voorts, dat de appellant had gepleegd ontrouw in zijn administratie en verklaarde hem ontzet uit zijn beheer. De vraagin wiens handen thans dat beheer moest komen, werd door het Hof in dien zin uitgemaakt, dat de door den appellant gedane benoeming van een opvolger van onwaarde was omdat, blijkens de woorden in het codicil, het de bedoeling der erflaatster was alleen aan den door haar benoemden administrateur recht tot substitutie te geven, maar niet aan diens opvolgers, zoodat het beheer der goederen op de legatarissen moest overgaan. Kunst en Wetenschap. Bij het slechten der vestingwallen van Groningen worden een menigte ijzeren kanonkogels gevonden van T2 tot 26 oude pondeu zwaar. Ter plaatse van het voormalige Kleine Poortje vond men er de vorige week wel driehonderd. Deze projectielen kunnen wel afkomstig zijn uit het merkwaardige beleg van 1672, toen Bernhard van Galen, bisschop van Munster, de stad trachtte te overmeesteren, doch er meer volk ver loor en kruit en kogels verschoot dan hij er lauweren inoogstte. Maandag avond is Mile. Agar te Middelburg opge treden in de //Phèdre// van Racine. Sommige Middel- burgsche kunstminnaars hadden aanvankelijk gemeend dat Agar een zangeres was, dat zij te Middelburg een concert zou geven, dat ieder er zijn zou enz. Hoewel dezen teleurgesteld zijn, hebben vele anderen toch veel genoten bij het verrukkelijk spel van de beroemde tragédienne. In het Engelsche blad The Athenaeum komt nog een bijdrage voor tot de geschiedenis van het schilde rijen-kabinet van Loon. De 46 stukken waaruit deze verzameling bestond zijn gekocht door de gezamenlijke familie Bothschild, Zij wordt in vijf deelen gesplitst die dan verder door loting aan de definitieve bezitters worden toegewezen. In deze schikking' is op zichzelf niets bijzonders, al levert zij ook het bewijs dat de familie haar oorspronkelijke natuur in het //zaken doen eerst in het publiek voor gezamenlijke rekening en dan nog eens voor elk in 't bijzonder" niet verloochent. Voor de geschiedenis, der kunst is het echter van be lang dat één van die vijf parten bestaat uit slechts twee doeken, en wel //Daey eu zijn vrouw" van Eembrandt. Deze twee stukken werden in 1798 door de familie Daey voor 4000 verkocht. Thans zijn ze op 300,000 waarde gesteld. Voor toekomstige Bothschilds worden ze dus vermoedelijk nog wel eens 3 millioen waard en meer. De Commissie ter beoordeeüng van de ingekomen ontwerpen van een nieuw gebouw voor de Universiteit te Leiden, den 29 October door den Minister van Binnenlandsche zaken benoemd, is samengesteld uit de heerenJ. G. v. d. Bergh, J. P. H. Cuijpers, I. Gosschalk, mr. C. Vosmaer, allen Bijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst A. Balat, architect van Z. M. Koning Leopold II van België te Brussel; P. BoeswilUvald, architect en in specteur-generaal der historische monumenten te Parijs; von Eerstel, architect en K. K. oberbaurath en professor te Weenenen C. W. Hase, architect en baurath te Hannover. Mr, C, Vosmaer heeft die benoeming niet aangenomen. De heeren J. C. de Leeuw en W. F. A. Beijerinck, ingenieurs en leden der firma //Ingenieurs bureau" te Amsterdam, zijn door de Italiaansche regeering be kroond met de groote gouden medaille, voor ingezonden teekeningen en plans van droogmakerijen enz. op de tentoonstelling te Eovigo. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De Russische generaal-majoor Harting heeft zich te Moskou in de zaal van het gerechtshof doodgeschoten, terstond nadat hij door het hof was schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan wisselzwendel en andere crimineele misdaden, in het proces Sanftleben. Het geval met die kachel aan 't station te Breda is opgehelderd. Er had slechts een vergissing plaats gehad en de kachel is dadelijk uit Dordrecht terug geoznden toen 't abuis gemerkt was. Te 's Hage is een wisselwachter aan het station van den Rijnspoorweg tusschen de buffers van twee wagens geraakt eu verpletterd. In het Kanaal van Voorne is een stoker van een sleepboot verdronken. De landbouwer Oostergetele te Getelo (bij Ootmavsum) had het ongeluk dat het geweer, terwij! hij het schoon maakte, afging, waardoor zijn kind, dat op een stoel zat, zoodanig getroffen werd, dat men voor het leven vreest.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1