B r i t e n 1 a n d. Te 's Gravenhage heerscht sinds eenige weken zekere agitatie naar aanleiding van de plannen tot verandering van het Haagsche Bosch. Het is van treurige vermaardheid dat dit overoude sieraad der residentie van jaar tot jaar achteruitgaat en nu als sedert lang in waarlijk desolaten toestand verkeert. Van eigenlijke boschcultuur weet men, zoo als bekend is, bij ons te lande weinig of niets af en de weinigen die er wel iets van weten, zijn het om trent het Haagsche Bosch niet eens. Het is te vreezen dat het aloude sieraad der residentie daarvan het slachtoffer zal worden. Van het jaar 1808 af, dat voor het Boscli zoo bijzonder noodlottig was, is het wel nooit buiten doktershanden geweest, doch steeds achteruit gegaan. Nu bestond er bij de Regeering een plan tot ver andering van den aanleg in een gedeelte van het Bosch, en wel dal tusschen de groote vijvers en den Bezuidenhoutschen weg, doch hiertegen verheffen zich zeer vele stemmen, al wordt het ook door sommigen goedgekeurd. Het schijnt dat het water de voornaamste vijand is. Nu zijn er die meenen dat men het terrein moet afsluiten en door raiddel eener kleine stoom-raachine op een gunstiger peil moet brengende Regeering wil daarentegen den grond ophoogen met zand. Na tuurlijk zullen alle boomen waartegen die ophooging gedaan wordt dan in weinige maanden dood gaan. Er worden tegenwoordig zeer veel lijsters gevangen, inzonderheid in Friesland en Groningen. In de Gaasterlandsche bosschen werden er de vorige week naar schatting 20000 gevangen. Zij brengen ongeveer 8 ets. per stuk op en worden meest naar de groote steden van Holland verzonden. In de ArnJi. Ct. leest men //Uit den Haag wordt gemeld, dat daar op den toren zes wijzerplaten zijn, die geen van allen den zelfden tijd aangeven. Om het uur te weten te ko men past men een eenvoudige methode toemen wandelt den toren rond op een afstand, die in staat stelt de wijzerplaten te zien, teekent de zes tijdstip pen aan, die de twaalf wijzers vermelden, neemt het gemiddelde, voegt er de minuten bij voor den tijd die verloopt tusschen het raadplegen van de eene plaat en de andere waar te nemen op eigen uur werk, dan weet men precies of althans ongeveer hoe laat het is". Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot 2e luitenant kwartiermeester bij het 4e regt. Infanterie de sergeant P. Vink (geboortig van Colijnsplaat) van het 3e. regt. Infanterie. In zijn rang overgeplaatst bij het leger hier te lande de 2e. luit, kwartiermeester A. A. Kleijnhens, van het koloniaal werfdepot en bestemd naar Ned. Indie. Landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 31. Over diepe grondbe werking. (Vervolg). Weergesteldheid in September 1877. Feuilleton De vervaardiging, samenstelling en het gebruik van kunstmeststoffen. (Vervolg), enz. In de zaal der Sociteit //Landbouw en Handel" alhier waren Donderdag j.l. monsters ter bezichtiging gesteld van loten van den Kaspischen Zandvvilg, zoo als zij gesneden waren van stekken, die dit voorjaar gezet zijn in de duingronden onder Haamstede. Het blijkt dat de Kaspische Zandwilg ook in onze duinen goed voortwil en een ongewone groeikracht ontwikkelt. De loten zijn ongemeen fraai, glanzig bruin en veel langer dan eenige onzer gewone wilgensoorten ooit maakt. De heer J. L. de Does, die deze proef ge nomen en de voorloopige uitkomsten er van heeft ter bezichtiging gesteld, heeft ook nog een andere nieuwe soort van wilg doen planten die almede goede uit komsten belooft en zeer geschikt schijnt voor hoephout of deklatten, terwijl de teenen van den Zandwilg uit nemend bruikbaar schijnen te zijn voor mandema- kerswerk. Het is nu ook gebleken dat de meening, dat de thans reeds menigvuldig op de duingrouden voor komende bruine wilg dezelfde zou zijn als de Kaspische Zandwilg, ongegrond is. Voor de collectie land- en tuinbouw-inzending ter wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 is o. a. ook een geldelijke bijdrage toegezegd door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Kunst en Wetenschap. Op zijn buitengoed onder Amersfoort is dezer dagen overleden op zestigjarigen leeftijd, de heer Guillaume Egbert Catherine Croisefc, oud-ontvanger der registratie en oud-hypotheekbewaarder. In de letterkundige wereld is hij bekend als Willem, van Rehhurgh. De heer Croiset heeft eenige zeer verdienstelijke romans en verhalen geschreven, o. a. //De graaf en zijn raad, of de St. Jansavond"; //August"; //Mijn Reiszak"; //In en over de Alpen"; //Naar de Rhetische Alpen" en //Jphigenia of Keizer en monnik". Hij was mede werker in Aurorade Kunstkroniek en het Letter lievend Maandschrift. Op een zolder van het stadhuis te Amsterdam zijn onder oude planken en stof eenige beschilderde doeken gevonden. Zij stellen stads-regenten voor. Of de doeken kunstwaarde hebben zal later blijken. Aan het Theatre musical te Berlijn hebben zich dit jaar 12 jongelieden uit den hoogeu adel en 14 jonge dames, die 't recht hebben den titel van gravin le dragen, verbondenalthans volgens een statistiek, in een tooneelblad voorkomende. Men meldt uit St-. Domingo: //Het stoffelijk over schot van den ontdekker van Amerika Cristoval Colon, is in de hoofdkerk van St. Domingo gevonden, of liever ontdekt. In de vorige eeuw hadden de Span jaarden, wat zij meenden dat het overschot van den grooten man was, naar Havana overgebracht. Nu blijkt liet, dat het toen de overblijfselen van den broeder van Cristoval Colon waren, die naar Havana werden overgevoerd. z/Den lOn dezer werd de lijkkist geopend in tegen woordigheid van de Ministers, den Gouverneur der provincie, den Gemeenteraad en de vreemde Consuls. Ook de militaire autoriteiten en de meeste burgerlijke ambtenaren waren daarbij tegenwoordig. Op de lijkkist las men het opschrift D de la A Per Ates (verkorting van Descubridor de la Araerica, primer Admirante//Ontdekker van Amerika, Eerste Admiraal.//) Aan de binnenzijde van het deksel vond men de woorden Illtre y Esdo Var on Dn Cristoyal Colon. z/De bisschop, Mr. Roque Cochia, pauselijk delegaat, verkondigde daarop, met bewogen stem, dat deze de stoffelijke overblijfselen zijn van Cristoval Colon, Met klokgelui werd de gedenkwaardige gebeurtenis den volke medegedeeld. z/Men heeft deze ontdekking te danken aan de omstandigheid, dat in den laatsten tijd eenige herstel lingen aan de hoofdkerk worden gedaan. z/Bij de opgravingen had men er reeds eenige maanden geleden de overblijfselen van den neef van Cristoval Colon gevonden. Dat spoorde de overheden aan nog verdere opgravingen te doen, en het valt niet te ont kennen, dat haar moeiten rijkelijk beloond zijn door de ontdekking, die wij hierboven hebben medegedeeld." Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Onze West-Indische eilanden zijn den 23 September j. 1. geteisterd door een hevigen orkaan. Op de eilanden Curasao en Bonaire is ontzettend veel schade aangericht, vele gebouwen zijn verwoest of zwaar beschadigd, honderden stuks vee zijn omgekomen. Aruba dat pas zooveel geleden heeft door hongersnood is bij deze ramp nog al gespaard gebleven. In de haven van Curaqao zijn onderscheidene schepen vergaan. Z. Ms. stoomschip //Cornelis Dirksz." dat den 22 van daar naar Aruba was vertrokken, werd in zee door den storm overvallen, doch door de energieke houding van den kommandant en de eguipage bleef het schip behouden, niettegenstaande het gevaar zeer groot moet geweest zijn. Door het overstortende water waren de vuren gedoofd en het schip dat plat op zijde geworpen werd dreigde ieder oogenblik te zinken. Door het kappen van den grooten mast en het overboord werpen van twee stukken geschut kreeg men het schip weêr recht en toen het weder een weinig bedaarde, gelukte het naar do reede van Curasao terug te keeren. De kommandant is door een val tijdens het noodweer zwaar bezeerd. Een dépeche van den Belgischen consul te Curaqao meldt dat den 23 September de helft der stad is ver nield door den orkaan. De schade beloopt 3 millioen pond sterling (36 millioen gulden.) Twintig menschen zijn omgekomen. In het noorden van ons land wordt tegenwoordig weder druk gehandeld in gemalen steen //alias bloem". Men biedt dat goed te koop aan voor 2 ets het kilo en het brood kost er 20 ets. De bakkers die van dat z/zerkmeel" lekker blank brood weten te bakken, kunnen dus een aardig winstje maken. Aan het station te Breda is door een juffrouw een kachel gestolen. De dame die dit handige feit gepleegd heeft, vond de kachel aan het goederen-bureau staan, liet haar inschrijven als passagiersgoed en vertrok er mede naar Dordrecht. Of ze geheel en al in haar opzet geslaagd is, weten we niet. De Oorlog in het Oosten. 21 Oct. Het schijnt dat de Russen in Bulgarije eenige niet onbelangrijke voordeden hebben behaald op hun vijan den, ja zelfs dat de val van Plevna nu niet lang meer zal uitblijven. Generaal Gourkha met zijn 8000 ruiters is er in geslaagd een belangrijke stelling te veroveren westwaarts van Plevna, zoodat de gemeen schap van Osman-paeha met Sofia en den Balkan nu geheel is afgesneden. Als nu Chefket-pacha er niet in slaagt generaal Gourkha weder te verdrijven, dan mag men hem en Osman-pacha wel als verloren beschouwen. De betere leiding der operation rond Plevna wordt toegeschreven aan generaal Tolleben. Zekere berichten uit de Russische kwartieren zijn voor 't vervolg niet meer te wachten, daar al de vreemde dagblad-correspondenten voortaan uit den omtrek der operatiën worden geweerd. De dagblad-redactie van het slagveld schijnt ook al een macht te worden met welke zelfs potentaten als de Czaar van Rusland rekening gaan houden. Of liever, die zij zoozeer vreezen, dat zij haar uit hun bereik verbannen. Naar den kant van de Lom moeten de Russen niet voordeelig gestreden hebben. Het rechte hiervan is nog niet bekend, zoo min van den Russischen als van den Turkschen kant. Een der Russische gene raals in het hoofdkwartier van den kroonprins, en wel de prins van Leuchtenberg, is gesneuveld bij een verkenning. In Azië herstellen zich de Turksche zaken in zoover dat het aan de geslagen leger-afdeelingen van Moukhlar-pacha gelukt is zich te hereenigen en in goede orde terug te gaan in de richting van Erzeroem. Denkelijk zullen de Russen hen vooreerst niet ver volgen, maar zich hoogstens tot een onderneming tegen Ivars bepalen. Italië. In een particuliere correspondentie in het Vaderland leest men o. a. Z. H. de Paus voelt nog geenszins zijn einde nadereneen nieuw bewijs daarvan werd dezer dagen geleverd. Z. H. liet zich volgens jaarlijksch gebruik in dit seizoen een nieuwen winterhoed makendit hoofddeksel, dat in den tijd der //gevangenschap" slechts dient op de wandeling in de prachtige tuinen, bestaat uit vilt, purperrood gekleurd, is breed gerand een weinig opgetoomd, rechts en links voorzien van vier koordjes van gouddraad twee roodzijden kwastjes met gouddraad gestikt hangen boven rondom den rand bevestigd van achteren van den rand kwistig af. Wat die winterhoed jaarlijks kost de zomerhoed, die ook jaarlijks vernieuwd wordt, is van hetzelfde fatsoen, maar van lichtere stof zou ik zelfs bij benadering niet durven en kunnen zeggen dit staat vast, dat het een der duurste hoeden ter wereld is, ook van de dameshoeden. Der pauselijke schatkist komt echter met die jaar- lijksche vernieuwing zijdelings nog veel ten goede, doordien 's Pausen kamerheeren, wien de afgelegde hoeden en witte //zucehetti" (kamer-hoofddeksel van wit laken, door de geestelijken ten uwent, die ze van zwart laken dragen, gewoonlijk //pro Deo" genoemd) te beurt vallen, ze bij gedeelten of geheel aan den man weten te brengen in de wereld der vrouwen, vooral in Frankrijk, waar de stukken en brokken als kostbare reliquieën worden beschouwd; uit erkente lijkheid van de onschatbare gave vloeit dan natuurlijk mild de Pieterspenning. De pauselijke hoedenartiste had eergisteren avond het kunstwerk in zijn winkel raam te midden van veel licht tentoongesteld, en het groote publiek, dat bij geval het plein della Valla overstak of dat opzettelijk kwam om te kijken, kon zich overtuigen, dat de kunst op het gebied der lioeden- industrie de wereld nog niet uit is. K e r Lc nieuws- Dr. A. Kuyper is thans beroepen te Kampen. Beroepen te Tholen ds. J. Kuijlman te Prinsenhage, die tevens toezegging van beroep heeft ontvangen naar Nisse. Het provinciaal kerkbestuur in Zeeland heeft, aan ds. J. li. S. van Lamzweerde Schüller, predikant te Noordgouwe, op zijn verzoek, wegens meer dan 40jarigen dienst eervol emerit. verleend, in te gaan 1 Januari 1878. In de vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam heeft de predikant van Ronkel zooveel stoornis verwekt dat de president de verga dering heeft moeten sluiten. Benoemd tot kapelaan te Ylissingen de heer W. S. M. Herscheit.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3