vergissing, die volgens den zenuwachtig opge wonden president met een coup d'état gelijk staat. Marksteeu ziet in dat z'u keuze onmo gelijk te handhaven is en retireert. Zijn aftocht is zoo waardig mogelijk. Hij geeft nicht de verzekering dat in 't vervolg de kandidatuur van haar man niet de ernstige gevolgen zal liebbon, waarmee hij vroeger gedreigd heeft. Louise is in de wolken, Karoline niet meer boos op Valburg en als de eerste hem beduidt dat ze uit dankbaarheid hem gaarne ter zij zal staan als er iets te „bewerken" valt, geeft de tweede hem de verzekering dat 't haar „zeer aangenaam" zal zijn den heer Valburg bij baar vriendin te ontmoeten. De afloop is licht te raden, al meldt de schrijver dien niet. Nu 'k zoover geschreven heb, ben 'k onte vreden op me zeiven. Hoe dor, hoe koud is het geraamte, dat ik den lezer hier voorhoud als de schets van een blijspel, dat van den aanvang tot het einde de hoorders in een pret tige stemming houdt en ze ontelbare keeren doet uitschateren in een bartelijker; vroolijken lach. Hoe zielloos staat daar de schamele in trigue, ontdaan van 't kleed van geestige zetten en onbetaalbare uien, van Steekamps kwink slagen, van Schors officiëele deftigbedens en van Haspelstoks naïviteiten, waarin Lode wijk M n 1 d e r ze gestoken heeft Het zij zoo, 't kan niet anders. Ik weet er niets beters op dan den lezers nadrukkelijk aan te sporen toch den Schouwburg te bezoeken, wanneer ze bij gelegenheid van een opvoering te Rotterdam zijn. Jatoch nog iets beters. Het blijspel „de Kiesvereeniging van Stellendijk" vereisckt weinig decoratiefalle be drijven door dezelfde nutskamer, en 't wordt opgevoerd door slechts zeven personen. Wat belet nn het geld daargelaten dat Zie- rikzee liet uitstekendste deel van 't gezel schap der N. R. Schouwbnrg-Vereeniging tot een voorstelling in de concertzaal uitnoodigt En 't geld? Ik durf wedden dat de zaal do kunstminnaars uit Z. en omstreken niet alien kan opnemen, die trots een zeer hoog entrée zullen toestroomen. Dit enparenthese. Ten slotte nog 't eeu en ander over de strekking. Het geheel is een meedoogenlooze spotternij met 't vergaderingetje-spelen te platten lande. De president Schor laat geen tittel van 't verbazend lange reglement passeerenhij verleent bet woord en gaat met kracht elke daarheen geworpen uiting tegen; hij formeert een stembureau en leest bet proces-verbaal der stemming voor enz. enz. 't Is allerdolst die parlementaire naaperij te aanschouwen. Ilaspelsfokis 't enfapit-lerrïble der vergadering. Hij vertelt leuk weg dat z'n neef hem een paar kostbare houten beenen beloofd heeft, zoo hem 't ongeluk treft de zijne te breken, wat Valburg De rollen zijn verdeeld onder de dames de Vries en Beersmans en de heeren J. en D. Haspels, Rosier Faassen, Lc Gras en van Zuylen, de eerste artisten der vereeniging. De voorwerpen zijn verdeeld in klassen naar gelang zij behooren tot het gebied der bouwkunst, tot dat der eigenlijke beeldhouwkunst in marmer, of wel meer in 't algemeen betrekking hebben op 't maatschappelijk en huiselijk leven. De bronzen voorwerpen van kunst en van nut zijn mede zeer talrijk, evenals de bijouterieën. Verder onderscheidt de uitvoerige catalogus nog de afdeelingen der vazen, potten en voorwerpen van gebakken steen, terwijl de marmeren voorwerpen ook gegroepeerd zijn volgens' hun herkomst, alsde Lycische marmers, de Elgin-mariners afkomstig van het Parthenon te Athene, de Pgalische marmers, de Aegina-marmèrs, de Bodroum-marmers enz. Ik zal niet treden in een beschouwing van do afzonderlijke kunstgewrochten en merkwaardige staaltjes van Grieksche kunst, hier zoo talrijk vertegenwoor digd dat de bezoeker hij den eersten aanblik van verbazing opgetogen staat over het feit dat zulk een schat zoo veel eeuwen door is bewaard gebleven. Het moge in 't algemeen waar zijn dat de Grieksche be schaving is te niet gegaan -met het Grieksche volks bestaan, dat liet klassieke land schier tot den staat van wildernis is teruggezonkenmaar hier kan men zich overtuigen van de waarheid dat Griekeniands grootheid nog in lange niet dood is, maar voortleeft in de verwonderlijk schoone voortbrengselen der kunst van zijn edele zonen. gelegenheid geeft de, grondwet op te roepen en den zuiveringseed roor te lezen ten betooge dat die neef dus een onmogelijke kandidaat is, waartegen Haspelstolj aanvoert dat de wet spreekt van personen en dat neef slechts aan hem alleen dat buiterjkansje zal toestaan. Men ziet uit dit yeinige reeds dat Mulder ook den draak steekt met den schijn van con stitutioneel leven, die) op 't platteland en daar niet alleen immersaangenomen wordt tot het doordrijven van de meest verschillende eigenbelangzuchtige oogmerken in de politiek. Wellicht moet dit blijspel ook dienen om in 't licht te stellen hoever de beschaafde Neder- landsche vrouw gevorderd is op staatkundig gebied. Is dat zoo, wat ik echter niet geloof, dan blijkt er uit dat ze nog niet 't minste gevoel heeft van de waarde eener simpele ver kiezing. Mij dunkt dat de schrijver ze in dat opzicht wel wat laag aanslaat. Nu zou 'k zoo gaarne nog'wat humor putten uit Mulders blijspel. Ik zou b.v. van Steekamps oordeel willen spreken over de nutslezers, wier waarde hij uitdrukt in stoeienhij kent er n.l. van 20, 50, 100, ja van 200 stoelenvan zijn afkeer van politiek, samengaande met de over tuiging dat hij er heel wat verstand van heeft door dat hij zooveel moet betalen. Ik zon willen schrijven van Haspelstoks gemoedsbe zwaren, dan vooral voelbaar als hij 's avonds wat veel eet, van zijn insekteuscholen, van zijn naïeve vraag hoe hij 't woord moet bekomen als 't hem verboden is zonder toestemming te spreken enz. enz., er is geen einde aan en omdat een krantartikel toch zeer zeker een einde moet hebben en 't onderhavige al rijkelijk lang is, zoo neem ik hiermee afscheid van Mulders literarisch product, dat zeker nog velen een genoeglijken avond en aangename herinneringen scheuken zal. 27 Oct. '77. V.— Binnenland. Ziehikzkr, 30 Ocfc. Bij do op heden plants gehad hebbende opening van stembriefjes ter verkiezing van 15 gemachtigden in het kiescoilegie bij de Ned. ïïerv. Gemeeuts alhier, is gebleken dat waren ingeleverd 223 stembriefjes, waarvan 6 in blanco en 2 van on waarde. Het getal geldige stemmen bedroeg alzoo 215. De uitslag was dat al de kandidaten van //Vrijlicid eii Geweien" zijn gekozen, zijnde de Heeren: Cl. J. v. d. Bout met 212, Mr. C. J. Pokker met 211, A. van Gastel met 210, J. v. d. Linden met 210, J. G. Bethe Gz. met 210, S. G. Nauta v. d. Grijp met 209, J. C. Pilaar met 209, li. G. Mulock Houwer met 204, Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije mot 201, J. Geleijnse met 201, B. Leeuw met 201, W. van Westen met 201, Jb. Bethe met 197, M. de Granje met 196 en G. de Braai met 195 stemmen. De overige stemmen waren op verschillende personeu verdeeld.' Met dit nommer ontvangen onze abonnés in de stad een afdruk van het zeer lezenswaardige verslag dei- Afgevaardigden van het Departement Zierikzee der Al rondwandelende door cle vele Grieksche en Grieksch- Romeinsche zalen ondervond ik onvergetelijke gewaar wordingen. Dat men uit zijn schooljaren door het half gedwongen beoefenen der Grieksche en Romeinsche geschiedenis zekere ingenomenheid met die merkwaardige volken der oudheid verkrijgt is niet vreemd. In latei- jaren, als men onder den invloed komt van den geest onzer eeuw, gaat men in 'zeker opzicht op die sclioolsche opvattingen een en ander afclingenzij worden aan merkelijk gewijzigd; onwillekeurig dalen de Grieken naarmate het thans levende geslacht in onze belang stelling een grooter plaats gaat innemen. Wanneer men dan door zijn levensomstandigheden minder in de gelegenheid is geweest na de schoolsclie studie, ook de zaken zelf, voor zoover zij nog bewaard zijn, te leeren kennen, dan kan men zich bezwaarlijk een denkbeeld vormen van de verbazende hoogte waarop de beschaving in den Griekscnen bloeitijd gestaan heeft. Als men kunstenaars en dichters ziet dweèpen met die Grieksche beschaving dan denkt men aan groote overdrijving, aan illusion. Welnu, ik wil opi-echt zijn en bekennen dat ik mij ook wel eens aan die misken ning- heb schuldig gemaakt. Maar mijn bezoek aan het Britsche Museum heeft mij genezen. Een.onwil lekeurig rnea culpa ontglipte mij toen ik die wonderen der kunst aanschouwde. Achwat zijn onze hedendaagsclie vierkante kisten van opgestapelde steenen die wij huizen, paleizen Maatschappij van Nijverheid naar de Algemeene Ver gadering der Maatschappij, te Haarlem gehouden den 16 en 17 Juli j.l. Door den steller van dat verslag en het bestuur van bovengenoemd departement in de gelegenheid gesteld een afschrift van dat verslag te nemen, hebben wij daarvan gretig gebruik gemaakt teu einde ook onze abonnés met liet belangrijke stuk in kennis te stellen. Zaterdag werd ie Oosterland het vergelijkend examen gehouden ter vervulling van de vacante hoofdonder wijzersplaats te Sir-Jansland. Van de zes sollicitanten, die zich hadden aangegeven, waren vijf opgekomen, zijnde in alphabetische orde de heeren O. N. de Beste, hoofdonderwijzer te RitthemB. Bfeas, hulponderwijzer te Werkendam; J. J, van Elsacker, hulponderwijzer te Oosterland eu tevens de school te Sir-Jausland waar nemende; P. A. Hubregte, hulponderwijzer te Scherpe- nisse, en I. Pattist, hulponderwijzer te Dreischor. De Schoolopziener Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffens- werth werd bijgestaan door de heeren J. Th. Oosterman, hoofdonderwijzer te Zierikzee en W. Schoo Hz., hoofd onderwijzer te Ouwerkerk. De voordracht zal latei- worden bekend gemaakt. De maatschappij Zeeland zal in de nabijheid dei- plaats van afvaart harer stoomschepen te Vlissingen een abattoir oprichten om geslacht vee naar Engeland te kunnen vervoeren. Door den Minister van Einantiën is vergunning verleend hiertoe voorloopig van een der groote loodsen nabij de'nieuwe havens gebruik te maken. Volgens de N. G. Ct. heeft het concert derjubilé- zangers te Middelburg opgebracht f 754,25. De onkosten bedroegen 356,80. Te Goes was de bruto-ontvangst f 536,025. Vrijdag heeft aan 't gebouw van 't Provinciaal Bestuur de aanbesteding plaats gehad vanhet her stellen van den overdekten gang aan de buitenhaven te Vlissingen minste inschrijver G. Dekker te Sliedrecht voor f 7840. De commissie van oppertoezicht en beheer dei- Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft den belang hebbenden medegedeeld dat ingevolge ministrieel besluit van 15 Oct. j.l. voorloopig geen knapen op 13jarigen leeftijd meer bij 's Rijks zeedienst kunnen worden aangenomen, en dat de afwijking van 5 centimeter op de vastgestelde lengtemaat niet meer woj-dt toe gestaan. Knapen evenwel, die op een paar maanden na den vereischten leeftijd bereikt hebben, kunnen, indien de sub-commissiën of agentschappen geneigd zijn de kosten voor hun rekening te nemen, niettemin naai de Kweekschool opgezonden worden. Den 19 of 20 October j.l. zijn uit een koffer, ver voerd op een spoortrein van Antwerpen naar Vlissingen, vermist: 1 dubbel damescollier van zwarte steenen met een witten streep in het midden van iederen steen, hebbende die steenen in den handel den naam van z/Onijx"1 paar daarbij passende oorbellen1 nieuwe ronde gouden damesbroche met paardenpoot in het midden, waarop eenige robijntjes, vermoedelijk vijf; 1 mesje met paarlemoeren heft en 1 reukfleschje met stop van nagebootst goud. De commissaris van politie te Vlissingen verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. noemen, vergeleken bij die goddelijke, harmonische Grieksche tempelsWat zijn de dikke gemetselde en met cement beplakte palen vóór onze gebouwen en die wij kolommen noemen, vergeleken bij die sierlijke, slanke, harmonieuze en in hun détails zoo wonderbaarlijk zuiver opgevatte en afgewerkte zuilen der Grieksche tempels! Ziedaar het model van het Parthenon en daar ginds geheele zuilen-partijen en lijstwerken van het gebouw zelf. Denk daarbij eens aan de beurs van .Amsterdam, of aan de Willems poort of aan welk alias-Grieksch werk als wij alzoo samengeknutseld hebben Aanschouw daar die heerlijke, sprekende, levende marmeren heelden, waaraan alleen 't leven ontbreekt om ze te kunnen liefhebben als edelen van ons ge slacht Zie die stoute helden-figurenis 't niet of ge de aderen ziet zwellen, de spieren ziet trekken, cle forsche en toch zoo schoone leden ziet bewegen Aanschouw die liefelijke gestalten van godinnen en vrouwen, die tooverachtig schoone gelaatstrekken. Neen, dat is geen kil marmer, het leeft, 't ademt, 't gevoelt dat gij daar zijt en uwe blikken vergast aan 't schoon. Wees stil, want straks plooit zich die mond tot een glimlach, of uit zich die geprangde boezem in een weemoedige zucht. Wordt vervolgd»

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2