ZIEfilK ZFüSflHFi lOIUWi. voor het arrondis- sement Zierikiee. 1877. No. 86. Woensdag 81 October. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. BRIEVEN UIT HOLLAND. x. SCHETSEN OP REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN Per gewonen regel 10 cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De Kiesvereeniging van Stellendijk. De kastelein uit het logement de klim mende Tortel treedt zijn bovenzaal binnen, ten einde die in gereedheid te brengen voor 'n vergadering der Kiesvereeniging de Poli tieke Kompasnaald, welke belegd is tot het stellen van een kandidaat voor 't lid maatschap der 2de Kamer. Hij bevindt zieh daar echter niet alleen, want reeds vóór hem was een jonge dame naar boven gesneld om een vriendin te bezoeken die bij Steekamp logeerde. Karoline had Mevr. Lansing in volmaakten welstand aangetroffen op de zaal naast de logeerkamers en die opzettelijk ingericht is tot het houden van vergaderingen en nntslezingen. Spoedig waren ze in een druk gesprek getreden over beider omstandigheden en wist Mevr. Lansing dat Karoline niet zoo heel „vrij" meer was als ze dat wilde doen voorkomen en de laatste dat Louise gelukkig getrouwd was, doch dat de politiek haar rampzalig dreigde te maken. Men wilde te Stellendijk haar man tot lid voor de Tweede Kamer en hoewel hem ten stelligste verzekerd was dat de aanneming reeds van 't kandidaat- schap voor z'n vrouw zou uitloopen op onterving door haren schatrijken oom Marksteen, toch had de onverzettelijke echtgenoot verklaard die eervolle betrekking te zullen aanvaarden in geval men hem mocht benoemen. Dat was hard voor Louise! Wat toeh zegt het een man te hebben die lid der Kamer is, terwijl daar tegenover een verlies van eenige tonnen staat Immers niets? Ja, dat was Karoline volmaakt met haar eens en samen zonnen ze op '11 middel tot afwending van 't dreigende gevaar, toen juist Steekamp binnentrad. Van hem vernemen ze nu dat de Kiesver eeniging dien middag zou vergaderen en dat een zekere ingenieur Valburg een der be stuursleden is. Karoline herinnert zich dien naam. Indertijd heeft de eigenaar een merk baren indruk op haar gemaakt en thans hoopt ze hem te kunnen overhalen tot haar plan het mislukken van Lansings kandidatuur. De dames vertrekken en een oogenblik latei- dagen de leden der vereeniging opslechts drie voldoen aan de oproeping, t. w. de heeren Schor, gewezen procureur, president, Val burg, secretaris en Haspelstok, particu lier en gewoon lid. De notulen worden gelezen „op de hier en elders gebruikelijke wijze", zooals de pres. zegt tot Haspelstok, die er niets van verstaat, en daarna gearresteerd. Valburg stelt Lansing tot kandidaat en ver dedigt zijn voorstel. Haspelstok draagt zijn neef voor, een fabrikant in houten kunstarmen en beenen. 't Komt tot een stemming: twee blanco en de derde voegt zich bij do meerderheid. Valburg tracht te betoogen dat zijn kandidaat de overwinning behaald heeft, wat echter niet toegegeven wordt; men besluit in den namiddag op nieuw te vergaderen. In dien tusschentijd echter loopt Karoline haar vriend op en verzoekt hem alles aan te wonden tot mislukking der kandidatuur, 't Spijt me van Valburg te moeten zeggeu dat voor de oogen der sehoone zijn politiek geweten op de vlucht slaat en hij daarna, zooals men ziet zonder dat geweten, zijn medeleden convoceert op den 5den in plaats van op heden, den 4den. Terwijl Valburg die valsche biljetten schrijft, valt het Haspelstok te beurt kennis te maken met den heer Marksteen, die voor zaken in Stellendijk vertoeft en door wien hij ingelicht wordt omtrent de bedoelingen der liberale af- brekers. Ook Valburg maakt Marksteens keunis en beide leden der Kiesvereeniging besluiten in de volgende vergadering te stemmen op dezen rijken conservatief. Valburg vooral om den oom te winnen voor Louise. De vergadering heeft plaats. Er zijn drie leden present, na tuurlijk dezelfden van 's morgens. De voorzitter, die onpartijdig wil blijven, zoekt op de vreem- delingenlijst van Steekamp naar een naam, onverschillig welken, en zijn oog valt op Mark steen. Ergo is deze zijn kandidaat, die thans met algemeene stemmen gekozen wordt. Men noodigt hem beleefdelijk uit boven te komen en in een toespraak, waarvan Marksteen in 't eerst niets begrijpt, doch die hem allengs duidelijker wordt, doet de pres. hem mededeeling van de genomen keuze en vraagt hem de kandi datuur wel te willen aanvaarden. Marksteen is zeer gestreeld en neemt ze aan. Onderwijl zijn de dames binnengetreden en staan onthutst hiel den gevreesden 00111 aan te treffen, te meer, daar Louise namens Valburg zoo straks de boodschap lieeft ontvangen dat de zaak (van Lansing n.lmaar dat was er niet bij ge zegd) mislukt was. Ze begreep daaruit dat haar man toeh kandidaat was gesteld en vreest nu den toorn baars ooms. Deze echter is heel lief voor haar en dit geeft haar moed tot 't bijbrengen van verschoonende redenen en den oom in te nemen voor Lansings kandidatuur. Oom weet echter niet dat zij op haar man doelt en doet onwetend vele concessies aan z'n nicht. Valburg echter licht nu Karoline in en deze fluistert 't Louise in 't oor, zoodat eindelijk nicht den stand der zaken begrijpt. Thans nu de dames oom zoo zachtmoedig bevinden tegen over zijn eigen kandidatuur, zijn ze erg boos op Valburg omdat liij toch maar niet Lansings kansen heeft bevorderd, waarvan nn op zijn beurt Valburg weer niets begrijpt. Aan al clie spraakverwarringen komt een einde door 't bin nenstuiven van Schor. Hij heeft de verkeerd gedateerde convocatiebiljetten in de hand en schreeuwt wraak over Valburgs onvergefelijke van over zee en van over land. XLI. Men heeft de Egyptische oudheden gerangschikt in de volgende klassenproeven en overblijfselen van gebouwen, standbeelden en monumenten, voorwerpen en beelden betrekkelijk den godsdienst, mummies met de daarbij behoorende doodkisten, enkele mummies, zaken van huishoudelijk gebruik, sieraden, vazen en allerlei potten, bekers, glazen enz., papyrusrollen, schilderijen enz. Het is mij niet mogelijk in deze vluchtige schetsen bij vele voorwerpen stil te staan, gelijk ze dat verdienen. Over het algemeen wordt men getroffen door de spre kende bewijzen van den hoogen trap van beschaving en geestesontwikkeling, die in den bloeitijd van Egypte bereikt is. Die onberispelijke schoonheid van vormen, vooral in de détails, die zorgvuldigheid en uitvoerigheid van bewerking bij alles wat op de dooden en den godsdienst betrekking bad, die netheid en keurigheid der "papyrusrollen, dat alles zou beden ten dage be zwaarlijk kunnen geëvenaard, laat staan overtroffen worden. Sommige mummies met de daarbij behoorende kisten zijn wezenlijk aantrekkelijk schoon, o. a. die van Hornetatf, een priester van Ammon, waarvan zelfs de sandalen aan de voeten fijn beschilderd zijn, die van koning Enantatef (12e dynastie of vroeger), die van Tenamen, een wierookvat-drager van den tempel van Thebe, waarvan het gelaat met een fijn zwart houten masker bedekt is, dat bovendien nog met glas is ingelegd. Onder de jongere mummies munt uit die van een prinses, Tphous, dochter van Heraclius Soter, een afstammeling der Ptolenucen, en van een Grieksche moeder. Op de prachtige doodkist is een Grieksch opschrift, waarin vermeld wordt dat zij over leed in het elfde jaar van keizer Hadrianus (127 n. Chr). In diezelfde zaal ziet men de doodkist van Cleopatra uit de familie Soter en die van een archont van Thebe Soter geheeten en die geleefd heeft onder keizer Trajanus. Bij de meeste mummies ziet men ook tal van gouden, bronzen en metalen sieraden, inzonderheid afbeeldingen van torren, die een groote rol schijnen gespeeld te hebben, in den cultus. Groot is almede het aantal gebalsemde lijken van heilige dieren: stieren, rammen, jakhalzen, katten, ibissen, krokodillen, visschen en slangen. Yan de heilige stieren werden blijkbaar alleen de koppen en pooten gebalsemd en bewaard. De clericale geest ademt u tegen uit al die zaken, zoo menschelijke als dierlijke mummies, en uit de menigte godenbeelden en voorwerpen op den cultus betrekkelijk. Het is klaarblijkelijk dat Egypte een Staat is geweest waarin de priesterkaste het hoogste aanzien genoot, ja die geheel clericaal geregeerd werd. Het is hier de plaats niet te overpeinzen of Egypte ook wellicht als beschaafde en machtige Staat der oudheid is te gronde gegaan omdat in het clericalisme, onder welken vorm ook, de kiemen van den ondergang der maatschappij en der beschaving van een zeker tijdperk en zekere streek aanwezig zijndan wel of juist dat clericalisme met andere gegevens in verband, onder sommige omstandigheden een natie kan scheppen en voor een tijd tot bloei brengenwaarvan betrekkelijk wel iets waar moet zijn als men cle geschiedenis dei- oude volken nagaat. Zeker is het dat in oud-Egypte godsdienst, staats- en huiselijk leven in onafscheidelijk verband met elkander hebben gestaan, terwijl wel de koningen despoten geweest zijn en de priesters schier onbeperkten invloed op het volk hadden, maar deze twee machten: de wereldlijke en de priesterlijke, elkander toch ook in het volksbelang opwogen. Yan alle verzamelingen van oudheden is het Britsclie Museum het rijkst aan voorwerpen van de Grieksche kunst. Men kan hier een overzicht nemen van de kunstgeschiedenis van het Grieksche volk niet enkel gelijk 't leefde in Griekenland zelf, maar ook zoo als het, min of meer gewijzigd door aanraking met vreemde elementen, zicli heeft voortgeplant in de koloniën op Aziatischen bodem, in Egypte en in beneden Italië.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1