Binnenland. der Fransche liberalen over hun overwinning, zoo geheel wettig en vreedzaam bevochten op den 14 October? Welke waarde heeft daarbij de tot walgens toe herhaalde huichelachtige betuiging der 16 Mei-maunen dat zij alleen de orde en de handhaving der constitutie willen Hun wezen en doen vóór 14 October was in schrillen strijd daarmede, gelijk hun blijven en voortwerken na 14 October de inconstitutioneel heid zelf, ja een brutale bespotting der con stitutie is. Wanneer ua het bekend worde.n van den uitslag der verkiezingen van 14 October het ministerie zich demissionair had verklaard, of Mae-Mahon zijn wensch had te kennen gegeven de uitspraak der natie te zullen ter harte nemen, dan was er nu gegronde hoop op eenigsziDS duurzame rust. Thans niet; nu is er niet meer dan uitstel van executie gegevenhet weerstand bieden tot het uiterste is het program. Zterikzee, 26 Oct. Woensdag avond besloot de Mannen-zangvereeuiging //Luctor et Einergo", onder directie van den heer D. H. Ezerman, haar zomer- oefeningen met een huishoudelijk concert. De uit voering der verschillende nommers, waaronder enkele solopartijtjes, was over 't algemeen verdienstelijk en gaf den talrijk opgekomen genoodigden een genoege- Iijken avond. Ook de Harmonie //Kunst en Eer'' werkte daartoe mede door tusschen de zangnommers eenige stukken ten gehoore te brengen. De uitvoering door de Jubilé-zangers te Middelburg gegeven heeft grooten toeloop gehad. Ruim 1700 personen waren in de kerk. De collecte, bij 't uitgaan der kerk gehouden, heeft f 198,30 opgebracht. Ds. Nonhebei stelde de zangers voor en verzocht dat er niet zou geapplaudiseerd worden. Na het einde der voorstelling dankte een der negerzangers met een flink uitgesproken speech het publiek voor de ondervonden belangstelling. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te weten, dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter vervanging van den heer P. F. Diericx, die over leden is, in 't hoofdkiesdistrict Hulst zal plaats hebben, Yrijdag 2 November 1877, en de herstemming, zoo noodig, Vrijdag 16 November daaraanvolgende. Twee kweekelingen van het oudste jaar van de school voor de marine te Willemsoord zijn van de inrichting' ontslagen wegens mishandelingen, die zij aan kweekelingen van het jongste jaar hebben doen ondergaan. Eenige anderen zijn streng gestraft. Na overleg met de inspecteurs van het lager onderwijs en de chefs van de provinciale bureaux voor statistiek, heeft de minister van binnenlandsche zaken thans nieuwe voorschriften vastgesteld ten behoeve van de statistiek van 't lager onderwijs. Daaronder is begrepen de statistiek van het schoolverzuim. Het voornemen bestaat niet, elk jaar de invulling van den voor laatst genoemd onderwerp vastgestelden staat te verzoeken, maai om, indien de proef, om dezen staat van 1878 te verkrijgen, goed mag slagen, eenige jaren te wachten, alvorens die van regeeringswege te herhalen. Van de wijze waarop de gegevens over dat jaar zullen worden verstrekt, zal dus veel afhangen. In plaats van dat eindelooze geknutsel met statis tieken ware het beter dat men eens ging denken aan afdoende middelen ter beteugeling van het school verzuim. Bij de vele en zeker gegronde klachten welke er van tijd tot tijd worden aangeheven om zware klokken iu beweging te brengen en op voldoende wijze te kunnen luiden men denke hierbij vooral aan de Keizersklok te Keulen, de klokken te Groningen etc. is het ons aangenaam betrokken autoriteiten op een nieuwe vinding op dat gebied opmerkzaam te kunnen maken. Het is namelijk den fabrikant A. H. van Bergen te Heiligerlee, prov. Groningen, gelakt een inrichting daar te stellen - geheel eigen vinding - waardoor dat gebrek ten eenemale wordt uit den weg geruimd. Aan zijn fabriek is op dit oogenblik te bezichtigen een metalen luidklok van circa 3000 kilo, bestemd voor de stad Hulst in Zeeland - luidbaar in een ijzeren klokstoel van nieuw systeem. Deze inrichting vordert niet meer dan 1ji der ge wone kracht en hebben de torens bij de beweging der zware lichamen bijna niets te lijden. Wij raeenen belanghebbende Kerk- en Gemeente besturen geen ondienst te doen door hen op deze uit vinding attent te maken. Ingezonden Men leest in het Vaderland Zelfs dr. W. J. F. Nuyens is voor de mannen van de Tijd niet ullramontaansch genoeg meer. Zeer beleefd, maar daarom niet minder scherp tikt liet hoofdorgaan der ultramontanen hem op de vingers over zijn opstel in liet October-nummer van de Wachtergeschreven naar aanleiding van de bekende brochure van dr. H. J. E. van Hoorn. Maar de heer Nuyens heeft liet dan ook wat heel bont gemaakt. Hij heeft vader landsliefde boven het Katholieke partijbelang gesteld, ja hij heeft de stoutheid gehad te beweren, dat het belang van Nederland als geheel zelfs zooveel zwaarder moet wegen dan het belang van een deel (de Katholieken), dat hij //iiiet eens zou willen, dat in //alles datgeen, wat men ////de vvenschen dier partijsnoemt, zegevierde.// Dat is de Tijd te kras. De heer Nuyens had niet mogen vergeten, //dat patriottisme //moeilijk boven //Katholicisme kan gaan en zelfs zonder geloof geen //waarde heeft. Indien// zoo spreekt zij hem toe onze beginselen zegevierden, indien liet ideaal, vvaar- //Voor wij arbeiden en worstelen, waarom wij bidden, //waarop wij hopen, eenmaal feitelijk toestand werd, //dan zoudt Gij met ons van heeler harte God danken ffen niet meer denken aan het geheel of de deelen, //waufc het waarachtig en ééuig heil zou aan Nederland //gegeven zijn in de eenheid des geloofs// Moge Nederland nog lang voor de verwezenlijking van de idealen van de Tijd bewaard blijven Maar de lieer Nuyeus heeft zich nog aan meer ket terijen schuldig gemaakt. Hij durft spreken van//den pastoor in de kerk," den //burgemeester op liet stadhuis!// Ja hij durft zelfs schrijven, dat de Hoorners en Enkhuizers niet erg ingenomen zijn met de stukken over Marpingen, ja dat zij zelfs met Marpingen niet hoog ioopen En dat alles wordt in een tijdschrift als de Wachter opgenomen! Geen wonder, dat de Tijd zich ongerust toont, nu de ketterij reeds den heiligen drempel overschrijdt. z/Een gevonden equivalent// betitelt liet weekblad Westerkwartier en Hiaisingo een artikel, waarin het betoogt, dat de Staat drie millioen kan besparen door de Nederlandsche Bank op te heffen en zelf een Staats bank op te richten. Economische bezwaren bestaan daartegen niet, terwijl de drie millioen, die nu jaarlijks aan de aandeelhouders worden uitgekeerd, dan ten voordeele van het Rijk zouden komen. Het octrooi der Nederlandsche Bank eindigt den 31 Maart 1889. Te Roermond is een gevangen-bewaarder ontslagen, die met de gevangenen op al te vriendschappelijke!] voet omging. De directeur betrapte hem, toen hij een gevangene boterhammen met ham van //moeder thuis// overhandigde. Aan den kop van den IJsel is Zaterdag een snoek gevangen, die het zeldzaam gewicht had van 28 kilo. Aan het stedelijk weeshuis te Berlijn is eene inrichting tot opleiding van dienstmeisjes verbonden, waarin elk halfjaar de weesmeisjes van 14 jaar opgenomen worden, die de lagere school bezocht hebben. In twee klassen waarvan de hoogste weder in twee afdeelingen en gedurende 28 uren per week worden die meisjes onder wezen in het strijken van fijn goed, vrouwelijke handwerken, Fröbelmethode, godsdienst, hoogduitsch, natuurlijke historie, rekenen, gezang en kennis van het vaderland. Dit onderwijs wprdt gegeven door 3 onderwijzers, 2 onderwijzeressen voor handwerken, eene bewaarschool-liouderes en eene strijkster. Ge middeld zijn er 105 leerlingen, terwijl in het jaar 1876/77 108 meisjes, na openbaar examen ontslagen werden om in dienst te treden. De kosten, die uit een liefdadig fonds bestreden worden bedroegen 2172 Mark, terwijl de verdiensten der leerlingen voor strijken enz. 397 Mark voor kerkgesclienken besteed werden. 24 Sept. 1.1. vermeldde de Fransche dagbladpers, mét welverdienden lof, den moed en de zelfopoffering van eene liefdezuster, die buiten Parijs een dollen hond ziende aankomen, zich eensklaps voor de kinderen plaatste, die aan hare zorg waren toevertrouwd. Het woedende dier wierp zich op haar en verraorselde haar beide handen met zijn bek. Op het geschreeuw der kinderen, die wel gered maar doodelijk verschrikt waren, daagde hulp op. De hond werd op de plek afgemaakt. De liefdezuster werd in jammerlijken toe stand naar Parijs terug gebracht in het gesticht der Soeurs de Bon-Secours, rue Jacob, waartoe zij behoort. Zij is nu Vrijdag 19 dezer aan de gevolgen overleden. De kerk Saint-Germain des Prés, alwaar de lijkdienst gedaan werd, was te klein om de schare te bevatten, opgekomen tot het laatste eerbewijs aan dit edele slachtoffer van trouwe en moedige plichtsvervulling. De Franschen te New-Orleans hebben 103 kanon schoten laten lossen bij het vernemen van den afloop der verkiezingen in Frankrijk. Generaal Teirsfc, die vroeger in dienst was bij het Amerikaansclie leger, later liet bevel voerde over een divisie van het Fransche leger in den oorlog van 1870/71 en op liet slagveld met het Legioen van Eer werd gedecoreerd, bevond zich als correspondent van Neto- York Times te Bucharest. Hij is door de Russische autoriteiten uit Rumenië verdreven, op grond dat hij in den Krim-oorlog met de Turken vocht. Men keurt dien maatregel algemeen af. Een goede raad om te veel gezouten spijzen weder eetbaar te maken. Men neme namelijk een fijne spons, die men te voren in- zuiver water behoorlijk uitgewasschen en weder uitgedrukt heeft, houde deze een poosje aan een vork in de nog kokende spijs, en de spons zal het overtollige zout in zich nemen. Mirza Ali Klian, de secretaris van den Schali van Perzië, is bezig met het maken van toebereidselen voor het bezoek, dat zijn lieer in het voorjaar van 1878 aan Europa incognito zal brengen. Aan liet Mail-overzicht van het Alg. Nagbl. van Ned. Indië ontleenen wij het volgende Een echt Indische bijzonderheid is, dat op de verkooping van den heengaanden resident van Soera- karta de vrienden 8000 betaald hebben voor een presse-papier, f 1000 voor een pen, 1000 voor een inktkoker enz. In Nederland moet men vreemd opzien van deze wonderlijke wijze om elkaar een afscheids cadeau in geld te geven. Om in zulke mate van deze gewoonte te profiteeren als do heer Lammers van Toorenburg gedaan heeft, moet men zeer populair zijn. De mededeeling dat Z. E. de Gouverneur-Generaal te Buitenzorg lijdende was aan een nierziekte, wordt bevestigd door den Bataviaschen correspondent van Ne Locomotief, die mededeelt, dat de heer van Lans- berge sedert eenige dagen bedlegerig was ten gevolge van een nierkoliek. Op het bericht van Z. E.'s on gesteldheid verliet mevr. van Lausberge Tjipannas waar zij zich nog ophield, om naar Buitenzorg te gaau. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot griffier bij den landraad te Probolingo, de ambt. voor de recht, macht in Ned.-Indië mr. W. Ch. Van Benthem Jutting. Landbouw en Handel. Ten gevolge van het uitbreken van de veepest in Duitschland heeft de Belgische regeering den invoer van vee uit Duitschland verboden. Men verneemt dat zij er ook aan denkt den invoer uit Nederland te verbieden, ten zij Nederland zijn grenzen om de Duitsche zijde eveneens afsluite. Daar de uitvoer van vee over Utrecht naar België tegeuwoordig zeer levendig is, zou zulks voor den handel groote schade opleveren en wensclit men dat onze regeeriDg den invoer uit Duitschland tijdelijk zal verbieden. Naar men verneemt worden tegenwoordig de Zeeuw- sche aardappelen zelfs verzonden naar Britsch Indië. Niet minder dan 80000 H.L. zouden reeds daarheen verscheept zijn. Denkelijk heeft men hier met eenige nulletjes een abuis gehad. Het is alsof er veel kunstmatigs is in het opdrijven der marktprijzen van de aardappelen dit jaar. Misschien moet bovenstaand bericht, dat het eerst in de Leidsche Coura?it voorkwam, daartoe ook medewerken. De aardappelen zijn in lange niet overal tegenge vallen, en toch zijn de prijzen zoo hoog als zij sinds 1846 niet geweest zijn. Kunst en Wetenschap. Zondag j.l. is op de Israëlitische begraafplaats te Muiderberg een eenvoudig monument onthuld, voor den bekenden hebraïcus A. D. Delaville opgericht. Het is een oorspronkelijke vereeuiging van zerk en naald, op welke laatste een marmeren plaat is aan gebracht met het opschrift: //Aan den Hebraïcus Delaville//, Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Pas is de ramp in een kolenmijn voorgevallen, die aan een aantal personen liet leven kostte, of de tele graaf vermeldt een uieuwe groote ramp van dienzelfden aard. Te High Blantyr bij Glasgow zijn 232 mijn werkers omgekomen ten gevolge van een gasontploffing en daarop gevolgden brand in de mijnen. In de stoom-papierfabriek te Kampen heeft een werkman tusschen de machine een arm verloren. Maandag is brand geweest op een hooizolder van de kazerne der kavalerie buiten de Muiderpoort te Am sterdam. De zolders zijn met een dak van ijzeren platen gedekt, waardoor men den brand heeft kunnen beteugelen en blusschen zonder dat het vuur tot het hoofdgebouw is overgeslagen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2