Buitenland. BEURS- EN ilAKKTBERlCHTEW. Zondag avond is brand ontstaan in de groote kerk te Bommel. Gelukkig werd liet vuur in tijds gebluscht er zijn drie banken in bet schip der kerk verbrand. Te Koudekerke in Walcheren is op de hofstede van Maarten Boks een hooiklamp, het wagenhuis en een stapel brandhout verbrand. De brand is, naar men vermoedt, ontstaan door vonken uit den schoorsteen. Niets was geassureerd. Te Rotterdam heeft een lievige donderslag den schoorsteen en een gedeelte van het dak van een huis in de Jüchildersteeg afgeworpen, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Te Geldersch Veenendaal is een meisje van drie jaar bij 't //vuurtje stoken" in brand geraakt en aan de gevolgen gestorven. Te Scliaarsbergen, onder Arnhem, heeft een felle brand gewoed, waarbij een woonhuis benevens drie groote schuren en inboedel een prooi der vlammen zijn ge worden. Vonken, uit een waschmachine naar het licht ontbrandbaar dak gevlogen, zijn de oorzaak van dit onheil. Alles was tegen brandschade verzekerd. De Oorlog in het Oosten. 17 Oct. Ofschoon de berichten van het oorlogstooneel, zoo uit Azië als van den Donau, zeer verward zijn en elkander op vele punten tegenspreken, is er toch wel uit op te ranken dat er de jongste dagen weder hevig gevochten moet zijn. Vooral in Azië. Volgens een officieel Russisch bericht beeft gene raal Melikoff Maandag het leger van Moukhtar-pacha aangetast en een groote nederlaag toegebrachthij zou tien vijand, een aantal kanonnen, het geheele legerkamp en vele gevangenen ontnomen hebben. Zelfs wordt in een bericht gezegd dat de Turken van Kars afgesneden waren, hoewel men dit uit het officieele bericht niet zou opmaken, daar dit spreekt van een nazetten van den vijand in de richting van Kars. Van Turkschen kant wordt deze slag ook vermeld, doch van een nederlaag spreekt het Turksche bericht niet. Het zegt alleen dat de Russen werden terug geslagen, doch uit de bijvoeging dat men verder van den uitslag niets wist, zou men haast afleiden dat het Russische bericht niet onwaar is, al is het ook waarschijnlijk overdreven. Andere tijdingen uit Azië schijnen aan te duiden dat de slag van den 15 voorafgegaan moet zijn door een Turkschen aanval op den 14. Zes Turksche bataljons zouden een aanval gedaan hebben op de positie van den berg Groot-Iagni, die zoo men weet vroeger in handen van Moukhtar-pacha is geweest, daarna door de Russen werd veroverd, doch later weder door hen verlaten werd wegens het vreeselijk onstuimige weder en gebrek aan drinkwater. De Russen schijnen dus dezer dagen die stelling op nieuw te hebben bezet. Daar in de omstreken van Kars schijnt liet weder goed te zijn. Öók aan den Donau was het weer de laatste dagen iets beter geworden en werden de wegen weder be gaanbaar. De jongste stormen hebben aan de bruggen over den Donau veel schade gedaande brug te Nicopolis is zelfs geheel weggeslagen. In den omtrek van Plevna hebben enkele kleine gevechten plaats gehad. Van een bestorming van de schansen voor Plevna zal vermoedelijk dit seizoen niets komen. Men ver moedt dat de Turken de hoofdwerken ondermijnd hebben om ze in geval van een bestorming in de lucht te laten springen. Plet keizerlijk hoofdkwartier wordt bepaald naar Sistowa verlegd, vooral omdat het verblijf in de modderpoelen van Gornji-Studeni niet meer uit te houden is. Bij Sistowa zijn eenige heuvels gelegen die versterkt zijn en waar men althans droge kwar tieren kan maken. Het bericht van een inval van Hougaarsche vrij- scharen in Roemenië is een vergissing geweest. De Hougaarsche grenswachten zijn hier en daar versterkt, en nu had de burgemeester van een dorpje op de grenzen de verschijning der nieuwe grens wachters voor een inval van kwaadgezinden aangezien. Een poging der Turken om in twintig schuiten den Donau over te steken, ten einde zekere Roe- meensche verschansingen te vernielen, is verijdeld. De 1000 man sterke macht op dat punt sloeg de aanvallers terug en vervolgde hen met kanonvuur op de rivier. Volgens een tijding door een Engelsch schip uit Varna te Konstantinopel aangebracht, hebben de Russen drijvende batterijen in den Soelina-mond gebracht om de Turksche werken aldaar te vernielen. In den Schipka-pas was het Zaterdag en Zondag mooi weer. De Russen hadden, volgens ■waarnemingen der Turken, nieuwe werken aangelegd en eenige ver sterkingen gekregen. Het kanonvuur hield aan. Ondertusschen vindt men ook ergens vermeld dat de Russen in den Schipka-pas gemiddeld 20 man daags verliezen door koude en ongemakken. 18 Oct. Heden zijn groote dingen te vermelden. De Russen hebben hun eerste overwinning behaald, n.l. de eerste overwinning die dezen naam verdient. Zij hebben lusschen hun grenzen en de vesting Kars een grooten veldslag gewonnen, die Zondag begonnen en Maandag geëindigd is met een groote nederlaag der Turken, 's Zondags hadden zij reeds een welgeslaagde beweging gemaakt en zich lusschen de beide vleugels van het leger van Moukhtar-pacha ingeschoven. Maandag morgen te 6 ure zetten zij den strijd voort, sloegen den linkervleugel op de vlucht in de richting van Kars en namen de drie divisies van den rechtervleugel krijgsgevangen. De nederlaag der Turken is groot; zij verloren vele dooden, eenige duizenden gevangenen, waaronder 7 pacha's, 82 stukken geschut en een groote hoeveelheid krijgsmateriëel. Moukhtar-pacha zelf ontkwam en vluchtte naar Kars. De verliezen der Russen waren betrekkelijk niet groot. Zonderling is 't, dat nu tegelijk met het bericht dezer overwinning ook uit Petersburg geseind wordt dat het keizerlijk hoofdkwartier niet naar Sistowa zal worden verlegd; er was zelfs niet aan gedacht. N.B. Frankr ij k. De totale uitkomst van de verkiezingen op den 14 dezer is nog wel niet bekend, maar men weet toch thans reeds genoeg om het een en ander als feiten te kunnen aannemen. De republikeinen hebben de overwinning behaald iu zoover dat zij ongeveer 320 stemmen ia de nieuwe Kamer zullen hebben en de conservatieven van allerlei kleur gezaraelijk ruim 200. Van de 363 (eigenlijk maar ongeveer 350) hebben zij er eenigen verloren. Neemt men in aanmerking de ontzettende inspan ning der mannen van 16 Mei en al de schandelijke groote en kleine middelen door dezen aangewend, dan is de overwinning der republikeinen buiten twij fel groot. Ten aanzien der conservatieven doet zich het merk waardig feit voor dat de meeste door hen gewonnen stemmen ten goede komen aan de legitimisten en niet aan de bonapartisten zelfs hebben deze laatslen eenige plaatsen verloren. Duidelijker bewijs voor de waarheid dat de geheele coup van 16 Mei van de clericalen is uitgegaan, kan wel niet gegeven worden. De hoofden der republikeinen zijn allen herkozen ook de voorvechters van 16 Mei. Het verbond der verschillende anti-republikeinsche fracties schijnt nu reeds te wankelen. Men verneemt nog niets omtrent de wijze waarop Mae-Mahon, de Fourtou en de Broglie den uitslag opvatten. Parijs is onder de onmiskenbaar hevige gemoeds bewegingen der jongste dagen bewonderenswaardig rustig gebleven. De Fransche rente heeft zich ferm gehouden. Was dit omdat de republikeinen zijn teruggekomen of wegens andere redenen? Het buitenland, met name Duitschland, blijft in de afwachtende houding volharden, omdat men nog niet weet wat Mac-Mahon nu doen zal. De Fransche bladen beoordeelen de uitkomst ver schillend; ieder gevoelt dat eigenlijk nog niets be slissends is voorgevallen. De bladen der regeeringsgezinde partijen erkennen dat de regeering de nederlaag geleden heeft. De Ordre noemt het een //eervolle nederlaag". Waar men al geen eer in stelt De overwinning der republkeinen is in één opzicht beslissend. Wanneer 't namel. eens komen mocht tot een vereenigde zitting van Kamer en Senaat, b.v. bij een attaque op de constitutie, dan is de meerder heid aan de gezamenlijke liberalen verzekerd. K erknieuws. Bedankt voor Hoofdplaat door den heer J. A. Visser, em. pred.; naar Amsterdam door dr. Abram Kuyper, ex-lid der Tweede Kamer; naar Vlissingen door ds. P. C. van der Horst te Gorinchem. Na een langdurig debat over de kwestie der belij denisvragen is op een vergadering van deafd. Rotterdam, van het Ned. Protestantenbond, de volgende motie aangenomen: „De Vergadering, overwegende dat de gestelde vragen geen gezindheidsvragen zijn, maar een dogmatische belijdenis bevattenoverwegende, dat het stellen van vragen in strijd is met de vrijheid, waarop de leden der hervormde kerk het recht hebben; over wegende het hoog belang voor de modernen om zich onderling te verstaan en te beraadslagen over hetgeen hun thans overblijft te doen, besluit een afgevaardigde te zenden naar de vergadering, te Amsterdam belegd." Als zoodanig is daarna gekozen de heer J. Van Weel. Te 's Hertogenbosch is overleden, in den ouderdom van 83 jaar, de lieer Johannes Zwijsen, aartsbisschop- bisschop van 's Hertogenbosch, huis-prelaat van den Paus, enz. Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 18 Oct. 1 8 7 7. Cert. Nat. Schuld. 2i/2 pCt. 637/a dito dito 3 7G7/S dito dito 4 1005/8 dito Stad Rotterdam 3 1003/4 dito Rotschild. 2'/i Obligatien, 1867/74 1 12i/a dito Binnen 1. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën 1853/09 3 50V8 dito 1876.6 Obl. Hope 8,- Co. 1798—1810 5 913/4 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 73 Obligs. a f 1000,— 1866 5 833/4 dito a 100— 1860 4i/2 47V2 Cert. bij Hope Co. '1840 4 Obligatiën-Leening '1867/69 4 67 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 119 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 535/i6 Febr.-Aug. 5 525/8 dito in Zilver Jan. en Juli 5 5513/l6 April Oct. 5 54 Vs Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 113i/2 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 9 dito Mei. Nov. '1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, Groote Russische Spoorw.-Maatscb. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Ti/lis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Ulin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek Dito Nationale Div. Eng. p f 2'1.02l/2 21,97J/2 l l,87i/2 Rus. Z.-R. Amer. Dollars Papier 1023/.j 77% 77 74% 83V» I 62 is/,» fl; in, 2,46V, 2,38 Marktprijzen ran de volgende artikelen te Z i e r i k z e e van den 48 Oct. 1877. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe /-!— Haver 4- - 7,50 Nieuwe dito - '12,25 Paardenboonen Zomer tarwe Witte boonen - 13,— Rogge '1877 - 8,50 Bruine dito - '13,50 Maartsche Gerst '1877 - 7,— Schokker-Erwten - 12,— Wmter-Gerst 1877 - 8,25 Kleine dito '1877 - 10,50 Zomer dito - 6,75 Prijzen cler Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 18 Oct. 1877. Boter laagste koers f 0,55 per 5 ons. hoogste - 0,63 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,22 lj2 per 25 stuks. d hoogste - l,37i/2 25 BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 16 Oct. //John F. Kranz", kapt. Howes, van Phila delphia naar Rotterdam. UITGEZEILD: 18 //Mary Walters", kapt. J. Jewell, van Zie rikzee naar Engeland. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 13 Oct. //Albion", kapt. F. E. Nielsen, van New- York naar Rotterdam. 13 //Björviken", kapt. H. Andersen, van New- York naar Rotterdam. 16 s.s. //Pickwick", kapt. J. Donkin, van Kroonstad naar Rotterdam. 16 //Onrust", kapt. J. H. Pauls, van Tjilatjap naar Schiedam. 17 //Kennemerland", kapt. P. de Jong, van Batavia naar Rotterdam. 17 s.s. //Allendale", kapt. G. Earl, van Kroon stad naar Rotterdam. 17 //Thomas Isabella", kapt. G. Patteson, van New-Caslle naar Dordrecht. 17 s.s. //Lord Ayron", kapt, John Jones, van Barrow naar Rotterdam. 17 //Algeria", kapt. M. Robbinson, van New- York naar Rotterdam. 18 s.s. /Jiraerald", kapt. A. Scott, van Danzig naar Dordrecht. ZEILKLAAR: z/Noach I", kapt. M. H. van der Schaft, van Rotterdam naar Batavia. Aangekomen passagiers per fregat //Kennemerland", kapt. P. de Jong, van Batavia: de Heer P.L. Persijn, echlgenoote en 1 kindde Heer C. Brans, gepen sioneerd O. I. Ambtenaar; benevens 5 ontslagen en veroordeelde militairen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3