Binnenland. uitstaken met Parijscke ditjes en datjes, terwijl ik zoo nooit eens iets bijzonder fatsoenlijks toonen kou. „O zoo, Vtje" zei ze als ik niet al te best gemutst ben, schaart ze me altijd onder 't lieve vee in een betere luim word ik naar den spekslager verwezen. „Zoo, zoo" zei ze „snakt meneer naar mooie dingetjes Vroeger taalde je er niet naaralles door die verleidelijke mooie boekjes. Dat bestelt eerst een japonstofje, vervolgens wat knoopjes, wol, garen, band, een stukje zij enz. enz. en bij de derde bestelling zou de juffrouw zoo graag een manteltje en een dasje, en meneer zoo dol graag een paar dure pantoffels en een sigaren- etui koopen. De storm is los, ieder boekje brengt nieuwigheden en de begoochelde koopers gaan voort met 't inslaan van zaken, die ze evengoed in de stad ze meent Rotterdam en tot denzelfden prijs kunnen krijgen. Zonder dien Franscken bluf echter zouden ze er in de verte niet aangedacht hebben dergelijke zaken te koopen, en zich als vroeger tot 't strikt noodige bepaald hebben. M'n lieve man, 't komt wezenlijk niet in onze kraam te pas dergelijke uitgaven te doen. Laat mij maar bij onze nicht 't noodige opdoen, je weet ik word, van wege de familieverwantschap, altijd keurig geholpen." (ie ziet wel dat er tegen zoo'n wijze van argumentatie niets gezonds in te brengen is. Ze moest het natuurlijk winnen en ik gaf het gewonnen. Maar dat ze niet naar Parijs wil, staat me toch slecht aan, al moet ik thans na rijp be raad erkennen dat er toch wel eenige waarheid in haar redeneeringen te vinden is. Ik heb alle hoop dat de wolk voorbijdrijft. t. t. 13 Oct. '77. V.— P.S. Aan den mij onbekenden S. breng ik m'n dank voor de illustratie van m'n vorigen brief. Is 't niet verwonderlijk dat de pers, die bij vroe gere zomer-uitspanningen trouw uitbazuinde op welk uur luitenant A. kiespijn of kap. B. de koorts kreeg, thans geheel zwijgt van de verre gaande zorgeloosheid bij de laatste campagne teu toon gespreid ZIERIKZEE, 19 October 187 7. Naar aanleiding van het op hem uitgebracht beroep naar Amsterdam, heeft dr. Kuyper in de Standaard een brief aan den Amsterdamschen kerkeraad openbaar gemaakt, waarin hij liet motief opgeeft voor zijn be danken. Het blijkt uu dat dr. Kuyper niets meer of minder dan een wonder heeft uoodig geacht om weêr na ar den Amsterdamschen preekstoel teruggebracht te worden. Dit mirakel is achterwege gebleven en hij heeft dus geweigerd, al had hij wel gehoor willen geven aan het beroep. Gelukkig voor de gemoedsrust van den Amsterdamschen kerkeraad, dat dr. Kuyper zelf erkent dat de overtuiging van dat verlangde wonder niet in hem gewekt kon worden //door het enkele feit der beroeping", anders kon dat eerwaardig collegie 't zich wel eens aantrekken dat het den schijn heeft alsof door hun toedoen het mirakel is uitge bleven. Dr. Kuyper schijnt iemand te zijn, die bij alles in zijn leven iets extra's wil hebben; nu heeft hij in dit opzicht wel niet te klagen, maar men kan toch wel eens wat te veeleischend worden. Dinsdag j.l. heeft liet hier den geheelen dag bij tusschenpoozen vrij zwaar gestormd met aanhoudende donder- en hagelbuien. Het onweder heeft af en aan ongeveer 20 uren geduurd. Van schade is niets vernomen. Vermoedelijk heeft deze storm in verband gestaan met de geweldige stormen, die j.l. Zaterdag op den Atlantische» Oceaan hebben gewoed en die op de Engelsche kust tal van zeerampen hebben veroorzaakt. Omtrent de ministerieele crisis is nog niets naders bekend. Men meent thans pas met zekerheid te weten dat de heer Kappeijne den 10 October definitief de opdracht van de vorming van een kabinet heeft ont vangen. In een der bladen werd de aanwezigheid te 's Hage van den heer Six, onzen Commissaris des Konings in de provincie, met de crisis in verbaud gebracht. Naar men uit 's Hage meldt, heeft Z. M. de Koning Maandag het buitengoed //Welgelegen" onder Rijswijk met der woon betrokken. De Jubilé-zangersveertien personen sterk en begeleid door prof. White en echtgenoote, vertrekken Vrijdag avond uit Londen om Zaterdag ochtend over Vlissingeu te Middelburg aan te komen. Na de uit voering aldaar op a.s. Maandag, zullen zij Dinsdag avond te Zierikzee, Woensdag te Rotterdam en Donderdag avond te Gouda optreden. Vrijdag begeven zij zich naar Duitschland, waar zij door de Keizerlijke familie en andere hooggeplaatste personen worden ontvangen en te Berlijn in het academie-gebouw hun uitvoeringen zullen geven. Te Ossenisse is tot secretaris der gemeente en tot ontvanger benoemd de heer J. C. Rademaker, gareel maker, leerlooier en herbergier aldaar. De heer P. J. van Braband, klerk ter secretarie van Hontenisse, die de vaceerende betrekkingen te Ossenisse gedurende 5 maanden met de meeste nauwgezetheid en zeer ten genoege van het gemeentebestuur had waar genomen, en die dit bovendien geheel belangeloos had gedaan in het belang van den lieer J. E. Voet, die voor veertien dagen wegens ziekte ontslagen was, dong ook naar de betrekkingen te Ossenisse, doch verkreeg niet meer dan 3 stemmen. De Burgemeester en de Wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand, heb ben daarop hun ambt nedergelegd, onder de verklaring dat zij niet op de bekwaamheid van den nieuwbenoemden secretaris en ontvanger vertrouwden en zich niet aan rechterlijke vervolgingen en beboetiugen wilden bloot stellen. Men heeft te Vlissingeu na een onderzoek door duikers ontdekt dat de groote sluis van de buiten haven eenigszins onderloops is, zoodat daardoor zelfs een der groote steenen van den slctisbodem is uitge werkt. Men zal het gat thans met eenige schuiten zand trachten te stoppen het moet dus nog al groot zijn. De Minister van Justitie brengt op nieuw ter kennis van belanghebbenden dat allen, die tot den Neder- landschen adel behooren, gehouden zijn, overeenkomstig de deswege bestaande bepalingen, aan het Departement van Justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en wel door de inzending van een uit treksel uit de registers van den burgerlijken stand of uit kerkelijke registers; dat voorts de uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand zullen moeten bevatten behoorlijk gelegaliseerde volledige afschriften van de in die registers ingeschreven acten. Sedert 1 Jan. j.l zijn niet minder dan 1994 vreemde lingen, die zonder middel van bestaan hier te lande rondzwierven, over de grenzen gebracht. Vermoedelijk staat Nederland in 't buitenland als //van melk en honing overvloeiende/' te boek. Den 31 October a.s. zal de heer J. Wolbers uit Utrecht in de bijzondere school te Goes een volksvoor lezing houden over //de sociale kwestie". Spoedig zullen door de postadministratie nieuwe briefkaarten in omloop worden gebracht. De adreszijde verliest den rand, maar wordt eeu wapen rijker. Betreffende den waterstand in de rivier de Waal ontvangt de Staats-Ct. van het dep. van binnenl. zaken de volgende mededeeling: Op 11 October 1.1. konden schepen met 1,415 meter (5 Amsterdamsche voeten) diepgang op de ondiepste punten in de vaargeul, tusschen Varik en Rossum, voorbij varen, terwijl eene geul van voldoende breedte voor de beweging der schepen was vrijgemaakt. Te Brakel is de waterdiepte afwisselend ten gevolge van den invloed der getijen. Door het hooge water gedurende de laatste dagen zijn nagenoeg alle schepen weggevaren. Zoowel te Rossum ah te Brakel wordt de bagge ring voortgezet. Te Winschoten is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen Mr. H. Goemans Bor- gesius, hoofdredacteur van het Vaderland Benoemingen, Besluiten, enz. De student van den milit. geneesk. en pharma- ceutischen dienst te Amsterdam H. K. J. Dominicus van den Bussche is geslaagd voor het eerste gedeelte van het natuurkundig examen. Benoemd tot subsfc.-griff. bij de arr. rechtb. te Maastricht jhr. mr. J, Schuurbeque Boeije, gewezen kantonrechter van het opgeheven kantongerecht te Cortgene. (In ons vorig nommer bij vergissiug niet opgenomen). Benoemd tot gemeente-ontvanger te Alblasserdam de heer Nugteren. Benoemd door den Gouv.-Gener. van Ned.-Indië tot resident van Banjoemas, eil. Java, de heer C. de Clercq Moolenburgh. De Maatschappij tot redding van drenkelingen heeft aan dr. J. Egberts Risseeuw te Middelburg de zilveren medaille vereerd. Geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip //Leeu warden" de luit. ter zee 2e kl. W. J. de Bruijne. Z. M. heeft den kapitein-luitenant ter zee J. A. B. de Josselin de Jong, eervol ontheven van het bevel over het opleidingsschip //Admiraal van Wassenaer", en dat bevel, met 1 November aanstaande, opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee W. Steffens. Kunst en Wetenschap. Dinsdag 16 October is de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam op plechtige wijze ingewijd. Blijkens mededeelingen in het Aardrijksk. Weekbl. heeft het hoofd-comité te 's Gravenhage, voor een ont worpen Noordpool-expeditie thans f 22,000 a f 23,000 bij elkaar. Deze som is te gering om groote dingen te doen. Men meent evenwel dat zij toereikend zou zijn om met een klein zeilschip de onderneming te kunnen volvoeren. Wij kunnen hieromtrent geen oordeel vellen, doch 't zou te bejammeren zijn zoowel voor de wetenschap als voor de wakkere mannen, die eventueel den tocht naar Nova Zembla zouden wagen, zoo deze ondernomen werd met al te bekrompen hulpmiddelen. In onzen tijd zijn zelfs dergelijke wetenschappelijke toch teu wat het uitzicht op succes betreft nagenoeg uitsluitend geldzaken. Met geld kan men zich tegen het klimaat en tegen de meeste andere bezwaren wapenen. Het goed slagen van de jongste tochten is, behalve aan de onmisbare goede hoedanigheden der leiders en verdere deelgenooten, voornamelijk te danken geweest aan de ruime mid delen waarover kon beschikt worden. Necrologie. De heer Frans de Greve, vau wiens overlijden wij in het vorig nommer melding maakten, was in 1803 te Arnhem geboren uit deftige ouders. Reeds op jeug digen leeftijd, in 1828, werd hij aangesteld lot Hoog leeraar aan het destijds nog bestaande Atheneum te Franeker, waar hij een tijdlang degelijk onderwijs in de rechten gaf en o. a. zijn bekende studie over Jonas Daniël Meijer opstelde. In 1842 werd hij benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad. In 1855 werd hij vice-president eu nog in datzelfde jaar, door het overlijden van rar. Op den Hooft, ontving hij zijn benoeming tot President van het hoogste rechtscollegie in den Staat. Mr. de Greve was kommandeur van den Ned. Leeuw en grootofficier van de Eikekroon. Nederland verliest in hem een bekwaam rechtsgeleerde en algemeen geacht burger. Uit Rome wordt de dood van den senator Anton Scialoja bericht. Hij was in 1817 geboren, werd advocaat te Napels en later professor in de staat huishoudkunde te Turijn. In 1848 keerde hij naar Napels terug, werd achtervolgens Minister van Land bouw en Koophandel en ad interim van Eeredienst. Na de Kamerontbinding in 1849 werd hij na drie jaren preventieve gevangenschap uit het Koninkrijk Napels verbannenhij werd nu weer professor te Turijn, waar hij zich liet naturaliseeren. In 1860 werd hij onder de nieuwe Napelsche Regeering Minister van Financiën. Later maakte hij deel uit van het Kabinet La Marmora en dat van Minghetti (1874). Scialoja schreef verschillende werken, waarvan het voornaamste is //Principi dell Econoraia sociale", dat in 1840 te Turijn verscheen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De hardlooper Beraccini, die verleden week in den Haag 10 maal de Maliebaan heeft rondgeloopen binnen het uur, is Zondag j.l. in het gasthuis aldaar overleden aan een gevatte kou, die hij na zijn loop had opgedaan. Zoo is deze arme //paardmensch" het slachtoffer geworden zijner ongelukkige broodwinning. Een koetsiersknecht te Delft heeft zijn vrouw den hals af willen snijden; hij heeft haar een zware wond in den nek toegebracht en daarna zichzelveu aangegeven. Den 5 October zijn in het Erts-gebergte herhaalde schokken en trillingen van aardbeving waargenomen. Den 15 heeft men dergelijke verschijnsels waargenomen iu Zwitserland. De twee broeders Staunton, de vrouw van den eenen dezer broeders, en Alice Rhodes hebben van H. M. de Koningin van Engeland gratie van de doodstraf gekregen; althans uitstel, daar men beweert dat de zaak op nieuw onderzocht zal worden.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2