/IFBIk/l I.S4 HK com UT voor het arrondis- aj&a sement Zierikzee, 1877. No. 83. Zaterdag 20 October, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BRIEVEN UIT HOLLAND. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAV. IX. M. de Red. Sedert eenigen tijd ben ik in een onaangename stemming. Die overvalt me nu tusschen ons gezegd wel meer onder ministerieele crisissen en weersveranderingen, want ik ben erg verzot op zonneschijn aan iederen hemel. Thans echter komt er nog een oorzaak bij, want ge moet dit s. v. p. maar met een kleine letter laten drukken er hangt, voor 't eerst sedert m'n huwelijk, een klein, heel klein wolkje aan dien zaligsten aller aard- sclie hemelen. Jaren lang heeft ons karretje op een heerlijk gladde baan geloopenwe waren zoo echt prettig te zamen, zij binnenshuis bij de kleintjes, ik buiten in de maatschappelijke renbaan, zij het hart, ik 't hoofd van ons kluisje, enfin, precies als Ten Kate dat zegt in zijn Scheppingsla het daar na, dan behoef ik het niet af te schrijven. Br is op een paar keeren na dat de baker in huis was, maar toen was 't des bakers schuld nooit een oogenhlikje geweest dat de harmonie ver stoord was, nooit sedert dien noodlottigen avond van de vorige maand. Laat me u dat geleidelijk vertellen. Ik kom op dien avond na een stevige wan deling voorbij 't huis van een mijner vrienden en loop bij hem binnen, na m'n paraplu, er was geen wolkje aan de lucht op de voor haar bestemde plaats geborgen te hebben, welke handeling niet zóó ongemerkt geschiedde of m'n vriends vrouw, die verduiveld bij de hand is, roept uit, zonder te groeten „ei zoo, heb je-n-nieuwe paraplu Ik kon dat niet loo chenen, aangezien ik ze op mijn wandeling meegenomen had alleen om ze als wandelstok te probeeren. De tweede vraag was wat-i kostte. Ik noemde de som. M'n vriend bekeek en betastte 't instrument, terwijl z'u vrouw zich even verwijderde om spoedig met een triom fantelijk gezicht op me af te komen met een dergelijk stuk, 't welk ze me onder den neus duwde. Ik vond die ook goed en netjes. „Neen," zei ze, „i-is beter en mooier dan de-n-uwe en i-kost bijna twee gulden minder." Daar der gelijke toevoegingen altijd beteekenen: hals, wat heb je je laten bedotten, voerde ik wan hopige pogingen aan tot verheffing van mijn eigendom boven dat. mijns vriends, wanhopig, want ik verloor 't op alle punten, bovenal op 't punt van sierlijkheid de mijne toch was een niet te miskennen afstammeling dier oude groene familieschermen al was ze dan ook be hoorlijk met den tijd meegegaan de zijne daarentegen was slank, elegant. Deze kwam regelrecht uit Parijs, de mijne uit een onzer solide Hollandsche winkels. Ik had al veel wonderen hooren vertellen van de magazijnen der werelstad, die me koud lieten maar dit tot m'n beurs sprekend voor beeld trof me. Iemand, die nog ver is van wat men noemt een gezeten burger, wordt nooit spoediger getroffen dan wanneer hij in zilvergeld uitgedrukt ziet hoeveel hij nutteloos besteed heeft. In onzen duren tijd beteekent de som van twee gulden op zichzelf niet zoo heel veel, maar als verschil op eeu voorwerp dat 'n 7 of 8 galden kost is 't een verbazend getal. Bo vendien f 2 beteekent in een klein-burgerhtris- houding zóóveel boter of zóóveel aardappelen. Ik liet me heel wat van Le Printemps, van Le bon Marehé, van Le petit St. Thomas vertellen, kreeg stalen te zien, doorbladerde een stapel catalogi met lieve plaatjes en aller duidelijkste aanwijzingen hoe men dames de maat moet nemen, stak een dier geïllustreerde werkjes in m'n zak en wandelde bedaard naar huis, wel gissende wat me hier te wachten stond. Mijn vrouw toch is een Hollandsche pur sang, verzot op Hollandsche winkelramen met „stofjes" en, zonder dat ze 't vermoedt, een vurige aanhangster van 't beschermingstelsel. Ik zette me rustig neer, stopte een versche Gouwenaar en begon een roerend betoog over de onverantwoordelijkheid van hier te koopen voor veel geld, wat we in Parijs voor 'n dub beltje per M., of 1 a 2 gulden per stuk minder kunnen krijgen. Ik sprak over de enge grenzen onzer betrekkingen en de enorme voordeelen, voor de beschaving vooral, dat onze burger- luitjes deu blik eens uaar buiten wenden en ervaren dat Paris of Bruxelles niet in een andere wereld liggen dan die waarin zij om sukkelen, in 't kort, aan de hand dier roerende krant-artikelen, die onder de namen„Kijkjes in de modewereld" en „Brieven aan een vriendin" de rondte doen door groote en kleine dagbladen, bepleitte ik 't nut van bestellingen doen te Parijs, wel zorgende dat ik met 'n sierlijk re- dekuustigen zwaai weer terecht kwam op 't dubbeltjes-argument, dat mij als huisvader, ronduit gezegd, 't zwaarste woog en dat bij haar, een lieve zuinige huismoeder, steeds nummer één is. 't Hielp me alles bijster weinig. Ze naaide ongestoord door aan 'n wit katoenen sloofje voor onze jongste, die zooals ge weet in No vember 4 maanden oud wordt en vond het jammer dat ik me zoo inspande voor dergelijke onvaderlalidsehe praktijken, 't Was toch al te erg om onze winkels voorbij te loopen, die steen en been klagen ze bedoelde de win keliers over ontzettende lasten en schrale ontvangsten, die panden betrokken hebben in 't vertrouwen dat ze door 'n groote elienteeie dat woord had ze van mij uit de Kijkjes zouden in staat gesteld blijven de huur te betalen, het personeel de bedienden n.l. de rijksbelasting en den voortdurend klimmenden hoofdelijken omslag en wat al meer door de bevoegde macht uit zoo'n pand te voorschijn gehaald wordtten alge- meenen nutte. Dat zei ze, doch ze zweeg er van dat ze een verre nicht had, die in zoo'n zaak „zat" en die dag op dag aan de toonbank haar „belast" hart in dergelijke jeremiaden vóórhaar klanten, onder wie m'n vrouw behoort, uitstortte. Dat vond ze niet mooi van me, dat ik nu weder op die nicht zinspeelde, 't Was net of ze daarom van Parijs niets weten wilde om haar nicht te bevoordeelen, en van deze wist ze nu juist hoe de vork in den steel zat. Het Parijsch fabrikaat was ja een ziertje goedkooper genoteerd, zonder de inkomende rechten, maar telde men die (5 perc.) er bij, dan scheelde 't maar zeer weinig met den prijs hier. Juist de concurrentie met die opdoemende magazijnen had 't onzen winkeliers tot plicht gemaakt zich met 'n minimum van winst tevreden te stellen. Ze zien dan ook reeds zeer velen die verleden jaar nog volbloed Parijzenaars waren tot hun winkels terugkeeren. Bovendien, argu menteerde m'n vrouw, terwijl de naald rustte, 't is op den duur te ongemakkelijk daar ginds te bestellen. Wanneer ge hier iets laat komen en 't bevalt niet, welnu dan gaat 't terug en ge ruilt als '1 u aanstaat. Maar komt daar eens mee te Parijs Ze kende iemand en ik moet, belaas, haar bewering onderstrepen, dewijl ik den man ook zeer goed ken die bij gelegenheid van een bestelling door een met hem bevriende familie een dozijn boorden verlangde. Volgens den catalogus behoefde hij slechts de lengte iu c.M. op te geven van 't eene knoopsgat tot 't andere. Dat deed hij na eenig overleg, want die maatgeverij kan op drie verschillende wijzen geschieden. Hij nam de waarschijnlijk bedoelde lengte en be stelde. Toen 't pak kwam, bleek bet- een dozijn kinderboordjes te bevatten van e. 4 c.M. ver schil met de opgaaf. Wat daaraan nu te doen Terugzenden, zegt de catalogus, maar iedereen begrijpt zeer goed dat men voor een rijksdaalder aan waarde onmogelijk zooveel omslag kan maken. Die voorkomende gevallen het genoemde staat niet op zichzelf maken de bestellingen eenigszinsgewaagd, vulde ik aanon verantwoordelijk beweert m'n vrouw, want ze ijst er van als ik van 'n rijksdaalder, onnut besteed, zoo op een alledaagschen toon spreek, waarom 'k maar niet kan begrijpen dat ze m'n argument van slechts twee kwartjes minder, zoo bedaard liet passeeren. Ze houdt echter vol dat 'u paraplu van f 2 duurder ook f 2 beter en sterker is. Het Parijsche regeuseherm, zegt ze, is voor Pransche leegloopers, die te wuft zijn om langer dan 'n paar maanden met zoo'n ding langs straat te slenteren. Onze vaderlandsche familietenten echter zijn solide en tarten de dagen- en maandenlange regens, waarop we in de laatste jaren van October tot Mei getrakteerd worden. Let maar eens op dat de-n-uwe op z'n minst een jaar langer duurt. Ik zag geen kans iets aan te voeren dat steek hield en werd daarom zooals in zulke gevallen gebruikelijk is eenigszins boos. Ik voelde dat 't niet ging zooals 't behoorde. Wat drommel, ik 't hoofd, en zou zij me dan verbieden op de goedkoopste markt te gaan, als ik dat voor mijn huishouden 't verkieslijkst acht Is de vrouw niet verplicht den mau tc jawel, dat hebben we op den burgerlijken stand zoo treffend hooren voorlezen, maar iu de praktijk blijkt 't soms dat de rollen glad mis verdeeld zijn. Als ik zoo'n „bijzonder slecht menscb" was zou 'k ze toen hebben afgeranseld om ze haar plicht te leeren. Daar ben 'k echter te goed toe; 't speet me maar dat al mijn vrienden op de sociteit me voortdurend de oogen

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1