Buitenland. A D V ËRTÏ N TÏE N7~ R. KOOLE ZOON Uit alle Werelddeelen wilde zijn medewerking niet leenen tot het plegen van een misdaad als die van 2 December. Ondertusschen moeten er andere generaals toch wel voor te vinden zijn en zijn de noodige regimenten soldaten reeds gereed. Nog Zaterdag dreigde de officieuss figaro met soldatengeweld als de verkie zingen niet gunstig voor het gouvernement uitvielen. Zoo onbeschaamd is de samenzwering der mannen van den Syllabus Ondertusschen kwamen heden reeds een aantal be richten in van den uitslag der verkiezingen. Gisteren avond tegen middernacht werden hier te lande de eerste namen bekend. In het Departement van de Seine was toen de verkiezing al zeker van 20 republikeinen tegen 1 conservatief. De namen dier 20 zijn Denfert-Rocherenu, Brélay, Grévy, Tirard, Cantagrel, Alain Targé, Henni Brisson, Barodet, Germain Cassé, Spalier, Marmottan, Floquet, Louis Blanc, Pascal Dupret, Gambetta, Farcy, Greppo, Fró- bault, Bamberger en Deschanel. De eenige conservatief die gekozen werd is Touchard, die 't van Anatole de la Forge met een kleine 1000 stemmen won. De 'géheele uitslag zal vermoedelijk zijn dat de Republikeinen de meerderheid blijven behouden, en wel een indrukwekkende, doch zij hebben toch stemmen verloren ook. Niet zóóveel als waarop de Fourtou gesnoefd had; maar waarschijnlijk toch genoeg om Mac-Mahon moed te geven tot volhouden, tot een herhaalde ontbinding, tot geweld in den ruwsten zin vaii het woord. De Oorlog in het Oosten. 13 Oct. Heden zijn 'de berichten van eenig meerder belang dan de laatste dagen. Osman-pacha is in Plevna weder versterkt met de hem toegezonden divisie van Chefkct-pacha, die zich zoo goed aan de opmerk zaamheid van generaal Kryloff heeft weten te onttrekken. De gemeenschap met Sofia door den telegraafdraad is hersteld. In den avond van den 8 hebben de Turken een uitval uit Plevna beproefd tegen de werken der Roe- meniërs en Russen, zij werden teruggeslagen. De brug, die de Turken te Silistria begonnen waren te bouwen, breken ze weder af. liet Oostelijke of Schoemla-leger, dat vau Mehemed- Ali-pacha op Sóeleiman-pacha is overgegaan, heeft zich thans geheel teruggetrokken op de oude linie Schoemla-Rasgrad. Volgens een telegram uit Petersburg van gisteren is Dinsdag in den Soelina-moud van den Donau een Turksche driemast-monitor op een Russische torpedo geloopen en in de lucht gevlogen. Aan de Polit. Corresp. wordt heden weder stellig verzekerd, dat het Russisch-Servisch verbond wezenlijk tot stand gekomen is. Rusland zou aan Servië uit- keeren 1 millioen roebels per dag, rekenende van den dag af dat de Servische armee over de grenzen rukt, tot op liet sluiten van den vrede. In Azië is Maandag ook gevochten. De Russen vielen Moukhtar-pacha aan, terwijl hij bezig was met zijn concentreerende beweging op Kars. Volgens Turksch bericht werden de Russen afgeslagenmen zou echter uit datzelfde bericht opmaken dat de Turken toch meer verloren hebben dan de Russen; 'daar Moukhtar-pacha de verliezen des vijands op 1200 man schat en de zijne onbekend noemt. Niet voorbarig kan het geacht worden eens te gaan berekenen in hoever de wederzijdsche strijdkrachten op dit oogenblik nog in staat kunnen zijn den oorlog vol te houden. Zeer matig de verliezen tellende kan men wel stellen dat de Russische legermacht tot op de helft versmolten is en dat van die helft een vierde gedeelte, wellicht nog meer, ziek is. Ook van den Turkschen kant zal wel niet meer dan de helft der valiede strijders zijn overgebleven. De verhoudingen der bewegingen zouden dus als van zelf dienen ingekrompen te worden, d. i. bij voortzetting van den strijd, zou deze wat men noemt een slepende oorlog worden. Dat zou zeker niet snel naar hefc doel voeren en ook naar evenredig heid nog meer volk kosten, dan een tijdelijk sluiten van den veldtocht, om dien tegen het voorjaar weder te hervatten. Zoo denkt Lord Salisbury er ook over, waarom hij meent dat men voor 't oogenblik niet veel kan zeggen waar meer kans voor is: voor een tijdigen vrede of voor een langen oorlog. 14 Oct. Een telegram van den Grootvorst-troonopvolger, uit Dolnji Monastir van den 10, zegt dat alle ope- ratiën verhinderd werden door een vreeselijken storm die er woedde; dat de wegen nagenoeg alle onbegaan baar zijn en dat de soldaten onbeschrijfelijk lijden. Toen uit Bajezid indertijd gemeld werd dat de Russen die plaats verlaten hadden wegens den stank die er heerschte, moest men daarom glimlachen als om een nieuw gevonden uitvlucht ten einde geleden nadeelen te bemantelen. Thans, nu uit het prinselijk hoofdkwartier zulk een telegram komt, waarin het lijden der arme soldaten ten minste genoemd wordt, is er wel reden om aan te nemen, dat het Russische leger inderdaad in vree- selijke omstandigheden verkeert. Of het lieden ook bekend geworden keizerlijk decreet, dat alle soldaten die zicli op het tooneel des oorlogs bijzonder ver dienstelijk maken, officier kunnen worden, tegen al de ellende die er in het leger geleden wordt kan opwegen, mag men met reden betwijfelen. Het is overigens al treurig genoeg dat de kinderen des volks, die zich zoo bij duizenden moeten opofferen voor zaken, waar zij meerendeels geen flauw begrip van hebben, bij wijze van genadige keizerlijke gunst kannen bevorderd worden. Volgens de Engelschc Standard is de ellende in de te velde zijnde legers zoo groot, dat in 20 dagen tijds van het Rnssiscli-Roemeensche leger 15000 ge storven zijn van ziekte, uitputting en gebrek. Dit getal is groot, doch al is het het dubbele van de waarheid, dan is 't toch nog vreeselijk. Volgens Daily Dews zou generaal Todleben als zijn meening verklaard hebben, dat Plevna alleen door uithongering zal kunnen genomen worden. Dit zal dan zooveel willen zeggen als dat het Turksche Se- bastopol onneembaar is, daar 't immers is gebleken dat de Russische macht onvoldoende is om Plevna geheel in te sluiten en de generaals onbekwaam zijn om den toevoer aan Osman-pacha af te snijden. Gisteren meldde een telgram dat er door een vrij corps van 1500 man uit Hongarije een inval in Roe menië was gedaan, met het doel om den spoorweg te vernielen en de Russen van hun land af te snijden. Er werd al bijgezegd dat die stoute onderneming door Poolsche grooten op touw gezet was. Heden wordt door de Polit. Corresp. gezegd dal volgens ingewonnen berichten van zulk een inval niets bekend is. Uit Konstantinopel is een telegram van PCeutePs Office te Londen gekomen, meldende dat Moqkhtar- pacha de Russen in Azië vervolgt op hun teruggaande beweging. I)e vraag of er een winterveldtocht zal volgen, houdt velen ernstig bezig. Niet weinig deskundigen geven te kennen dat zij dit kort eu goed voor onmo gelijk houden. De ellende is nu reeds zoo groot, meenen zij, dat de soldateii sterven als muizen; het weder en de wegen zijn zoo slecht dat de bewegingen feitelijk belet worden,'hoe is er dan aan een winter- veldtocht te denken Zeker, indien menschelijkheid en gezond verstand in het Russische hoofdkwartier voorzaten, dan zou men daar zich wel tweemaal bedenken alvorens den winterveldtocht te gelasten. Maar in Rusland is het kanonnenvleesch goedkoop en gedwee, en wat de hoogstebevelhebbers aangaat, die schijnen er al voor gezorgd te hebben, het zich te Boecharest zoo aan genaam mogelijk te maken. Grootvorst Nicolaas heeft door zijn hofmeester de noodige komedianten voor een theater en zangers en zangeressen voor cafes chantanls laten engageeren. (Trouwens Napoleon I nam Talma ook mede naar Moskou.) Voor de sol daten wordt ook gezorgd, althans daar wordt veel ophef van gemaakt. Zoo zijn besteld 500000 paar winterlaarzen, 600000 dikke mantels en pelzen, een onnoemelijk getal wollen ondergoed, sokken enz. enz., zóóveel dat men wel vragen mag hoeveel paar laarzen elk soldaat dan wel zal krijgen. Wat de tijd betreft, waarop al deze goede zaken in hun handen zullen komen, de arme tobbers, die daar in slijk en modder zitten, mogen zicli troosten, dat dit alles binnen vijf maanden moet gereed zijn, en dat de leveranciers voor 't leger niet erger knoeien clan zulk soort van lieden in oorlogstijd overal doen. Over vijf maanden is echter de winter al haast om. De Turken zouden vast ook wel liever de winter kwartieren betrekkendoch als de Russen dit niet eerst doen, kunnen zij er ook niet aan denken, ofschoon hun positie niet zoo ongunstig is als die der Russen, die zich ver van huis en in 's vijands land bevinden. Kei'k- en öchoolnieiiws. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier ds. I. O. Montijn te Alblasserdam. Bedankt voor 't beroep naar Waarde door ds. Beekhuis te Loenen o/d Veluwe; voor Bruinisse door ds. D. Wielandt te Ginneken c. a. Benoemd tot hnlponderwijzeres te Rotterdam mej. C. Knip van Middelburg. Te Middelburg zijn nog toegelaten als hoofdonder wijzeres Mej. C. D. de Marree van Middelburg; als hulponderwijzeres mej. C. J. van Dalen en B. K. van der Hoek van Goes, M. F. van Hal, J. C. Mulder en P. C. Verhuist van Middelburg. Naar wij vernemen zal het vergelijkend examen te Oosterland voor de school te Sirjausland plaats hebben op Zaterdag 27 October a. s. ZEETIJXHNGEN. BINNENGEKOxMEN. BROUWERSHAVEN. 2 Oct. //Carl Johan", kapt. Ole Borresen, van Borga naar Dordrecht. 4 s.s. //Bewick", kapt. J. Corrigall, van Kroon stad naar Rotterdam. 6 //Krimpen a/d Lek", kapt. J. L. Jansonius, van Kotka naar Schiedam. 7 //Martha", kapt. C. Egeness, van Borga naar Dordrecht. 8 s.s. //City of Dublin", kapt. E. Dunian, van Barrow naar Rotterdam. 8 s.s. //Anglian", kapt. M. Walsh, van Mary- port naar Rotterdam. 9 s.s. //Freja", kapt. C. F. Johansen, van Riga naar Rotterdam. 9 s.s. //Bonnie Kate", kapt. H. Sammon, van Londen naar Brouwershaven. 11 a //Elisabeth Mary Ann", kapt. J. Philip, van Charlestown naar Dordrecht. 11 //Arnoldi", kapt. John Sharp", van Poole naar Rotterdam. 11 i/ //Solari", kapt. N. Solari, van Buenos-Ayres naar Rotterdam. 11 a //Lesseps", kapt. G. Stein, van New-York naar Rotterdam. 11 s.s. //Lufra", kapt. W. Johnstone, van Kroon stad naar Rotterdam. 12 u //Frigate Bird", kapt. li. von der Lippe, van New-York naar Rotterdam. 12 u //Nestor", kapt. L. van Roosendaal, van Batavia naar Rotterdam. 12 a //Jeunie S. Barker", kapt. C. Waite, van Rangoon naar Zwijndreclit. 12 u //Jason.", kapt. H. T. Thorsen, van Char lestown naar Rotterdam. 12 //Andreas", kapt. A. A. Cochinos, van New- York naar Rotterdam. 12 //Professor Daae", kapt. P. Voigl", van Batavia naar Rotterdam. 12 s.s. //Waldridge", kapt. R. Weatherlcy, van Danzig naar Rotterdam. 12 //Elly", kapt. J. A. Tinhalt, van Pensacola naar Rotterdam. 12 //Noach 1", kapt. M. H. van der Schaft, van Rotterdam naar Batavia. 13 a //Albion", kapt. F. E. Nielsen, van New- York naar Rotterdam. 13 //Björviken", kapt. li. Andersen, van New- York naar Rotterdam. ZEILKLAAR 14 s.s. //Bonnie Kate", kapt. H. Sammon, van Brouwershaven naar Piraeus. Aangekomen passagiers per fregat //Nestor", kapt. L. van Roosendaal, van BataviaMevr. Sandman de heer van Maanen, echlgen., 5 kinderen en baboe; de heer van der Meer, echtgen. en 2 kinderen; de heer van Erp Taalman Kip; de heer van Thienen, 2 kinderen en baboe. Gedurende de reis zijn overleden de heer Sinia, officier van gezondh. 2e klasse, en de heer Sandmau. Zij, die iets te vorderen hebben van Sr®» of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen J. C. VIERSMA, oud-koopvaardijkapitein te dezer stede, den 4en October j.l. overleden, worden verzocht opgave daarvan te doen ten kantore van den ondergeteekende vóór 31 October 1877. Zierikzee, 16 October 1877. J. H. C. HEIJSE. nemen gelden a deposito met veranderlijke rente: thans voor minstens 5 dagen na zicht 3 rente. 3 maanden vast 31/2% u Verleenen credieten tegen voldoend onderpand of anderen waarborg. Belasten zich verder met alles wat tot de Effecten- en Kassierszaak behoort. komen dankbetuigingen omtrent de gunstige werking van mijn middel tegen de JOronLceïlSCliap in. Zoo schrijft de Iieer K. F. v. G..r, Predikant te Lutten (Overijsel) Dank zij de "Voorzienigheid, die u gegeven heeft te vinden zulk een probaat middel tegen den sterken drank of liever tegen de zucht naar dat vocht enz. Het middel is onderzocht en aanbevolen door de bekwaamste Geneeskundigen en kan zonder het medeweten des lijders aangewend worden. Reeds duizenden zijn er van geuezen. Geneeskundig advies kosteloos en franco. ALBERT KRAEHMER te Dresden Pillnitzerstrasse No. 46.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3