Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. zoenlijker tegenstander. Zij zal de aanvallen te weêrstaan en zegevierend af te slaan hebben, van een partij die pretendeert in Gods naam te handelen, die haar mandaat in hoogste ressort erkent als ontleend aan de macht van over de bergen en die wel de hulp wil aannemen van nog anderen, die niet van over de bergen zijn, maar die toch ook meenen Gode een dienst te doen met in zijn naam op aarde den baas te spelen. Daarop dient te worden gerekend als de onderwijs-wet aan de orde komt, als er van kieswet-herziening sprake zal zijn, of van be lasting-herziening, kortom, bij elke zaak van belang. Zierikzee, 16 Oct. Uit andere bladen vernamen wij dat door een lid of eenige leden van den Ge meenteraad een voorstel aan dien Raad zou ingediend zijn tot liet reorganisatiën der plaatselijke heffing en dat wel door de vervanging van den thans vigee- renden hoofdelijken omslag door een volgens den progressieven grondslag. Officieel is van deze be langrijke zaak nog niets bekend. Wij kunnen er daarom niet over oordeelen. Mocht het gerucht op waarheid gegrond zijn, dan komen we later op de zaak terug. Zierikzee, 16 Oct. Volgens berichten uit de Residentie is de heer Kappeijne door Z. M. belast met de samenstelling van een nieuw Kabinet. I)e Standaard verheugt zich in den mingunstigen, om niet te zeggen vrij ongunstigen, staat onzer finan ciën, en dat wel omdat nu de aan het roer komende liberalen bij hun onderwijswet-plannen zullen afstuiten op een ledige schatkist. Iioe nobel en hoe christelijk van dat bladAls Heemskerk indertijd aan het restitutie-aas had willen bijten zou het vermoedelijk anders gesproken hebben, hoewel 't toen ook al bekend was dat de staat der schatkist er niet beter op werd. Men ziet ondertusschen uit deze kleine concessie van de Standaard, waar zij als oppositie heul zal gaan zoeken, n.l. bij 't negatieve argument van een ledige schatkist. Te 's Gravenhnge is op 74jarigen ouderdom over leden mr. F. de Greve, voorzitter van den Hoogen Eaad der Nederlanden. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 29 Oct. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Eijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Eerlang zal men te Amsterdam aan het postkantoor het Amerikaansclie systeem voor 't afhalen van brieven invoeren. Er zal nl. een kast, in tal van loketjes verdeeld, worden geplaatst; degenen, die '1 droit de boite genieten, hebben van een dier loketjes een sleutel en kunnen, als zij door het glazen deurtje er iets in zien, het er uitnemen, dat aan de binnenzijde, in 't postkantoor, dadelijk na aankomst der posten er in wordt gelegd. Elk loketje is genummerd aan de voor- en achterzijde en heeft een afzonderlijk en van de overige verschillend slot. Als een curiositeit is opgemerkt dat Breda is een dubbel kiesdistrict met 4478 kiezers en Amsterdam een zesdubbel met 4195 kiezers. Hierbij schijnt wel te gelden, dat men de steramen moet wegen en niet tellen. De waterstand op de Waal is sinds eenige weken zoo laag geweest dat honderden vaartuigen onder Eossum en andere plaatsen hebben stil gelegen en de vaart zoo goed als geheel gestremd was. Thans is de waterstand iets beter geworden en hebben vele stoombooten en zeilschepen de reis vervolgd. Op den IJsel daarentegen had men verleden week veel last van het overvloedige water, zoodat de uiter waarden bij herhaling zijn overstroomd. Thans doet het niet onmerkwaardige geval zich voor dat door een vreemden ondernemer een geheel eskader Hollandsclie vischschuiten is ingehuurd om voor zijn rekening te varen. Acht schuiten van Urk met een gezamenlijke bemanning van 32 koppen zijn naar Norderney vertrokken om daar voor rekening van den heer Oterendorp te vissollen. Zeven van die acht zijn vast aangenomen, de achtste is medegegaan op avontuur, waarschijnlijk rekenende ook wel een akkoord te zullen treffen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot subst. offic. bij de arr, rechtbank te Zwolle mr. A. N. baron de Yos van Steen wijk, thans subst. off. van just, bij de arr. recht bank te Zierikzee en tot subst. offic. bij de arr. rechtbank te Zierikzee jhr. mr. Ii M. J. van Asch van Wijck, thans subst. griff. bij bij de arr. rechtb. te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de E. Hoogere Burgerschool te Utrecht den heer G. de Bruijne, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Z. M. heeft benoemd te hoogleeranr in de genees kunde aan de Universiteit te Groningen dr. A. P. Fokker. De luit. ter zee 2e kl. W. J. de Bruijne, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor //Krokodil", wordt met den 20 dezer op non-activiteit gesteld. Ingetrokken de concessie voor den aanleg van spoor wegen in Groningen, daar de termijn verstreken is, binnen welke de concessionarissen het benoodigde kapitaal bijeen moesten hebben. Landbouw en Handel. Inhoud van CERES No. 32. Landbouw-onderwijs. De nieuwe landbouw, door I. I. Mechi, vrij naar 't Engelsch door den redacteur. (Vervolg). Het be waren van wortelgewassen. Kleine of groote boerderijen. De landbouwraad of college van landbouw, enz. Volgens de N. Rott. Ct zal concessie aangevraagd worden voor de droogmaking van het Wieringermeer. Zoo men weet, valt dit gedeelte der Zuiderzee buiten de Iieemskerksche plauueu van droogmaking. De kunstboter, tegenwoordig bij duizenden Ys-vaten in de onderscheiden fabrieken vervaardigd, levert een gevreesde concurrentie voor den boterhandel in de noordelijke provinciën, zoodat de prijzen der boter in de laatste dagen dan ook meer en meer dalen en er kooplieden worden aangetroffen, die duizenden guldens schade lijden. In keukens, restauraties, op schepen enz., speelt de kunstboter een hoofdrol; de bewerking laat niets te wenschen over, de smaak is zuiver, de kleur is niet te onderscheiden van die der echte boterterwijl de hoogste prijzen nog gelijk staan met de laagste marktnoteeringen der vorige weken. Rechtszaken. Den 1 Nov. zal voor het gerechtshof te 's Hage terecht staan J. de J., landbouwerszoon te 's Heerarends- kerke, beschuldigd van feitelijkheid tegen de eerbaar heid tegen J\ v. S. onder Wolfaartsdijk met geweld ondernomen, toen zij samen van de Middelburgsche kermis huiswaarts keerden. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Op den spoorweg onder Elten i3 door den trein een spoorwegwachter overreden. Hetzelfde ongeluk trof een spoorwegvvachteres op den spoorweg bij Seppe, tusschen Rosendaal en Breda. Op den trein van Beilen naar Meppel verloor een beschonken man zijn pet. Hij sprong die na, terwijl de trein in vollen gang was en de arbeiders, gezonden om hem te gaan zoeken, vonden hem ongedeerd op den weg liggen. Tusschen Grijpskerke en Buitenpost is een man die bij het aankomen van een trein nog den weg wilde oversteken, door de locomotief aangereden en in levens gevaarlijken staat opgenomen. Te Rotterdam is een matroos verdronken, in de Westerhaven. Onder Leeuwarden is een boerenwoning en een daar aan grenzende woning van een melkslijter afgebrand. Te Anhem, gem. Dalfsen, is mede een woning afgebrand. Te Middelburg is gearresteerd de persoon van C. W. B., verdacht van den goudsmid H. te hebben opgelicht voor eenige gouden voorwerpen. Genoemde C. W. B. is vroeger reeds veroordeeld tot twee jaren correction, gevangenisstraf, tot drie maanden corr, en 10 jaren crimineele gevangenisstraf. Ook is te Middelburg gevankelijk binnengebracht G. D. W., deserteur van het oorlogsschip en tevens verdacht van diefstal bij een schipper te Weraeldinge. In een fabriek te 's Hage zijn twee werklieden tusschen de machine geraakt en ernstig bezeerd, De brutale dievegge, die onlangs te Rotterdam een winkelier oplichtte voor zestien gouden kettingen en vier gouden ringen, is te 's Gravenhage gearresteerd. Te Deventer is een veld-artillerist onder de exercitie door een affuit, waarop een kanon lag, overreden en zwaar aan den schouder gewond. Op den Groninger spoorweg is nabij Bunde een man door den trein overreden. Hij was in dronken schap vermoedelijk den spoorweg opgedwaald en neer gevallen. De beide beenen werden hem afgereden en hij bezweek kort daarna. Te Twijzel heeft een jager, op patrijzen schietende, een vrouw die over een weg ging in het gezicht getroffen. Hoewel zij ernstig gewond werd, schijnt zij niet in levensgevaar te verkeeren. Te Amsterdam is een timmerman van een stelling gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Boerdonk, gem. Empel, is een boerenwoning afgebrand. Voor Amsterdam heeft een groote uitgaande stoom boot het tolhuisbootje aangevaren. Dit laatste had een kolenhulk op sleeptouw, van welke een man door den schok is over boord gevallen en verdronken. In een kolenmijn bij Wigau in Schotland heeft een ontploffing plaats gehad, bij welke 40 mijnwerkers omkwamen. Te Bergen op Zoom is onder het exerceeren een brigadier der huzaren door het struikelen van zijn paard daaraf gevallen en ernstig gekneusd. Te Maastricht is een huis uitgebrand, waarin op de tweede verdieping een geheele doofstomme familie woont, die bovendien nog een doofstommen kostganger en een doofstomme logé in huis hadden. Deze lieden zijn met moeite gewekt uit den slaap en gered. Het Nedcrl. fregatschip //Java", kapt. J. Rotgans, op reis van Batavia naar Nederland, is met man en muis vergaan. Te Genueuilluis, nabij Parijs, is weder een vrouvvenlijk ontdekt dat doet denken aan een misdaad als die van Moyaux. De politie doet onderzoek. Voor eenige dagen hing een man, woonachtig in de Gerard Douw-straat .te Amsterdam, zich op, doch werd afgesnedeneergisteren herhaalde hij de daad en toen met het verlangde gevolg. Op den avond van den 14 October 1877 zich neerzetten om een buitenlandsch overzicht te schrijven, zonder 't hoofd vol te hebben van overpeinzingen hoe 't op datzelfde oogenblik in Frankrijk staat, zal wel geen enkel publicist mogelijk zijn. Wij kunnen het ook niet. Als van zelf gaan onze gedachten op dit oogenblik naar het Zuiden en waren ze in zekere spanning rond over de duizenden gemeenten van Frankrijk, waar heden de volksstemming heeft plaats gehad van welker uitslag zoo veel zal afhangen. Hoe gaarne zouden we den ring van Gyges en de krukken van Asmodeé thans bezitten en daarbij een dertigduizend- dubbel stel van stalen zenuwen om overal te gelijk de stemmente tellenalles om toch maar spoedig den uitslag te weten. Doch dit is ijdelheid. Zeker is het dat deze dag, hoe de oplossing van liet raadsel ook wezen mag, in de geschiedboeken van Frankrijk en de wereld als hoogst gewichtig zal aan- geteekend worden. Het behoeft geen beloog meer dat men bij dit plebisciet te doen heeft met een uiterste poging op groote schaal van het ultramontaansche clericalisme, om zich langs een schijn van wettigen weg de beschik king te verzekeren over eenige honderduizenden bajo netten, om daarmede nog weder eens een wanhopigen storm le loopen op de bolwerken van den modernen Staat en om nogmaals een poging te wagen tot her overing der wereld-heerschappij. Wij zullen er heden niets meer van zeggen en vooreerst den uitslag der stemming afwachten. Maandag avond. Blijkens de jongste tijdingen was te Parijs en op vele andere plaatsen gisteren den geheelen dag merk baar een groote agitatie, doch de orde werd niet verstoord. Alles liet voorzien dat de mannen van 16 Mei rekenen op een geweldigen coup. Reeds is hierom trent een en ander uitgelekt. In den Ministerraad moet overlegd zijn, hoe de onderneming uit te voeren, doch de Minister van Oorlog was bepaald tegen elke voor zijn naam als militair onteerende handeling, en

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2