Commandiet Kas, Buitenlandscli Overzicht. Buitenland. Burgerlijke Stand te Sierikzee. ADVERT E NIT E H de Nieuwe Rotterdamsche Courant en de Haarlemsche Courant. Kunst en "Wetenschap. De poging om een goed model te krijgen voor het Spiuoza-monument is tegengevallen. Geen der inge zonden ontwerpen kan de goedkeuring der commissie wegdragen. Enkele ontwerpen waren in liet oogvallend bizarre. Er zal nu andermaal een uitschrijving plaats hebben. De beroemde zangeres •Pauline Lncca die des zomers aan 't meer van Zurich haar verblijf houdt, zal zich des wiutsrs te Weeuen vestigen. In Januari is zij voornemens zich voor korten tijd naar Madrid te be geven en aldaar eenige malen op te treden. Haar loopbaan als kunstenares wenscht zij mei deze voor stellingen definitief te sluiten. Daar de proefneming, onlangs in den IJpolder genomen, om artesische putten te boren, met een gunstigen uitslag zijn bekroond, hebben ook landbouwers te Sloten pogingen gedaan ook zulke putten te ver krijgen. Reeds zijn deze bij enkelen gereed en bij anderen is de lieer De Jong, van Nieuwe Niedorp, hiermede bezig. Overal heeft de boring goede gevolgen op een diepte van ongeveer 28 M. komt helder zuiver water te voorschijn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Andermaal is een aanvaring geschied op de Vlis- singsche reede. Het Eng. stoomschip //Courett# heeft de Noordsche schoener //Bethel# aangevaren. Laatst gemeld schip is in de haven gebracht. De vermaarde pianofabriek van de firma Erard te Parijs is totaal afgebrand. Men berekent de schade op V-j2 millioen francs. Te Bordeaux brandde een stoom-houtzaagmolen af, waarbij 300,000 frs. schade gemaakt werd. Maandag heeft de hardlooper of het zoogenaamde //paardmensch#, die de Hagenaars al tweemaal had teleurgesteld, in 54 minuten 10 maal de Maliebaan rondgeloopen. Toch ook een man die zijn carrière schijnt gemist te hebben. In een pak Amerikaansche spoorweg-waarden, bij zeker bankier te Amsterdam op den zolder liggende, heeft men colorado-kevers gevonden. Bij een vrèeselijke vechtpartij te Roermond moesten twee maréchausées tusschenbeide komen. De een werd op den grond geworpen en ontving messtekende andere maakte van zijn karabijn gebruik en schoot een der aanvallers neder, terwijl ook een der omstanders dood geschoten werd. l)e politie heeft nog een viertal der woestelingen, die de maréchaussee hadden aange vallen, in arrest genomen. En zoo iets geschiedt in een stad, die volgens den syllabus geregeerd wordt! Te Rotterdam is een veertienjarige knaap verdronken en te Berlikutn (N. Brab.) is bij een brand een man verdronken. Te W olfaartsdijk is Zaterdag morgen een gehuwde vrouw, moeder van drie kinderen, in een sloot ge vallen en verdronken. Naar men uit Middelburg aan de IV. Rott. CL schrijft, moet te Colijnsplaat een moord gepleegd zijn. Omtrent den romantisclien speldenvoof, door een jonge dame te Amsterdam in de Warmoestraat ge pleegd, verneemt men nader dat de daarbij betrokken lieer 't geval niet zoo kwalijk genomen heeft en dat de delinquente in vrijheid gesteld is. 't Was maar een grap geweest In Frankrijk: stilte en angstige spanning, alles wachtende op de stem van 't orakel, dat a.s. Zondag zal geraadpleegd worden. Gambetta moedig als een held, doch heden wellicht gevangen manGrévy flink en bedaard als den op volger van Thiers past. Italië in gespannen verwachting naar den uitslag van het Mac-Mahonsche plebisciet. Vallen de ver kiezingen gunstig uit voor de clericalen, dan maakt Italië zijn bondgenootschap met Duitschland openbaar. In het tegenovergestelde geval kan Italië nog een afwachtende houding blijven bewaren. Duitschland ook in gespannen aandacht, vermoedelijk niet zonder wat wrevel de gebeurtenissen verbeidende; altoos gereed nog eens den handschoen op te rapen als een clericaal bonapartisme dien mocht durven werpen. Engeland uitziende met a firm look-outnatuurlijk niet ongenegen spijkers op laag water te zoeken. Spanj e alreeds zoetjes aan a la Syllabus geregeerd, de pers en Protestanten vervolgende; 't welk kan, daar men Spanje toch laat begaan. Oostenrijk vol bezorgdheid wegens de rampen die den Czaar treffen en niet ongezind hem bij te springen. En de Ultramontanen en Jesuïten van alle landen, die van 't Vatioaan aan 't hoofd, biddende voor den coup van Mac-Mahou. God betere 't Ziedaar den toestand van 't oogenblik. De Oorlog in het Oosten. 9 Oct Uit Azië zijn belangrijke tijdingen ingekomen. Daaruit blijkt dat de Russen na de jongste bloedige gevechten, althans voor 't oogenblik een vernieuwde ontmoeting willen vermijden. Moukhtar-pacha bericht dat hij op een voorwaartsclie beweging geen Russen ontmoet, zelfs niet gezien heeft. Zij schijnen zich ver van hun laatste stellingen teruggetrokken te hebben, deze enkel bezet latende door eenige bataljons infanterie. De verliezen in de laatste gevechten geleden, moeten belangrijk zijn. Voigens Moukhtar-pacha hebben de Russen 10000 man verloren en hij zelf 2000, waar onder 9 hooge officieren; later seinde hij nog dat de Russen wel 15000 man verloren hadden. Op deze getallen kan men weinig aan. Halveerende zou misschien elk een 4 a 6000 man verloren hebben. Hoofdzaak is dat er niets beslist schijnt en dat we nu vermoedelijk wel geen ernstige ontmoetingen zullen te wachten hebben in de omstreken van Kars. Dit is echter al meermalen gedacht en toch begon het vuur daar weer op te flikkerendoch nu staat het 'kwade jaargetijde voor de deur, dat de partijen wel kan dwingen de winterkwartieren te betrekken. Van Plevna niets nieuws. Als ware polderjongens kruien en graven de Roemeniers om den gehaten Turk in zijn veste te bekruipen. Van bestorming hoort men echter nog niets, en we gaan nu ernstig twijfelen of het wel waar is, wat verleden week de Russische tijdingen zeiden, n.l. dat de afstand lusschen de beide kampioenen toen nog maar 60 yards bedroeg. Was dat waar, dan moeten zij elkander nu wel in de wederzijdsche loopgraven ontmoeten. De Montenegrijnen hebben, volgens een bericht uit Ragusa van gisteren, in de Herzegowina een defen sieve houding aangenomen. Dit laat zich begrijpen, daar zij met hun betrekkelijk klein aantal zich on mogelijk ver uit hun bergen kunnen wagente meer, daar van alle kanten Turksche beuden oprukken om te beproeven de verloren posities te heroveren. Omtrent de Serviërs verkeeren we heden te eenenmale in het onzekere. Terwijl toch over Parijs het bericht komt dat Servië voor goed heeft afgezien van den oorlog op dit oogenblik, wegens gebrek aan wapenen, geld en monteeringen voor een winterveldtocht, ver telt de (Russisch gezinde) Polit. Corr. dat een divisie Serviërs naar de grenzen op marsch is en dat Rus sische stafofficieren gewacht worden. Zot genoeg! Reeds voor een drietal weken zei men dat de Serviërs naar de grenzen waren, en klanten van den Russischen staf ontbraken er nog maar aanMen zou haast aan spotternij denken, als er gezegd wordt dat de Serviërs nog behoefte hadden aan leiding door den Russischen staf. De Russische staf heeft waarlijk in deze campagne zijn bevret van onbekwaamheid ruim verdiend. De verplaatsing van het Russische hoofdkwartier van Gornji-Studeni naar de biug van Sistowa heeft wer kelijk plaats gehad, en wel om strategische redenen, zooals de Polit. Corr. schrijft. Die redenen kunnen wel geen andere zijn dan deze, dat de Czaar met zijn staf zoo dicht mogelijk bij den weg naar Roemenië en naar de Proeth wil wezen. Een nieuw legercorps zal nu in Rusland mobiel worden gemaakt. Het garde-corps schijnt geheel en al versmolten te zijn in de leemten die in de op het slagveld aanwezige corpsen bestonden. 10 Oct. Evenals gisteren meldt de telegraaf ook lieden dat het bombardement van lloetschoeck uit de batterijen van Gioergevvo wordt voortgezet. Weken en maanden geleden had die beschieting ook van tijd tot tijd plaats; veel uitwerking zullen de kanonnen echter niet doen, daar zij de bommen en granaten op een verbazenden afstand moeten werpen en er ook door de treffers in een plaats als Roetsclioeck niet veel schade is aan te richten. De opstand in den Kaukasus, waarvan men in eenige weken niets vernam, is toch niet geheel on derdrukt. Heden meldt de telegraaf uit St. Petersburg van gisteren dat een bende opstandelingen van 3000 man door de Russische troepen verslagen is met een verlies van 550 dooden en 300 gevangenen, terwijl de Russen in die ontmoeting 2 officieren en 12 man verloren. De cijfers laten we voor rekening der opgevers. On- derlusschen moet men toch erkennen dat liet Russische hoofdkwartier geen vervolgen meer uitgeeft van het vroegere stereotype bericht dat er „één kozakkenpanrd gedood en één man gewond was#. Volgens hetzelfde telegram hebben de Turken in de gevechten in Azië van 2 en 3 October ongeveer 6000 man verloren. Op zoodanig getal komt onze schatting (zie boven) ook neer. Bloed vergoten wordt er dus genoeg. Maar met dat al laat het eind van den oorlog zich nog niet zoo spoedig verwachten, al heeft ook de Engelsclie Minister Lord Carnarvon de meening uitgesproken dat er wel vredes-onderhandelingeii op til zouden kannen ziju. Rusland blijft zich nog steeds ten sterkste inspannen. Het heeft weder 300 kanonnen bij Krupp besteld. De moderne kanonnen hebben liet groote nadeel dat zij spoedig verslijten; kostbare vuurmonden zijn soms na een betrekkelijk gering getal schoten geheel on bruikbaar of gevaarlijk voor de bediening. Ondertusschen is Krupp wel een van de weinigen die uit dezen oorlog liet meeste voordeel trekken. Voor Krupp, die de kanonnen levert, en voor eenige hooggeplaatste Russen, die 't hem en den anderen leveranciers niet al te lastig maken, legt zulk een oorlog geen windeieren. 11 Oct. Nieuws van eenig belang van het oorlogstooneel is er lieden niet. Alleen loopen er weder geruchten dat de verongelukte opperbevelhebbers van de Russische legers, tot dusver enkel prinsen, door gewone menschen zullen vervangen worden. We gelooven daar nog niet veel van, al achten we 't ook waarschijnlijk dat de prinsen de gewone menschen wel zullen laten overwinteren en 't zichzelf te Boecharest of Kischeneff zoo dragelijk mogelijk zullen gaan maken. S c h o o 1 n i e u w s. Als vervolg op onze vorige opgave vermelden we dat nog geslaagd zijn in de akte-examens voor liet lager onderwijs te Middelburgvoor het Eransch de dames M. C. van Dijk en E. van Albada de Haan Hettema te Vlissingenals hulponderwijzer de li.h. L. v. d. Haven van Zierikzee, leerling der oefenschool aldaar; A. L. Hondius, II. Meijler, IC. van der Slikke, J. L. Tobi en J. Tuinman van Middelburg; G. van Roden van O. en W. Souburg; W. K, C. Schrier van DomburgA. L. A. van Unen van "Vlissingen en J. W. van Goor van Sas van Gentvoor de wiskunde de heer J. A. Boogerd van Brouwershaven. Van 5—12 Oct. 1877. Geboren: Eene dochter van II. van den Etide en J. Timmerman. Een zoon van J. van den Berge en M. Simmers. Eene dochter van J. van der Valk en K. J. de Glopper, Een zoon van P. Scliillemans en B. Dalubout. Eene dochter van C. Verton en M. de Waal. Eene dochter van J. II. Letzer en P. Huson. Gehuwd: J. Wetting, weduwn. en C. Rikman, wed. H. J. Moonen, jm. eu J. C. van den Bergen, jd. J. van der Slokken, weduwn. en J. Schulk, wed. Overleden: N. van der Weel, oud bijna 53 j., wed. J. A. van der Haven, oud 51 j., wed. C. J. van Burgh, oud 23 jjd. H. Jonker, oud 2 j., d. M. Augustijn, oud 74 j., man van J. van der Weele. Tot diep leedwezen zijner betrekkingen en talrijke vrienden overleed den 4 October te Zierikzee plotseling de Ileer W. TOP Wzn., rustend Hoofd onderwijzer aan de Eransche School aldaar, in den ouderdom van bijna 79 jaren. Namens de familie W. G. TOP Lzn. X_>e Zierikzeesctie Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden. Èt deposito. 8 dagen zicht 4 1 maand n 4y3 1 maand dato 3l/2 °/0 3 4 a 6 h n 4'/2 a KOOPT en VERKOOPT Effecten, Coupons, bui- tenlandsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 101 uur. Bij den Boekhandelaar H. Lakénman zijn nog een paar uren disponibel op

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3