Binnenland. winnen, we zouden dan nog niet wanhopen aan alles, al schijnt ook alles op 't spel te staan. Maar wel herhalen we onze onlangs ten beste gegeven pessimistische meeuing, dat er donkere dagen op handen zijn voor Frankrijk en Europa. Het is voor 't oogenblik wel zoo wat kalm, doch wij zien in die kalmte niets anders als die eigenaardige zwoelheid en ge druktheid, zooals men die waarneemt als een zwaar onweder zich voorbereidt om los te barsten. Het is de stilte vóór den storm, die, wie weet hoe spoedig, over Europa waaien zal, als een onvermijdelijk zuiverings-proces, zonder welke trouwens de ontwikkeling der menschheid en de gang der ideeën nooit mogelijk is geweest. De dagen dat ieder zitten zal in vrede onder zijn wijngaard en onder de schaduw van zijn vijgeboom, achten wij nog onafzienbaar ver ver wijderd. Zierikzee, 12 Oct. Naar men verneemt zullen de Amerikaansche jubilé-zangers dezer dagen ook de provincie Zeeland komen afoogsten. Na Middelburg bezocht te hebben zullen ze ook hier een voorstelling geven en wel in het laatst van October. De negers en negerinnen, die onder den naam van jubilé-zangers sinds een jaar Europa cijnsen ten bate der christelijke ondernemingen in Noord-Amerka, zijn zeer nette lieden. Zij worden overal gevierd door de first-class Christenen onzer dagen; zij logeeren in de eerste hotels, zingen origineel en zenden van tijd tot tijd het netto-bedrag van hun overvloedigen gouden oogst naar huis. Hun eerste trek in Nederland, dit voorjaar, bracht in weinige dagen 26 a/30,000 schoon op. Hierdoor aangemoedigd zullen ze nu nog eeu trekje doen. We vernemen echter dat het plati bestaat om de opbrengst van hun voorstelling alhier niet naar het rijke Amerika te sturendat zou zijn water in de zee dragen. Die opbrengst zal geschonken worden aan de bouw-commissie voor het Ned. Herv. Armengesticht alhier, en dat vinden we een kapitaal idee. Alles schijnt echter nog niet vast bepaald te zijn. In de Standaard leest men althans dat de heer Adama van Scheltema, die vroeger als impressario van den troep zich veel moeite gegeven heeft om hen te intro- duceeren, er nu wel wat tegenopziet andermaal op de zakken zijner landgenooten te gaan kloppen. Zierikzee, 12 Oct. Naar men met zekerheid ver neemt, zullen de welbekende „JuUlèe Zangers», immers bij voldoende deelneming, ook alhier eene zanguitvoering houden, en wel op Dinsdag- of Woensdagavond den 23 of 24 October a.s. Deze zangers en zangeressen, vroeger negerslaven en slavinnen, doorreizen nu Europa, om op hunnen zangtocht gelden te verzamelen tot het oprichten van een Stichting ter opleiding van vrijgelatenen tot leeraars, onderwijzers, geneesheeren, enz. Die Stichting gaf men den naam van uLwingetone-llall"naar den grooten zendeling Livingstone, die in Afrika werkte onder dat ontzettend groot getal slaven, dat in dat werelddeel nog wordt gevonden. Mocht eene genoegzame deelname het mogelijk maken, om ook hier ter plaatse het genot te smaken van eene zanguitvoering, die in Engeland en Nederland zooveel bijval heeft ondervonden en door haar grooten vergelijking is niet fraai en ook als beeld niet juist; want het moge waar zijn dat krijgstochten Engeland wel eens, als in 't voorbijgaan, gelegenheid hebben gegeven, zich met vreemden eigendom op het gebied der wetenschap te verrijken; 't is ook waar dat on noemelijk veel belangrijke oudheden en kunstvoorwerpen als 't ware voor de toekomst behouden en aan de wereld geschonken zijn alleen doordat zij in het Britsch Museum een plaats vonden. Wat zeggen ons de mummies en papyrus-rollen, die in de Egyptische graven ingemuurd zitten? Niets. Maar daar in de helder verlichte en voor ieder toegankelijke zalen van het Museum spreken zij tot ons en ontsluieren ons de geheimenissen van liet lang vervlogen verleên. Ja, een barbaarsche bevolking als de tegenwoordige van een deel van het eenmaal zoo hoogst beschaafde Nijldal, aarzelt niet de graven dei- vaderen te plunderen om de linnen omwindselen dei- lijken van veertig eeuwen oud,-aan kooplieden in oude lompen te verschacheren. Slechts wat de rijke en roemzuchtige Brit weet te bemachtigen blijft nog be houden voor de wetenschap. Wat leeren ons cle ruïnen van Ninivé, Babyion Persepolis, Palmyra, zoolang ze onder het zand dei- woestijn bedolven liggen en wilde dieren en woest geboefte daarin huizen? Maar de ijverzucht der Britten heeft die schatten der oudheid in veiligheid gebracht. En wat kan Griekenland zich beklagen dat de eenvoud en onovertroffen welluidendheid ieders be wondering heeft verworven. Ingezondeni). In de gemeenteraad van Goes heeft de heer Fransen van de Pulte de handelwijze van het dngelijksch bestuur en den raad verdedigd tegenover in het openbaar in gebrachte bezwaren over den verkoop der eikenhouten kast, en heeft eene discussie plaats gehad, waarin o. a. de heer Callenfels zeide, er voor geweest te zijn, dat eerst een onderzoek naar de waarde der kast had plaats gehad, want dat de heer Guiljam heeft verkocht drie vaasjes voor 500 en een strooppot voor 70 en dat op de verkoopiug van den heer Versluijs vaasjes van albast marmer 1700 hebben opgebracht, die later weder zijn verkocht voor f 2700. Middelburg. Naar wij vernemen wordt met 1 Januari a.s. het Huis van burgerlijke- en militaire verzekering alhier teruggebracht tot een Huis van arrest en bewaring. Omtrent verwisseliug van ambtenaren schijnt nog niets beslist te zijn. Z. D. Maandag heeft de Middelburgsche Schutterij haar gewonen jaarlijkschen schietwedstrijd gehouden tot besluit der zomer-oefeningen. Er werden 13 prijzen verschoten. Zaterdag middag is te Vlissingen aan de tweede binnenhaven door den hevigen N. W. wind, de stelling ingestort, geplaatst tot het stellen van een stoorakraan, voor rekening van het Rijk. Ofschoon geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn, moet de aannemer, een Belg, aanzienlijke schade door 't gebeurde lijden. Tegen niet minder dan 26 neringdoende personen te Vlissingen is proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van niet herijkte - of afgekeurde- maten en gewichten, welke laatste alle in beslag zijn genomen. Biervliet. Dezer dagen heeft Izaak Jacob Steeuhart, leerling van de openbare school voor gewoon en uit gebreid lager onderwijs alhier met zeer gunstig gevolg examen gedaan voor de Hof bouwschool te Gent, België. Deze is reeds de derde leerling, die met lof in dit jaar genoemde school verliet. In Maart deed Hendrik Willerasen en in September Willem Abraham Moelker ook met zeer gunstig gevolg examen als klerk 2e klasse bij de telegrafie. Onder de gewonden in Atchin vinden we o. a. aangeteekendden 2en luit J. C. C. Six Dijkstra, geboren te Ellewoutsdijk en den korporaal J. Vinke, geboren te Nieuw- en St, Joosland. Uit 's Hage meldt men dat op het door Z. M. den Koning aangekochte buitengoed //Welgelegen" onder Rijswijk eeu groote partij meubelen en kostbare voorwerpen is aangebracht, waarmede dit verblijf zal gemeubeleerd worden. Met de reis van de beroemde obelisk van Cleopatra, die uit Egypte naar Londen wordt overgebracht, gaat het tot dusver voorspoedig. Hot schip //Olga", dat de cilinder op sleeptouw heeft, waarin de obelisk besloten is, is Zondag te Gibraltar aangekomen. Nu restte nog de weg van daar over den Atlantischen Oceaan en door 't Kanaal. Engelschen zijn marmers hebben geroofd, die't zelf liet vergruizen door den tijd, of die het door het verwil derde nageslacht der tijdgenooten van Pericles liet ge bruiken om beestenstallen van te metselen, of riolen mede te overdekken? Neen, in stede van hem te veroordeelen wegens zijn zucht naar bezit, meen ik dat wij den Brit dank baar moeten zijn voor den ijver, waarmede hij arbeidt om de schatten van zijn Museum te vergrooten en voor de echt liberale wijze waarop hij die schatten te algemeenen nutte doet dienen. De geschiedenis van het beroemde Museum spreekt ook veel meer van een streven naar de bevordering van het algemeen belang van wetenschap en kennis, dan van onvruchtbaar eigen belang of persoonlijke ijdelheid. Een voorbeeldDe bibliotheek van Hans Sloane, die den grondslag uitmaakte van de verzameling boeken die nu bijna anderhalf millioen banden telt, was 50,000 deelen gi-oot, George II stond in 1757 zijn geheele boekerij aan de bibliotheek af, in 1799 kwam er die van Cracherode bij, in 1823 kwam de geheele boekerij van George III 65,000 deelen sterk, in 1827 die van Sir Joseph Banks ('16,000 deelen), in 1847 die van Thomas Grenville (20,000 deelen) door schenking aan de instelling. Met de oudheden ging het even zoo geheele particuliere verzamelingen kwamen aan het openbaar Museum en werden aldus publiek eigendom. En nu moge 't niet te ontkennen zijn, dat het zeker Door gebrek aan zoet water hebben de drie te Bergen op Zoom bestaande beetwortel-suikerfabrieken, die voor dit seizoen in vollen gang waren, hare werk zaamheden moeten staken en lijden zeer groote schade. Het water van de rivier de Zoom had namelijk sedert onheugelijke tijden zijnen natuurlijken loop in de groote vestinggracht, maar die uitwatering is nu door de slooping der vestingwerken belemmerd, zonder dat het departement van oorlog een besluit neemt om een nieuwe waterleiding te maken, die reeds lang ontworpen is. In het belang der industrie en ook van de schatkist, die accijns trekt, is een onverwijlde beslis sing noodig. De heer mr. J. J. v. Angelbeek heeft zich tot den Ministerraad gewend, om herstel te vragen voor de grieven, die hij vermeent te hebben. Afschrift van zijn adres, waarin zware beschuldigingen tegen den Minister van Koloniën worden aangevoerd, heeft hij aan de Tweede Kamer gezonden. Handelsbl. Een aantal handelaren en commissionairs in koffie uit Rotterdam en Amsterdam hebben in een adres aan den Min. van Koloniën hun bezwaren ingebracht tegen de bestaande regeling der koffieveilingen. Zij wenschen, in plaats van 9 veilingen 'sjaars, weke- lijksche veilingen. Zij worden daartoe geleid zoowel door de mededinging van andere markten, waar bijkans dagelijksche veilingen plaats hebben van koffie, die in zuiverheid van smaak voor Javakoffie niet onderdoet, - en door de neiging vau den tusschenhandel, om zijn voorraad zoo klein mogelijk te houden. De Nederlandsche koffiehandel geraakt daardoor in eeu onbevredigende toestaud, waarin zij meenen, dat weke- lijksche veilingen verbetering zullen brengen, terwijl de Staat er zeer zeker geen nadeel bij zal hebben. Yau de goedkoope uitgaaf van Victor Hugo's z/Histoire d'un crime" (tegen 2 frs.), die 's morgens verscheen, waren reeds vóór 12 uur te Parijs 50,000 exemplaren verkocht. Een tijdlang trok //geheel Parijs" naar den Acclimatatie- tuin, omdat daar een troep Nubiërs zijne tenten had opgeslagen. Voor den winter is een nieuwe vermake lijkheid bedacht. In den Acclimatatietuin is een Eskimosche familie, man, vrouw met twee kinderen en twee jonge Eskimosche mannen, met hun tenten, huisdieren enz. aangekomen. Zij zijn bezig hun winter verblijf in te richten. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot lid in het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Burgh en Westland G. A. de Kater; in dat van Bruinisse J. de Groen; in dat van Stavenisse J. Tuijnman Dzn.; in dat van Oud- en Jong-Breskens J. B. Becu; iu dat van de polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendracht W. de Klerk Sr.; in dat van Waarde F. Ivole; in dat van Nieuwbommenede J. van der Bijl; tot gezworen van den Anna Friso-polder S. Leeu- dertse Hz.tot heemraad van het waterschap Schouwen M. L. de Bruijue. Na afgelegd examen zijn tot aspirant-landmeter benoemd o. a. de heerenC. Wondergem te Cortgene en J. C. Crucq te Arnemuiden. De officier van gezondheid le kl. M. C. Buijze, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip //Schor pioen", wordt met 20 dezer op non-activiteit gesteld. gevoel van wrevel opwekken kan als men b.v. opmerkt dat het Britsch Museum o. a. alleen aan Nederlandsche etsen een schat van 8450 nommers bezit; doch wat haat 't het publiek of al deze kunstschatten op honderd of duizend verschillende plaatsen in een particulier kabinet verborgen en als begraven liggen om voor en na verloren te gaan, terwijl ze, in het Britsche nationale Museum vereenigd, gemeen goed zijn geworden en vast veel langer en beter zullen bewaard blijven Doch genoeg van deze algemeenheden. Laat ons liever een vluchtige wandeling doen door de zalen, waarin zooveel schatten van 'kunst en wetenschap uit alle landen en van alle historische tijden liggen opgehoopt. De afdeelingen zoölogie, botanie en mineralogie hebben wij enkel maar ter loops gezien. Zij vullen 10 in elkaar loopende zalen en we zouden ons niet verwonderen als een liefhebber der natuurlijke historie hier zes maanden achtereen zou kunnen opgesloten zitten zonder zich te vervelen. Men oordeele over de uitgebreidheid door de vermelding alleen dat de catalogus dezer verzamelingen in 1863 reeds 140 deelen groot was. Bijzonder merk waardig is het herbarium van Sloane dat 60,000 soorten bevat en de rijke botanische verzameling van Sir Joseph Banks. In de afdeeling mineralien, die de rijkste der wereld is, telt men o. a. 220 aëroliten of luchtsteenen. De verza meling van opgezette dieren en skeletten is na die van Parijs ook de rijkste der wereld. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2