van elijk ilda- praa. van to zij jaar, ition inaie Voor ^ocht. d en iring be- mge- erde. mige ol te lister ilood- men j den Een taard )rpen slagen; latere Turkselie berichten beweren hetzelfde ten aanzien der Turken, die ook alle aanvallen zouden hebben afgeslagen. Dus zijn beide partijen weder vruchteloos tegen elkaar in het vuur geweest en is alleen het nutteloos opofferen van eenige honderden, misschien wel duizenden meuschen te betreuren. De jongste Russische berichten erkennen dat op den 2en eigenlijk een npderlnng is geleden, al wordt er ook bij gezegd dat den Ben de Turken weder werden geslagen, terwijl eindelijk den 4en de retraite plaats had die wij zoo even aanduidden. Dat de Russen voorwenden de eerst veroverde posities verlaten te hebben omdat er gebrek aan drinkbaar water was, is een verontschuldiging die geen papieren roebel waard is. Daar echter thans evenmin als bij het begin van den oorlog de beslissing in Azië te vinden is, geven we aan 't geen van daar alzoo wordt bericht niet veel aandacht. Wat er aan den Donau omgaat is van meer belang. De Turken yan Silistria arbeiden druk voort om over de rivier te komen. Het doel hiervan is waarschijulijk veel m&et een -bruggenhoofd te maken op den Roemeeu- schen oever ten einde. Silistria des te beter tegen een bombardement te dekken, dan om den toegang tot den Roemeenschen bodem te openen, of om een aanval op den spoorweg te doen. Van hun kant maken de Russen ook een brug van den Roemeenschen vasten oever door de moerassen van een eiland in de rivier, ten einde daar geschut te kfiunen planten om de Turksche overbrugging te vernielen of althans te belemmeren. De Grootvorst-troonopvolger schijnt langzaam vooruit te gaan sedert Mehemed-Ali achteruit is getrokken. De Roemeensche mineurs en sappeurs blijven zich voortdurend opofferen, om de geduchte redoutes van Plevna volgens al de regelen der kunst ten val te brengen. Yan generaal Zimmerman, die in de Dobroedscha als geheel verzonken scheen, wordt thans weder iets vernomen. Hij moet volgens Russische berichten met zijn linkervleugel op Varna aanrukken. We gelooven daar weinig van. 7 Oct. Voor een paar dagen reeds vonden we het bericht dat Mehemed-Ali-pacha teruggeroepen was en dat hem tot vergoeding een eervolle benoeming te Kon- stantinopel was te beurt gevallen. Thans wordt gemeld dat zijn terugroeping het gevolg is van een verschil van gevoelen tusschen hem en het bestuur te Kou- stantinopel. Hij zou dan gewild hebben de Russen in de moerassige streken van den Donau te laten vergaan aan ongemak en ziekten, terwijl men daaren tegen in de omgeving vau den Sultan zon verlangd hebben dat hij de aanvallen op de Russen krachtig zou doorzetten, ten einde Duitschiand geen tijd te geven om met diplomatieke tusschenkorast te beginnen, en om in alle geval het feit van de nederlagen der Russen nog sterker sprekend te maken, 't Kan zijn. Wij vermoeden echter dat de sinds eenige» tijd be staande minder goede verhouding tusschen den flinken Mehemed-Ali-pacha en prins Hassan van Egypte ook wel eens zijn terugroeping kan veroorzaakt hebben, 't Zou de eerste maal en ook de laatste niet zijn dat de belangen van den Staat werden opgeofferd aan de grillen van enkele vorstelijke onbeduidendheden. Daar Soeleimaii-pacha de opvolger van Mehemed- Ali-pacha is geworden, loopt er ook nog een andere lezing omtrent de oorzaak van Mebemed-Ali's onge nade. Deze zou namel. 't gevolg zijn van intriges van Soeleiman-pacha. Soeleiman is een geboren Turk, Mehemed-Ali niet en nu zou ijverzucht den val van den niet volbloed Turk hebben veroorzaakt. Ook dit zou wei waar kunnen zijn. Aan de Russische zijde is 't evenzoo. Daar hebben we wel niet een belachelijke vertooning gehad als van het kogelrapertje te Saarbrücken in 1870, maar we zien daar toch een gansche trits grootvorsten, vorsten en kleinvorsten die zoowat niets uitvoeren, dan de zaken in de war sturen en hun uniform als mede hun huid zuiver houden. Men zegt dat er op dit oogenblik al vijf zonen des Keizers in het leger pronken, behalve 's Keizers broeders en een tal van ondergeschikte, of bijloopende prinsen en prinselijk- hede». Volgens een officieel bericht uit Petersburg heeft de kolonel Lewis den 1 Oct. op den weg van Plevna naar Sofia een Turksch transport van 1000 stuks vee, 50 paarden, en een voorraad zout en genees middelen buit gemaakt, Den 4 Oct. moet Moukthar-pacha, een aanval doende met 20 bataljons op het Russische centrum, de nederlaag geleden hebben. De Russen hoopten hem van Kars fe kunnen afsnijden. 8 Oct. Uit de berichten van heden blijkt nader dat de gevechten bij Kars verleden week een ware vier- daagsche veldslag geweest zijn, waarin van beide zijden een groot aantal dooden en gewonden gevallen zijn, doch die voor 't overige onbeslist is gebleven. Voorts schijnt het er nu werkelijk van te komen dat het Russische hoofdkwartier naar Sistowa zal verlegd worden. Van Sistowa is 't maar eenige stappen de Donaubrug over en de Czaar aller Russen is in veiligheid voor den Turk. P r a n kr ij 1* Het manifest van de linkerzijde van den Senaat tot de kiezers, luidt als volgt //Waarde medeburgers! Ge zijt tegen den 14 October bijeengeroepen om uw vertegenwoordigers voor de Kamer te kiezen. Het staat niet aan ons te beoor- deeleu, in hoever deze late datum in strijd is met de orde en met de constitutie. De Kamers alleen, wanneer zij bijeengekomen zulle» zij», zullen hierover haar souvereine meening doen kennen. Onze plicht is het thans met het oog op de beschuldigingen, tegen de voormalige Kamer gericht, u opnieuw de verzekering te geven, dat zij gematigd was en bezield door een verzoeningsgezinden geest. Nooit betwistte zij den Senaat diens wettigen invloed, nooit miskende zij het gezag van het uitvoerend bewind; haar besluiten be wijzen dit. Maar getrouw aan de haar door u opgelegde roeping, wilde zij de Republiek bevestigenzij wilde ook de ultramontaansche .woelingen onderdrukken, die een gevaar werden voor onze instellingen en voor den openbaren vrede, en dit waren de wezenlijke, de eenige grieven, die haar ontbinding moLiveerden. Door de motie van orde van wantrouwen jegens het Kabinet aan te nemen, hebben de 363 derhalve op loyale en vaderlandslievende wijze hun mandaat vervuld en dit mandaat, ge zult het hernieuwen, In de andere dis tricten zult ge met denzelfden ijver, met dezelfde overeenstemming de republikeinsche kandidaturen steu nen, en haar succes is bijna overal verzekerd. De toestand is zeer ernstigvoor verdeeldheid en traagheid zou geen verontschuldiging te vinden zijn. De toekomst van Frankrijk staat op het spel. Ge zijt geroepen om te beslissen, of het land geregeerd zal worden door het persoonlijk gezag, geleid door clericale en absolutische invloeden, of dat de natie zichzelf wil blijven regeeren door vertegenwoordigers naar haar keuze. In het eerste geval loopt al hetgeen wij door 1789 verkregen gevaar, d. w. z. onze dierbaarste vrijheden, onze staatkundige, burgerlijke en gewetens vrijheid en het algemeen stemrecht loopen gevaar, het land wordt overgeleverd aan de mededinging der mo narchieën, de orde wordt voor geruimen tijd naar binnen verstoord, de vrede naar buiten wordt ernstig bedreigd. In het tweede geval worden de republikeinsche instellingen voor goed bevestigd, de landsbelangen beschermd, kalmte en 'vertrouwen hersteld, de vrede verzekerd, de vrede, dien bij de bestaande omstandig heden in Europa de Republiek alleen aan Frankrijk kan blijven schenken. Kan hier twijfel of aarzeling gedoogd worden P Men spreekt u van radicalisme en demagogie. De eenige revoltionairen zijn zij, die, van een terugkeer tot een onmogelijk verleden droomende, op gevaar af van het land in onrust en verwarring te brengen, het zouden willen doen teruggaanmet het oog op deze dwaze poging noemde de groote burger, wiens verlies Frankrijk betreurt, die mannen rustver stoorders en voorstanders der regeeringloosheid. De ware conservatieven daarentegen zijn zij, die zich verzoend hebben met een stelsel, dat door de kracht der omstandigheden ingevoerd, door een plechtig goed gekeurde constitutie bezegeld, door de overgroote meerderheid der natie aangenomen werd, en dat rekening houdt met al de groote maatschappelijke beginselen en belangen; de ware conservatieven zijn zij, die de getrouwe en loyale toepassing van dat stelsel verlangen. Waarde medeburgers, ook gij wilt dit en zult dit vorderen. De zaak, welke gij te verdedigen hebt, is die, welke uw vaderen in 1830 roemrijk verdedigden. Gij zult u aan dit gedenkwaardig voorbeeld spiegelen. Maar het komt er op aan, dat uw wil zich op schit terende en onweersprekelijke wijze zal doen kennen. Begeeft u dan allen naar de stembus, zonder u te laten bangmaken door de kunstgrepen van ambtenaren van één dag, of u te storen aan vruchtelooze be dreigingen. De Senaat kan niets zonder de Kamer en het ware den Senaat beleedigen, wanneer ge ondersteldet, dat hij tot inconstitutioneele maatregelen zou medewetken. In vrije staten lieeft het land het laatste woord, en wanneer gij gesproken zult hebben, zal men'uw woord moeten gehoorzamen." Het stuk draagt den datum van 4 Octpber en is onderteekend door de leden der bureels van het linkermidden, de republikeinsche linker zijde en de Utiioti Républicaine. De lijst der Republikeinsche candidaten voor de Fransche verkiezingen van 14 Oct. bevat de namen van 352 van de /,363". Van de 11 overige waren 6 overleden en 5 hadden voor de candidatuur bedankt. In 7 kiesdistricten hebben de republikeinen geen candidaten gesteld (3 in het departement Cötes dn Nord, 2 in het departement Nord, 1 in het dep. Tarn en 1 in het dep. Bassen-Pyrenées). De Regeering heeft in 46 districten geen officiëele candidaten gesteld, waaronder 16 in het dep. Seine. Slechts in 6 kies districten betwisten 2 republikeinsche candidaten elkan der de zege en allen hebben beloofd bij een herstemming te wijken voor hen, die de meeste stemmen op zich vereenigen. In 31 districten zullen de bonapartisten, legitimisten en orleanisten elkander liet terrein betwisten. Bij herstemming zullen de legitimisten zich van de stemming onthouden. Het toeval wil, dat niet alleen over 11 republikeinsche afgevaardigden maar ook over 11 afgevaardigden van de rechterzijde niet weer zal worden gesteund. Tot deze laatsten behooren de onder cura- teele gestelde de Castellane en de vroegere Minister Mathieu Bodet. Van Victor Hugo's Histoire d' an crime was Zaterdag geen exemplaar meer te Parijs te krijgen. Er zijn nieuwe uitgaven ter perse tegen 7 frs. 50 en er zal een goedkoope editie van 2 frs. verkrijgbaar worden gesteld. Gambetta heeft zijn manifest uitgevaardigd. Het is kort maar krachtig. Hij zegt dat Frankrijk nu aan het woord zal komen en zijn meening zal zeggen over het iegenwoordige Kabinet, over zijn daden van persoonlijke staatkunde, over het Hoofd des Staats en over de niet té rechtvaardigen outbinding. Frankrijk wil de Republiek als het noodzakelijk gouvernement van Frankrijk; het wil niet de moreele orde maar de republikeinsche orde van zaken grondvesten. Het zal te kennen geven, dat het zich onttrekken wil aan de clericale overheersching. Het zal de dictatoriale staatkunde veroordeelen en het Hoofd des Staats, die een plebiscit voor zich heeft uitgeschreven, geen andere keus overlaten dan meegaan of heen te gaan. Gam betta houdt zich dus bij zijn nu reeds wereldkundig geworden dilemna. 't Is ook eenvoudig genoeg, als Mac-Mahon 't ook maar zoo begrijpen wildocli dit gelooven we niet. Grévy heeft insgelijks zijn verkiezings-circulaire openbaar gemaakt. Hij beroept zich daarin vooral op hetgeen reeds door Thiers in diens nagelaten ma nifest is gezegd, en verdedigt met warmte de ontbonden Kamer, die niet ontbonden is om hetgeen zij werkelijk gedaan heeft, maar om hetgeen zij had kunnen mis drijven, als zij haar roeping ontrouw ware geworden. Van zijn kant heeft de Minister de Fourtou in een circulaire aan zijn satrapen, de prefecten, zijn hart nog eens uitgestort. Wat hij zegt zijn de reeds her haaldelijk uitgekraamde beleedigingen en lasteringen tegen de partij der Republiek. Zijn manifest is niets anders dan een lastgeving aan de creaturen der Regee- riug om met alle macht en alle middelen mede te doen in den verkiezingsstrijd. Het is in 't kort de inconstilutioneelheid in eigen persoon. Kerk- en {Sclioolnieuws. Beroepen te Zoutelande ds. I. Wisse te St Laurens te Heiiikenszand ds. C. Steketee Az. te Andijktoe zegging van beroep is gedaan naar Haamstede aan ds. W. J. Oudegeest te Vlijmen. Bedankt voor Breskens door ds. E. B. Zwalue te Helenaveenvoor Vlissingen door ds. W. Viiegenthart te Enschedé en voor Waarde c. a. ds. W. Beekhuis te Loenen o/d Veluwe. Benoemd tot hulponderwijzer te Ter Neuzen de heer P. J. van de Sande te Waddinxveen. Benoemd tot hoofdonderwijzeres der bewaarschool te Haamstede mej. P. C. J. van Esch te Rotterdam, in plaats van mej. Knip te Middelburg, die voor de op haar uitgebrachte benoeming had bedankt. Voor de acte-examens voor lager onderwijs hebben zich in Zeeland aangemeld 62 kandidaten, als voor hoofdonderwijzer 11, hoofdonderwijzeres 2, hulponder wijzer 15, hulponderwijzeres 8, huisonderwijzeres in het schrijven 2, wiskuude 2, teekenen 1, Fransche taal, mannel. 8, vrouwel. 4, handwerken 9. Hiervan slaagden, voor hoofd onderwijzerG. J. Castenmiller, Vlissingen; A. J. Dekker, Middelburg; J. Jobse, Meliskerke; L. PI. Dormaar, Axel; T. K. Dulmont, Schoondijke; F. A. Roosendaal, Breskens; S. J. van Wijck, Ter Neuzen. Hnisonderwijzeressen in het schrijven:' geëxamineerd en toegelaten, H. G. Hatzen, en M. C. J. Loomans, beiden van Middelburg. Ouderwijzer in het teekenen geëxamineerd en toege laten, D. J. Meeusen, Middelburg. Onderwijzeres in het Fransch toegelaten Mej. van Loenen en J. de Graaff, van Zierikzee. Onderwijzeressen in de handwerkengeëxamineerd 9, toegelaten mej. J. M. Buisoujc, Vlissingen (fraaie) H. G. Halzen, Middelburg (nuttige); J. Karreman, Zierikzee (nuttige); D. O. Keulemans, Middelburg (nuttige en fraaie); J. B. van Kooten id. (nuttige en fraaie)M. C. J. Loomans, id. (nuttige)C. A. Sterk, id. (nuttige en fraaie). De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot reorganisatie van het gymnasium volgens de nieuwe wet op het Hooger Onderwijs, mits de Regeering een subsidie verleene van f 11,000, waartoe de aanvrage zal worden gedaan. De nieuwe inrichting zou in werking treden met 1 September 1878.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3