't Vette vee heeft in de Noordelijke provinciën thans grooten aftrek. Een massa kooplieden uit Holland en Brabant doen belangrijke aankoopen. 't Meeste aangekochte wordt bij honderden tegelijk met het spoor verzonden. Men besteedt tot zelfs f 300 voor puike soort. De vetweiders, die nog gras in overvloed hebben, doen ook nu weer goede zaken er zijn er, die dit jaar pi. m. 5000 verdienen. De vennootschap //De Groninger Volksgaarkeuken" maakt zulke goede zaken en voldoet zoozeer aan de bestaande behoefte, dat zij haar inrichting nog zal uitbreiden. Ook te Utrecht doet de slechte tijd zijn druk gevoelen. Men telt daar op dit oogenblik 400 huizen die ledig staan; en daaronder zijn er die f 2000 a f 2500 huur plegen te doen. Te Botterdam wordt er ernstig aan gedacht om stappen te doen, ten einde te komen tot een bespoedigde uitvoering van het werk ten behoeve van den nieuwen Botterdamschen Waterweg. Zooals men weet, is voor bedoeld werk op de be grooting voor 1878 f 1,100.000 uitgetrokken. Te Arnhem is overleden mr. H. A. ridder van van Bappard, proc.-gener. en oud lid van de Tweede Kamer. Een nieuwe muizenval. Neem een glazen pendule- stolp of een van vijf, vier of drie ruiten gemaokten bak met een ruit voor bodem, plaats de stolp of den bak in een mand en wel met de open zijde naar boven en gelijk met den rand van den mand. Strooi vervolgens eenig graan in den glazen val, dan zullen de muizen daarop afkomen en zich in den glazen put wagen, doch zij kunnen er niet meer uit. Iemand te Groningen ving op deze wijze in een oude pendule- stolp 24 muizen in twee dagen. Binnenkort mag de oprichting van het Sarphati- mouument te Amsterdam worden tegemoet gezien. De oprichtings-commissie heeft uit de ingezonden ont werpen op de uitgeschreven prijsvraag een keus gedaan en dat van den heer J. B. De Kruijff, architect te Amsterdam, bekroond. Dit bestaat uit een eeretempel, van Franschen steen, geïncrusteerd met marmer in Italiaansche renaissance-stijl, en door zuilen gedragen in dien tempel zal het wit-marmeren borstbeeld van Sarphati prijken. Het model van dit ontwerp bevindt zich nog in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot Baadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden Mr. J. Pols, thans vice- president der arrondissemeuts-rechtbank te Botterdam. Z. M. heeft eervol ontslag verleend als eerste luit. bij de d.d. schutterij te Bergen-op-Zoom aan D. J. Oosthoek, en benoemd tot le luit. bij dezelfde schut terij A. A. Appelboom, thans 2e luit.tot 2e luit. bij de d.d. schutterij te Middelburg Mr. P. I. van der Feen, thans schutter. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Koudekerke W. A. baron Van Lijnden. Landbouw en Handel. Inhoud van CERES No, 31. Wijziging van art. 9 der algemeene bepalingen betreffende controle van en kleinzilveren munt zaten af te winnen, waren op den goeden weg, om het Londen bij nacht" in stand te houden. Naar huis gaande kwamen we langs de kolossale viaduct van den spoorweg, die de breede Earlstreet overspant. Hier werd ons oor verrast door het vroolijk gejuich van een groot aantal kinderen die ons weldra, in en op twee verbazend groote omnibussen gezeten, voorbij reden. Hoewel 't reeds over middernacht was scheen 't jonge volkje nog vol van de pret te zijn, die zij den afgeloopen dag hadden genoten; want 't waren waarschijnlijk de gasten van een of ander schoolfeest, die naar huis gebracht werden. Men zou zoo zeggen dat het nachtbraken op die wijze de Londensche jeugd al vroeg geleerd wordt, en ik kan dit niet tegenspreken. Maar ik moet toch opmerken dat geenszins geheel Londen van den nacht den dag maakt. Men merkt dit het best op aan de overgroote drukte die reeds 's morgens vroeg op de straten heerschten op onze late wandelingen hebben we ook opgemerkt, dat liet gewoel en de drukte dei- menigte in de groote hoofdstraten wel tot laat in den nacht aanhoudt, maar dat men in niet minder groote zijstraten na elf a twaalf ure toch heel weinig drukte meer waarneemt. Met alle andere groote steden heeft Londen dit gemeen, dat eenige groote straten de voornaamste slagaderen van het verkeer uitmaken en dat de grootste meststoffen aan liet proefstation. Bezwaren tegen het Durham-vee. (Slot). Het doodvonnis der mee krapteelt. Vraagbus. Feuilleton. De vervaardi ging, samenstelling en het gebruik van kunstmeststoffen. (Vervolg), enz. Kunst en Wetenschap. Te Londen is overleden de bekende zangeres Titiens. Zij was in 1834 te Hamburg geboren uit Hongaarsche ouders. Zij heeft lang aan een kwijnende ziekte geleden. De jury voor de schilderijen-tentoonstelling te Am sterdam heeft de van gemeentewege uitgeloofde gouden medailles toegekend aan de heeren Jan van Beers te Antwerpen, Jaroslaw Cermak te Parijs, C. Gussow te Berlijn, B. Burnier (Nederlander) te Dusseldorf, H. J. Melis te Botterdam en O. J. de Vogel te Dordrecht. De schilderij van C. J. de Vogel: //De vijver in het Haagsche Bosch", is voor rekening van het Bijk aan gekocht. De Koninklijke medailles zijn door de daarover gestelde jury toegewezen als volgt: de groote gouden met diploma aan den heer J. A. B. Stroebei te 's Hage met de schilderij No. 514; de gouden aan- moedigings-medaille aan den heer H. J. Melis te Botterdam met de schilderij No. 344; de zilveren aanmoedigings-medaille aan den heer P. Oijens te Brussel met No. 394 en de bronzen aanmoedigings medaille aan No. 191 van den heer P. Haaxman te 's Hage. De tentoonstelling van Kunstnijverheid te Amsterdam zal den 18 October a.s. gesloten worden. Eduard Devrient, over wien we onlangs eenige mededeelingen deden, is te Karlsruhe overleden. De nieuw benoemde hoogleeraar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Bijks Universiteit te Leiden, dr. G. Schlegel, zal, naar het D. v. Z. H. verneemt, speciaal onderwijs geven in de Chineesche taal en letterkunde. Deze leerstoel werd tot dusver nog niet aan een onzer hoogescholen bekleed. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Dezer dagen wandelden twee heeren in de Kalver- straat te Amsterdam, toen plotseling een jonge dame op een van hen toetrad en hem hartelijk omhelsde; het bleek echter dat zij een verkeerde voor had, want blozende over haar abuis verwijderde zij zich snel zonder om te zien. Nu bemerkte echter de heer die deze surprise genoten had, dat met de dame ook zijn kostbare doekspeld verdwenen was. De politie, van het avontuur onderricht, wist weldra de speld op te sporen bij een opkooper en kreeg ook de handige dievegge spoedig in handen. Iemand te Groningen heeft een kweekerij van Colorado-kevers opgezet; hij is begonnen met een zestal, dat hem per brief uit N. Amerika is toege zonden. Aanvankelijk gaat de zaak naar wensch en men verwacht dat nu spoedig ieder belanghebbende zich van exemplaren van dit insect zal kunnen voor zien. Gevaarlijke nieuwsgierigheid Te Rotterdam is een matroos van een Engelsche stoomboot verdronken, en op de stoomboot tusschen Akkrum en Sneek is de stoker in brand geraakt en schier doodelijk met brandwonden bedekt. drukte als van zelf daarheen wordt geleid, terwijl voor 't overige de meeste andere straten 's avonds laat al even weinig geloop van menschen vertoonen als in elke andere groote stad, iets waar, zooals ik reeds vroeger heb opgemerkt, het vroegtijdig sluiten der winkels veel aan doet. XIII. Het Britsch Museum. Voor mij, ik wil het gulweg bekennen, was onze toeht naar het Britsch Museum een bedevaart. Ik schrijf dit voor een deel daaraan toe, dat ik al jaren geleden eens een vrij uitvoerige geschiedenis en be schrijving van dit rijke Museum heb gelezen en ik herinner mij nog levendig dat mij onder die lectuur meermalen de stille verzuchting was ontsnapt: hoe gaarne zou ik die schatkamers van de kunst en de wetenschap der wereld eens met eigen oogen aan schouwen! Voor een ander- deel breng ik mijn geest drift om het Britsch Museum te gaan zien thuis bij een mij zeker aangeboren zwak voor verzamelingen van kunst, historische oudheden, boeken, schrifturen, munten, penningen en zegels en al de verdere docu menten van allerlei aard ons door het voorgeslacht uit alle tijden en landen nagelaten. Ik weet wel dat deze voorliefde door velen voor een gebrek ge houden wordt ik noem ze daarom ook een zwak en het is mij niet onbekend dat in de weelderige Op het volksconcert te Leiden ter gelegenheid van de viering van het ontzet is de harmonie onophoudelijk verstoord door het publiek. Vechtpartijen en balda digheden begeleidden de uitvoering van het programma. Het Leidsck Dagblad noemt het kommandeeren van zulk een wijze van feestviering een vergissing, zoo zij niet in bespotting ontaardt. Vier deugnieten, niet ouder dan 12 en 13 jaar, hebben de vrouw, die te 's Hertogenbosch in het station ververschingen te koop aanbiedt, haar portemonnaie met een guldeu of vier behendig ontfutseld. Voor het geld werden snoeperijen en jenever gekocht. Door de politie te Maastricht is gearresteerd en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebracht een candidaat-notaris uit Wittem, be schuldigd van valschheid in geschrifte. Te Levven in Schotland is een spoorwegbrug inge stort op het oogenblik dat een trein de brug passeerde. Onderscheidene wagens stortten naar beneden en eenige menschen werden gedood of gewond. Professor Wagner van de Polytechnische school te Pesth heeft een zoon van den Hongaarschen Minister van Justitie De Perczel in een tweegevecht dood geschoten. Wagner is in de gevangenis, doch men verneemt dat de vader van zijn slachtoffer zelf bij den Keizer om gratie voor hem heeft gevraagd. Een andere Brutus Te Gouda is een wachter aan het station betrapt op diefstal bij nacht in de laden van de buffetten der le en 2e klasse. Te Amsterdam werd Zaterdag avond een dronkaard zoo onzacht buiten de deur van een kroeg geworpen dat hij het sleutelbeen aan stuk viel. Te Groot-Deuteren is een hofstede afgebrand, te Warrega een groote oliemolen en te Wijchen een woonhuis. Ook onder Hardenberg is eer. hofstede afgebrand. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 6 Oct. Als een geweldige brand, die nadat schijnbaar het voornaamste voedsel voor het vuur verteerd is, telkens weer opvlamt en dan voor een oogenblik weder op zijn eerste hevigheid schijnt te komen, zoo gaat het in de jongste dagen op de verschillende afdeelingen van het oorlogstooneel. Het gevecht in den Schipka- pas houdt aan, de benauwing van-Plevna, dat voor de Turken schier een ander Sebastopol is geworden, gaat van uur tot uur voort, en in Azië is verleden week gevochten met een woede als ware de veld tocht daar pas begonnen. Deze laatste gebeurtenissen waren tot heden de belangrijkste der afgeloopen week. Aanvankelijk hadden de Bussen terrein gewonnen en waren zij zelfs volgens hun berichten op het punt de geheele legermacht van Moukthar-pacha af te snijden van Kars, doch zij zijn geëindigd met, zooals zij zelf zeggen, de gewonnen posities weder op te geven 't geen, eenigszins vertaald en door de berichten van de andere zijde toegelicht, wil zeggen dat zij afgeslagen zijn. Latere Bussische tijdingen van daar zeggen dat de Bussen alle aanvallen der Turken hebben afge- achttiende eeuw het aanleggen en hebben van musea en collecties een soort van mode is geweestmaar toch, ik steek mijn zwak in dit opzicht niet onder stoelen of banken en meen 't zelfs zeer wel te kunnen verdedigen. Trouwens, wat behoef ik 't genot, de ver rukking te schetsen van iemand, die kunst en weten schap liefheeft, die aan de ontwikkeling der menschheid gelooft, die 't er voor houdt dat de menschheid nog voor iets hoogers is bestemd dan om te vege- teeren, geld te verdienen en geld op te maken, en die daar rondwandelen mag te midden van zooveel duizenden en tienduizenden voorwerpen die elk op zich zelf en allen te zamen zoovele herinneringen dragen aan min of meer belangrijke feiten en toestanden uit de geschiedenis van ons geslacht? Dit is niet noodig, en wie mij niet begrijpen mocht, hij bezoeke ook eens 't Britsch Museum te Londen en hij zal mij verstaan. Doch wat zegt een bezoek van eenige uren in een inrichting, zoo uitgebreid, zoo rijk, zoo aan- trèkkelijk als dit Museum In zekeren zin zeer weinig, want men kan daarbij te nauwernoód een vluchtige wandeling doen door eenige van de zeer talrijke zalen, en dus alleen als ter loops hier en daar stilstaan om eenige bijzondere aandacht aan een of ander voorwerp of een afdeeling te schenken. Toch is ook het genot van zulk een vluchtig bezoek onbeschrijflijk en zijn de ontvangen indrukken onvergetelijk, onuitwisbaar. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2