ZIERIKZEESEHE COURANT. 1877. No. 80. Woensdag 10 October, 80ste jaargang. Feuilleton. Binnenland. SCHETSEN OP REIS, Zierikzee, 9 Oct. Gisteren middag te half één ure werd op de algeraeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. Top Wz., van wiens overlijden we in ons vorig nommcr melding maakten. Behalve de van elders overgekomen nabe staanden, vergezelden eenige vrienden van den over ledene, alsmede de hoofd- en hulponderwijzers dei- openbare scholen en de directeur der hoogere burgerschool het lijk naar den doodenakker. Een achttal onderwijzers gingen ter zijde van den lijkwagen en vijf koetsen volgden. Van het hek der begraafplaats tot aan de groeve werd de baar door bovengenoemde onderwijzers gedragen. Een aantal vrienden en belangstellenden, waaronder tal van oud-leerlingen werden opgemerkt, had zich daar vereenigd. Toen de kist in het graf was neêrgelaten hield de lieer H. J. Bastmeijer een korte, indrukwekkende lijkrede, \yaarin hij hulde bracht aan de groote verdiensten en de deugden van deii wnardigen ontslapene, wien bij zijn leven algemeene achting en waardeering ten deel vielen en wiens na gedachtenis nog lang onder ons leven zal. Een dei- nabestaanden dankte toen de aanwezigen voor de eer den overledene bewezenwaarmede deze aandoenlijke plechtigheid was afgeloopen. Gisteren avond hield het Departement Zierikzee eene gewone vergadering. Nadat de Voorzitter eeu hartelijk woord had gewijd aan de nagedachtenis van den heer W. Top Wz., in wien het Departement een ijverig bestuurslid heeft verloren, deelde hij mede, dat hij door zijne benoeming tot leeraar aan de Rijks H. B. School te Leeuwarden in de Deeember-vergaderitig zijne betrekking zal nederleggen. De Heer C. Hofman bracht nu, als eerste afgevaar digde, verslag uit nopens de te Haarlem gehoudene 100e algemeene vergadering en het eeuwfeest der Maatschappij. Is het verslag eener vergadering doorgaans dor - niet dat van den Heer Hofman. Met zeldzaam talent wist hij zijne hoorders te boeien, zoowel door een degelijke beoordeeling van den gang der zaken, als door de dichterlijke beschrijving der //lachende, liefelijke bloemenstad", zoo rijk tevens aau historische herinneringen, die door de spreker mede niet onop gemerkt werden gelaten. De Heer Hofman kweet zich op uitnemende wijze van zijne taak en verschafte zijnen hoorders zoowel vóór als na de pauze een uur van genot. Hij eindigde zijn verslag met deze woorden z/En vraagt ge mij nu, welke indruk ik heb mede gebracht omtrent het nut, dat er in ligt voor Zierikzee, dat het een Departement bezit van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, dan ant woord ik: Dat men gevoelt een klein maar levend deel te zijn van een groot organisme, dat men ook op het gebied van kunst en nijverheid meêleeft het leven van zijn tijddat men de onvermijdelijke gevolgen van ons isolement zoo onschadelijk mogelijk tracht te maken door telkens weêrkeerende aanraking met de middelpunten, van waar leven en beweging op intellectueel gebied uitgaat: want in ons isolement ligt niet onze krachtmaar onze dood!» Is het wonder dat de vergadering op ondubbelzinnige wijze hare ingenomenheid betoonde met het gehoorde 1 Ten slotte werd nog' in bespreking gebracht de cultuur van zonnebloemen, papavers, hop en tabak, waaromtrent in eene volgende zitting nadere raede- deelitigen zullen geschieden. Zierikzee, 9 Oct. In de Residentie gaat het er sedert de Kamerzitting van Vrijdag uitzien alsof er inderdaad geen Kabinets-verandering, maar een ont binding der Kamer op til was. De stroom van wets-ontwerppn en zaken blijft aanhouden als ware er geen wolkje aan den minisleriëelen hemel. E11 het zijn niet slechts loopende zaken, die natuurlijk afgedaan dienen te worden omdat de staatsmachine niet mag stilstaan, maar ook gewichtige ontwerpen komen nog in comme si de rien était. Zoo is inge komen een ontwerp-wijziging der kiestabel; deze wij ziging is buiten twijfel noodig om te komen tot vermeerdering, van het getal léden der Tweede Kamer, zooals die noodig is in gevolge het voorschrift der Grondwet. Maar sommigen hadden toch verwacht, dat gedurende de crisis dergelijke zaken wel van de rol zouden gelaten zijn. De Kamer zelf was Vrijdag ook eenigszins be vreemd omdat er zoo niets vernomen werdte meer daar ei- voor 't oogenblik geen zaken in behandeling waren en dus het sluiten der zitting van Vrijdag wel eens een sluiting voor langen duur zou kunnen wezen. Enkele leden spraken die bevreemding uit; doch de President hield zich streng aan de orde en roerde de politieke vraag biet aan. Nu zijn, behalve de aftreding van het Kabinet, twee dingeii mogelijkde Koning kan het Ministerie handhaven, gelijk dit met dit Kabinet reeds tweemaal geschied is, de eerste maal gedeeltelijk, de tweede maal geheel, óf er kan ontbinding komen. In het eerste geval, dat ons geenszins zoo onwaarschijnlijk voorkomt, zal de politieke strijd opnieuw beginnen, zoodra er iets aan de orde komt, wat aanleiding geeft om een politieke motie te stellen. In het tweede geval krijgen we het //weerstand bieden tot het uiterste" eenigszins overeenkomstig hetgeen er in Frankrijk gaande is. We zeggen//eenigs zins overeenkomstig", want de toestanden zijn in lange niet gelijk. Er is zelfs een groot verschil, want tegen over een vrij goed aangesloten liberale meerderheid staat een onderling zeer verdeelde minderheid van anti-liberalen. Het schijnt nog iets te vroeg te zijn om tot de vorming van een gemengde clericale partij te gerakende ultramontanen althans zijn alles behalve gesticht met de geschiedenis der //kleine concessies". Ondertusschen heeft de samenstelling der commis- siën van rapporteurs voor de verschillende hoofd stukken der Staats-begrooting voor 1878 plaats gehad. De behandeling zelf kon nog niet geschieden omdat een der sectiën nog niet met haar onderzoek gereed was. In het hoofdkiesdistrict Winschoten, waar den 16 October a. s. de verkiezing van een lid der Tweede Kamer ter vervanging van prof. Jonckbloet moet plaats hebben, doet zich het geval voor dat voor vele kiezers in het district die dag van den 16 zeer onge schikt is, daar het dan juist Zuidlaardermarkt is en zij hun zaken zouden moeten verzuimen om hun burgerplicht te vervullen, of wel deze moeten doen achterstaan bij gene. De kiesvereeniging te Yeendam heeft zich derwege tot den Minister gewend om ver zetting van den verkiezingsdag te verkrijgen. De Commissaris des Konings in Groningen, daarop door den Minister om advies gevraagd, heeft bij de negen gemeenten van het district de meeningen der burge meesters ingewonnen. De heer Haffmans heeft zijn indertijd ingediend wets-voorstel op het recht van antwoord in de dag bladen ingetrokken. Waarschijnlijk heeft de voorsteller ingezien dat niet al goud is wat blinkt ten opzichte van dit door hem eerst zoo vurig begeerde recht. Hoe toch zouden 't de nltramóntaansche bladen moéten maken, b.v. het Venloosch Weekblad^ als zij ook moesten opnemen wat hun tegenstanders mochten willen op genomen zien als antwoord op geleden aanvallen, of vermeende beleedigingen Den 14 September j.l. is te Aardenburg door de geneesheeren Stern, Hennequin, Henry en Hussem de sectio caesarea verricht, en wel met het buitengewoon gunstige resultaat, dat de patiënte thans zoo goed als buiten levensgevaar verkeert. "Verleden week zijn op de hoogte van Lillo de stoomschepen //Tern" en //Orion", het eene van Ant werpen komende, het andere derwaarts gaande, tegen elkander gevaren, zoodat zij beiden met zware schade naar Antwerpen zijn gesleept; twee dagen daarna had er, en wel op de reede van Ylissingen, ander maal een aanvaring plaats tusschen de Russische bark t,Dagmar" en de Zweedsche driemastschoeuer z/Elme", welk laatste schip ten anker lag eu schade aan het vaartuig kreeg. Tot Voorzitter van het Hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen voor het ingetreden maatschappelijke jaar is benoemd de heer W. F. Loman. Men deelt aan het Utr. Dagbl. mede, dat de pro fessoren aan de Utrechlsche Hoogeschool den van hen gevorderden eed slechts onder protest hebben afgelegd en een hunner het zelfs formeel heeft geweigerd. Naar men wil, zouden dit protest en die weigering gegrond zijn op de stelling, dat aan hoogleeraren, die reeds onder de oude wet in functie waren en die bij de invoering der nieuwe wet niet zijn afgetreden en herbenoemd, de nieuwe eedsaflegging niet had behooren te worden opgelegd. Het ontluikende Ymuiden heeft op dit oogenblik een gevestigde bevolking van 267 zielen. kijkje te nemen. Een gedeelte van den winkel was afgeschut door een mahoniehouten schot; hierachter hoorde ik geld rammelen en een geschuifel alsof met dobbelsteenen gespeeld werd. Het was zoo; over het schot heenziende ontwaarde ik daar een tiental jonge lieden, knapen nog maar, met gemeene gezichten, zittende rond een lange smalle tafel, waarop 't spel lustig zijn gang ging. Toen ik de groep echter met een naai- hun meening misschien wat al te vorschenden blik opnam en tevens met een enkel woord in het Hollandsch mijn vriend mededeelde wat ik zag, ver dween op eens al het geld van de tafel en was er een oogenblik schorsing in het speleen oogenblik evenwel slechts, want de gasten hervatten den arbeid weder doch zonder geld op tafel. Een der knapen, een ongunstig uitziend individu, die recht over de plek zat waar ik stond en dien ik vlak in 't gezicht keek, trok snel de klep van zijn pet zoo diep voor de oogen dat ik zelfs niets meer van zijn gelaat kon zien. Waarschijnlijk zag ik er in zijn oogen niet minder verdacht uit dan hij in de mijne en hield hij mij voor een detective of geheimen politie-agent. Een eigenlijk speelhol zal dat daar wel niet geweest zijndaartoe was 't te publiekmaar het bleek ons toch dat er te Londen in fatsoenlijke bierkroegen in een voornaam gedeelte der stad, ook door jeugdige knapen tot laat in den nacht om geld wordt gedobbeld. Gewis de jongelieden; die daar elkander hun koperen van over zee en van over land. XXXVII. »De meest bijzondere reliek ter wereld een droevige herinnering aan de eerste Fransclie revolutie. Het origineele mes en de lunette, hetzelfde werktuig dat 22000 personen heeft onthoofd, onder welke de ongelukkige Lodewijk XVI, Maria Antoinette, Madame Elisabeth, de Hertog van Orleans, Robespierre, en dat het edelste en slechtste bloed van Frankrijk deed vloeien. Mad. Tussaud en Zonen kochten het van den kleinzoon van den beruchten Mr. Sanson, den beul van Parijs. De heer Guillotin, een Fransch geneesheer, bracht het in zwang en verbeterde zijn .vinding, die naar hem Guillotine genoemd werd. De heer Guillotin stierf te Parijs in 1814". De lunette boven bedoeld was een brilvormige uit twee stukken bestaande plank, waartusschen de hoofden der slachtoffers gebracht werden vóór de beul het doodende mes liet vallen. Een andere afzichtelijke voorstelling is die van het lijk van Marat in de badkuip; het mes dat de held haftige Charlotte Corday het monster in de borst heeft gestooten, steekt in de wonde. Eindelijk, om van deze narigheden af te stappen, vermeld ik nog dat we daar ook de geboetseerde hoofden zagen van enkele der meest beruchte grootheden uit de gruwel- dagen van het schrikbewinddat van Jaques-Réné Hébert, den opsteller van het libel »Père Duscliesne", waarin de moorden van 10 Augustus en de September- moorden verdedigd werdenIlébert's hoofd viel in 1794 dat van Fouquier Tinville, den bóozen medestander van Robespierre, wiens hoofd hier in dat passend gezelschap ook te zien isen eindelijk dat van het monster Jean Baptiste Carrier, den schrikkelijken revolutionairen commissaris van Nantes. Doch genoeg van dit laatste gedeelte der rijke col lectie van Madame Tussaud. Yol van de ontvangen indrukken, onder welke echter bij ons de aangename verreweg de bovenhand behielden op die van de chamber of horrorsverlieten we de schitterend ver lichte zalen en wandelden door de nog altoos van druk gewoel levendige straten naar ons hotel terug, waar we vrij laat aankwamen. Dit was ten deele veroor zaakt, door dat we ons een weinig in den weg vergist en een omweg gemaakt hadden. We hebben ons deswege echter niet beklaagd, want we hadden niet ver van Ludgate hill nog een klein avontuur dat een bijdrage werd voor onze kennis der Londensche toe standen. We stapten n.l. nog even een drinkwinkel binnen i om een glas ale te koopen, of liever om een

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1