ZIERIKZËESCHE COIRAM voor het arrondis- sement Zierikzee. 1877. No. 79. Zaterdag 6 October. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uillet o n. SCHETSEN 0P REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avoncl, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte - en Doodberioliten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKEND!AN. Binnenland. Zierikzee, 4 Oct. Heden overleed alhier na een korte ongesteldheid de lieer Wijnand Top Wz., rustend hoofdonderwijzer aan de vroegere school voor meer uitgebreid lager onderwijs en docent aan het gym nasium alhier. De heer Top was den 18 December 1798 te El.b.urg geboren, genoot zijn opvoeding aan het Instituut van Admiraal van Kingsbergen aldaar en stond vervolgens jaren lang, tot op de stichting van de hoogere burgerschool, aan het hoofd der zoo genoemde Fransche school alhier; sedert genoot hij een welverdiende rust, geëerd eu geacht wegens zijn liefdadigheid en humaniteit. Tot op zijn hoogen leeftijd bleef belangstelling en lust in de wetenschap en het schoolwezen hem bij. Zierikzee, 5 Oct. Men houdt in de Residentie veel van praatjes over de vorstelijke personen. Pas is Z. M. de Koning het onderwerp van een rondloopend gerucht geweest of de Prins van Oranje is aan de beurt. De Haagsche kroniekschrijver der Gr on. Court. verzekerde dezer dagen dat er ernstig sprake is van een huwelijks-onderhandeling tusschen den Prins en een dochter van George Y, ex-koning van Hannover. In hoever dit praatje al of niet grond heeft, kunnen we niet zeggen. Heden en morgen worden te 's Hage de ingezonden modellen van een standbeeld voor Spinoza tentoon gesteld, zoodat men nu spoedig de bepaling eener keuze kan tegemoet zien. Volgens de Heldersche Courant heeft Z. Ms. ram- torenschip //Koning der Nederlanden" op de jongste proeftochten, als zeeschip en wat stoomvermogen be treft, zeer goed voldaan. Hoe dit nu samengaan kan met 't geen in datzelfde bericht ook staat, n.l. dat het schip slecht stuurt, kunnen we niet vatten. Vooral komt het ons vreemd voor hoe een schip dat slecht stuurt en nog wel een ramschip, als zee schip //goed voldoen" kati. Zulk een vaartuig dient toch in de eerste plaats goed te kunnen wenden en zich vlug te kunnen bewegen, ten einde of den vijand te treffen met zijn rara, of zelf een aanval te kunnen ontwijken. Evenals onlangs te Marpingen is ook te Dittrichs- wal.de het verschijnings-seizoen der II. Maagd gesloten voor dit jaar. Deze plechtigheid heeft den 8 September 's avonds te 9 ure plaats gehad. Zij was vooraf aange kondigd en een groote toeloop van lieden kwamen de laatste voorstelling van:het boerenbedrog bijwonen. Zij is met een merkwaardig knal-effect vergezeld gegaan. Vermoedelijk hebben de vertooners een patroon met dynamiet of eenig stuk vuurwerk doen ontploffen in de kroon van den zvvaren boom, die curieus ge noeg voor de verschijningen heeft gediend. De ont ploffing is natuurlijk ook al voor een goddelijk mirakel aangezien. Maar men schijnt de kracht van het gebezigde ontploffings-middel niet goed te hebben berekend; althans een poosje na het sluiten der voor stelling en terwijl de geestelijken met een hoopje //begenadigden" nog in het kerkje waren, dat dicht bij dien boom staat, scheurde een der zware hoofd takken van den woudreus los en viel met donderend gekraak tegeri en op dat gebouw neder, zoodat er vrij wat schade door werd aangericht. Nieuw mirakelDoch nu van geheel ander allooi. Den volgenden dag hield dc H. Maagd nog een buitengewone verschijning óm te komen vertellen dat z/de booze" den tak van den heiligen boom had af gescheurd. Dus 't oude spreekwoord: le diable se glisse part out. Het zou niet onaardig zijn als er nu eens onder nemingen tot stand kwamen om den duivel te laten verschijnen om kunsten te doen. Dat merkwaardig sujet zou ook vrij wat toeschouwers trekken. Wil men van deze duivelshistorie 't fijne weten, dan leze men, het verslag van pastoor Engelbert Biber te Protnica in het bisdom van Culm, zooals hij 't heeft ingezonden in de Germania. De stoomboot //Snaefell," die tijdelijk in de lijn VlissiugenQueeuboro' dienst doet, is eergisteren in de Wielingen nabij Nieuwe Sluis (tegenover Vlis siugen) door mist omhoog gevaren. De passagiers en hun bagage zijn met een sleepboot afgehaald, zoodat zij nog met den trein van 123/4 nur hun reis konden voortzetten, en later is de //Snaefell" zelf zonder eenige averij binnengebracht. Te Amsterdam is een voor mrs. broodbakkers be langrijke proef genomen. Op een gewoon baksel tarwebrood, waarvoor vroeger ruim 1 kilo gist gebruikt werd, was nu slechts noodig een half ons; liet verder daarbij gevoegde blijft vooralsnog een geheim. Zeker is het dat de eerste proefneming zeer goed gelukt is, terwijl de tweede, die nog dienzelfden dag in de broodbakkerij van den heer Levie geschied is, de eerste overtroffen heeft. Zoo men zegt, treedt in de a. s. Novembermaand deze nieuwe vinding bij die bakkers in werking, welke zich voor dit doel bij den uitvinder verbonden hebben. Het rijk van de gist en de gistknoeiers schijnt dus, blijven de resultaten goed, voorbij te zijn. D. v. Z. Men meldt het volgende uit Bergen-op-Zoom De verzending van oesters en mosselen van hier naai' het buitenland neemt dagelijks toe en men be rekent, dat gedurende het seizoen van de alhier en te Tholen gevestigde firma's voor de kunstmatige oesterteelt, 100,000 stuks oesters eti 100 ton mosselen elketi dag zullen worden afgeleverd. De werkzaamheden voor een derde onderneming of nieuwe firma van den heer J. P. Bredius, op de gepachte gronden van den stadspolder tegen den havendijk, worden met kracht voortgezet. Eenigen lijd geleden werd onder de gemeente Heere waarden bij het graven gevonden één gouden munt, ter grootte van een tien-stuiver-stuk, wegende ruim drie grammenzij is door den heer van Woerden te Litli aangekocht. Op de voorzijde ziet men ten voeten uit de beel tenis van den II. Martinus, in vol bisschoppelijk gewaad; het omschrift luidt: "Sanctae Martin Epis". (De Heilige Martinus Bisschop). De tegenzijde bevat het wapen van den toen regee renden bisschop Rudolf van Diepholt, 14331455, met omschrift: Mon Rodlp. Episc. Trayet". (Munt van Rudolf, Bisschop van Utrecht),. De nieuwe torpedoboot onzer marine heeft den afstand van Niemvediep naar Harlingen in nog geen twee uren afgelegd. In den ouderdom van 58 jaren is de heer mr. van over zee en van over land. XXXVI. De tweede kamer met Napoleontische relieken bevat in de eerste plaats de bij Waterloo buitgemaakte reiskoets van Napoleon. Dit zwaar gebouwde rijtuig heeft o. a. den veldtocht naar Rusland medegemaakt het heeft Napoleon op Elba gediend en vergezelde hem ten slotte naar 't slagveld van Waterloo. Het is indertijd van den Prins Regent (George IV) gekocht door zekeren heer Bullock voor 30,000, doch genoemde heer heeft er goede zaken mede gemaakt door het in de Egyptian-hall te kijk te zetten, waar 800,000 personen hun shilling zijn komen offeren om 't ver maarde voorwerp té zien. Bij deze koets ziet men ook een fraaie zweep in een kokerwelke zweep tegelijk met de koets door de Pruisische Hulanen werd veroverd. 1} Omstandigheden hebben de voltooiing dezer reisschetsen vertraagd; de vervolgen zullen thans weder geregeld af- loopen. De schetsen uit Engeland zullen een geheel vormen en vervolgens zullen we een nieuwe reeks beginnen, be vattende de indrukken op een reisje door België. Behalve dit rijtuig is er nog een ander en wel dat waarin Napoleon in Juni '1815 de reis van Parijs naar Waterloo gedaan heeft;, het is een berline, die oorspronkelijk gemaakt was om als statiekoets te dienen hij de kroning van Napoleon als koning van Italië te Milaan in 1805. Eindelijk, om dit eigenaardige koetshuis te vol tooien, treft men er nog aan het rijtuig door Napoleon gebruikt op St. Helena. Ook ziet men daaromtrent den door den grooten balling op de treurige woning van Long-wood gebruikten tuinstoel, ook een stoel uit zijn kleedkamer, en den reiskoffer waarin het beddegoed van zijn veldlegerstcde geborgen werd. Curiositeiten en akeligheden zijn zaken waar de Engelsclien misschien meer dan eenige natie ter wereld liefhebberij voor gevoelen. Het is spreekwoordelijk dat Engelsche rijkaards veel geld durven besteden voor allerlei zaken, die op zich zelf weinig of geen waarde hebben, doch om een of andere reden merk waardig zijn. Zeer natuurlijk is 't daarom dat Madame Tussaud's verzameling van curiositeiten bijzonder door de Engelsclien gewaardeerd wordt, zoodat het wel eens moeilijk valt te beslissen of de bezoekers met meer belangstelling de wassen beelden, van welke velen ware kunststukken zijn, dan wel de menigte rariteiten en merkwaardige vodden beschouwen, die men in de achterste zalen uitgestald ziet, meestal achter glas en slot. Wat echter ons in het oog viel was de zeer bij-: zondcre aandacht die 't publiek schonk aan de zoo genoemde chamber of horrors, de kamer van akeligheden daar verdrongen de mensclien letterlijk elkander om te genieten. Schoenen van George III, vesten van Wellington, een vermaakte rok van Nelson, kousen van Napoleon I en kousen van paus Pius VI, blijkbaar nam men die voorwerpen uit da garderobes van groote mannen met veel meer nieuwsgierigheid in oogenschouw, dan de meest hartstochtelijke oude kleeren-koopman het rom meltje betast en nasnuffelt dat ge hem in den schoon maaktijd te koop aanbiedt; maar de horrorsdaar genoot men bij. Ik zeg dit nu niet om een hatelijkheid te debiteeren aan mijn Engelsche medemenschen, omdat ook zij, gelijk alle anderen, het weinige cynisme dat allen beschaafden volken nog uit den ouden tijd is overgebleven, niet geheel wisten te overwinnen, of althans- te verbergen; wij zelf, mijn vriend en ik, bezweken ook voor de verzoeking om het hekje, dat do afdeeling akeligheden van het voorste gedeelte van het museum scheidt, te laten openen, al kostte ons dit ook een halven shillingmaar ik kan 't toch niet verzwijgen. Trouwens daar is in die chamber of horrors vrij wat te zien dat ruimschoots de moeite waard is om voor een oogenblik één oog van zijn zachter menschclijk gevoel diolit te doem Daar is zelfs vrij wat tq sta-

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1