Burgerlijke Stand te Sieriksee. ADVERTENTIE N. VAN HOUWENINGE EN VISSER, 2 Werkpaarden, 1 Ruinpaard 20 stuks Rundvee, In de eerste plaats zal nu ook wel kunnen aange nomen worden dat Rusland dezen veldtocht op alle punten en in elk opzicht verloren heeft. Toen het Congres of de Conferentie van Konstantinopel nog vergaderd was, had de Czaar 't voorkomen van den machtigen monarch, die ongetwijfeld al9 hij dat wilde in weinige weken den eigenzinnigen en koppigen Turk kon dwingen om voor '/.ijn wil te buigen, doch die daarbij nog grootmoedig genoeg was om den Turk tijd van beraad te geven, ten einde uit zichzelf te doen 't geen waartoe men hem anders zou moeten dwingen. En daar tegenover stond, of liever lag, de oude //zieke man", verteerd door innerlijke corruptie en 't einde nabij, alleen nog zoowat gerugsteund door Engeland uit ijverzucht tegen Rusland. De volken van Europa verkeerden allen min of meer in vrees voor een Europeeschen oorlog, die uit Engelands tusschenkomst kon voortvloeien, of wel voor de ge volgen van Ruslands overwinning, dat als de Halve Maan zou nedergerukt zijn, 't Westen in zijn boeien zou slaan en dan door niets meer te keeren, door geen macht meer zou te weerstaan zijn. Zien we nu eens wat van al die metischelijke be rekeningen gekomen is. Rusland is in plaats van overwinnaar overal geslagen, zijn adelaars-vlerken zijn geknakt, verlamd, zijn generaals hebben zich zelf geoordeeld, zijn leger is gedemoraliseerd. De onder zulke schoone vooruitzichten geopende tocht in het land der ongeloovigen i9 een nationale ramp, de hooge toon van Rusland op de Conferentie is een bespotting voor Europa geworden. De //zieke man" daarentegen heeft getoond nog vrij wat levensmoed te bezitten en althans zooveel veerkracht ontwikkeld dat hij zonder vreemde hulp zijn machtigen vijand tot dusver met schande en smaad heeft doen afdeinzen op alle punten. Wij kunnen veronderstellen, dat deze uitkomst den Turk in de eerste plaats met verbazing heeft vervuld; dat zij Engeland volstrekt niet is medegévallen houden we voor zeker. Want al was en is Engelands staatkunde anti-Russisch, het kan nooit Engelands bedoeling zijn een zelfstandig, veer krachtig, verjongd Turkije te willen zien. En 't overige Europa, 't heeft zijn Europeeschen oorlog niet gekregen; maar wel is het gevaar daarvoor blijven dreigen, al komt het nu voortaan van een andereu kant. Dat de ongeloovige Turken het ge wonnen hebben op Ruslands wapenen en Europa's politiek, blaast de ultramontanen op met de hoop dat zij 't nu ook wel winnen zullen van het christendom en van den modernen staat. De Europeesche oorlog blijft dreigen iu het verschiet. Dit is onze eerste serie van beschouwingen. Er is meer. Rusland heeft totaal échec geleden, maar het mag dit niet; het raag het niet verliezen. De Czaar zal dit zelf inzien en zelf verklaren, gelijk het door de officieuse organen ook al verklaard is. Rus land mag dezen kamp niet dan als overwinnaar eindigen zijn bestaan staat op het spel. Maar ook andere groote mogendheden kunnen niet gedoogen dat Turksche wapenen en Engelsch en ultramontaansch geld de oppermacht in Europa, ja in de geheele oude wereld bemachtigen. Duitschland en Oostenrijk toeschietende om Rus land te helpen, dit zien we in het verschiet. Wellicht dat ook Italië gedrongen wordt zich aan die zijde te scharen, al is ook 't dezer dagen opgeworpen idee om de executie van den Turk, die Rusland niet bij machte was te volvoeren, nu aan Italië op te dragen, te voorbarig om er ernstig over te spreken. Wat zullen we alzoo in het jaar 1878 zien? Her vatting van den oorlog met dezelfde kampers, of wellicht uitbreiding van 't acteurs-personeel in het bloedige drama? Maar de diplomatiek? Zou er geen wapenstilstand kunnen getroffen worden en dan een Congres of zoo iets? Wij houden dit voor 't oogenblik voor onmo gelijk. Congressen over de Oostersche kwestie liepen tot heden toe altoos buiten Turkije om. Dat kan nu niet meer. Hoe men ten aanzien der Turken denke, de Porte heeft door het behaalde succes, door den betoonden kloeken moed en den ontegenzeggelijk krach- tigen weerstand recht verkregen om mede te spreken, en Turkije zou meespreken. Nu zelfs verwerpt het elk woord dat gerept wordt over wapenstilstand of vrede. Van zijn standpunt heeft het gelijk. Het zou dwaasheid zijn het verkregen succes op te offeren en zich weder ouder de voogdij- van een klub eigen- belangzoekende diplomaten te stellen, wien 't allerminst om het welzijn van Turkije en toch ook niet om den vrede en de rust van Europa te doen is. Wij schorsen hier voor ditmaal onze beschouwingen. De veldtocht schijnt voor dit jaar geëindigd te zijn doch er zou nog wel iets gewichtigs kunnen gebeuren op het oorlogstooneel, dat de positie der zaak wijzigde. Dit zullen we afwachten. Wat de operatiën betreft, veel bijzonders is er in de laatste dagen niet voorgevallen. Voor Plevna bleef het 't zelfde, in den Schipka-pas ook. Aan de Jantra zijn de Russen een weinig op adem kunnen komen door een teruggaande beweging van Mehemed-Ali-pacha. Tot dezen teruggang schijnt de Turksche opperbevelhebber gedrongen te zijn door de minder goede verhouding van prins Hassan met het Egyptische contingent. Die prins wil niet onder een generaal staan en Mehemed-Ali-pacha schijnt toch de medewerking der Egyptische troepen bij zijn operatiën noodig te hebben. De stelling van Osman-pacha in Plevna is veel verbeterd sedert hij versterkingen van manschappen en aanvoer van proviand ontvangen heeft; terwijl bovendien thans zijn gemeenschap met Sofia en, des noods, zijn retraite op die stad verzekerd zijn. Door het maken van een brug voor Silistria zijn de Turken in staat gesteld, om op dat punt den Donau over te gaan, als daarvoor door de gebeurte nissen op de andere punten van het oorlogstooneel de gelegenheid gunstig wordt. Dan kunnen zij zich op den spoorweg van Roemenië werpen, dezen onbruik baar maken en zoo de gemeenschap van het Russische leger met het vaderland ernstig bedreigen. Een eventueele nederlaag der Russen bij Sistowa in verband met zulk een operatie der Turken ten aanzien van den Roemeenschen spoorweg zou schier onver mijdelijk den ondergang van het geheele Russische leger tengevolge kunnen hebben. Servië staat nog steeds gewapend; doch 25,000 man Turken houden het 111 liet oog, zoowel aan den Bosnischen als aan den Bulgaarschen kant. Zoo zal Servië zich nog wel wat blijyeu bedenken alvorens andermaal er alles aan te wagen. Griekenland verkeert eenigszins onder dezelfde om standigheden; het blaft tegen den Turk, maar het bijt niet tot dusver. F r a n k r ij k. Uit Bazel heeft de Minister de Broglie het volgende schrijven ontvangen: //Mijnheer de Minister! Gij hebt gelast, dat de brochure: La République c'est lapaix; La Monarchie c'est la guerre", par un Alsacien", in beslag werd genomen. Ik ben de schrijver dier brochure. In Juli verbood de Minister de Fourtou de colportage daarvanthans legt gij er beslag op. Ik beken nederig, dat ik zooveel eer niet verwachtte, want ik dacht niet, dat mannen, die zich met zooveel ophef conservatieven noemen, het eigendom van anderen zoo losweg zouden aauranden. Toch zal ik op twee andere mijner bro chures uw aandacht vestigen. De eerste is //Ce qu'ont fait les bonapartistes", in 1874 gepubliceerd en waarvan tijdens de verkiezingen van Februari 1876 bijna 80,000 exemplaren werden verspreid. De tweede heet //Ou le cléricalisme mène les nations", in October 1876 gepubliceerd. Natuurlijk ben ik in de oogen eener Regeering als de uwe misdadig, omdat ik mijn voormalige landgenooten er op wees, hoe al de rampen van 187071 te wijten waren aan het Keizerrijk. Ik troost mij echter, want er zijn een tweehonderd duizend exemplaren mijner brochures in omloop, en in weer wil van den ijver uwer agenten is het niet waarschijnlijk, dat zij die alle in beslag zullen nemen, alvorens Frankrijk uitspraak heeft gedaan." Get. Stoehling, vroeger lid van den Arrondissements-raad, van den gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel van Straatsburg. Eergisteren werden in den boekhandel van Germier- Baillière te Parijs niet minder dan 110,000 exemplaren van het manifest van Thiers a 5 centimes verkocht. Voor het directeurschap van het Parijsch observato rium worden vier candidaten gonoemdFaye, de commandant Mouchez, Tisserant, directeur van het ob servatorium te Toulouse, en Puiseux. Duitschland. Mèu schrijft uit Berlijn: In verschillende bladen is er van gesproken, dat bij de conferentie te Salzburg ook de volgende verkiezing van een paus is behandeld. Dit is mogelijk: maar het is in de hoogste mate onwaarschijnlijk, dat Bismarck, zooals ook wordt ge meld, graaf Andrassy heeft trachten over te halen, den invloed van Oosleurijk-Hongarije te gebruiken om een kardinaal te doen kiezen, die voor een verzoening van den staat en de kerk gunstig gezind is. Zulk een poging van onzen rijkskanselier zou doen veronder stellen, dat hij tot een ve.rzoenlijke kerkelijke politiek had besloten. Daar dit evenwel volstrekt niet het geval is, maar hij integendeel zijn woord: //iiaar Ganossa gaan wij niet" volhoudt, spreekt het van zelf, dat hij er geen belang bij heeft, dat een volgende paus, die door den staat verzoenlijker te gemoet te komen, de voortzetting der tot nog toe gevolgde kerkelijke politiek voor de Pruisische regeering veel moeielijker zou maken. Een verzoening met den pauselijken stoel, onverschillig wie dien bekleedt, is alleen mogelijk, als Pruisen de Meiwetten herziet. Hiervan nu wil Bismarck niets weten en daarom wenscht hij, dat het Roomsche non possumus zoo brutaal mogelijk worde uitgesproken. Hij gelooft, dat dit het beste middel is om de niet zonder invloed zijnde stemmen, die in Duitschland zelf een opgeven van de politiek der Meiwetten aanraden, tot zwijgen te brengen. Wat hiervan waar is, valt moeielijk te zeggen. Spanje. De Engelsche Globe meldt het volgendeIn liet dorp Iznotaraf, in de provincie Jaen, bestaat een kleine protestantsche gemeente. Den leeraar dier gemeente werd 17 Sept. een dochtertje geboren. Den dag daarna kwamen twee rjoinsche geestelijken, die het kind op- eischten om het in de roomsche kerk te doopen. De vader en moeder weigerden. Later kwam de burge meester; hij ontving hetzelfde antwoord. Een paar uren later kwamen de burgemeester en de twee priesters weder; zij namen het kind met geweld mede naar de roomsche kerk, waar het onder het luiden der klokken gedoopt werd. Zoo wordt in Spanje de bij de wet gewaarborgde godsdienstvrijheid gehandhaafd, onder ministers, die bijna allen jarenlang buitenslands hebben geleefd en dus moesten weten hoezeer zulke schandalen luin land in de oogen van beschaafde volken onteeren. Zulke Mortara-schandalen kunnen tegenwoordig nog slechts in Spanje en in Rusland voorkomen. Kerk- en Sclioolnieuws. Beroepen te Sprang ds. J. Kromsigt te Kortgene, die bedankt heeft voor Zuilichem; te Vlissingen ds. P. C. van der Horst te Gorinchem. Voor het toelatings-examen der Burgeravondschool, cursus 1877'78, hebben zich aangegeven 22 kan didaten voor de le kl., waarvan zijn toegelaten 17. De lessen zijn 1111 geopend met 24 leerlingen in de le kl., 14 in de 2e kl. en 16 voor voortgezet on derwijs in liet teekeneu. De Avondschool voor Jongens is weder begonnen en wel met 50 leerliugen; die voor Meisjes met 28 leerlingen. Aan de schooljeugd van Baarland is Woensdag j.l. een schoolfeestje bereid door den ambachtsheer, den heer Hoboken van Rotterdam, bij gelegenheid dat genoemde heer zich met vrienden te Baarland bevond om te jagen. De kinderen kregen chocolade en koek, terwijl aan eenigen, die het minst de school verzuimd hadden, boekgeschenken werden uitgereikt. VAN 21—28 SEPT. 1877. Geboren: Een zoon van F. van ikken en M. II. Wessels. Een zoon van B. .Verhulst en J. van Oorschot. Een zoon van J. P. Kooman en 8. C. Flikweert. Gehuwd: Reerink, jra. en M. M. Mazure, jd. Overleden: A. de Vin, oud 87 j., wed. van P. Lijk. Als levenloos aangegeven: Eeue dochter van C. de Vries en J. Cortenbach. THEE-SOORTEN UIT HET MAGAZIJN YAN welke zich zoowel door goede kwaliteit, als lagen prijs, bijzonder aanbevelen, zijn Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Onswaarop het Nummer en de Prijs van af 0,90 tot 3,00 per 5 ons zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistj es afgeleverd Prijs-Couranten zijn gratis verkrijgbaar Axel wed. Joh. Veenhuizen. Brouwersh.J.W.v. Brabant. Hontenisse C. Fassaert. Neuzen J. C. van Sprang. St. Annaland J. de Graaf. Middelburg J. A. Goethals. De Notaris Mr. J. MOO- LENBURGH te Zierikzeezal, op I>onclerclag- li fi-Éfe October 1877, 's namiddags te 127o ure, ten verzoeke van den heer A. E. LEVIE te Zierikzee aan zijne schuur in den Hem aldaar, publiek presen teeren te verkoopen van 273 jaar en DITO van \l/2 jaar. zijnde MELKKOEIEN, kalfdragende KOEIEN, 15 VAARZEN van 2 Lot 3 jaar en KALVEREN. Voorts 1 EZEL, twee KARREN en 1 MESTPUT. Er kunnen geene beestialen of goederen worden bijgebracht. Vlissingen Ch. Sutherland. Sluis J. C. A. Mets. Sluis P. E. Mets. SasvauGent A. M. J.Stubbe. Zierikzee Jb. OcktmanJz.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3