B u i t e n 1 a n d. en stichtingen van onderscheiden aard zijn daar om dit te bewijzen. De meesten van die instellingen zijn hun ontstaan verschuldigd aan den liefdadigen zin van bijzondere personen. In de nieuwere tijden heeft de vereenigingswoede zich meer meester gemaakt van dit gedeelte van het wijde veld der humaniteit en dei- christelijke philantropie. Zoo is 't er in sommige opzichten niet beter op gewordenwant al vevkeeren ook enkele nieuwere stichtingen, door vereenigingen tot staud gebracht, in staat van bloei, deze bloei is niet zelden enkel het gevolg daarvan dat er een partij zaak van gemaakt wordt. En nu moge men ook enkele van onze oude hofjes-stichters of stichteressen verdeuken van speculatie op de eeuwigheid en hun schenkingen als een daad van eigenbelang aanzien, met enkele onzer nieuwere, door vereenigingen gegronde stichtin gen is dat niet minder het geval. Misschien blijft alleen het onderscheid bestaan dat vroeger één persoon voor zich alleen een stoel in den hemel kocht met opoffering van het kapitaal dat hem tijdens zijn leven ook had gediend, terwijl thans ieder die een jaarlijksche contributie geeft, zich ook eenige aanspraak denkt te verwerven. Zeker is het dat vele der nieuwere stich tingen voor hun regenten een voortdurende bron van zorgen zijn, steeds tobben met tekorten en alleen staande gehouden worden door telkens met varianten vernieuwde bedelpartijen. Zoo zal het met een eventueel Sofia-kinderzieken- huis niet zijn, denkt men wellicht. Wij vreezen van wel. Wij vinden het denkbeeld niet gelukkig. Zulk een stichting, zoo ze waarlijk koninklijk zal zijn, moet veel geld kosten. Kan ze niet op koninklijken voet worden op touw gezet, dan maakt ze een poover figuur dat onvermijdelijk mettertijd nog armelijker wordt en der verhevene nagedachtenis van onze Sofia niet waardig is, ondanks al het moois wat men over het nuttige doel kan zeggen. Veel geld is dus 1100- dig. Stel eens een gebouw van f 100,000 en een jaarlijksch onderhoud in alles van f 20,000, dan is er minstens een half millioen noodig. 'fc Kan zijn dat de som er komt; doch zoo ze er niet komt en de zaak, eens geslicht zijnde, op de been gehouden moet worden door jaarlijksche bedelpartijen, of wel gehonoreerd door staat of gemeente, dan is het doel mislukt. Wij vinden ook het denkbeeld van een kinderzieken huis te minder gelukkig, omdat in de bovengenoemde oproeping als argument er voor in de eerste plaats wordt aangevoerd dat H. M. tijdens haar leven zoo gaarne zulk een stichting zou hebben in bet leven geroepen, doch dat hare pogingen daartoe niet tot de gevvenschte uitkomst hebben geleid, 't Kan zijn dat er eenige aanleiding is om zich aldus uit te laten. We veronderstellen echter dat als H. M. inderdaad er zoo op gesteld geweest was dat er zulk een gesticht kwam, 't er al wezen zou, of de gelden er voor bij testamentaire beschikking zouden aangewezen zijn. Kortom wij vinden 't jammer dat het denkbeeld van een eigenlijk monument niet is doorgegaan. Door den Burgemeester van Sint—Philipsland, de heer A. de Rooy, sedert Juni 1876 aldaar in functie, werd eenigen tijd geleden ontdekt, dat iu het fiuanciëele gedeelte der gemeente-administratie verkeerde hande lingen waren gepleegd. Later werden door hem feiten ontdekt, die hem aanleiding gaven om tegen den ontvanger der gemeente proces-verbaal op te maken, hetgeen tengevolge had dat bij beschikking van de Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee van den 26 Juni jl. rechtsingang en bevel tot dagvaarding in persoon en last tot instructie tegen gezegden ontvanger werd verleend en dat deze door den raad op zijn verzoek werd ontslagen met bepaling, dat later zal uitgemaakt worden of dat ontslag al dan niet eervol zal zijn. Dezer dagen is door den burgemeester tegen een zijner wethouders proces-verbaal opgemaakt wegens het voltrekken van huwelijken en 't doen van inschrij vingen in de registers van den burgerlijken stand, zonder daartoe bevoegd te zijn, en tegen zijnen ambts voorganger wegens het doen eener iuschrijving als ambtenaar van den burgerlijken staud, nadat hij reeds als zoodanig had gedéfuugeerd. Met 1 December zal het Zondagsblad van den Standaardwaarvan de uitgave sinds eenigen tijd gestaakt was, onder den naam van Heraut weder worden uitgegeven, en wel onder redactie van dr. A. Kuyper. Zoo keert dr. Kuyper weder geheel tot zijn eerste periode terug; als het goede publiek nu maar niet weder zulke eindelooze reeksen van ongenietbare, wauwelige artikelen te slikken krijgt, als vroeger in het Zondagsblad. We herinneren ons nog met huive ring die 17 of meer artikelen over het //Mystieke lichaam van Christus" en die nog langer en dwazer serie van leuterpraatjes over de //Wonderen". Maar enfin, dr. Kuyper moet zelf weten hoever het slik- vermogen zijner luitjes gaat zonder dat zij zich ver slikken of hem laten zitten. De Maatschappij //Zeeland" staat een gevoelig ver lies te lijden door hot aangevraagde ontslag van een harer verdienstelijkste ambtenaren, den heer C. Buisman, chef de bureau voor expeditiën. Genoemde heer heeft zich met de firma Brasch Rothensteiu geassocieerd en zal zich eerlang te Londen vestigen. Den 26 September is te Groningen overleden mevr. de wed. Jauson, geb. Ludewé Vink, die haar geheele vermogen bij uiterste wilsbeschikking tot liefdadige doeleinden heeft aangewend. Aan de diaconieën cn liefdadige gestichten van alle gezindheden te Groningen, alsmede aan eenige instellingen elders heeft zij ver schillende legaten vermaakt, tot een gezamenlijk bedrag van f 60,000. Het overige van haar vermogen heeft zij geschonken aan het door haar gestichte hofje 't Juffrouw Pietronella's- en vrouwe Ludewé Vinkshuis te Groningen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, wordt in het kiesdistrict Winschoten ernstig gedacht aan de kandidatuur voor de Tweede Kamer van mr. H. Goeman Borgesius, thans hoofdredacteur van 't Vaderland. Gr on. Cl. Delft, 27 Sept. Heden is een aanvang gemaakt met het afbreken van de laatste steigers om de spits van den Nieuwekerkstoren. Overmorgen is het vijf jaren geleden, dat die spits door brand werd vernield; sedert zijn de meestal zeer gevaarlijke werkzaamheden zonder belemmering voortgezet, zoodat dezer dagen de toren weder geheel in orde zal zijn. Hij is thans 109 meters hoog en een der hoogste en sierlijkste van Nederland. Volgens het Wiener Vremdenblatt bedragen de ver liezen der Russen van af het begin van den oorlog 64,200 man (in Juni 2200, in Juli 25,500, in Augustus 12,000, in September 23,500 man). Die der Turken worden door dat blad op ruim 45,000 mail geschat. Hierbij zijn de verliezen in Azië niet meegerekend. De banknoten der Engelsche Bank worden gemaakt van zuivere witlinnen lappen, nooit van lompen. Sedert bijna 200 jaren zijn ze op dezelfde plaats, Laverstoke in Hampshire, en door dezelfde familie: de //Portals", welke van eenige Fransche Protestantsche uitgewekenen afstammen, vervaardigd. Het papier wordt zoo zorgvuldig gemaakt, dat zelfs het getal scheppen in de pap, door ieder werkman verricht, op een wijzerplaat door machinerie wordt aangeduid, en de bladen werden nauwkeurig geteld en geboekt op den naam van iederen persoon, door wiens handen zij gaan. Het drukken wordt verricht op een zeer bijzondere manier in de afdeeling van mr. Coe van het bankgebouw. Volgens de City Press is het aantal betaalde noten over 7 jaren ongeveer 94,000,000. Zij vullen 18,000 dozen, welke naast elkander geplaatst eene rij van drie Engelsche mijlen lengte zouden uitmaken. De noten op elkander gelegd zouden een hoogte van 8 mijlen bereiken, en indien zij aan de einden aan elkander geplakt werden, zouden zij een reep vormen van 15,000 mijlen lengte. Hun geza menlijke oppervlakte zou grooter zijn dan die van Hyde Park; hun vroegere waarde is 3,000,000,000 p. st. en hun gewicht 112 tons. Men schrijft uit Curapao van den 28 Augustus aau het D. v. Z. H., dat de heropening der Venezolaansche havens van Maracaibo eu Coro eerstdaags werd verwacht. De haven van Curasao zou in dat geval voor den uitvoer van buskruit worden gesloten. De president der Republiek zou zich persoonlijk Ier plaatse begeven om de daartoe betrekkelijke decreten uit te vaardigen, en heeft reeds aan eenige aanzienlijke personen uitnoodigingen doen toekomen ter bijwoning van de bij die gelegenheid te geven feestelijkheden. De heer A. Jesurun was een der geuoodigden.. Benoemingen, Besluiten, enz. In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Sluis zijn benoemd tot archivaris de heer H. Q. Janssen, schoolopziener en predikant te St. Anna ter Muiden en tot adjunct-archivaris de heer J. A. Dor- renboom, directeur van het rijkstelegraaf aldaar en zulks ter vervanging van wijlen den heer J. H. van Dale. Z. M. heeft tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw bevorderd jhr. mr. J. A. Singendonck. Z. M. heeft tot ridder in de orde van den Nederl, Leeuw benoemd mr. E. G. Lagemans, referendaris hoofdredacteur, belast met de directie van de Hederl. Staats-Courant. Landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 30. Over diepe grondbe werking. (Vervolg). Eene nieuwe ontdekking. Nog een brief over den springbeletter. Diepe grondbewerking. Kunstmatige roting van Vlas. (Slot), enz. Behalve het reeds vroeger vermelde werd in den laatsten tijd nog aan de Rijkslandbouwschool ten ge schenke aangeboden en met erkentelijkheid aangenomen Een hand-aanaardploeg van den heer J. W. F. G. Borst Verdoorn te Oosterland. Een keurig uitgevoerde photografie van de inzending op de wereld-tentoonstelling te Philadelphia van de Zeeuwsche Maatschappij vau landbouw. Rechtszaken. De Arr.-Reclitbank te Amsterdam heeft den eisch van regenten van het R. K. gesticht //De Voor zienigheid" (opeisching eener minderjarige, geboren uit ouders van verschillende godsdienstige gezindte en verpleegd ten huize van Van Sitteren, die door den kantonrechter tot voogd aangesteld was, nadat het kind, vroeger in het gesticht opgenomen, daaruit was teruggenomen) ontzegd. De ontzegde vordering der regenten was toegelicht door mr. J. A. N. Travaglino. Zij werd voor de pleegouders bestreden door mr. J. A. Levy. De rechtb. besliste, dat de voogd liet recht heeft om het verblijf van een kind in een ge sticht te doen eindigen, wanneer het hem goeddunkt. De 14jarige Bakker uit Huizen, die in de vorige week ter zake van moedwilligen doodslag op een zijner kameraden voor de correctioneele kamer der rechtbank te Amsterdam terechtstond, is deswege veroordeeld tot opsluuiting ineen verbeterhuis gedurende vijf jaren. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te 's Gravenhage heeft iemand zelfmoord gepleegd door ophanging. In een spoorwegwaggon op de baan vau het Rijn- spoor tusschen Utrecht en Arnhem heeft een reiziger, een Engelschman, zich een pennemes in het hart gestoken, zoodat hij als lijk uit den wagen gehaald werd. Later is gebleken dat de ongelukkige zelf moordenaar een Schotsch geestelijke is, die van zijn vacantie-reis naar huis terugkeerde. Aan boord van het Noorsche brikschip //Andvah", ter reede van Rammekens liggende, heeft de matroos Knud Aaronsen zich opgehangen. Hij was pas 23 jaar oud. Het lijk is te Vlissingen begraven. Een kleermaker te Brieg, die valschheid in een ouderliandscU geschrift had gepleegd eu voor straf beducht was, kwam met zekeren Gerstraann overeen, dat deze hem dood zou schieten. Beiden gingen naar een boschje en de kleermaker, Vogel, viel weldra door een revolverschot in do zijde getroffen neer. Gerstmann verwijderde zich welgemoed, en ontmoette in de stad een koetsier, die met hem in gesprek kwam. De revolver trok de aandacht en Gerstmann waarschuwde den koetsier het wapen niet onvoorzichtig te behandelen daar het geladen was. Deze wilde dit niet gelooven, waarop de andere aantoonde, dat hij de waarheid sprak, door het pistool op den koetsier te richten en hem een kogel in de borst te schieten. Intusschen had de politie den slechts gewonden kleermaker gevonden, en legde spoedig de hand op Gerstmanndeze verklaarde den volgenden dag zich alleen te herinneren, dat hij dronken was geweest. Te Brest heeft een man, die plotseling krankzinnig was geworden, des nachts drie personen vermoord, die hetzelfde huis bewoonden, waar hij verblijf hield, en daarna zich zelf om hals gebracht. Nabij Maastricht is een werkman, bezig met leera- aarde uit te steken, onder de aardraassa bedolven geraakt. Hij werd als lijk te voorschijn gehaald. De man laat een vrouw en twee kinderen na. De Oorlog in het Oosten. 1 Oct. Langzamerhand nadert de tijd dat de eerste groote pauze zal aanvangen in het bloedige drama. Het ruwe, gure weder komt met regens die de velden en wegen doorweeken, met sneeuwbuien die den ver kleumden soldaten beletten veldmanoeuvres uit te voeren, en dan nadert de winter die waarschijnlijk elke handeling van eenige beteekenis onmogelijk zal maken. In zekeren zin zijn we daar blijde mede. Het is een treurige plicht zich op de hoogte te houden van zooveel ellende, dagelijks zich te ergeren aan zooveel onbekwaamheid bij de aanvoerders en waarvan dui zenden ondergeschikten de slachtoffers worden gemaakt, en 't is onaangenaam zulk een jammerlijk échec te moeten zien van een zaak, die men om onderscheidene redenen voor goed heeft gehouden en nog houdt. Zoo wordt het dan ook tijd om een soort van résumé op te maken van hetgeen er tot dusver is geschied, hoe onaangenaam dat werk ook zij.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2