KEKLAME. "Een frMiiwTiPPi« bePaakl tese»st!indei', 'an Buitenland. kinderen of afstammelingen 4 pCt.4e. door broeders en zusters, van broeders en zusters 4 pCt.5e. door neef en nicht, naneef of nanicht, van oom of moei, oudoom of oudmoei en omgekeerd 6 pCt. Op 't geen in de gevallen sub no. 4 en 5 meer wordt verkregen dan 't aandeel bij versterf zou hebben beloopen, mits gaders in alle onvoorziene gevallen 10 pCt. De opbrengst zal vermoedelijk zijn aan successiebe lasting 2,145,170 en aan overgangsbelasting f 199,628, te zamen 2,345,333. Volgens een mededeeling van den Minister van Financiën iu de toelichting tot het wetsontwerp be trekkelijk de successie-belasting zal een geheel herzien wetsontwerp op de patent-belasting weldra de Kamer bereiken, uitgaande van het beginsel, dat jaarlijks een zeker percent van de vermoedelijke handelswinst wordt geheven. tUwii W WiAwCölACwi j alle zoogenaamde geheime middelen, had in zijn uitgebreidenu werkkring zeer dikwijls gelegenheid, de meest verschillende Huis- en Geneesmiddelen te leeren kennen, en daaronder zeer vele, die reeds lang vergeten zijn. In de laatste jaren ontmoette hij meer en meer, zelfs zóó dikwijls de onder den naam van Dr. Airy's Specialiteiten zeker voor geen geneesheer onbekende geneesmiddelen, dat hij er van verstomd stond. In den beginne meende hij, den buitengewoon spoedigen ingang te moeten toeschrijven aan de advertentiënhij kwam echter spoedig tot de overtuiging, dat de meeste van zijn, tot de hoogere standen behoorende, palienten niet ten gevolge van advertentiën, maar op aanbeveling van kennissen, de Dr. Airy's Remedies gebruikten. Deze omstandigheid en de door hem waargenomen verrassende resultaten gaven hem aanleiding, die specialiteiten aan het ziekbed zelf te onderzoeken. In geen enkel geval kon hij aan deze middelen een absoluut nadeelige werking toe schrijven; iu zeer veel gevallen echter zulk een be slissende neiging tot beterschap van de ziekte, dat de Geneesheer zelf bij zijn eigen familie, Dr. Airy's Specialiteiten als Huismiddel gebruikt, en sedert geen afkeurend oordeel meer daarover velt. Wie nader kennis wil maken met Dr. Airy's Geneeswijze, out- biede het leerrijke werk, dat duidelijke verhandelingen over de meeste ziekten, zelfs met leerzame illustraties bevat, voor den uiterst goedkoopen prijs van slechts één Gulden, rechtstreeks van Richter's boekhandel te Rotterdam. De Oorlog in het Oosten. 24 Sept. Nadat gedurende eenige dagen weinig in Bulgarije was omgegaan en de beide strijdvoerende partijen blijkbaar jlien tijd gebruikten om hun stellingen te versterken en versterkingen van manschappen af te wachten, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag door de Turken de strijd hervat, aanvankelijk met een zwaar kanonvuur uit Plevna op de Grivica-redoute, en toen de dag aanbrak op alle punten, zoowei bij Plevna als in den Schipka-pas en vooral op de linie van de Lom en de Jantra, waar ditmaal het hoofd punt van den strijd was. liet gevecht is daar den ge- heelen dag van Vrijdag voortgezet en waarschijnlijk Zaterdag hervat. Zonder onvoorwaardelijk geloof te hechten aan de berichten van Turkschen kant, volgens welke de Russen een totale nederlaag zouden hebben geleden, kan men het er toch wel voor houden dat de Russen geslagen zijn. De Russische berichten zijn zeer bescheiden en bepalen zich tot de mededeeling dat de aanvallen der Turken zijn afgeslagen. De Turken waren dus aanvallers en de Russen hebben het gevecht niet gezocht, 't geen wel te verklaren is, daar de Russen nog steeds wachten op de versterkingen en het voor de Turken van 't grootste belang is den vijand zooveel afbreuk te doen als mogelijk is, voor nog de Russische reserves zijn aangekomen. Wij hebben reeds vroeger beredeneerd dat het geenszins zoo onwaarschijnlijk was, dat de Turken hun vijand over den Donau terug joegen voor de garde nog in 't hoofdkwartier kan aangekomen zijn. Waarschijnlijk is Mehemed-Ali-pacha door gebrek aan troepen genoodzaakt slechts langzaam voort te gaan, doch dat hij steeds meer en meer avanceert is duidelijk genoeg. Nu beweren de Russische be richten wel dat hij nog altoos door den Kroonprins in den omtrek van Bjela wordt tegengehouden, dat de aanvallen van den 21 allen ziju afgeslagen; maar dat een Engelsch correspondent uit het Russische leger geseind heeft dat 's prinsen hoofdkwartier naar Sistowa zou verplaatst worden, geeft wel genoegzaam te kennen dat men Vrijdag en Zaterdag alles behalve gerust was over het leger van den Kroonprius. Hoewel later ge bleken is dat die laatste retraite van den Russischen linkervleugel naar het punt waar de inval in Bulgarije 't eerst heeft plaats gehad, nog niet begonnen is, onwaarschijnlijk is het niet dat de Russen er binnenkort toe gewongen worden. 25 Sept. Thans is bevestigd, ook door de Turken zelf, dat hun eerst vermelde //groote overwinning" van Vrijdag j.l. niet beslissend is geweest. Toch houden de Turken vol dat de verliezen der Russen dien dag veel grooler zijn geweest dan de hunne. De Russen daarentegen laten door generaal Nepokoitschitsky, den chef van den staf, uit Gornjé Student naar Petersburg seinen dat den 19 en 20 alles rustig is geweest, dat echter op den 17 in den Schipka-pas nog al groote verliezen geleden zijn (31 officieren en 1000 man) en dat den 21 bij Czerkovna, d. i. niet ver van Bjela, de Turksche aanval totaal is afgeslagen. Het verlies der Russeu wordt daarbij op 20 officieren en 400 soldaten, dat der Turken op minstens 1000 man gesteld. Een bericht in Daily Telegraph schrijft het mislukken van den aanval der Turken toe aan de groote overmacht der Russsn op dat punt. Den 22 is niet gevochten, doch men wachtte dat de Turken den aanval wel spoedig vernieuwen zouden. Als Mehemed-Ali troepen genoeg heeft is het zeker zijn zaak den vijand geen rust te laten, daar elke dag verzuim aan de aanrukkende garde en reserve ten goede komt. Naar den kant van Sofia; westwaarts van Plevna, zijn door Russische kavallerie verkenningen gedaan, waarbij gebleken is dat veel nieuwe Turksche regi menten en ook ruiterij in aantocht is van Sofia tot ontzet van Osman-pacha en dat een gedeelte dezer troepen reeds dicht bij Plevna genaderd is. Dit was zoo op den 20 September. Een correspondent van Daily Ne?os in het Russische hoofdkwartier schrijft van daar eenige bijzonderheden omtrent de stemming onder de aanvoerders van het leger. Zij erkennen dat zij tot dusver nog altoos geslagen zijn, zegt hij, doch de ware oorzaak daarvan, de volstrekte onbekwaamheid der voornaamste generaals, zien zij niet in. De schuld wordt door den eenen öp den anderen geschoven, vooral op generaal Igna- tieff, die geen goede adviezen zou gegeven hebben. Dit getuigt juist vau de bekrompenheid die doorgaans iu 't gezelschap der onbekwaamheid verkeert. Ondanks al de nederlagen houden de Russen vol dat zij de overvviuning moeten en ook zullen behalen, dat het een oorlog op leven en dood is enz. enz. Altemaal phraseu, die komen te vervallen als 't toch blijken mocht dat de Turken overwinnaars blijven en het zoover brengen dat zij de Russen van hun grond gebied verjagen, want daii zou Rusland wel water in zijn wijn moeten doen. Uit tal van groote bestellingen van tenten, barakken, spoorwegmateriëel, winterkleeding voor de soldaten enz. enz. zou men opmaken, dat de Russen ernstig denken aan een winter veldtocht. Het komt ons voor dat zij al tevreden mogen zijn als zij in Roemenië zullen kunnen overwinteren en niet door de onbegaan baarheid der wegen en de overstrooraing der velden verplicht worden naar den Proeth terug te keeren. In Azië hebben de Turken, volgens hun berichten, de vijandelijkheden ook weder hervat en zelfs al toos volgens hun zeggen het Russische leger bijna omgetrokken. De Russen beweren dat //ai de aan vallen zegevierend ziju afgeslagen", de gewone manier van zeggen sinds het blaadje omgekeerd is en de Turken van aangevallenen aanvallers zijn geworden en wel ernstige, hardnekkige aanvallers. De Ruemeniërs moeten de eer van onder of naast de vanen van den Czaar te strijden vrij duur betalen. Zij wareu 't vooral die de Grivica-redoute namen, en zij zijn 't die deze sterkte thans moeten verdedigen tegen het kanonvuur der Turken en de stoute aan vallen der infanterie van Osman-pacha. Alleen de Moutenegrijnen houden vol met voordeelen op de Turken te behalen. Thans hebben zij den reeds zoo lang begeerden Duga-pas geheel genomen en bedreigen weder andere punten. Vorst Nikita is edelmoedig genoeg om al de Turksche krijgsgevangenen die hem in handen vallen een eervollen aftocht te vergunnen; waartoe hij trouwens wel een weinig ge drongen wordt door de moeielijkheid om krijgsge vangenen te bergen en te bewaren. Servië trekt de nagels weer in; 't geen zeker ver standig is. In 't bijzonder dienen we nog gewag te maken van de zoogenaamde Salzburger-Couferentie, de samen komst van prins v. Bismarck en graaf Andrassy. Eenige min of meer goed ingelichte bladen meenen te weten wat er alzoo tnsschen deze twee staatslieden en vrienden moet overeengekomen zijn. Dit komt op 't volgende neerregeling van het lot der Chris telijke onderdanen van de Porte; onafhankelijkheid en geheele zelfstandigheid van Roemenië (koninkrijk?); bezetting van Herzegowina en Bosnië door Oostenrijk en dit later gevolgd door het beschermheerschap van Oostenrijk over deze gewesten, alsmede over Servië. Is dit alles nu zoo, dan blijkt daaruit dat de drie- keizersbond wel degelijk beslaat en Ruslaud helpt, zij 't ook op indirecte wijs en zonder dat Rusland er zelf ander voordeel bij geeft, dan dat de Turk het niet te zeer vernedert. De Turk zou dan toch 't gelag betalen al heeft de kordate en mannelijke wijze, waarop hij zich tot dusver heeft geweerd, ook aan spraak op meer eervolle behandeling. F r a n k r ij k. Zooals toegezegd was is het manifest, dat de heer Thiers had gereed gemaakt om te publiceeren zoodra de verkiezings-campagne zou geopend zijn, thans openbaar gemaakt door zijn vrienden. Het stuk munt uit door helderheid, eenvoud en nadrukkelijken ernst. Tegenover het bombastische en snoevende manifest van Mac-Mahon steekt het voordeelig af. De onpar tijdige vergelijker behoeft niet te vragen aan welke zijde de bedaardheid en bezadigde gerustheid van de innige overtuiging is, en wie de fanfaron speelt. Een der bisschoppen heeft in angst en drift zich alreeds dagen geleden laten ontvallen dat, als het manifest van Thiers werd openbaar gemaakt, het voor valscli verklaard zou worden. Dit zal nu ook wel geschieden doch dat is minder erg; het stuk heeft op zichzelf waarde genoeg en zal toch wel indruk maken op de natie. Het Journal des Débats zal gerechtelijk vervolgd worden wegens een artikel van John Lemoinne over liet manifest van Mac-Mahon. //Ons vrijmoedig oor deel", schrijft liet blad, //schijnt verbazing en ergernis te hebben opgewekt. Niets maakt in zekere kringen vreemder indruk dan een blad van L830, dat aan zijn beginselen en traditiën getrouw is gebleven. Schelden, aanklachten, dreigen met processen, men probeert tegen ons allesmaar wij kunnen met Guizot zeggen//dit alles verheft zich niet tot de hoogte onzer verachting." Wij bekommeren ons om geheel iets anders, dan het sommige factiën naar den zin te maken, die alle be ginselen en alle populariteit verloren hebben. Wanneer Frankrijk liet- ongeluk mocht hebben, nogmaals onder het juk der persoonlijke macht te komen, willen wij ten minste, dat men ons niet kan beschuldigen, dat wij een deel der schuld dragen of ons hadden laten bedriegen. Men moet den moed hebben, de waarheid te zeggen, de volle waarheid; dit hebben wij na de lezing van het manifest van den maarschalk gedaan. Wij hebben geconstateerd, dat de maarschalk in zijn manifest Frankrijk dreigt, en 't waagt zich voorrechten aan te matigen, die hem niet toekomen, om te regeeren, zooals noch de letter uocli de geest van de grondwet veroorloven. Wij bekennen zijn taal heeft ons diep gegriefd; wij kennen niemand het recht toe, zulk een taal te voeren. Allen die Frankrijk liefhebben, gevoel den als wij zich gekrenkt, toen zij hoorden, dat men het zoo behandelde. Wij hebben ons moeten afvragen, in wiens handen liet vallen zou, wanneer het werkelijk aan één man werd overgeleverd. De maarschalk heeft zich aan ons oordeel aangebodenhij heeft zijn can- didatuur voor het caesarismus gesteld; maar wij vinden niet, dat hij van het hout is, waaruit men caesars snijdt. Het gedrag van den maarschalk heeft ons grond wettig het recht gegeven, te zeggen, wat wij gezegd hebben en liet belang des lands maakte liet ons tot plicht, onbewimpeld onze meening te zeggen. Wat bekommert het ons, of men ons aanklaagt! Heeft men ons in 1830 niet voor den rechter gebracht? Al het schuim, dat rondom ons opborrelt, bereikt ons niet. Wij zullen tot het einde onzen plicht vervulleu en als men ons vraagt, hoe zulk eer. moeilijke positie te boven gekomen kan worden, antwoorden wijdit weten wij niet, maar wij zullen die te boven komen. Frankrijk zal den 14 October toonen, dat het zich niet door het manifest van den maarschalk gebonden achthet zal gemakkelijker gaan, dan men denkt, dank zij de pressie der noodzakelijkheid, wier wegen duister, maar wier werking zeker is." Belgie. In de kolendistricten van Henegouwen is sinds eenige dagen weder een werkstaking. Over 't algemeen gaat het echter rustig toe. Vele mijnwerkers maken van de willekeurige of gedwongen vacautie gebruik om te gaan aardappel-rooien. Enkele aanstokers eu raddraaiers, waaronder ook een paar vrouwen, zijn door de gensdarmes gevangen genomen. R usland. In een Russisch blad, de Birzeioyja Wjedomosti vindt men de volgende correspondentie uit Charkow over het vervoer der gewonden. //Zullen wij nog lang de schanddaden moeten aanzien der ellendigen, die op zich genomen hebben, onze dappere soldaten te dienen en te helpen, maar zich ten koste van hun gezondheid en leven verrijken Eenige dagen geleden zag ik hier een trein met 345 gewonden aankomen. De ongelukkigen lagen in gewone goederenwagens als haringen opeengepakt. De wagens waren niet bruikbaar voor gezonde menschen, ja niet eens voor vee, reeds omdat er nergens een raam of gat was, waar lucht door kon komen. De gewonden lagen op den smerigen, naar viscli en vleescli riekenden vloer in volslagen duisternis. Als ooggetuige kan ik verzekeren, dat in den geheelen trein geen matras, geen deken, ja geen

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2