ZIERIKZEESCHE COËRMT. 1877. No. 77. Zaterdag 29 September, 80ste jaargang. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee. Binnenland. STATEN-GENERAAL. ar*-1 f r "fii1 TOr^7vr^-y^Fs??gaa)WK%gPBTO?i:-;*a^K» ^'^■frjygvM'Y'xsTMMi ry v Tasassa—raccra—Bia—a— Van heden tot en met 15 October e. k. zullen bij den bode H. de Vos (Raadhuis) voor belangstellenden ter inzage liggen, de volgende stukken: 1°. Rapporten van de Consulaire vertegenwoordiging in Amerika, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië, op de vragen betreffende de alizarine, de meekrap en de garancine, op verzoek dezer Kamer door den Mi nister van Buitenlandsche Zaken aan haar gericht. 2°. Uittreksel uit het verslag van den koramandant van Zr. Ms. Sehroefstoomschip //Samarang", betreffende liet bezoek van den bodem le Buenos-Ayres.en bevat tende de beantwoording van verschillende vragen op het gebied van scheepvaart, handel en nijverheid. 3°. Verslag aan den Minister van Binnenlaudsche Zaken over de Nederlandsche afdeeling op de Interna tionale tentoonstelling gehouden te Philadelphia in den loop des jaars 1876. De Kamer voornoemd, H. G. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. C. PILAAR, Secretaris. Zierikzee, 28 Sept. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn ingekomen eetiige belangrijke rap porten van onze consulaire vertegenwoordigers in Amerika, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië, op de vragen betreffende de alizarine, de meekrap en de garancine, op verzoek der Kamer door den Minister van Buitenlandsche Zaken aan de consulaten gedaan. Naar wij vernemen, moeten de Duitsche rapporten inzonderheid belangrijk zijn, door de uitvoerigheid en degelijkheid waarmede het gewichtige onderwerp daarin behandeld en toegelicht wordt. Vermoedelijk zullen met 1 October de werkzaam heden aan 's Rijks munt worden hervat. Het gelegenheidsstuk van den heer Hofdijk, dat bij de feestviering der opening van de Universiteit te Amsterdam in den Stadsschouwburg zal worden op gevoerd, behandelt den overgang van Amsterdam van de Spaansche zijde naar die der Staatschen. Als een illustratie op de mirakuleuze genezingen, die volgens ultramontaansclie bladen in de eerste dagen van September te Marpingeu hebben plaats gehad, wordt door een //recbtgeloovig katholiek" als ooggetuige aan de Saar-und-Moselzeitung het volgende medege deeld: Den In dezer zag men op het station te Trier onder de talrijke bedevaartgangers een lamme vrouw, die op een paar splinternieuwe krukken voortstrompelde en te Marpingeu genezing ging zoeken. Te midden der buitengewone drukte bij het laatste gelui van het spoorklokje, riep de conducteur, dat de nog aankomende passagiers zich moesten haasten, daar de bepaalde tijd van vertrek reeds verstreken was. Terwijl nu ieder zich in allerijl beijverde om in den trein te komen, liep de lamme vrouw, die zich zoo vlug niet kon bewegen, groot gevaar van te moeten achterblijven, toen zij op eens, tot algemeene verbazing der toe schouwers, hare krukken onder den arm nam, op een draf langs het perron snelde en vlug en behendig in een rijtuig sprong. N. R. Ct. Een eigenaardige variant heeft volgens de berichten van Amerikaansche bladen, een schouwburg-directeur te Boston in GonnQd?s opera Faust ingevoerd. Bij de verschijning namelijk, die Mephistopheles aan de blikken van Faust. voortoover.t, verscheen Gretchen niet aan het traditioneele spinrad zittende, maar aan een prachtige naaimachine van de nieuwste constructie. Op hetzelfde oogenblik, dat het elegante instrument aan de bewonderende blikken van het publiek vertoond werd, viel een regen vau prospectussen op de toe schouwers neer, waarin de voortreffelijkheden van de nieuwe machine met het volgende motto uit het tweede gedeelte van den Faust in 't licht werden gesteld: //Scliatz is sie, Hochgewiiin, Besitz und Pfand." Benoemingen, Besluiten, enz. De heer Yermeer, 's Rijks-haveumeester te Ylissingen, wordt uaar Rotterdam overgeplaatst. Landbouw en Handel. Ais een bijzonderheid wordt gemeld, dat in een tuin te Wilhelminadorp een zoogenaamde //gouden regen", die in het voorjaar sterk heeft gebloeid, thans weer met meer dan 40 flinke bloemtrossen prijkt, en in den boomgaard van den dijkgraaf A. Meijaard te Eversdijk een appelboom in vollen bloei staat, die ook in de maand Mei van dit jaar gebloeid heeft, van welk bloeisel de vrucht nog aan den boom hangt. Kunst en Wetenschap. Zondagmorgen te 7 uur overleed te Parijs de.beroemde Leverrier. Sedert lang reeds leed hij aan een lever ziekte. Hij werd den 11 Maart 1811 te Saint-Lö geboren, werd in 1854 directeur van het observatorium te Parijs, maar onder het keizerrijk in het begin van 1870 ontslagen. Ouder Thiers werd hij opnieuw benoemd na den dood van Delautiay. Door de ont dekking van Neptunus en de volledige tafels van de verschillende groote planeten neemt Leverrier een eerste plaats in onder de sterrekundigen van deze eeuw. Hij is Dinsdag begraven. Op 78jarigen leeftijd is bij Chippenham overleden Fox Talbot, de uitvinder van het Talbotype-procédé. Hij was lid van de //Royal Society." Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Maandag ochtend omstreeks 5 uur hadden in de gasfabriek te Overschie twee snel achter elkander volgende ontploffingen plaats; de eerste in het kamertje, waar de groote meter stond, en de tweede onmiddellijk daarop, in den zuiveringsketel. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad en er zal geen stoornis in het gebruik van gas gebracht worden. De schade is echter nog al aanzienlijk. Te Reymerstok (Limburg) is Vrijdag nacht een zekere W. in bewusteloozen toestand op den weg gevonden, en Zaterdag daarop overleden. Naar liet schijnt, is hier aan mishandeling te denken. De justitie heeft een visum repertum beyolen. Twee volle broeders uit Milaan, Regeerings-ambte- naren, hebben aan de Zwitsersche grens een verwoed tweegevecht gehouden, waarbij beiden gewond werden en slechts door de volhardende pogingen hunner secondanten konden worden gescheiden. Liefde voor dezelfde vrouw, een tooneelspeelster, was de oorzaak van den strijd. Tijdens de oefening der schutterij te Zutfen heeft een schutter, die in beschonken toestand verkeerde, aan een der officieren een slag toegediend, waarop hij door de politie in arrest gesteld is. Een meisje uit Vuglit, dat haar kind te Breda te vondeling had gelegd, is door de rechtbank tot drie maanden celstraf veroordeeld. TWEEDE KAMER. Gelijk door velen verwacht werd is de gelegenheid die het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede aanbood door de oppositie aangegrepen om een poging te doen tot zuivering van den toestand. Over 't ge heel is het ontwerp-adres een echo van de troonrede. In paragraaf 9 echter breekt de bom los. Deze paragraaf luidt aldus: //Op onze bereidwilligheid om nuttige en noodige verbeteringen in onze wetgeving te helpen tot stand brengen, kan ten allen tijde worden gere kend. Aan zoodanige verbetering heeft vóór alles de wet op het lager onderwijs behoefte. Dat een zoo ge wichtig volksbelang schade lijdt door het gemis aan overeenstemming tassclien regeering en vertegenwoordi ging wekt algemeene en diepgevoelde teleurstelling op. In dezen vorm gesteld is de motie van wantrouwen vrij duidelijk en ondubbelzinnig en zij is als zoodanig des te nadrukkelijker, daar zij in een woord tot den Kening is ingevlochten en niet als een gewone, bij gelegenheid in het parlementaire leven voorkomende motie van wantrouwen meer aan 't adres der Ministers gericht. In zulk een geval is een motie van vertrouwen een sommatie aan het ministerie, om heeti te gaan in dit geval echter is zij een wenk aan den Koning zelf, om in Jt belang van 't land naar andere Ministers om te zien. Geen wonder dat art. 9 een belangrijk feit werd in onze parlementaire geschiedenis. Eerst had de Kamer door de commissie van redactie geheel uit de liberalen (e kiezen, als 't ware aangewezen dat zij 't eigenaardig vond, dat dit adres van antwoord geïn spireerd werd door de oppositie. Daarna heeft zij door de algemeene strekking van het ontwerp-adres met 53 tegen 15 stemmen aan te nemen, het stuk en bepaaldelijk par. 9 tot een motie van wantrouwen gestempeld. Eindelijk heeft zij na al de amendementen op par. 9 verworpen te hebben, onder welke ook dat, van den heer Iieydenrijck om den tweeden en derden zin er van weg te laten, het geheele ontwerp onveranderd goedgekeurd met 44 tegen 28 stemmen. Het adres van antwoord zal dus Z. M. worden aangeboden zoo als 't is en dan zal moeten blijken welk het effect zal wezen. Natuurlijk zijn uit de gevoerde discussie de woorden van den heer Heemskerk, Min. van Binnenlaudsche Zaken, en van den heer Kappeijne, 't erkende hoofd der oppositie, vooral belangrijk om hun herkomst. Zij zijn 't ook wegens hun zin. De Minister wil blijk baar nog niet heengaan, maar houdt zich vast aan de in staat van wijzen zijnde onderwijswet, daarbij be werende dat niet gebleken is dat er gemis van over eenstemming tusschen het Kabinet en de Kamer bestaat. De heer Kappeijne heeft vooral doen uitkomen dat de enkele stem, die opging om wel overeenstemming en ingenomenheid te betuigen, juist van clericalen kant kwam en steunde op in 't ontwerp aanwezige //kleine concessies" aan de clericalen. Kappeijene, maar na hem inzonderheid den heer Rutgers van Rozenburg, ver klaarden uitdrukkelijk, dat er in Nederland nog niet aan te denken valt dat een Kabinet het leven zou kunnen rekken door concessie aan de clericalen. Het doet ons goed zulk een betuiging uit den boezem van de tegenwoordige meerderheid te hooren. Zoo komt de natie ook te weten hoe haar vertegen woordigers de stemming van Juni en hel hun toen verleende mandaat opvatten. Dat is geruststellend. Wat er nu geschieden zal? Wij zijn geen profeet. Maar we gelooven dat de heer Heemskerk zich wel ernstig zal beraden alvorens den kamp tot den einde toe te aanvaarden in het treurig vooruitzicht van nergens steun te zullen vinden dan bij hen die rekenen op //kleine concessies". Één incident uit de discussie stemde ons minder aangenaam. Het is dat waar de heer Kappeijne 't bekende se soumettre ou se dèmettre te pas bracht, Die leenspreuk was ietwat gewaagd, gelijk aldra bleek want ofschoon hij wel bedoelde en later uitdrukkelijk zeide dat de Ministers moesten buigen, voor de uitspraak der kiezers of heengaan, zoo lag 't toch voor de hand dat een handig than als de Minister Heemskerk er op wijzen zou dat de phrase in Frankrijk minder aan 't adres van de Ministers dan aan 't hoofd van den staat gericht was, 't geen hier te lande niet te pas kwam. Natuurlijk niet, maar de heer Heemskerk had van zijn kant nu ook maar niet moeten zinspelen op de mogelijkheid dat iemand den heer Kappeijne niet zou kunnen begrepen hebbendan was de onschendbaar constitutioneele kroon er buiten gebleven. De millioenen-rede van den Min. van Financiën is thans publiek gemaakt. Zij is belangrijk genoeg doch wij behouden ons haar nadere bespreking voor, daar toch het lot der begrooting ten nauwste samen hangt met dat van het geheele Kabinet en dit voor 't oogenblik nog onbeslist is. In de zitting der Tweede Kamer is ingekomen kennisgeving van den heer Jonckbloet, dat hij, wegens zijne benoeming tot hoogleeraar, zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Maandag avond is rondgedeeld het wetsontwerp betreffende de registratiebelasting. Het ontwerp beoogt hoofdzakelijk vervanging van bijna alle onderscheiden vaste registratierechten door een uniformrecht van f 1 en 2o. beperking van de evenredige registratierechten tot die op aannemingen en op.den overgang van roerend en onroerend goed. Het door de schatkist te lijden verlies wordt opgewogen door een belasting op de successie en den overgang in de rechte linie, waardoor bovendien 't equivalent gedeeltelijk zal worden gevonden voor de vermindering van het tarief der registratierechten. Het successierecht wordt bepaald als volgtle. door bloedverwanten in rechte nederdalende linie, van bloedverwanten in rechte opgaande linie, of door den eenen echtgenoot van den anderen, indien kinderen of afstammelingen aanwezig zijn, één percent2e. door bloedverwanten in recht opgaande linie, van bloed verwanten in rechte nederdalende linie 3 pCt.3e. door den eenen echtgenoot van den anderen, zonder

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1