lingeii die van lieverlede over den Donau komen zoo weinig te beteekenen hebben, dat zij als 't ware ver dwijnen zoodra zij de brng over zijn. Is dit nu zoo, dan schijnt er van de formatie van nieuwe corpsen weinig te zullen komen en zijn de versche troepen hoogstens voldoende tot aanvulling van de aanwezige corpsen en tot slopping van de gaten die daarin gekomen zijn door al de verliezen in de cindcloozc kleine gevechten. Maar dan zullen die lang verwachte reserves ook het overwicht niet aanbrengen, en kunnen zij hoogstens medewerken om ten minste nog eenigszins de krijgseer der Kussen te redden. Het schijnt dat de Kussische militaire administratie in erge mate hetzelfde gebrek heeft waaraan Frankrijks leger in 870 is doodgegaan. De troepenmacht bestaat voornamelijk in cijfers op het papier; de specialiteit der .opperste leiders vooral in een weelderig leventje te leiden. Men- kan geen enkele opgaaf van de sterkte der divisies en legercorpsen vertrouwen, Kedeueert men dus over den mogelijken loop der zaken, dan hangt deze redeneering zeer waarschijnlijk geheel in de lucht, daar men van onware gegevens uitgaat. Aan den Turkschen kant is dit nu aanvankelijk ook wel het geval geweest, doch door den langen duur van den tot dusver volkomen onbeteekenden strijd, kregen de Turken ruimschoots den tijd om zich te orienteeren en alles in het veld te brengen wat zij bezaten, zoodat zij nu hoogst waarschijnlijk tamelijk sterke legercorpsen op het terrein hebben. Ook de Kussen hebben ongetwijfeld in de garnizoenen nog wel een massa troepen; doch wat baat dit om op het oorlogsterrein tot een beslissing te kernen? Hoe genaamd niets. De oorlog is aangevangen onder het plengen van overvloedige stroomen champagne in het hoofdkwartier, zoodat de Czaar zeker veel meer knallen van kurken dan losbrandingen van geweer of kanon heeft vernomen, in de eerste maanden. Thans is dit eenigszins anders, ofschoon niet veel. De champagne zal wel op zijn, 't kruit nog niet; maar de onver klaarbare inertie 111 het hoofdkwartier houdt aan. Terwijl de Turken de gelederen der Kussische regi menten wegmaaien, houden de hooge bevelhebbers pleiziertoclitjes in nette panters in den omtrek van hun kwartieren. De Montenegrijnen houden zich goed. Den 16en hebben zij Presycka ingenomen en den 17en Bi lek, welk laatste plaatsje niet van belang ontbloot moet zijn. De Herzegowiners en Bosniërs steken het hoofd weder vol moed op. Bosnië is daarom in staat van beleg verklaard en zal zich vermoedelijk kunnen voor bereiden op een bezoek van wat baschi-boezoeks en Circassiers. Misschien echter zouden de Oostenrijkers erge gruwelen daar niet gedoogen en eindelijk gevolg geven aan de zoo lang in de pen zijnde doch telkens uitgestelde bezetting van Bosnië. Het is nog niet volkomen zeker dat Servië aan den strijd zal deelnemen. Wel zijn de troepen in be weging, doch uit Konstantinopel zelf worden alle ge ruchten tegengesproken die de laatste dagen geloopen hebben omtrent diplomatieke vertoogen tusschen de Porte en vorst Milan's regeering. Milan doet blijk baar gelijk zoovelen hij houdt zich aan de wolken vast, afwachtende wat de dag van morgen baren zal. Van geruchten gesproken; er was verteld dat keizer Alexander stappen had laten doen te Weenen en Berlijn om door bemiddeling zijner beide medeleden in den drie-'keizers-bond een wapenstilstand te verkrijgen. In hoever dit praatje grond had is moeielijk te be slissen, maar het is in de YVeener officieuse bladen formeel tegengesproken, 't Zou dan ook waarlijk voor den Czaar een zeer zure appel zijn om door te bijten als hij Duitschland en Oostenrijk te hulp moest roepen om niet door den //zieken man" overwonnen te worden. Uit Azië is geen nieuws van belang. 20 Sept. Al wat we heden vernamen strekt alleen om te bevestigen dat de Schipka-pas nog in de macht der Kussen is, dat Plevna steeds met meer ijzer omzet wordt en dat de toestand waarin de Gzarewits met zijn leger verkeert niet zonder gevaar moet zijn. Ook heeft Servië nog de grenzeu niet overschreden, terwijl nog niets is uitgelekt van hetgeen er verhandeld is tusschen prins Bismarck en graaf Andrassy. Wat- die twee staatsmannen besproken hebben is vast wel van zeer veel belang geweest. F r a n k r ij k. Mac-Mahon is van zijn reis in het zuidwesten van Frankrijk te Parijs teruggekeerd. Behalve in het" zeer clericale Poitiers had hij nergens succes,- hetgeen niet belette, dat hij tot het laatst zijn frasen van de red ding des lands door zijne, politiek herhaalde. Of hij zelf een duidelijke voorstelling van zijn politiek heeft, tot wier blinde goedkeuring hij het land uitnoodigt, is niet gebleken. Tot nog toe kan hij, als hij belooft de grondwet te—handhaven, slechts op de ondersteuning rekenen van de vijanden dier grondwet en dat dezen hem tot hun 'werktuig gebruiken, beneemt aan zijn vage en eentonige verzekeringen alle gewicht. De verkiezingen zullen beslissen, of Frankrijk bereid is afstand te doen van de beschikking over zijn toe-( komst en die wil overlaten aan een Keizer of Koning, of hoe zijn titel luiden zal, wiens plaats Mac-Mahon open houdt, totdat het de eene of andere fractie gelukt, haar kandidaat te doen zegevieren. Bij de rechtbank is het verzet van Gambctla tegen zijn veroordeeling bij verstek ingekomen. Men meldt, dat de zaak Zaterdag op nieuw in openbare zitting zal behandeld worden; van deze zitting mogen de Fransche bladen evenwel geen verslag geven. De Gemeenteraad van Marseille heeft besloten een marmeren plaat te laten maken in den gevel van het huis, waarin Thiers geboren werd. Te Kio-Janciro werd den 13 Sept. een lijkdienst ter herinnering aan Thiers gevierd; ook is een condoléance-telegram van de aldaar wonende Franschen ontvangen. De Fransche Minister van Ouderwijs Brnnet heeft met het oog op de tentoonstelling van 1878 gelast, dat een bibliotheek zou worden gevormd in het //Palais de l'lndustrie", bestaande uit werken van allerlei aard, door onderwijzers van de verschillende scholen en höogleeraren geschreven van '67 tot '78. Van die bibliotheek zal een catalogus worden gemaakt; de schrijver moet de laatste editie van zijn geschrift in zenden en daaraan toevoegen een brief, bevattende den titel, het formaat, den naam van den uitgever, het jaartal der uitgave, den naam van den schrijver, zijn titel bij de eerste en bij de laatste uilgave en of hij geneigd is zijn werk aan de universiteit af te staan. De Gazette des Trïbunaux bericht de inhechtenis neming van 3 personen, die aan de Commune deel hebben genomen. Het Journal ojficiel deelt het manifest van Mac-Mahon tot de kiezers mede. Daarin zegt de Maarschalk 0. a. Men zegt u dat ik de Republiek wil omverwerpen. Gelooft dit niet. De constitutie is aan mijn hoede toevertrouwdik zal die doen eerbiedigen. Wat ik van u verwacht is, dat gij een Kamer zult kiezen, die zicli boven de partij-woelingen verheft en zich voor alles bezig houdt met de zaken van het land. Men maakte bij de laatste verkiezingen misbruik van mijn naam. Onder hen, die zich toen mijn vrienden noemden, waren er velen, die niet opgehouden hebben mij te bestrijdeu. Men spreekt nog thans van ge hechtheid aan mijn persoon en beweert, dat men het alleen op mijn Ministers voorzien heeft. Gij zult u door deze kunstgreep niet laten misleiden. Om die te verijdelen zal mijn Kegeering u onder de caiulidaten diegenen aanwijzen, die alleen het recht hebben zich van mijn naam te bedienen. Nog herinnert de Maarschalk, dat hij, van het oogenblik, waarop hij aan het bewind kwam, een beroep deed op alle gematigde lieden, dat hij zich beijverde de orde naar binnen en den vrede naar buiten te ver zekeren. Eerst toen het hem toescheen dat die dubbele zegening gevaar liep, maakte hij gebruik van zijn constitutioneel rechten deed een nieinv beroep op het land. De kwestie van de regeeringsvorra kwam hier volstrekt niet in liet spel. Verder stelt het manifest de gevolgen in het licht van verkiezingen vijandig aan de politiek van den Maarschalk en de voordeelen, welke uit voor die politiek gunstige verkiezingen zouden voortvloeien. In het eerste geval zou het conflict ernstiger worden en zou een agitatie onlstaan nadeelig voor alle belangen. I11 het tweede geval daarentegen, zou de overeenstemming worden hersteld tusschen de openbare machten. Het manifest eindigt met een beroep op het vertrouwen van het land. Het besluit, waarbij de- kiezers tegen 14 October worden opgeroepen, zal eerst 22 dezer liet licht zien. B e I g' i e. Het internationale congres der socialisten te Gent wekt weinig belangstelling in België behalve bij ultra- montaansche bladen, die met eigenaardige goede trouw de afgezaagde frasen over het verfoeielijke kapitaal en de verheerlijking der Commune als de opinie der liberale partij voorstellen. De geestdrift der socialisten is merkbaar afgekoeld. De bezoldigde secretarissen, penningmeesters enz. houden natuurlijk vol. Vier-en- veevtig vereenigingen hadden afgevaardigden naar Gent gezonden, maar toch waren de vergaderingen niet druk bezocht. Het hoogste woord hadden de Duilsche afgevaardigde Liebknecht en het oud-lid der Parijsche Commune, Franckei, die thans Hongarije vertegenwoor digt. De sprekers weten eenparig alle rampen des levens aan la sociéte en in de aanbeveling van la revolution als het eenige redmiddel, waren zij het volkomen eens. Het groote publiek en verreweg de meeste werklieden laten hen praten en toonen volstrekt geen neiging, dit redmiddel toe te passen. Oostenrijk. Over de ontmoeting van Bismarck en Andrassy te Salzburg schrijft men uit Berlijn aan het Fr'ékdeiiblatt, dat niet te verwachten is, dat Duitschland zijn gere serveerde houding zal verlateu. Hoe. groot leedwezen Keizer Wilhelm over de Russische nederlagen gevoelt, denkt toch niemand er aan den Kussen door een militaire demonstratie liet oorlogvoeren gemakkelijk te maken; liet allerminst zou Bismarck zijn toestemming geven, dat een Duitsch legercorps naar Warschau werd gezonden om een, overigens zeer problematischen opstand der Polen te onderdrukken. Trouwens Rusland heeft niets gedaan, wat kan doen vermoeden, dat het op zulk een liefdedienst gesteld is. Zeker zullen de beide staatslieden spreken over de wending' van het geluk der wapenen ten nadeele der Kussen; men zal liet betreuren, maar niet verder gaan. Bismarck zal stellig niet trachten, Andrassy over te halen de voor beide rijken voordeelige onzijdigheid op te geven. Maar wel zal de ontmoeting te Salzburg op nieuw doen zien, dat de belangen van Duitschland en Oosten rijk paralel loopen, wat de toekomst van het Oosten betreli. Bismarck zal men kan er zeker vati zijn al zijn invloed aanwenden om te verhinderen, dat in het Oosten Oostenrijks belangen, door wien ook, bena deeld worden. ïv e r k 11 i e u w s. Beroepen te Nieuwveen, zijn eerste standplaats, ds. E. Snellen alhier, die voor dit beroep heeft bedankt; te' Amsterdam dr. A. Kuyper, vroeger pred. bij die gemeente, laatst lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalj te Waaide ds. W. Beekhuis, pred. te Loenen op de Veluwe. Aangenomen het beroep naar Hippolitushoef op het eiland Wieringen door ds. P. G. Geertsema Beckeringh te Kleverskerkenaar Oude Tonge door ds. Th. H. van Dolcler te Nisse, en dat naar Katwijk a/d. Rijn door ds. K. W. Vethake te Wïlhclmina'dorp. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 20 Sept. '1 8 7 7. Cert. Nat. Schuld. 21/, pCt, dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/5 Obligatien, '1867/74 1 dito Binnen 1. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito '1876 6 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,1860 4 Cert. bij Hope jj' Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. fnschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. 635/8 T53/8 '100 1033/,, 603/g 127/IG Groote Russische Spoonv.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 1.1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. P R IJ Z E N VAN COUPONS. 501/s 96 94.7/8 743/4 85i/2 753/4 614 687/S 55 1243/4 547/16 54 V, 57 561/, 1141/3 681/4 jB/a 963/., 8 101 431/2 801/s 81i/2 63 41 677/s 21 601 i/w Metalliek Dito Nationale Div. Eng. p f 21,30 2-1,371/, 11,90 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier f\,201/, 2,46 2,36 Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i e r i k z e e van den 20 Sept. 1877. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Haver f 4,— Nieuwe dito -12,Paardenboonen Zomertarwe -H— Witte boonen Rogge '1877 - 8,50 Bruine dito Maartsche Gerst 1877 - 6,75 Schokker-Erwten Winter-Gerst 1877 - 7,75 Kleine dito 1876 - 10,25 Zomer dito - 6,50 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 20 Sept. 1877. Boter laagste koers f 0,55 per 5 ons. hoogste - 0,65 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,95 per 25 stuks. i) hoogste - 1,10 25 ""^JLC;ETIJI>lïVG-JErV. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 18 Sept. „Sarah en Margareth», kapt. G. Moorson, van New-Castle naar Schiedam. UITGEZEILD: 18 Sept. „Fair Maid", kapt. A. L. Lemken, van Zierikzee naar Engeland.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3