REKLAME. Hoezeer de publieke opinie toch altoos voor de verdrukte of miskende onsehuid partij trekt, bleek Dinsdag te Middelburg uit de wijze waarop de lieer de Decker door zijn stadgenooten verwelkomd en ont haald werd. Een der Middelburgsche bladen zegt o.a.//De lieer de Decker reed in volle vaart per rijtuig naar zijn woning, gevolgd door de jubelende menigte, die hij, het hoofd ontbloot, bij herhaling groette/'. De stoep van de woning was met- tapijten belegd en met bloemen bestrooid. //Het volk// bleef een geruime» tijd in den omtrek en zong nu en dan //wij zijn blij, wij zijn blij, want mijnheer de Decker is vrij//. Ook bracht de menigte een ovatie aan het huis in de Lange Viele, waar de verloofde van den zoon van den heer de Decker woont. De vereeniging //Accelerando// moet verlof gevraagd hebben om een serenade te mogen brengen, doch dit is door het hoofd van het gemeentebestuur niet verleend. Een vierhonderdtal der //voornaamste ingezetenen// van Mid delburg gaven door persoonlijke bezoeken of per kaartje blijk van hun sympathie. Het mag dus wel gezegd worden dat Middelburg zijn weldoeners en herscheppers weet in eere te houden. Zondag is te Vlissingen van Rnmsgate aangekomen het onlangs vermelde torpedo-bootje dat te Blackwell gebouwd is voor rekening der Ned. Marine. Het kleine visclivonnige scheepje heefL den overtocht over de Noordzee gelukkig volbracht, ofschoon niet zonder gevaar, zoodat het zelfs half vol water te Vlissingen aankwam. Het ligt laag op het water en is gedeelte lijk open. Het vaart echter verbazend snel, zelfs 19y4 Eng. Mijl, dat is nagenoeg 31 Ned. Mijlen of ruim '51/2 uur gaans per uur, 't welk de snelheid van een gewonen spoortrein zeer nabij komt. De opvarenden waren blijde dat zij binnengaats waren en maakten, evenals de loods, ernstig bezwaar om buiten om naar Nieuwediep te gaan, zoodat het scheepje nu binnen door daaiheen gebracht zal worden. Daar die reis onder slecht weer en hooge zee is gedaan, mag men aannemen dal het bootje bij tamelijk stil weder zeer goed zee kan bouwen. De tentoonstelling van Kunst-nijverheid te Ara- terdam is Zondag 11. dooi' ongeveer 7000 personen bezocht. Zij zal nog gedurende de maaud October geopend blijven. Het getal ingeschrevenen aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Neder- landseh Indië te Delft voor het aangevangen studiejaar bedraagt 76. Aan den heer W. 0. Brandligt, Amsterdammer van geboorte en die zich weldra ook weder hier te lande zal vestigen, is Donderdag te Liverpool een buiten gewone onderscheiding ten deel gevallen. Na 21-jarigen dienst eerst te Londen en te Cardiff als expert, later te Liverpool als hoofd-expert van het //Bureau Veritas// wegens gevorderden leeftijd eervol ontslagen en op pensioen gesteld, hebben de reeders en scheepsbouw meesters te Liverpool, ten getale van 74-, liern een zilveren presenteerblad en een beurs met 100 p. st. aangeboden met een adres, waarin in de vleiendste bewoordingen hulde wordt gebracht aan den voorfc- durenden on wrikbaren ijver, dien hij in die betrekking- had betoond. Kunst en Wetenschap. Stanley, de onverschrokken Amerikaansche journa list, die eerst op kosten van den New-York Herald een tocht in Afrika deed om dr. Livingston op te sporen en daarin ook slaagde, en daarna, aangetrok ken door het geheimzinnige van Afrika's binnenland, zelf de ontdekkingen van dr. Livingston heeft voort- gezet, is thans te Emboina op de westkust van Afrika aangekomen, blijkens een bericht van die plaats van den 8 Augustus aan de Engelsche Daily Telegraph. Stanley is dus geslaagd in zijn plan van een tocht dwars door midden-Afrika, van Zanzibar naar de westkust. Onder de resultaten van ziju onderzoekingen verdient in de eerste plaats geteld te wordeii de identiteit der Lualaba-rivier met den Congo. Aan een verhandeling van dr. O. P. Weygoldt, te Lörrach (Baden), over //het Darwinisme in verband met godsdienst en zedelijkheid// is door bestuurderen van het ,/Haagsch Genootschap tot verdediging van den christelijken godsdienst// de uitgeloofden prijs toe gekend. Bestuurders hebben besloten aan den Ne- derlandschen schrijver eener verhandeling over dat onderwerp, onder de spreuk: //Nur daran muss man festhalten u. s. w.", als blijk hunner waardeering van zijn arbeid een som van f 200 aan te bieden. Als de schrijver van deze verhandeling heeft zich bekend gemaakt de heer dr. L. H. Slotemaker, predikant te Arnhem. Landbouw en Handel. Land van Tiiolen. De wee- en ach-roepers over tien aardappeloogst zijn hier in zoover teleurgesteld, dat het kwaad in de late soorten niet zooveel zit, als in de vroege. Toch zal de voorraad minder zijn dan men gehoopt heeft: er is geen schot. Er is dus 1 helaas! alle kans, dat //het brood der armen// dezen winter hier vrij duur zijn zal. Op een hofstede in den Clara-polder onder Phi lippine is de besmettelijke longziekte ouder het rundvee uitgebroken. Terstond zijn 19 stuks vee onteigend en afgemaakt en het goedgekeurde vleesch en huiden verkocht. Rechtszaken. Dinsdag heeft het Gerechtshof te 's Hage uitspraak gedaan in de zaak van J. de Decker, vroeger reeder te Middelburg en chef der firma //Zeijlen en Decker//, Op grond dat het Hof niet de volledige overtuiging heeft erlangd dat de beklaagde tijdens het sluiten dei- assurantie met het telegram meldende de stranding- van de //Oceanus// bekend was en niet was gebleken dat zijn latere handelingen bedriegelijk zijn geweest, achtte liet de schuld van liet den bekl. ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem vrij met vernie tiging van het veroordeelend vonnis der Rechtbank te Rotterdam. De vrijgesprokene werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Deze uitspraak van het Hof is te Middelburg met veel belangstelling vernomen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Uit het huis van arrest op de Prinsengracht te 's Gravenhage zijn Maandag avond twee gevaarlijke sujetten, in voorloopige hechtenis zittende, ontsnapt. Men heeft hun verdwijnen terstond opgemerkt, doch hen nog niet kunnen achterhalen. Aan het RijnspooT-station te Utrecht heeft een voorbij komende locomotief een arbeider die daar met anderen bezig was een piano te lossen, tusschen een plank en den muur geklemd, zoodat hem een been werd verbrijzeld. Tusschen Dodewaard en Druten is op de Waal een achttienjarige schippersknecht overboord geslagen en verdronken. Het station van den Berg-Markischen-spoorweg te Deutz is afgebrand. De brand ontstond door het omvallen van een petroleum-lamp. Maandag avond te ongeveer half acht ure brak te Amsterdam in de Markenstraat een groote brand uit. Alle hulp werd gereqüjreerd'; de stoomspuiten, zelfs de Jan van der Heijden rukten aan. Te ongeveer half tien was de brandweer de vlammen meester. De schade is vrij aanzienlijkde pakhuizen, beladen met lompen, werden een prooi der vlammen, In den nacht van Zaterdag op Zondag is onder de gemeente Stratum, nabij Eindhoven, eene felle brand uitgebroken, die in enkele uren vier huizen in de asch heeft gelegd. Een 2ygjarig kind, dat in de wieg lag, is in de vlammen omgekomenverder zijn drie geiten verbrand, terwijl van de inboedels weinig of niets gered is. De oorzaak is onbekend. Te Bergen op Zoom brak Maandag ochtend te 41/2 uur brand uit in een pand in de Blauwehandstraat. Door spoedig aangebrachte hulp was men de vlammen tegen 6 uur meester. De belendende gebouwen ble ven gespaard. De bewoner van het huis en de dienst meid hebben erstige brandwonden bekomen en zijn in het gasthuis opgenomen. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Twee dagen later is de bewoner, zijnde de heer Kraijenhof, gepensioneerd kolonel, aan de bekomen wonden overleden. Te Balk is een SOjarige, alleen wonende weduwe, stervende in haar woning gevonden. Zij verklaarde niet te weten door wien zij mishandeld is geworden, doch men vond op haar lichaam zware wonden. Ook was in haar kamer erg huisgehouden. Zondag namiddag is in de Noordgeer te Maassluis van een schuit in 't water gevallen en verdronken een meisje van ruim 8 jaren. Toen het lijkje werd opgehaald, sprong de moeder uit wanhoop over boord, maar werd door haar man en den knecht gered. Zondag avond heeft een soldaat, vrijwilliger, aan het militaire detentiehuis te Leiden op post staande, het ongeluk gehad het schot van zijn geweer door zijn rechterhand te krijgen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk naar de infirmerie is overgebracht. Als ooit een 'populair-gêneeskundig werk spoe dig onder alle rangen en standen der maat schappij het burgerrecht heeft verkregen, dan is het 't beroemde werkDr. Air.y's Hat uurgeneeswijze. Gelijk uil de talrijke dankbetuigingen duidelijk blijkt, vonden duizenden zieken, en daaronder vele, die men voor reddingloos verloren hield, spoedige en duurzame hulp. Wij honden het derhalve voor onzen plicht, alle lezers op dit slechts één Gulden kostend/ en in bijna alle boekwinkels voorhanden werk opmerkzaam te maken. Buitenland. De Oorlog in het Oosten. 19 Sept. Het is gebleken dat wij wel gedaan hebben met aan die tijding- van zulk een beslissende nederlaag der Russen voor Plevna voorloopig geen geloof te hechten. De betrekkelijke Turksche telegrammen waren ten deele geheel onjuist, ten deele zagen ze op de gevechten van den 11 September en dus op een échec dat ook door de Russen zelf erkend is. En zoo ook al de opgave van 15000 Russen, die buiten gevecht zouden gesteld zijn, niet zoo geheel zonder grond was, als men daarmede bedoelt de gezamenlijke ver liezen over al de gevechten voor Plevna sedert de ge beurtenissen van 31 Juli, toch schijnt het groote getal wel ietwat overdreven. Dit is ook wel te be grijpen. In den oorlog laten de partijen wederkeerig elkanders verliezen door een vergrootglas zien, doch elk vertoont zijn eigen schade door een verkleinglas. Hoe 't zij, op dit oogenblik stemmen alle berichten daarin overeen dat Osman-pacha zich nog staande houdt en dat de Russen meer en meer tot een ge regeld beleg van zijn sterke stellingen overgaan en al dat dwaze en menschenmoordende stormloopen tegen' onneembare aardkoopen gaan nalaten. Algemeen wordt nu ingezien, ook door de Russen zelf, van hoe groot belang de positie was die generaal Skob'elefF den 11 met zooveel moeite veroverde en die hij met zulke zware verliezen weder moest opgeven, omdat de eigenzinnige en onbekwame staf hem geen hulp wilde zenden. Wellicht is zijn ongeluk de aan leiding geweest dat men aan den Czarewitz althans een legercorps ter hulp heeft gezonden. Het mocht dezen anders eens even zoo gegaan zijn als den dap peren Skobeleft'. Ook de Schipka-pas is nog niet door de Turken heroverd. Wel heeft Soeleiman-pacha naar 't schijnt het punt, bekend als fort Nicolaas, eenige uren in bezit gehad, doch het is hem daar gegaan als den Russen ten zuiden van Plevna, hij is er weer uitge dreven. Men had uit Konstantinopel ook geseind dat de Iiain-Boghaz-pas mede van Russen gezuiverd was, doch ook dit is gebleken niet waar te zijn. Men ziet ondertusschén uit al wat er reeds daar in en bij den Balkan is omgegaan, dat deze bergketen geen onneembaren muur uitmaakt," daar blijkbaar Soe- leimaus troepen zoowel ten zuiden als ten noorden zich bewegen, maar dat toch het overbrengen van een geheelen legertros groote bezwaren in heeft. Wat nu den staat van zaken voor Plevna aangaat, liet komt ons voor dat we 't naast bij de waarheid zijn als we meenen dat de kansen daar dermate ba- lanceeren en dobberen, dat het zeer moeielijk is met eenige waarschijnlijkheid den uitslag van de worsteling te voorspellen. Wanneer toch van gisteren uit Kon stantinopel gemold wordt: //der Russen gaan voort Plevna te omsingelen'/ dan ligt 'daarin de erkentenis dat Osman-pacha in zeer kritieke omstandigheden zit. Maar aan den anderen kant is de kracht der Russen die werkelijk daar op het strijdtooneel zijn, zoo pro blematisch en zijn de opgaven omtrent hun sterkte zoo weinig te vertrouwen, dat het oolc zeer wel zijn kan dat de Gzaar zelf met ziju geheele leger in groot gevaar verkeert. Zoo als gezegd is: de schaal gaat over en weer en 't is moeielijk te raden naar welken kant zij ten slotte zal doorslaan. Uit een mededeeling in een Russisch telegram n.l. z/dat men voor Plevna niets van belang zal onder nemen voor de Czarewitz met zijn bewegingen gereed is//, kan men even goed opmaken dat men in het hoofdkwartier volstrekt niet op zijn gemak is wegens den toestand van het 11e en 13e corps en er daarom 't 12e ook heen gezonden heeft, als men er uit lezen kan dat de Russen een gecombineerde groote beweging- in den zin hebben, waarbij ook het zoogenoemde Lom- leger een rol spelen moet. In alle geval //men'/ meent dat ieder oogenblik een gewichtige gebeurtenis te wachten is. Er ligt een nagenoeg totaal dichte sluier over de expeditie der zoo hoogopgevijzelde groote versterkingen en reserves die uit Rusland zouden komen. Een groot gedeelte dier troepen kon nu zeker reeds aan den Donau zijn aangekomen. Toch wordt door onder scheidene correspondenten bericht, dat de troepenafdee-

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2