/IIMk/ll.srill fMBlfË voor het arrondis- seisient Zierihzff. 1877. No. 75. Zaterdag 22 September. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE TROONREDE. STATEN-GENERAAL. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden ljFranco per post 1, Afzonderlijke hommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. IAKENMA1V. De woorden des Konings, bij de plechtige opening van het zittingjaar der Kamers ge sproken, hebben ditmaal een eigenaardige be- teekenis. Niemand heeft natuurlijk verwacht dat Z. M. eenige toespeling zou maken op den bestaanden toestand, voortvloeiende uit het feit dat het Kabinet thans staat tegenover een liberale meerderheid van 49 leden en aan de zijde van een niet liberale minderheid van welke nog een aanmerkelijke fractie in haar voornaamste orgaan alreeds aan het hoofd van het Kabinet haar sympathie heeft ontzegd. In een Nedeiiandsche troonrede komt het niet te pas dat het hoofd van den Staat reclame maakt voor de een of andere partij. Zoo iets ziet men alleen in Frankrijk. Met geen woord heeft de Koning dan ook gerept van de weinig heldere vooruitzichten onder welke liet Kabinet dit nieuwe parlementaire jaar ingaat. Een breed program kon de troonrede ook niet bevattendaartoe staat er nog te veel van vroeger toegezegde groote dingen, die te doen zijn op de rekening van vroegere troonredenen. .Rooskleurig kon de troonrede evenmin zijn daarvoor is het een te kwade tijd; want al is 't nu ook waar, gelijk iu de troonrede staat, dat de oorlog in het Oosten geen stoornis heeft gebracht iu de betrekkingen met vreemde mo gendheden, en al is de opbrengst van den oogst en der visscherijen en de toestand der geldmid delen „bevredigend", toch drukt die nare oorlog in het Oosten handel, scheepvaart en bedrjjf, toch lieerscht er malaisé, toch is de oogst niet in ieders oogeu bevredigend en kan de toestand der geldmiddelen alleen groote optimisten be vredigen, die liet groote onderscheid tusschen het genot van Indische batige saldo's en tekorten van 16 millioen op den Iudischen dienst niet vatten kunnen. Veel toezeggingen bevat de rede niet, 't welk wijs is van 't Kabinet. Er wordt beloofd meer koelies iu Suriname, meer Kamerleden, gelijk de Grondwet dat trouwens uitdrukkelijk vordert, meer openbare werken in Indië en minder soldaten naar Atchin. Wij vinden op de betamelijke soberheid van deze troonrede weinig af te dingen. Gaarne en ten volle erkennen we de moeielijkheid, die het opstellen van dit Staatsstuk ditmaal aan de Ministers moet gebaard hebben. Deze was waarlijk niet gering. Is toch het lot van een Kabinet tegenover een aaneengesloten meerder heid en alleen door eenige egoïstische en verre van beseheiden fracties der minderheid gesteund, weinig benijdenswaardig, op grond der er varing kan dit Kabinet zeggen dat zijn bestaan toch rekbaar is al zijn de omstandigheden op zichzelf ongunstig, en dus kon het Kabinet niet geheel moedeloos zijn, noch ook een zeker voor komen van gewicht aannemen. Ons dunkt het Kabinet zou liefst gewenscht hebben het maar zonder troonrede te mogen doen. Maar de moeielijke ure is nu voorbijweldra zullen de wetgevende werkzaamheden aanvangen, laat ons hopen dat het vertrouwen van Z. M. op „medewerking om nuttige èn noodige ver beteringen in verschillende deelen der wetgeving te helpen tot stand brengen" niet beschaamd worde. En dit zal het niet; want de Tweede zoowel als de Eerste Kamer heeft getoond wel te willen leven en werken met een Ministerie dat niet is van de kleur der meerderheid. Reeds is een en ander tot stand gebracht, wat men, in theorie, ouder zulke omstandigheden niet zou verwacht hebben. Wellicht wordt eindelijk in ons kleine landje het raadsel opgelost hoe een regeering mogelijk is, die niet die is van de meerderheid der kiesgerechtigden onder de na tiën, een raadsel aan welks oplossing ook thans de Fransche regeeving met noeste vlijt bezig is sinds den 16 Mei. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben Dinsdag- elk een korte zitting gehouden. In de Eerste Kamer heeft, na de goedkeuring van de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden, de heer de Vos van Steenwijk het voorzitterschap aanvaard met eene korte toespraak, waarin hij de nieuwgekozenen welkom heette, maar tevens een woord van hulde bracht aan de verdiensten der oud-cóllega's, die bij de laatste verkiezing niet weder zijn afgevaardigd. Daarna werd op voorstel van de daartoe benoemde commissie aan den grijzen griffier der Kamer, jhr. Singendonck, in de meest eervolle bewoordingen op verzoek ontslag verleend tegen 1 October a.s. Reeds Donderdag zal de Kamer een niëüwén griffier kiezen. De commies-griffier, jhr. mr. I. K. J. de Jonge, heeft verzocht voor die be trekking in aanmerking te komen. De Tweede Kamer heeft zich evenals haar zuster aan de overzijde het eerst beziggehouden met de geloofs brieven, die alle iu orde zijn bevonden, en daarna een voordracht opgemaakt voor voorzitter gedurende dit zittingjaar. Dit jaar had de heer Dullert zelfs geen tegen-candidaat. Met bijna algemeene stemmen werd zijn naam bovenaan op de lijst geplaatst. De heeren Storm en Cremers zijn ook -thans weder de beide andere candidaten. In het thans door de Regeering ingediend wets ontwerp tot wijziging van de militiewet wordt o. a. voorgesteld, het jaarlijks te lichten contingent te brengen op 13,500 man van welke 800 voor de zeemilitie, en de plaatsvervanging te beperken binnen den militie— plichtingeu leeftijd (2125 jaren). Bij het ontwerp is eene nota gevoegd, waarvan de inhoud alleen is bestemd voor de leden der Staten-Generaal en waarin de Regeering hare plannen heeft ontwikkeld over de rol, welke de militie en de schutterijen in tijden van oorlog en gevaar zullen hebben te vervullen. De Indische begrooting voor 1878 is aan de leden van de Tweede Kamer rondgedeeld. Daaruit blijkt, dat na uitkeering van de bijdrage aan het moederland ad f 10.850,000 de dienst een nadeelig saldo zal op leveren van ongeveer 16y2 millioen. De overschotten van vorige dienstjaren tot 1875 zijn op 9 millioen na opgebruikt en door den meerderen aankoop van koffie ten gevolge van den ruimen koffie-oogst leverden de diensten van '76 en '77 tekorten op. Het nadeelig saldo is het gevolg van de uitgaven, te besteden aan de spoorwegen en publieke werken op Java, zooals de uitbreiding der spoorweglijnen in Midden-Java, de voortzetting van den spoorweg-aanleg in de Preanger, de aankoop van den spoorweg Batavia-Buitenzorg, de voortzetting van de havenwerken te Batavia, de beveiliging tegen overstroomingen. Met 't oog daarop wenscht de Regeering een leening aan te gaan van 16 millioen op een door de wet nader te regelen wijze. Zoodanige leening was reeds onder het vorig Ministerie als conditie aangenomen. Waarschijnlijk zal 't aanbeveling verdienen, dat de. Staat de leening ten behoeve van Ned. Indic sluite en dat uit de Indische geldmiddelen de interessen en onkosten aan 't Rijk worden vergoed. De rente wordt berekend op 4J/2 pCt. 'sjaars. zieitikzee, 21 Sept. Het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid heeft besloten een adres aan den Gemeenteraad te richten, waarbij ver zocht wordt het voorstel van B. en W. tot opheffing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken niet aan te nemen. Zierikzee, 21 Sept. Naar wij vernemen is door de Commissie voor het herinneringsfeest van Jacob Cats te Brouwershaven besloten, voorloopig geen verdere stappen te doen om tot houden eener algemeene na tionale feestviering op 10 Nov. aanst. te geraken, maar dit uit te stellen tot gunstiger seizoen in het volgend jaar. Toch zal de 10 November 1877 niet geheel onopgemerkt voorbijgaan, maar door een locaal of zoogenoemd huiselijk feestje worden herdacht. De feesten te Goes tot viering van het 25-jarig jubileum van den burgemeester M. P. Blauwbeen zijn uitnemend geslaagd en in de beste orde afgeloopen. De gecoslumeerde optocht, Maandag middag gehouden, was zeer fraai en werd zeer toegejuicht. liet muzikale festival op Dinsdag slaagde ook naar wensch, evenals de verdere festiviteiten. Het aantal bezoekers was groot op elk der feestdagen. Voor den burgemeesrer was deze algemeene en krachtige manifestatie dei- bevolking zeker een alleraangenaamst bewijs van de groote genegenheid die de gemeentenaren hem toe dragen en die hij wegens zijn onvermoeide pogingen voor de belangen van Goes ook ten volle verdient. Met genoegen vernamen wij van bevoegde zijde dat onze harmonie //Kunst en Eer/' op het festival een zeer goed figuur heeft gemaakt, niettegenstaande er muziek-corpsen waren die nagenoeg dubbel zoo sterk in personen waren. I11 de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van het Waterschap Schouwen is de rekening over het Waterschap over 1876 goedgekeurd en vastgesteld op f 374,091,77 hi ontvang-, 356,185,53 in uitgaaf, sluitende alzoo met een batig saldo van f 17,906,24. l)e rekening van 't reservefonds sluitende met een batig slot van f 1,273,185, bij f 66,911,555 in ont- vang en 65,638,37 in uitgaaf, werd eveneens goed gekeurd. Gunstig werd beschikt op het adres van den keer J. M. Locker de Bruijne c. s. om stoombemaling en omkading te verzoeken voor zekere perceelen lands onder Ellemeet. Ter voorziening in de vacature door de periodieke afireding van een heemraad werd door hoofdingelanden de volgende voordracht opgemaakt: lo. de heer M. Locker de Bruijne, 2o. de heer J. Hoogenboom Bz., 3o. de heer J. M. de Glopper. Zondag arriveerden te Ylissingen, onder geleide van een lid van het Roode Kruis, uit Engeland, per mail boot //Stad Vlissingen", 377 kisten met wijn en andere versnaperingen, beneveus pluksel, bestemd voor de gewonden te Bucharest. Thans wordt met zekerheid uit Hulst bericht, dat de vergunning tot het opbouwen van den ten vorigen jare verbranden kerktoren is verleend aan de heeren Gustiju en Keijenberg te Turnhout, zijnde de minste inschrijvers.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1