STATEN-GENERAAL. TROONREDE Binnenland. Het Boerenbedrog te Marpingen. Vereenigde zitting der beide Kamers, op Zaterdag 15 September 1877, tot sluiting van de gewone vergadering der Staten-Generaal. (Geopend te 2 ure). De lieer De Vos van Steenvvijk, Voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den Voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen een besluit des Konings, van den 3 Sept. 1877 no. 20, waarbij aan den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt opgedragen de taak om zich heden, des middags te 2 ure, te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, en aldaar, uit naam des Koniugs, de tegenwoordige zitting der Staten-Geueraal te sluiten. De Voorzitter benoemt een Commissie van acht leden der Eerste en der Tweede Kamer, om den Minister van Binnenlandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Deze Commissie is samengesteld uit de heeren Eabius, Begrara, Sandberg, Des Amorie van der Hoeven, Nobel, Beerenbroek, Smit en Prins. Kort daarna wordt de Minister van Binnenlandsche Zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal heeft begeven, de zaal binnengeleid. De lieer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich voor den troon en houdt de vol gende aanspraak: M ij n e Heeren! Aangenaam is mij het vervullen van den plicht, om U, bij het einde dezer Vergadering, den dank des Konings over te brengen voor Uw medewerking tot het bevorderen van 's lands belangen. Omtrent verscheiden zaken, in de jongste Troonrede aangeduid, werd de gewensckte overeenstemming ver kregen. Op de vermindering ten vorigen jare van liet aantal Gerechtshoven, volgde thans een nieuwe indeeling der arrondissementen en kantons; enkele verbeteringen werden in de wetboeken gebracht, en een wettelijke regeling der Coöperatieve Vereenigingen kwam tot stand. Voor tijden van oorlog en gevaar werden de wetten omtrent onteigening eu inkwartiering herzien. Vele speciale wetten strekten tot bevordering van nuttige openbare werken, ook van internationalen aard, en een verbeterde overeenkomst wegens de exploitatie van het meerendeel der Staatsspoorwegen mocht Uw goedkeuring verwerven. Het "weren van besmetting door schepen uit zee werd geregeld met intrekking eener verouderde wet. Het tarief van rechten op den in- en uitvoer werd in dien milden zin herzien, die onze handelswetgeving kenmerkt. In het muntwezen voor Nederland en Indië zijn nuttige wijzigingen gebracht. Wij mogen verwachten, dat de nieuwe wetten omtrent de militaire pensioenen en het onderwijs aan de Mil. Academie tot verhooging van 's lands weerbaarheid zullen bijdragen. Bij dit alles en een aantal zaken van beheer, door U behandeld, bleef nog veel in een toestand van voorbereiding voor uw lateren wetgevenden arbeid. In naam des Konings sluit ik deze vergadering der Staten-Generaal. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt, na het uitspreken dezer sluitingsrede, door de Commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting dooi den Voorzitter wordt gesloten. Vereenigde zitting der twee Kamers op Maandag 17 September. Z. M. de Koning heeft heden middag de gewone vergadering der Staten-Generaal op de gebruikelijke wijze geopend. Z. M. heeft daarbij de volgende uitgesproken M ij n e Heere n //Het verheugt Mij de Vertegenwoordigers van het Nederlandsohe volk weder vergaderd te zien. z/üe algemeene deelneming in den rouw, die Mij en Mijn Huis trof door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin, bewees op nieuw, hoe naauw Mijne onderdanen met liet Koninklijk Huis zijn ver bonden. z/Mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden laten niets te vvenschen over; geene stoornis werd daarin gebracht door deu oorlog in het Oosten. z/üe oogst der veldvruchten en de opbrengst der visscherijen zijn voldoendede veestapel vereischt nog voorzorg. z/De handel is over het algemeen de crisis, die sedert eenige jaren heerscht, nog niet te boven. //Van het ten vorige jare geopende Noordzee-Kanaal wordt een druk gebruik gemaakt; ook de verbeterde haven te Harlingen en de krachtige voortzetting der werken aan den Nieuwen Maasmond komen der scheep vaart ten goede. z/üe toestand der geldmiddelen mag bevredigend heeten; verbeteringen in het belastingwezen zullen aan uw oordeel worden onderworpen. z/Ik waardeer de belangstelling in kunst en nijverheid, bij onderscheidene tentoonstellingen hier te lande ge bleken. ,/De zee- en landmacht kwijten zich voortdurend met toewijding van hare belangrijke plichten. z/De diensten door beide wapenen in het noorden van Sumatra bewezen, verdienen dank en lof. Nu sedert maanden in Groot-Atcliin geene militaire opera- tien noodig zijn geweest, koester Ik de hoop, dat na de onderwerping van nog enkele onderhoorigheden onze krijgsmacht aldaar aanmerkelijk zal kunnen worden verminderd. z/Voor het overige is de toestand van Nederlandsch- Indië voldoende, voorstellen betreffende den aanleg van werken, die tot vermeerdering der volkswelvaart op Java moeten leiden, zullen u bereiken. //Een wetsontwerp tot vermeerdering der arbeids krachten in Suriname komt weldra tot uwe kennis. z/Ter voldoening aan de Grondwet zal een nader voorstel worden ingediend tot verhooging van Eet getal leden der Tweede Kamer. z/Ik reken op uwe bereidwilligheid om nuttige en ïioodige verbeteringen in verschillende deeleu der wet geving te helpen tot stand brengen. z/Moge op onze eendrachtige pogingen om 's Lands welzijn te bevorderen Gods onmisbare zegen rusten. z/Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend". Zierikzee, 18 September. Het is ons recht aan genaam te kunnen mededeelen dat onze stadgenooten de heeren S. Ochtman en Zoon op de Amsterdamsche tentoonstelling van Kunst-nijverheid een //eervolle vermelding" hebben verworven voor het door hen ingezondene, zijnde een muziek-portefeuille als proeve van bindwerk. De onderscheiding is te meer vereerend daar in dit vak de mededinging van industriëeleu uit kleine plaatsen als de onze met die der groote steden zoo moeielijk is. Door de Commissie van enquête voor de longziekte is Vrijdag j.l. o. a. gehoord als deskundige de heer Chr. Mazure, veearts alhier. Thans is ook te Vlissingen een afdeeling der ver- eenigiug //Eigen Ilulp" geconstitueerd. Het bestuur is samengesteld uit de heerenJ. II. Michaëiis, kapit. der infanterie, voorzitter; H. Louman, boekhouder der maatschappij //de Schelde", als secretaris-penning meester en de heeren D. J. H. van Aken, kapit. der inf., C. C. Vermeer, Rijks-havenmeester en W. E. Noest, hoofdopz. bij den waterstaat als leden. De Koningin-weduwe Maria van Saksen is te Dresden overleden. Zij werd geboren 27 Januari 1805 en huwde 24 April 1833 met Koning Eriedrich August. Benoemingen, Besluiten, enz. Het Rijkstelegraaf kantoor tot dusver te Yerseken- dam. gevestigd is overgebracht naar Yerseke. landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 28. Over diepe grondbe werking. Het gebruiken en misbruiken van Chili Salpeter. Kunstmatige roting van vlas. Feu illeton Wat ik op een landbouvvreisje hoorde en zag, door v. d. II. (Slot), enz. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Onder de gemeente St. Kruis heeft men bij den landbouwer B. zes koeien uit de weide gestolen en den volgenden nacht baldadigheden gepleegd op de hofstede van denzelfden landbouwer. Voor eenige jaren heeft men een koe van dien man in de weide geslacht en het vleesch medegenomen. Tusschen Rijswijk eu den Haag is op een voorbij snellenden spoortrein geschoten, waardoor een dei- reizigers licht gewond werd. Vermoedelijk is het ongeluk door een onvoorzichtig jager veroorzaakt. Men doet onderzoek. Te Kralingen is een jongentje van 8V2 jaar door een sleperswagen overreden, het bleef op de plaats onmid dellijk dood. Zondag j.l. was de zoon van den herbergier Q,. v. d. V. te Sinoutskerke, een jongeling van circa 18 jaren, die van tijd tot tijd aan toevallen leed, alleen uitgegaan. Toen zijne ouders, door zijn lang uitblijven ongerust geworden, gingen zoeken, vonden zij hem verdronken in eene sloot, waarin hij denkelijk tengevolge van een dier toevallen, zal gevallen zijn. Te Gasseltemijveensche Mond is de 17jarige dochter van den landbouwer G. Ehsing bij het omgaan van een hek in de wijk gevallen, waaruit zij eenigen tijd later levenloos werd opgevischt. Bij Portland zijn twee groote schepen met elkander in botsing gekomen, de //Avalanche" die naar Nieuw- Zeeland terugkeerde met landverhuizers die een bezoek aan hun geboorteland hadden gebracht, en de //Forest" bestemd naar Sandyhook. Beide schepen zonken onmid dellijk; van de //Avalanche" verdronken alle opvarenden op drie 11a, zijnde de derde stuurman en twee matrozen van de //Forest" werden de kapitein, de stuurman, de hofmeester en zes matrozen gered, zoodat met de /Avalanche" 97 en met de //Forest" 12 menschen zijn te gronde gegaan. Donderdag morgen heeft te Diemerburg een jeugdig landbouwer bij het melken van een koe zulk een slag gekregen, dat hij des avonds aan de gevolgen is overleden. Te Lekkerkerk is een 3jarig meisje overreden en kort daarna gestorven. Vrijdag nacht is te Rotterdam in den Doodenhoek een pakhuis afgebrand. Bij Charlois is een knaapje van twee jaar verdronken en te Limbriclit een kind van anderhalf jaar. Verleden Maandag is te Overzande een boerenknecht, een jongeling van 20 jaren, van een met boon- schoven geladen wagen gevallen, tengevolge waarvan hij kort daorop is overleden. Te Breda is een bijna driejarig kind door een zandwagen overreden met doodelijk gevolg. Bij 't beproeven van een stoomgemaal te Dirkshorn is de machinist tusschen de machine geraakt en ver- morseld. Nabij Rhenen is het lijk van een ongehuwde oude vrouw uit het water gehaald en onder Boskoop dat van een man. Beide personen werden sinds eenige dagen vermist en zijn ook beiden slachtoffers van den sterkendrauk. Op de laatste kermis, die te Herwen en Aerdt dit jaar gevierd werd, hebben twee zwagers, bewoners van één huis, elkaar zoo deerlijk toegetakeld, dat de overwonnene voor dood op de mestvaalt werd gevon den. De justitie heeft de zaak in handen. Te 's Hertogenbosch is een driejarig kind van een trap doodgevallen. Ook te Sloten is een persoon van een trap gevallen met doodelijk gevolg. Donderdag is te Noordwijk aan Zee het lijk aan gespoeld van een 40jarig visscher op een Katwijksche bomschuit, die Vrijdag te voren door het zeil over boord geslagen en onmiddellijk verdronken was. Op den gletscher van den Lyskad, een der Alpen toppen bij Zermatt, hebben drie personen het leven verloren. Het waren een Engelsch reiziger, de heer Lewis Paterson en twee gidsen. Zij zijn door de korst van het gletscher-ijs gezakt en in den afgrond daaronder gestort. Evenals gerenommeerde badplaatsen een zeker seizoen in acht nemen, waarin zij de gasten afwachten en voor de rest van 't jaar de kast sluiten en uitrusten tot het volgende seizoen, zoo. heeft men thans de verschijningen-komedie te Marpingen gesloten denke lijk in afwachting van een volgend seizoen. Dit is met zekeren ophef geschied. Voor eenige dagen reeds heeft men de meisjes die voor 't spelen der komedie gebruikt zijn doen aankondigen dat de vertooningen weldra zouden gestaakt worden thans heeft pastoor Neureuter van Marpingen in de Germania officiéél bekend gemaakt dat de H. Maagd haar verschijningen heeft gestaakt; of ze later hervat zullen worden heeft hij ei-- niet bij gezegddaarvoor is trouwens nog tijd als 't zoover is. Niet onaardig is liet te lezen wat de heer Neureuter alzoo aan het goede publiek vertelt. z/Op veler verlangen geef ik de volgende verklaring ter opheldering omtrent het hier gebeurde: z/De verschijningen aan de drie bekeerde kinderen uit Marpingen, Suzanna Leist, Katharina Hubertus en Mai-garetha Kunz, hebben sedert 3 September j.l. opgehouden. Zij hebben, gelijk de kinderen reeds van den beginne hadden gezegd, veertien maanden ge duurd. De "afscheidsgroet der Moeder Gods luidde: Bidt veel. //Sedert 2 Juli 1.1. beweerden veertien andere kinderen uit Marpingen insgelijks, en wel zeer dikwijls, boven natuurlijke verschijningen te hebben gezien. //Op het

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2