BEURS- EM MARKTBERICHTEN. fl fl 8 S'ept. Wanneer men heden een resumtie maakt van den toestand van het oogenblik, in verband met de jongste gebeurtenissen op het oorlogstooneel, dan is de sluit rede nagenoeg dezelfde die men voor eenige weken ook moest maken, n.l. dat een hoofdtreffen ieder oogenblik de beslissing kan aanbrengen, althans voor dezen veldtocht. Met evenveel grond kan men bere deneeren dat het lot der Russen van één enkelen grooten slag afhangt, als men dit kan van de Turken. In alle geval is dit nog iets meer in het nadeel der Russen, want zij waren de aanvallers en het valt niet te ontkennen dat, bij den aanvang van den veld tocht, zij niet enkel de pretentie hadden van de meerdere te zijn, maar dit ook wezenlijk hadden kunnen zijn, als zij met oordeel gehandeld hadden. Maar Rusland heeft bewezen dat het zeer wel mogelijk is dat op één punt van Europa het oorlogvoeren een gelieele hervorming kan ondergaan, zonder dat op een ander punt daarvan de lessen worden ter harte genomen. Het gaat niet aan bekwaamheid te ver onderstellen in een staf, die blijkens de ervaring nog nagenoeg niets dan fouten gemaakt heeft. Al wat er tot dusver geschied is door cle Russen, droeg den stempel der oude manier van oorlogvoeren en van een speculeeren op de eventualiteiten zonder eenheid van opzet of uitvoering. De veronderstelling komt ons niet gewaagd voor dat, zoo de Russen eens niet tegen de Turken, maar b.v. tegen de Duitschers hadden moeten oorlog voeren, zij nu reeds niet enkel totaliter verslagen zouden zijn, maar de Pruisische adelaars wel al zouden paradeeren op de pleinen van St. Petersburg. Voor Ruslands prestige is al hetgeen er tot dusver geschied is zoo nadeelig, dat o. i. de naijverige mo gendheden alles met zekere voldoening aanzien en in hun onzijdigheid een vrij gemakkelijke taak vinden. Men heeft het alreeds kunnen opmerken in Engelands houding. Al de krijgslust of schijn daarvan is gewe ken en heeft plaats gemaakt voor' een minachtend waarnemen van de worsteling, 't Is of men zich geruststelt met de gedachte dat als de ure der diplo matiek weder zal slaan, Ruslands toon zoozeer gezakt zal wezen, dat Engeland de moeite niet behoeft te nemen zich te verontrusten. Niettemin, zooals gezegd is, alles hangt af van het omslaan der weifelende kans, en 't kan nog zeer wel zijn dat binnen een paar weken Turkijes kracht ge broken wordt. De verovering der stelling van Lowtscha ten zuiden van Osman-pacha en de nadering der Roemeensche legerafdeelingen uit liet noordwesten naar Plevna zijn voor Osman-pacha onheilspellende verschijn selen. De vorderingen van Mehemed-Ali ten oosten van Bjelo, tegenover den Czarewitz, kunnen daar niet tegen opwegen. Komen nu van lieverlede de Rus sische versterkingen over den Donau aanzetten, terwijl de hulpbronnen van troepen der Turken naar 't schijnt zoo goed als uitgeput zijn, dan kan 't lot van den veldtocht wel eens spoedig beslist worden. Met Servië's deelneming aan de affaires schijnt het ernst te zijn. Men geeft alreeds de richtingen aan in welke de eerste Servische legerafdeeüng naar 't tooneel van den strijd zal oprukken. Wanneer't echter waar is dat de voor den actieven dienst bestemde Serviërs slechts 20000 man met 30 stukken tellen, dan zal vorst Milan toch maar een zeer bescheiden rol kunnen spelen. Alleen als Osman-pacha geslagen werd zouden de Serviërs grooten dienst kunnen doen werden de Russen bij Plevna andermaal geslagendan kan 't voor Servië wel eens allertreurigst afloopen. Men zegt dat de Montenegrijnen voor Nicsics ge slagen zijn en wel zeer beslissend. Dat is dus geheel anders dan voor eenige weken gewacht werd, toen Nicsics goo goed als ingenomen was. 9 Sept. Uit de meer en meer inkomende tijdingen blijkt thans met zekerheid dat de geheele afgeloopen week is doorgebracht met hardnekkige gevechten op alle punten langs de Russische en Turksche liniën, uitge nomen in den Schipka-pas, waar alleen nu en dan wat kanonschoten gewisseld zijn. De verwarde aanval der Turken op de Russen bij Lowtscha is het eerste dezer gevechten geweest. Van aanvallers werden de Turken daar later aangevallenen en zijn zij gelijk bekend is ten slotte geslagen. Zij hebben Lowtscha niet weder herwonnen. Op de meeste andere punten was de kans weifelend of wel het voordeel aan hun zijde. Bij Elena handhaafden de Russen zich tegenover afdeelingen van de legers van Mehemed-Ali en van Soeleiman-pacha. De hoofdmacht van Mehemed-Ali heeft echter geageerd aan de Lom en bij Roetschoek, en daar wonnen de Turken veld, zoodat zij meer en meer naderden tot Bjela, dat eenige weken geleden het hoofdkwartier van den Czaar was. Het schijnt dat Mehemed-Ali zijn uiterste best doet om langs den Donau westwaarts op te dringen en, zoo mogelijk, de gemeenschap van de Russische hoofdmacht met de brug te Sistowa te bedreigen. Het leger van den Czarewitscli, dat uit niet meer dan twee incomplete legercorpsen bestaat, is te zwak om de tachtigduizend man van het Schoemla-leger te kunnen bestrijden met eenige hoop' op goeden uitslag. Daarom bepaalt de prins zich alleen tot het defensieve, ofschoon zelfs dus nog niet met veel succes. Osman-pacha schijnt niet zooveel geleden te hebben als men eerst-meende; hij heeft althans de aanval lende bewegingen niet opgegeven. Waar eigenlijk het gros van Soeleiman's troepen staat, weet men nog niet recht. Zeker is het dat een deel er van aan de noordzijde van den Balkan is en dat een ander deel in het gebergte zit en den Schipka-pas van weerszijden geblokkeerd houdt. De klachten over de schromelijke onbekwaamheid en inertie van den Russischen staf houden aan, ja zij nemen toe. Men verhaalt zelfs dat de Russische soldaten bij een revue den Czaar hebben toegeroepen geef ons andere generaals Zooveel kan men zonder overdrijving wel zeggen, dat de Russen blij zullen zijn als zij uit het wespen nest geraakt zullen zijn, zonder nog meer schande op te doen dan thans reeds hun deel is. Van de Serviërs is nog niets naders gebleken. In Azic zijn thans de Turken aanvallende partij. Volgens Turksche berichten zijn zij zoowel in het zuiden als in het noorden de grenzen overgegaan. De Russische tijdingen houden alleen in dat uit Alexan- dropol geschut is afgezonden om de positiën tot dekking- van de wegen naar Erivan te versterken. Een Engelsch blad, de Dciüy Telegraphheeft dezer dagen aan Gladstone toegedicht dat hij de Grieken tot den oorlog met de Turken zou hebben aangezet. Dit wordt thans door een correspondent van den Times gelogenstraft. 10 Sept. Schreven we gisteren dat de Montenegrijnen een ontmoedigende nederlaag geleden haddenthans is er bericht gekomen van een onverwachts gunstige wen ding in hun toestand. Volgens een bericht uit Cattaro aan de Polit. Corresp. heeft het Turksche garnizoen van Nicsics met '19 stukken geschut zich den 8en op genade of ongenade aan de Montenegrijnen over gegeven. Deze hebben het ontwapende garnizoen en de inwoners verlof gegeven zich te verwijderen naar Gacho. De aanleiding tot het vroeger gemelde van een door de Montenegrijnen geleden verlies was deze: In den morgen van den 5 September kwamen twee Montenegrijnsehe ltolonnes, afzonderlijk optrekkende tegen Nicsics, met elkaar - in botsing. Wegens den damp van in brand staanden oogst op het veld hadden zij elkander niet herkend. Er ontstond een verwoed gevecht, waarvan het noodlottige eerst te laat werd ingezien, toen er van beide kolonnes een groot aantal manschappen gevallen waren. Van het oorlogstooneel aan den Donau weet men thans dat den 7en een geweldig kanonvuur door de Russen geopend is tegen de Turksche stellingen bij Plevna. Van Russischen kant wordt opgegeven dat de beide legercorpsen van den grootvorst-troonopvolger van Roetschoeck meer in westelijke richting getrokken en meer geconcentreerd zijn. Men weet dat de Turken zich de eer toekennen deze corpsen achteruitgedrongen te hebben. Zij kunnen hierin wel gelijk hebben. Fran li i* ij k. De voorzitter van de Oostenrijksche Kamer heeft liet volgende telegram gezonden aan mevr. Thiers: //Diep getroffen door den slag, die u, zeer geachte mevrouw, een geliefden echtgenoot, Frankrijk een doorluchtig hoofd, Europa den edelsten kampioen voor de vrijheid ontrukt, verzoek ik u de hulde van mijn innige sympathie en diepe smart te willen aan nemen." De Gemeenteraad van Rijssel heeft besloten een adres van condoléance aan mevr. Thiers te zónden en een deputatie bij de begrafenis. Te ITonfleur wordt een adres aan mevr. Thiers gereedgemaakt. Tal van leerlingen van de Ecoles de médecine, de droit, de pharmacie, des beaux-arts, enz., hebben besloten zich op den dag der begrafenis naar het sterfhuis te begeven, ten einde in het openbaar hulde te brengen aan den doode. Een schitterde kroon, van gitten vervaardigd, is aan Gambetta gezonden door een fabri- kante te Parijs om de lijkkist te worden gelegd. Gambetta heeft bovendien betuigingen van smartgevoel over Thiers' overlijden ontvangen van liberalen uit Bohemen en van de Rumeensche jongelingschap. De gemeenteraad van Rome heeft mevr. Thiers een telegram gezonden. Te Konstantinopel zal door de Franschen een lijkdienst ter eere van Thiers worden gevierd. De Oostenrijksche consul te Parijs zal een krans op de lijkkist van Thiers neerleggen. Deputation uit Bar-le-Duc, uit Troyes en uit tal van andere steden hebben adressen gezonden aan mevr. Thiers. De Echo du Nord meent te weten, dat een afzonder lijke deputatie de Fransche nijverheid zal vertegenwoor digen bij de begrafenis. Men spreekt nu reeds van een nationaal gedenkteeken ter eere van Thiers, waartoe echter ook buiten Frankrijk zou kunnen worden bij gedragen. liet voorportaal vau Thiers' woning was voortdurend vol menschen uit alle standen, die hun namen teekenden op de lijsten, die daar lagen. Vooral zag men er tal van arbeiders; op verschillende fabrieken hebben de werklieden te kennen gegeven, dat zij op den dag der begrafenis niet zonden werken. Omtrent de veis vau Mac-Mnhon in het dept. Loire deelt de Èepublicam de Loire eenige details mede. De ontvangst te ivloutbrisou was zeer koel; de wande ling door de stail duurde nauwelijks 3 kwartier. Van de 139 opgeroepen moires van liet arrondissement hadden slechts 30 beloofd de manoeuvres bij te wonen. De Bien Public schrijft: Op het oogenklik dat Mac- Mahon Montbrison verliet, werd hem een telegram van d'Harcout overhandigd, waarin de dood van Thiers werd bericht. De Maarschalk scheen smartelijk ge troffen. Hij ontblootte het hoofd en zeide tot de officieren, die hem omringden//Ik ontvang daar een zeer treurige tijding; Thiers is dood." Te Roanne waren 10,000 menschen aari het station om Mac- Mahon op te wachten men hoorde niets dan kreten van //Leve de republiek, leve Gambetta". Op de spoor wegkade was een prachtige estrade gemaakt, waar de Maarschalk de autoriteiten ontving. Toen de geeste lijkheid defileerde, begon een 100-tal werklieden de //Marseillaise" te zingen. Na elk couplet viel de menigte in met kreten van Leve de Republiek, leve Gambetta". De receptie die F/g uur zou duren, liep af in 25 minuten. De Courrier de Lyon bevat een verhaal van het bezoek te Roanne, dat in hoofdzaak met het bovenstaande overeenkomt. Kerlx- en ^Jclxoolïiieixws. Zestal te Haamstede d.d. I. Heenk te Wervershoef; W. Oudegeest te Engelen; D. C. Nijhoff em. te Utrecht; I. Mees te OudenhoornW. J. Oudegeest te Vlijmen en M. A. de Jongli te Heinenoord. Beroepen te 's Heerenhoek ds. P. ITuet te Nunspeet; te Breskens ds. E. B. Swalue te Helenaveen bij de Chr, Ger. Gem. te Oud-Vossemeer ds. G. de Braai te Apeldoorn. Uit 's Iieerenhoek verneemt men, dat aldaar sedert de vernieuwing van den kerkeraad, bij het eindigen der godsdienstoefeningen, die geleid worden door onbevoegden, de gewone collecten vanwege kerkvoogden worden gehouden, waarvan de opbrengst in een speciale kas wordt gestort en aan de inkomsten der diaconie- armen. onttrokken. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de bijz. school te Aardenburg de lieer P. li. J. v. d. Plaat te Paulus- poldertot hoofdonderwijzer te Schoondijke de heer J, de Vos Cz. te Zaamslag. Bij beschikking van Zijne Exc. den minister vaii binnenlandsche zaken, 6 September 1877, no. 33, afd. V, is dr. li. A. de Jongh benoemd tot tijdelijk leeraar in de anatonie, physiologic en gezondheidsleer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 10 Sept. 1 8 7 7. Nederland, België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. Italië, Turkije, N.-Amerika Brazilië, Mexico, Cert. Nat. Schuld. 21/i dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/a Obligatien, 1867/74 1 dito Binnen!6250 3 dito f 1250 en/'2500 3 Obligatien 1853/69 3 dito 1876 6 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. rn. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,— 1860 4'/a Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening '1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 1866 5 Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Insclir. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 dito Mei. Nov. 1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-O'rel f '1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. pCt 6413/j 6 77 '101 '1033/,, OU"/ 8 11i5/IG 50^/K 963/, 96</3 76"/i, A 87 77 601/, 685/3 55 1281/, 543/18 54 5613/Is 561/8 113 68 831. li 96'/a 8 102 433/, 821/a 801/2 62 403/, 70=/lc 181/, eoi/8

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3