ZIERIKZEESCQE CRURA YT. 1877. No. 72. Woensdag 12 September» 80ste jaargang. Binnenland. 'kermis. De Uitgever dezer Courant heeft om te gemoet te komen aan den wensch van eenige heeren handelaars en indus- triëelen, een door hen ontworpen adres aan den Raad, in zake de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan zijn bureau ter lezing en onderteekening gelegd voor alle belangstellenden. ZIERIKZEE, 11 September 1 8 7 7. Den 4 dezer is te 's Gravenhage overleden Mr. M. F. Lantsheer, Raadsheer in den Hoogen Raad der Neder- landen, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en een sieraad der Nederlandsche rechtsgeleerden. De heer Lantsheer werd in 1819 te Middelburg geboren, studeerde te Utrecht, vestigde zich 11a zijn promotie als advokaat in zijn geboorteplaats en be kleedde aldaar 't ambt van rechterplaatsvervanger in de Arr. Rechtbank, waarin hij in 1856 tot rechter benoemd werd, nadat hij eerst eenige jaren secretaris der Gemeente Middelburg was geweest. Den 1 December 1860 werd hij benoemd tot Raadsheer in het toenmalig Provinciaal Gerechtshof van Zeeland, welk ambt hij met grooten lof bekleedde tot den 16 December 1874, toen hij tot Raadsheer in den Hoogen Raad werd benoemd, als opvolger van Mr. J. Heemskerk Az., die toen als Minister van Binuenlandsche Zaken optrad. Lantsheer wordt geprezen als een degelijk rechts geleerde van groote kennis en beuijdenswaardige-talenten. Reeds zijn academisch proefschrift „De rebus a Lau- rentio Petro van de Spiegel in Zelandia gestis et scriptis, had hem volgens het oordeel van den Voorzitter van den Hoogen Raad, doen kennen als //een waardig leerling van Ackersdijck, Iioltius, en Vreede; als een ijverig onderzoeker van de bronnen der rechtsweten schap; als een onpartijdig beoordeelaar van groote mauncnals iemand van gematigde doch vaste be ginsel en. Vrijdag morgen werd het stoffelijk overschot in stillen eenvoud ter aarde besteld op de burgerlijke begraafplaats. De Vice-President van den Iioogen Raad Mr. Pape, de Proc.-Generaal mr. Romer, en de advokaten-generaal mrs. Smits en v. Maanen waren daarbij tegenwoordig. In een zitting van den gemeenteraad van Kampen v/as dezer dagen aan de orde de benoeming van een Wethouder. Was 't toeval of alleen wegens de eigen aardige charme die op Kampen rust? Wie weet het, maar de benoeming van den Wethouder werd vergeten, enniets meer aan de orde zijnde de vergade ring gesloten. Tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal is door den Koning herbenoemd voor dit zittingjaar de heer de Vos van Steenwijk. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over dc Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 24 Sept. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wensclien te treden. Zr. Ms. stoomkanonneerboot //Hydra", kommaudant de luitenant ter zee le klasse van Herwaarden, is 6 September van Vlissingen te Hellevoetsluis gearriveerd om te dokken. Waarschijnlijk zal genoemde bodem daar 16 dagen vertoeven. Eenige dagen geleden is aan het postkantoor te Vlissingen aangehouden een gouden tienguldenstuk, dat naar het oordeel van den ambtenaar beschadigd scheen te zijn. Gisteren is het goudstuk doorgeknipt teruggekomen en aan den eigenaar teruggegeven. Een ieder zij dus voorzichtig bij het aannemen van tientjes en hoede zich vóór schade. Naar aanleiding van de tegenstrijdige geruchten betrekkelijk het spoedig indienen van wetsontwerpen tot regeling der levende strijdkrachten door de Regee ring, schrijft men aan de Midd. Ct. uit den Haag, dat een nieuw wetsontwerp op de nationale militie bij den Raad van State in behandeling geweest en dezer dagen aan den Minister van Oorlog teruggezonden is. Het moet in hoofdzaak overeenstemmen met het ontwerp van den Minister IClerck; van afschaffing der dienstvervanging is daarin volstrekt geen sprake. Men kan de indiening van dit wetsontwerp spoedig 11a de opening der zitting van de Staten-Generaal verwachten; wanneer het afgestemd zal worden, is nog niet te bepalen. De collectie katoen, door de //Amsterdamsche ka- toen-makelaars-vereeniging" op de in April te Amster dam gehouden internationale luinbouw-tentoonstelling, verbonden met een tentoon .lolling van producten uit liet plantenrijk, geëxposeerd en met goud bekroond, uitmakende 67 balen, heeft gisteren avond aldaar in publieke veiling de belangrijke som van 7291 opge bracht. Voor een baal Caroline Townsend van 151 kilo werd 0. a. de fabelachtige prijs van f 315 besteed. De kleindochter van Wellington, mevr. Wellesley, trad eergisteren in den echt met het parlements-lid voor Dublin, Hamilton. De bruid, die Victoria heet, ontving van de Koningin wier peet zij is, een gouden medaljon met opalen omzet en een prachtige Indische chaie. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan den heer J. v. d. Bosch, gew. hoofd onderwijzer te Tholen, een pensioen verleend van f 634 's jaars. Benoemd tot Wethouder te IJerseke de heer C. van Hoorn eu tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand aldaar de heer J. de Koeijen. Het ponteveer over de Eendracht te Tholen is ver pacht voor zeven jaar a f 4025 's jaars. Met 1 Nov. wordt de opz. 3e kl. van den Water staat, C. J. v. Sluijs, verplaatst van Goes naar Hans- weert de opz. le kl. J. P. Rngut van Hansweert naar Kruiningen en de opz. 3e kl. A. J. Augustijn van Hansweert naar Goes. Kunst en Wetenschap. Bij Koninklijk Besluit is met het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrengen van een verslag aangaande den toestand van de hedendaagsche nijverheid uit het oogpunt van kunst en smaak beoordeeld, alsmede omtrent de middelen, welke tot verbetering en ontwikkeling der kunst-industrie aan le wenden zijn, een en ander naar aanleiding van de thans te Amsterdam geopende tentoonstelling van kunst, op nijverheid toegepast, eene tijdelijke rijkscommissie belast, bestaande uit de heerenE. Gugel, te Delft P. N. Muller en J. R. de Kruyff, beiden te Amsterdam D. van der Keilen Dz„ te 's Hage, en dr. V. S. M. van der Willigen, te Haarlem. Landbouw en Handel. Inhoud van Ceres No. 27. Bezwaren tegen liet Durham-vee IV. Over de besproeiing van liet land door A, A. Verhorst. Het Hollandsche vee op de tentoonstellingen te Antwerpen. Verslag van den directeur en leeraars van 's Rijksveeartsenijschool omtrent het natuurkundig examen van veearts, vermeld in art. 9 der wet van 8 Juli 1874. (Staatsbl. No. 99). enz. Met stek van den Kaspischen wilg, dit jaar geplant en aanbevolen door den heer L. J. Heldring te Velp, is thans naar de Landbouw Ctverneemt reeds 2 meter hoog. De heer Heldring is voornemens den wilg op de tentoonstelling te Wageningen in te zenden. Rechtszaken. Plet Hof te 's Gravenhage heeft behandeld de zaak van L. F. van Zierikzee, beschuldigd van valschheid in geschrifte, bestaande in het namaken van iemands liandteekening en het stellen van die nagemaakte hand- teekening op een borgtocht, ten einde daarmede bij de Hulpbank een voorschot van 50 te verkrijgen. Het O. M. eischte tegen hem een cellulaire gevange nisstraf van anderhalf jaar en drie boeten van 50. De verdediger, Mr. Nieuwerkerk, had geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak op 13 September. De Rechtbank te Arnhem heeft J. E., een der bel hamels bij 't jongste kermistumult, tot 2 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Men weet dus wel kort recht te doen als dit uoodig geoordeeld wordt. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Vrijdag had ter hoogte van Walsoorden het volgende onheil plaats. De matroos Thompson, behoorende tot de beman ning van het Amerikaansch 3/m. schip //Mercia C. Day," kapitein Cate, verrichtte eenige werkzaamheden aan de fokkera, toen hij door het aanslaan van de fok zijn evenwicht verloor en uit deu raast viel. Hij is op de plaats doodgebleven. Zijn lijk, vreeselijk verminkt, is naar het gasthuis te Vlissingen vervoerd om op het kerkhof aldaar te worden begraven. De ongelukkige is 30 jaar oud en geboortig van Liverpool. Eene 74jarige dame uit het r. k. liefdehuis te Amersfoort, wed. J. R., te moeilijk van gang om een aankomende vischkar tijdig te kunnen ontwijken, kwam daarmede op zoodanige wijze in aanraking, dat zij nauweiijks een uur 11a hare opname in de naastbij- gelegen woning, gisteren middag den geest gaf. In de Jonkerstraat te Amsterdam kregen in de af- geloopen week twee vrouweu twist over2V2 cent. Een jongtnensch, die hieraan een einde wilde maken, trof een der vrouwen met een droogstok zoo lievig aan het hoofd, dat zij, niet buiten levensgevaar, in het gasthuis moest worden opgenomen. Op een paar uren afsfcaud van Kampen is een landbouwer, die wat te veel sterken drank gebruikt had, met wagen en paard in een sloot te recht ge komen. Bewusteloos naar zijn woning gebracht, is hij den volgenden dag reeds overleden. Het weder is tot dusver zeer schoon gebleveniets wat niet elk jaar met kermis het geval is. Kramers en neringdoenden klagen, dat er niet veel omgaat; dit is iels wat men elk jaar kan hooren zeggen. Toch mag men aannemen dat er nu wel van aan is en dat er weinig animo heerscht in het kermislievend publiek. Mogelijk wordt de verklaring hiervan voor een deel wel gevonden in het referein van een kermisdeun, thans en vogue „die goeie tijd, die komt toch nooit weerom!" Op het kermisgaan drukt dan de algemeene malaise ook al en voor de kermisgangers ligt de gul den eeuw achter den rug. 't Is of aan het kermisvertoon zelf ook van jaar tot jaar meer een voorkomen van achteruitgang, ver arming en verval is waar te nemen, 't Getal kramen vermindert, 't drietal draaimolens voldoet betrekkelijk overvloedig in de behoefte aan draaierij groote kermis tenten ziju er weinig, wel erbarmelijke barakken met meelij wekkende arme drommels er in, die voor weinig centen vertoonen wat geen cent waard is om te zien. Zoo sukkelt de van ouds gerenommeerde kermis ach teruit en naar 't einde, dat zeker verhaast wordt dooi de afschaffing van de kermis in vele plaatsen. Dit neemt evenwel niet weg dat deze kermis voor velen tocli wel aangename ontspanning genoeg oplevert. Daar is de schouwburg van Judels en Bouwmeester. Zaterdag avond had de eerste voorstelling plaats//Van Egmond en van Hoorne of Alva in de Nederlanden", een goed stuk, zoo men zegt, en dat zeker allerver- dienstelijkst werd gespeeld. Inzonderheid de heer Louis Bouwmeester als Egmond, de heer J. D. Blaaser als Alva en de heer F. Bouwmeester als de Vargas voldeden uitmuntend, terwijl de dames Bruin als Margaretha van Parma en van Engers als Sabina van Beieren mede veel lof voor haar verdienstelijk spel inoogsfcten. De ruime tent was goed bezet. Maandag werd //Lazaro de Veehoeder" gegeven, een oude maar goede bekende, waarin de zware rol van Lazaro door Louis Bouwmeester ten volle tot haar recht kwam. De heer L. Bouwmeester vertolkte den Lazaro op uitstekende wijs, zoodat hij herhaalde lijk applaus verwierf; de scène aan het raam was aangrijpend. De lieer Blaaser was als Cosmo de Medicis zeer verdienstelijk; kortom de voorstelling was over liet algemeen zoo goed, dat ieder voldaan werd en het niet te betwijfelen valt of ook de volgende voorstellingen zullen druk bezocht worden. Hedeu avond is 't //de Danischeffs", tooneelspel in 4 bedrijven, met een solo voor viool in het 2e bedrijf.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1